Garaż prefabrykowany: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Czym jest garaż prefabrykowany?

Posiadasz już działkę i dom, ale brakuje jeszcze garażu? W końcu nikt nie chce, by jego auto stało na zewnątrz i było narażone na działanie palącego słońca, deszczu lub śniegu. A skrobanie szyb zimowymi rankami? Brak garażu to także większe ryzyko kradzieży samochodu. Jeśli nie mieliśmy możliwości wybudowania miejsca dla auta podczas stawiania domu, nic nie szkodzi. Na rynku jest tyle możliwości zakupu lub stworzenia gotowego garażu, że każdy wybierze coś dla siebie. Jedną z opcji jest garaż prefabrykowany, zwany też modułowym.

Podobnie jak domy z prefabrykatów, również garaż tego typu jest składany z gotowych elementów dowiezionych na naszą działkę. Ceny takich konstrukcji zaczynają się od kilku tysięcy złotych, a oferują świetną ochronę i izolację. Nie będzie również problemu z zamontowaniem bramy wjazdowej z całą automatyką. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej. 

Jakich materiałów użyć do budowy garażu prefabrykowanego? 

W Polsce dostępne są garaże modułowe z różnych materiałów, a najczęściej spotykane są beton, stal bądź drewno. Prócz tego istnieje możliwość zakupu gotowego garażu blaszanego, który cieszy się dużą popularnością z uwagi niską cenę. Taka konstrukcja często kosztuje nawet poniżej 1000 złotych, a w dodatku występuje w wielu rozmiarach i jest naprawdę łatwa w montażu. Niestety blacha nie oferuje ochrony przed zimnem, stąd też ciekawą alternatywę stanowią garaże betonowe, drewniane lub stalowe, które następnie są tynkowane.

W Polsce konstrukcje drewniane cieszą się małą popularnością z uwagi na długi czas montażu, cenę oraz konieczność konserwacji drewna. Koszt zaczynający się 10.000 złotych nikogo tu nie dziwi. O wiele bardziej przystępne będą garaże stworzone ze stalowych paneli, które są następnie otynkowane, nie różnią się więc wizualnie od murowanych budowli, a w cenie poniżej 10.000 złotych na pewno znajdziemy coś dla siebie. Ostatnim typem są garaże budowane z prefabrykowanych płyt betonowych, które nie wymagają żadnej konserwacji, malowania, zabezpieczania ani innych prac, a trwałość betonu określa się na około 50 lat. Czy widzi kogoś fakt, że garaże prefabrykowane są coraz częściej wybierane?

Przygotowanie do budowy 

Szybkość budowy garaży prefabrykowanych zdecydowanie przemawia na ich korzyść. W zależności od materiałów gotową konstrukcję można postawić nawet w kilka godzin, lecz zazwyczaj trwa to około 2 - 3 dni. Najmniej czasu zajmie montaż budowli składających się z dużych elementów jak betonowe lub stalowe płyty, a także drewniane panele. Materiały takiego typu są jednak ciężkie i wymagają użycia dźwigów, montowane więc są zazwyczaj przez producentów.

Garaż prefabrykowany wymaga przygotowania fundamentów. Wszystko zależy od materiału naszego przyszłego garażu, gdyż zupełnie innej wytrzymałości podłoża wymaga lżejsza blacha, a innej solidne drewno. Część prefabrykatów betonowych przyjeżdża na miejsce z gotową już podłogą, więc w tym przypadku nie musimy się o to martwić. W celu utwardzenia podłoża wylewa się wylewkę betonową lub układa nawierzchnię z płyt bądź kostki brukowej. Pamiętajcie by utwardzić podłoże z zapasem około 40 - 50 cm większym od garażu, a najlepiej umieścić fundament na lekkim wzniesieniu. Pozwoli to na ściekanie wody deszczowej, która nie zmoczy ani nie pobrudzi ścian garażu. 

Jak zbudować garaż prefabrykowany? 

1) wybierz lokalizację i rozmiar garażu

Wybierając miejsce na postawienie garażu ważne jest, by znajdowało się ono na niewielkim wzniesieniu. Położenie w spadku sprawi, że będzie tam ściekać woda, a garaż szybko podmoknie.

Zgodnie z prawem budowlanych garaż wewnątrz powinien mieć wymiary co najmniej 5 x 2,5 x 2,2 metrów. Pamiętajcie jednak, że przy minimalnej szerokości 2,5 metra ciężko nam będzie wysiadać z samochodu, polecamy więc zachować nieco większy zapas. Jeśli planujemy garaż, oprócz ochrony dla samochodu, wykorzystywać też jako miejsce do przechowywania, wówczas konstrukcja taka powinna mieć około 6 x 4 x 2,2 metrów.

2) pozwolenie na budowę

W przypadku garaży modułowych o powierzchni poniżej 25 metrów kwadratowych wymagane jest jedynie zgłoszenie. W przypadku większych nie obejdzie się bez pozwolenia na budowę.

3) bezpieczeństwo

Dokładnie sprawdź, czy posiadasz wszystkie elementy i narzędzia potrzebne do montażu garażu. Zabezpiecz okoliczne rośliny oraz przygotuj ochronne rękawice oraz okulary.

4) fundamenty

Czy fundamenty są gotowe? Upewnij się, że betonowa wylewka na pewno wyschła, a fundament jest równy i nie ma żadnych wybrzuszeń ani uszczerbków.

5) przeczytaj instrukcję

Pamiętaj, by dokładnie zapoznać się ze wszelkimi instrukcjami dołączonymi do elementów prefabrykowanych. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, zdaj się na pomoc profesjonalnej ekipy. Dasz radę? Czas więc zacząć budowę! 

Koszty budowy garażu modułowego 

Gotowe garaże mają bardzo różne ceny, które oczywiście zależą od wielkości, poziomu skomplikowania i użytych materiałów. Konstrukcje z drewna, z uwagi na dość drogi materiał będą kosztowały około 10.000 - 15.000 złotych, a w tej cenie uzyskamy bardzo estetyczny budynek, który pięknie zaprezentuje się na naszej działce. Potrzebujesz miejsca na dwa samochody? W takim razie cena wzrośnie do około 20.000 złotych. Garaże w płyt stalowych lub betonowych to mniejsze sumy i bez problemu znajdziemy oferty za około 10.000 złotych lub mniej. Jeśli porównamy to do ceny tradycyjnego garażu murowanego, którego koszt budowy wynosi co najmniej 1000 złotych za metr kwadratowy od razu widać, że prefabrykaty są bardzo opłacalne.

Budowa tradycyjnego a prefabrykowanego garażu

Największą zaletą prefabrykatów jest z pewnością ich cena. Koszt budowy takiego garażu jest nawet o jedną trzecią tańszy od murowanego. Dodatkowo czas budowy trwa o wiele krócej i w przypadku garażu modułowego zazwyczaj jeden dzień zajmuje przygotowanie fundamentów, które następnie schną. Sam montaż prefabrykatów to zaledwie kilka godzin, choć w przypadku bardziej skomplikowanej konstrukcji może potrwać około 2 dni.

Oczywiście tradycyjny garaż ma pewną przewagę. Przede wszystkim jest o wiele bardziej wytrzymały szczególnie, gdy budujemy go z wysokiej jakości materiałów. Możemy go również dopasować do swoich potrzeb, co nie zawsze jest możliwe w przypadku prefabrykatów, które robione są jedynie w kilku wymiarach. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw i zastanowić się, która opcja będzie najlepsza w naszym przypadku. 

Kwestie prawne 

Budowa garaży prefabrykowanych stanowi świetną alternatywę dla murowanych. Jeśli chodzi o kwestie prawne to na pewno ucieszy was fakt, że na zabudowania o powierzchni poniżej 25 metrów kwadratowych nie jest wymagane pozwolenie na budowę, a wystarczy jedynie zgłoszenie do odpowiedniego dla naszego miejsca zamieszkania urzędu. Znowelizowane przepisy na pewno zaoszczędzą wiele czasu poświęconego na zebranie wymaganych dokumentów oraz oczekiwanie na decyzję. Oczywiście jeśli planujecie wybudować garaż większy ni 25 metrów, pozwolenie będzie konieczne.