Drzwi wewnętrzne: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia | homify Drzwi wewnętrzne: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Drzwi wewnętrzne: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Drzwi wewnętrzne - jakie wybrać do domu i mieszkania? 

Drzwi zewnętrzne nie są jedynymi, o które powinniśmy się zatroszczyć podczas wykańczania mieszkania. Nawet przy zamiłowaniu do otwartego planu, kilka par drzwi wewnętrznych będzie nam potrzebnych, chociażby do łazienki i toalety.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, drzwi wewnętrzne pełnią różne funkcje. Służą do zamykania pomieszczeń w celu zachowania prywatności, zatrzymania zapachów lub wilgoci. Izolują akustycznie, dzięki czemu domownicy nie przeszkadzają sobie nawzajem. Odgrywają też ważną rolę w tworzeniu wystroju wnętrz, dlatego decyzję o ich wyborze trzeba podjąć już na samym początku. Te prowadzące do salonu będą bardziej reprezentacyjne, mogą pojawić się w nich przeszklenia, natomiast te do sypialni całkowicie zasłonią naszą prywatną oazę relaksu.

Rozmiar drzwi czasem będzie zależał od pomieszczenia, do którego mają prowadzić, jednak w wielu mieszkaniach przyjęto jeden, standardowy wymiar wszystkich otworów w murach. Nie we wszystkich zamontujemy ramy drzwiowe i skrzydła. Wielu osobom podoba się takie swobodne przechodzenie pomiędzy wydzielonymi pomieszczeniami. 

Kiedy podjąć decyzję o zakupie drzwi wewnętrznych? Kiedy je montujemy? 

- Jak już wspomnieliśmy, drzwi będą integralną częścią naszych aranżacji, dlatego powinniśmy wybrać je na początkowym etapie projektowania. Muszą pasować do podłogi oraz koloru ścian. Poza tym, podczas mokrych prac remontowych trzeba będzie przygotować na nie otwór.

- Pamiętajmy, że okres oczekiwania na nasze zamówienie może potrwać kilka tygodni.

- Montażu drzwi dokonujemy, kiedy wszystkie prace remontowe są ukończone i nie istnieje już podwyższone ryzyko ich mechanicznego uszkodzenia. Uwaga! Wielu producentów oferuje przedłużony okres gwarancji, jeśli wybierzemy rekomendowaną przez nich ekipę montażową. Może to być nawet o 3 lata dłużej. 

Rodzaje drzwi wewnętrznych: 

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe 

Te pierwsze są znacznie bardziej popularne, dzięki większej lekkości wizualnej oraz ułatwionemu dostępowi do zawiasów, zapewnionemu przez specjalne wycięcia na krawędziach skrzydeł, zwiększające powierzchnię przylegania skrzydła do ościeżnicy. Z kolei drzwi bezprzylgowe zamykają się tworząc jedną płaszczyznę z ościeżnicą.

Drzwi z przeszkleniem, drzwi szklane 

Pomagają doświetlić małe mieszkania i ciasne pomieszczenia, takie jak np. toaleta. Większość producentów ma w swojej ofercie szyby ze szkła hartowanego. Jest ono nawet do czterech razy trwalsze od szkła zwykłego o tej samej grubości, więc nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo. Nawet jeśli się rozbije, to rozsypie się jak piasek, nie powodując skaleczeń. Możemy też wybrać szkło z dekoracyjnymi wzorami.

Drzwi akustyczne 

Mają wypełnienie z płyty pełnej, dzięki czemu świetnie wyciszają hałasy. Świetnie sprawdzą się w sypialni lub w domowym gabinecie.

Drzwi francuskie

Białe, z przeszkleniem w kształcie okienek, budują we wnętrzu niesamowicie romantyczną atmosferę.

Sposoby otwierania 

Ze względu na stronę otwierania drzwi wewnętrzne podzielimy na lewe i prawe. Sposobów otwierania jest wiele. Do wyboru mamy drzwi przesuwne, rozwieralne, harmonijkowe, wahadłowe. W podejmowaniu decyzji powinniśmy mieć przed oczami plan naszego mieszkania. 

Z jakiego materiału najlepiej wybrać drzwi wewnętrzne? 

Drzewo lite bądź klejone 

Największą estymą cieszą się drzwi drewniane. Czy słusznie? Na pewno prezentują się najbardziej elegancko ze wszystkich, mogą jednak być dość ciężkie. Drewno lite ma w sobie pewną magię, jednak to drzwi klejone będą z czasem mniej się odkształcać.

Płyty wiórowa, MDF, HDF, pilśniowa 

Każda z tych płyt ma nieco inne właściwości. Chociaż może się wydawać, że nie ma to jak lite drewno, drzwi z HDF będą bardziej odporne zadrapania, ponieważ materiał ten ma większą gęstość. Zaletę MDF jest łatwość obróbki, która rzutuje na jej cenę. Płyty wiórowe oraz pilśniowe są najtańsze i możemy dobrać do nich okleinę pasującą do reszty wystroju naszego wnętrza.

Szkło 

Drzwi mogą być całe wykonane ze szkła, ewentualnie z ramą z tworzywa sztucznego, lub przeszklone częściowo. Będziemy musieli wybrać pomiędzy szkłem przejrzystym, matowym i piaskowanym z wzorami. 

Drzwi do kuchni, łazienek i toalet - czy powinniśmy potraktować je specjalnie? 

Tak! Muszą one koniecznie mieć podcięcie gwarantujące szczelinę pomiędzy drzwiami a podłogą o wysokości 2,5 cm lub otwory wentylacyjne o powierzchni wspólnej minimum 220 cm2. Dlaczego? Nie bezpośrednio przez wilgoć, ale dlatego, że prowadzą do pomieszczeń z kanałami wyciągowymi wentylacji (być może Wasza garderoba też się tutaj zalicza). Co do wymiaru samych drzwi, powinny one mieć co najmniej szerokość 0,8 metra i wysokość 2 metry w świetle ościeżnicy.

Warto pamiętać, że drzwi do łazienki i toalety wedle przepisów budowlanych w Polsce powinny otwierać się na zewnątrz. Skąd to prawo? Jedni twierdzą, że powstało dlatego, aby nie powodować dalszych uszczerbków na zdrowiu osoby, która zasłabła w jednym z tych małych pomieszczeń. Inni natomiast podejrzewają jako przyczynę zawodność piecyków gazowych, z reguły znajdujących się właśnie w tych łazienkach. W razie awarii wybuch miał następować szybciej i wyważać drzwi, zanim byłby w stanie spowodować straty w całym domostwie.

Oczywiście drzwi do pomieszczeń wilgotnych muszą być na tę wilgoć przygotowane. Większość drewnianych drzwi wewnętrznych dobrej jakości sobie z nią poradzi, jednak przed zakupem sprawdźmy, czy zostały odpowiednio zabezpieczone. Ułatwieniem jest wybór drzwi z otworami, które zostały wyprodukowane z przeznaczeniem do łazienki.

Jeżeli nadal nie jesteście pewni, zawsze można poprosić o pomoc profesjonalistów!

Jak odrestaurować stare drzwi wewnętrzne?

Remont starych drzwi wcale nie musi być zadaniem żmudnym i trudnym. Zacznijmy od identyfikacji problemów. Czy mamy do czynienia z drzwiami drewnianymi, z których zaczyna schodzić farba? Jeśli tak, należy ściągnąć drzwi z zawiasów i rozpocząć długi proces zdzierania starego lakieru. Pomoże nam w tym opalarka elektryczna. Oczywiście możemy również pójść na skróty, pewne niedoskonałości potraktować papierem ściernym i nałożyć nową warstwę farby na starą. Inny szybki sposób to oklejenie drzwi tapetą bądź okleiną.

Z kolei gdy mamy problemy z zawiasami, rozwiązaniem, którego szukamy, może okazać się nałożenie na nie nakładki. Podniesie ona nieznacznie drzwi i sprawi, że zaczną działać sprawniej.