Drzwi szklane: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Dlaczego warto wybrać szklane drzwi wewnętrzne i zewnętrzne do naszego domu?

Jeśli jesteście na etapie wybierania drzwi do Waszego domu, to z pewnością zauważyliście, jak niesamowicie popularne stały się w ostatnich latach drzwi szklane. Kiedy prowadzą na taras, nikogo nie dziwią, wciąż jednak potrafią zaskoczyć w środku domu.

Całkowicie szklane drzwi spotyka się rzadko w pomieszczeniach mieszkalnych, a szkoda, bowiem mogą dać naprawdę niesamowite efekty. Ich główną zaletą jest przepuszczanie światła, przez co będą szczególnie pożądane w małych mieszkaniach, w trudno dostępnych zakątkach. Świetnie sprawdzą się na przykład u szczytu schodów prowadzących na poddasze.

Wyglądają bardzo atrakcyjnie, dlatego można je zamontować w charakterze subtelnej granicy pomiędzy przestrzeniami. Najbardziej spektakularnie będą wyglądać przesuwne drzwi szklane łączące sypialnię ze zintegrowaną z nią łazienką. Wilgoć pozostanie w środku, ale subtelny powab przedostanie się na zewnątrz.

Dużo popularniejsze są mimo wszystko drzwi drewniane lub z płyty z przeszkleniami, które mogą przybrać najróżniejsze kształty. Jedne zajmą prawie całe skrzydło drzwi, inne wprowadzone zostaną w kształcie kwadratowego okienka lub bardziej fantazyjnej kreacji. Światło wciąż penetruje wnętrze, chociaż już nie tak dobrze jak w przypadku całkowicie szklanych projektów.

Przepływ naturalnego światła jest istotny nie tylko dla doświetlenia wnętrz. Im go więcej, tym pomieszczenie wydaje się większe. Przeszklenia pomagają powiększyć je optycznie, dodatkowo odciążając wizualnie skrzydła drzwi.

Czy szklane drzwi w domu są bezpieczne? 

Odpowiedź na to pytanie, które zadaje sobie chyba jako pierwsze każda osoba myśląca o zakupie szklanych drzwi, może być tylko jedna: tak! Jeśli oczywiście wybierzemy drzwi dobrej jakości od sprawdzonego producenta. Właściwie wszystkie drzwi szklane są obecnie produkowane ze szkła hartowanego, podobnie jest z przeszkleniami. Co to znaczy?

Hartowanie to proces polegający na poddaniu tafli szklanej długotrwałemu wyprażaniu, dzięki czemu zyskuje ona wyjątkowo wysoką odporności na ugięcie i uderzenia. W efekcie będzie ona praktycznie nie do rozbicia. Myślicie sobie o nadzwyczajnych zdolnościach Waszej pociechy do rozbijania rzeczy “nie-do-zbicia” i tłuczenia przedmiotów “nie-tłukących-się”? I tak będziecie mogli spać spokojnie, bowiem nawet rozbite szkło hartowane nie doprowadzi do skaleczeń. Rozpryskuje się w maleńkie, niegroźne drobinki niczym tłuczony kryształ.

Czy przez szklane okna i drzwi na taras ucieka ciepło? 

Zła sława starych okien może sprawić, że na szklane powierzchnie będziemy patrzeć krzywo. Czasy się zmieniły, technologia poszła - a nawet poszybowała - do przodu i obecnie duże przeszklenia są wręcz gwarantem energooszczędności. Pełnią ważną rolę w domach pasywnych. Przy zakupie szklanych drzwi zewnętrznych musimy po prostu dobrze przyjrzeć się współczynnikowi przenikalności cieplnej U [W/(m2·K)]. Im jest on niższy, tym mniejsze rachunki będziemy płacić za ogrzewanie. Współczynnik przenikalności cieplnej całego okna nie powinien przekroczyć 1,3 W/(m2·K), a w domach pasywnych 0,8 W/(m2·K).

Kluczowe znaczenie będzie miała jakość szyby. Obecnie standardem są szyby zespolone, w których pomiędzy taflami tworzy się szczelnie zamknięte komory, wypełniane suchym powietrzem bądź jednym z gazów szlachetnych. Jednakże nie tylko szyba jest ważna, istotny będzie również współczynnik przenikalności ciepła ramy naszych drzwi na taras.

Parametry parametrami, czynnik ludzki też odegra sporą rolę. Mamy na myśli montaż drzwi. Wykonany niefachowo może zniweczyć wszystkie nasze wysiłki i sprawić, że ciepło faktycznie zacznie uciekać z wnętrza. Wielu producentów drzwi doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego przedłuża (nawet o kilka lat) okres gwarancji swojego produktu, jeżeli ekipa montażowa będzie przez nich rekomendowana. 

Szklane drzwi na taras - który rodzaj wybrać? 

Przeszklone drzwi tarasowe prezentują się zachwycająco. Pozwalają delektować się widokiem ogrodu lub okolicy, mieć oko na dzieci bawiące się na podwórku. Doskonale doświetlają wnętrza, pozwalają na zalanie naszego pokoju dziennego przez promienie naturalnego światła.

Drzwi uchylno-przesuwne 

Aby je otworzyć, jedno ze skrzydeł należy uchylić i przesunąć na wysokość skrzydła zamkniętego, co dzieje się od strony zewnętrznej, a umożliwione jest dzięki wózkom jeżdżącym po szynach ościeżnicy, ukrytym pod maskownicami. Jednak możemy je jedynie uchylić i cieszyć się ze świeżego powietrza we wnętrzu.

Drzwi podnoszono-przesuwne 

Najwygodniejsze. Dziecko lub osoba starsza bez trudu otworzy drzwi na taras o wadze nawet 200 kg. W jaki sposób? Naciśnięcie klamki powoduje zwolnienie blokady dźwigni i skrzydło drzwiowe porusza się właściwie samo. Jego ruch polega na przesunięciu się po prowadnicy na zewnątrz.

Drzwi kieszeniowe, czyli przesuwne chowane w ścianie 

Spotyka się je najrzadziej, jedynie w luksusowych rezydencjach, co wynika ze stopnia trudności montażu oraz ich integracji z projektem domu. 

Rodzaje szkła dostępne dla drzwi wewnętrznych:

Szkło przejrzyste 

Decydując się na nie pamiętajmy o tym, że po prostu… wszystko będzie przez nie widać. Z tego powodu raczej rzadko spotkamy je w drzwiach całoszklanych lub w drzwiach z dużym przeszkleniem. Doskonale sprawdzą się za to w uroczych okienkach, na przykład w białych drzwiach francuskich.

Szkło matowe 

Zapewnia prywatność przy jednoczesnym przepuszczaniu promieni słonecznych i wizualnym odchudzaniu skrzydeł drzwi. Bardzo często używane w drzwiach łazienek i toalet, które z reguły są raczej małymi pomieszczeniami.

Szkło z wzorem 

Faktura tafli jest niejednolita, posiada wzór. Chociaż takie szybki mogą kojarzyć nam się z okresem głębokiego PRL-u, to np.: szkła “mrożone”, gdy zamontujemy je w białych drzwiach, mogą wprowadzić do wnętrza atmosferę rześkości i swobody.

Szkło barwione 

Wybierając je możemy zdecydować się na opcję matową lub szklaną. Zbuduje we wnętrzu atmosferę nie do podrobienia.

Szkło piaskowane z dekoracyjnym wzorem 

Bardzo popularne. Wierzchnia warstwa szkła zostaje usunięta za pomocą strumienia piasku pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu następuje matowienie. Możemy wybrać dowolny kształt, który chcemy poddać temu procesowi i w ten sposób stworzyć unikalny wzór.

Szkło witrażowe 

To najbardziej kosztowny, ale także najbardziej oryginalny pomysł na szkło dekoracyjne. Drzwi z witrażem wykonanym przez artystę-rzemieślnika powinny.