Drzwi przesuwne: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Pomiędzy planem otwartym a podziałem stref: przesuwne drzwi wewnętrzne i gdzie je wprowadzić

Nie możemy zdecydować się czy chcemy pójść w kierunku planu otwartego czy też zamknąć w osobnym pomieszczeniu jedną z funkcjonalnych stref przestrzeni publicznej naszego domu? Być może da się złapać i wróbla w garść, i kanarka na dachu, ale potrzebne nam będą do tego drzwi przesuwne, najlepiej w wariancie chowanym w ścianie. Rozwiązanie, które tu proponujemy, najlepiej sprawdzi się w dużych pomieszczeniach. Wyobraźmy sobie zatem ogromny pokój dzienny, połączony z aneksem kuchennym oraz jadalnią. Nastoletnia córka chce zaprosić przyjaciół na wspólne gotowanie, ale rodzice woleliby w spokoju obejrzeć ulubiony serial na kanapie w pokoju dziennym. Co robią? Wysuwają drzwi drewniane i dzielą przestrzeń pomiędzy siebie. Chociaż izolacja akustyczna nie będzie idealna, to dwie strony zyskują pewną intymność, mogą spędzić czas, tak jak chcą, bez wchodzenia sobie w paradę.

Ciekawym pomysłem we współczesnych wnętrzach jest chowanie za drzwiami przesuwnymi… sypialni. Kiedy jesteśmy sami, nie mamy problemu z mieszaniem się miejsc prywatnych i publicznych, natomiast gdy goście przychodzą w odwiedziny, możemy szybko stworzyć osobne pomieszczenie i zamknąć w nim naszą intymność. Dzięki takim projektom inwestorzy zyskują poczucie przestronności na co dzień.

Drzwi mogą się otwierać w różny sposób i w zależności od tego zajmować mniej lub więcej przestrzeni w pomieszczeniu. Dlatego zanim wybierzemy drzwi, warto chociaż w przybliżeniu rozplanować urządzenie pomieszczeń, w których będziemy je montować. 

Jaki rodzaj drzwi wewnętrznych wybrać do naszego mieszkania?

Wybór drzwi powinien być decyzją głęboko przemyślaną. Drzwi nie tylko będą spełniały swoje funkcje lecz również staną się ważnym elementem wystroju pomieszczeń. Zazwyczaj w całym domu lub mieszkaniu wybierane są drzwi z tego samego materiału, w tym samym kolorze i o tych samych standardowych wymiarach (czasem wyjątek stanowi łazienka). Decydując się na takie rozwiązanie, mamy gwarancję ominięcia aranżacyjnych błędów szerokim łukiem.

Może być jednak tak, że będziemy potrzebowali czegoś nadzwyczajnego, nietypowego: takiego właśnie jak drzwi przesuwne. Trudno wyobrazić sobie wnętrze z samymi drzwiami tego rodzaju - ich użytkowanie w pośpiechu raczej nie byłoby zbyt funkcjonalne, za dużo byłoby szarpania. Ich wadą jest również słaba izolacja hałasu w porównaniu z innymi rodzajami drzwi. Pozwalają jednak na wprowadzenie eleganckich podziałów przestrzeni, zajmując przy tym bardzo niewiele miejsca.

Decyzję o zakupie danego rodzaju drzwi do pomieszczenia podejmijmy dopiero wtedy, kiedy mamy pomysł na jego urządzenie. Kolor i styl powinny się zgadzać, ale kluczową kwestią będzie pozostawienie wystarczająco dużo przestrzeni na ich otwieranie i wygoda użytkowania.

Rodzaje przesuwnych drzwi wewnętrznych:

- Drzwi przesuwne naścienne: Nie zajmują wiele miejsca po otwarciu, jednak trzeba pozostawić miejsce na ścianie, aby skrzydło lub skrzydła mogły się przy niej schować. Oznacza to brak dekoracji muru oraz podwieszanych półek w ich pobliżu, musimy jednak tak zaprojektować wnętrze, aby wyglądało ono dobrze i z otwartymi, i z zamkniętymi drzwiami.

- Drzwi przesuwne chowane w ścianie, zwane też drzwiami kieszeniowymi: Decyzję o nich należy podjąć na bardzo wczesnym etapie projektowania wnętrza. Musimy bowiem przeznaczyć dla nich miejsce w ścianach działowych w momencie ich wznoszenia.

- Drzwi harmonijkowe: Do rodziny drzwi rozsuwanych należy także ten nieco problematyczny rodzaj drzwi. Sprawdza się on jako rozwiązanie doraźne w bardzo małych pomieszczeniach. Jest lekki i tani, poradzi sobie z każdą przestrzenią… przynajmniej do momentu, w którym zacznie się zacinać. Ekonomiczne drzwi harmonijkowe mają swoje ograniczenia, jednak “na chwilę” dają sobie radę świetnie.

Jaki materiał wybrać na drzwi do naszego mieszkania?

- Drewno naturalne 

- Płyta pilśniowa, płyta MDF 

- Tworzywa sztuczne 

- Szkło

Rodzaje przesuwnych, przeszklonych drzwi zewnętrznych/ tarasowych:

Drzwi uchylno-przesuwne 

Swoją nazwę wzięły od sposobu ich otwierania. Jedno ze skrzydeł należy uchylić i następnie przesunąć na wysokość skrzydła zamkniętego, co dzieje się od strony zewnętrznej, dzięki ukrytym pod maskownicami wózkom, jeżdżącym po szynach ościeżnicy. Tym sposobem nie jest zabierana przestrzeń we wnętrzu. Skrzydła drzwiowe można ustawić w jednej linii, co będzie wyglądać estetycznie. Prawidłowe osadzenie ramy drzwiowej (ościeżnicy) będzie gwarancją sukcesu. Jeśli nam się ono nie uda, wtedy drzwi podczas przesuwania będą intensywnie drgać, co nie tylko będzie bardzo nieprzyjemne, ale i może spowodować uszkodzenia mechaniczne elewacji.

Drzwi podnoszono-przesuwne 

W przypadku tego montażu drzwi tarasowych na przesunięcie skrzydła pozwala prowadnica ukryta w niskim progu. Naciśnięcie klamki powoduje zwolnienie blokady dźwigni i drzwi otwierają się. Ten system jest przez ekspertów zgodnie nazywany najbardziej komfortowym. Pozwala na prawie bezwysiłkowe przesuwanie szklanych drzwi, które mogą ważyć nawet 200 kg! Chcecie robić to bez żadnego trudu? Wystarczy zamontowanie automatycznego podnośnika na pilota.

Drzwi przesuwne chowane w ścianie 

Ze względów na rozmiary oraz usytuowanie przeszklonych drzwi tarasowych wariant drzwi naściennych nie stanowi możliwości, ale chowany tak. Występuje on jednak niezwykle rzadko, jedynie w ogromnych, luksusowych rezydencjach, gdzie obok stoją wielkie mury, zdolne pomieścić w sobie duże przeszklenia. Kolejne utrudnienie w jego szerszym zastosowaniu to konieczność zaprojektowania “schowka” już w momencie tworzenia projektu domu. 

Szklane drzwi rozsuwane: nowoczesne i efektowne

Jedne z najciekawszych przykładów drzwi przesuwanych to te wykonywane ze szkła. Trudno się temu dziwić, to one przecież są najdroższe. Szklane tafle o montażu przesuwnym nikogo nie dziwią w przypadku drzwi tarasowych, jednak we wnętrzu wciąż bardziej kojarzą się z przestrzenią biurową niż z domem. Niesłusznie! Możemy z ich pomocą stworzyć niezwykłe aranżacje, wydzielić funkcjonalne strefy bez ich definitywnego podziału. Przykładem niech będą fantastyczne sypialnie główne z samodzielną łazienką, oddzieloną od nich właśnie drzwiami rozsuwanymi z matowego bądź piaskowanego szkła.