Drzwi: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia | homify Drzwi: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Drzwi: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

 1. Pasywny dom jednorodzinny typu stodoła do 120m2 od Budownictwo i Architektura Marcin Sieradzki - BIAMS Nowoczesny Drewno O efekcie drewna
 2. Klasyczne Wnętrze Apartamentu z Antresolą od Roble Klasyczny
 3. Potrzebujesz pomocy ze swoim projektem?
 4. Modernistyczny dom jednorodzinny z basenem od Budownictwo i Architektura Marcin Sieradzki - BIAMS Minimalistyczny Szkło
 5. Mieszkanie na wynajem w Gdańsku od Tomasz Miotk Fotografia Minimalistyczny
 6. Projekt Wnętrz Domu od BILAR Nowoczesny
 7. Projekt wnętrza w apartamancie z widokiem na panoramę Warszawy od TISSU Architecture Klasyczny Marmur
 8. Potrzebujesz pomocy ze swoim projektem?
 9. WNĘTRZA DOMU W BRZEGU DOLNYM od NA NO WO ARCHITEKCI Industrialny Żelazo/Stal
 10. od homify Nowoczesny
 11. od Beinder Schreinerei & Wohndesign GmbH Wiejski
 12. od Beinder Schreinerei & Wohndesign GmbH Wiejski
 13. od Maciel e Maira Arquitetos Nowoczesny
 14. od Pierre Bernard Création Rustykalny Drewno O efekcie drewna
 15. od 禾光室內裝修設計 ─ Her Guang Design Azjatycki
 16. od Inso Architectural Solutions Nowoczesny Aluminium/Cynk
 17. od ud.CMTO Śródziemnomorski Drewno O efekcie drewna
 18. od Area Planz Design Nowoczesny
 19. od WITHJIS(위드지스) Nowoczesny Aluminium/Cynk
 20. od 禾光室內裝修設計 ─ Her Guang Design Azjatycki
 21. od Ercole Srl Minimalistyczny Szkło
  Ad
 22. od Sube Susaeta Interiorismo Klasyczny Szkło
 23. od homify Nowoczesny
 24. od Grupo Inventia Nowoczesny Kompozyt drewna i tworzywa sztucznego
 25. od Intrazzo Mobiliairo Rustykalny Lite drewno Wielokolorowy
 26. od ГЕОНА. Klasyczny
 27. od Planlife Edificaciones Nowoczesny
 28. od Bioarquitectura Nowoczesny
 29. od JAI DISEÑO Y CONSTRUCCIÓN EN ALUMINIO Y VIDRIO Nowoczesny Aluminium/Cynk
 30. od Anyway Doors Nowoczesny
 31. od diRomeu Cine Video Nowoczesny
 32. od ICON INTERIOR Klasyczny
 33. od homify Nowoczesny

Czym są… drzwi i z jakich elementów się składają? 

Niby każdy z nas wie, czym są drzwi. Spróbujmy jednak stworzyć ich definicję oraz uważniej niż zwykle przyjrzeć się elementom,które je tworzą. Wiedza ta przyda nam się podczas wyboru odpowiednich drzwi do naszego domu bądź mieszkania, lepiej zrozumiemy katalogi producentów.

Drzwi są ruchomą przegrodą, zazwyczaj o orientacji pionowej, w budynkach zamykająca otwór w ścianie i pozwalająca przemieszczać się pomiędzy różnymi pomieszczeniami. Na klasyczne drzwi składa się skrzydło (element ruchomy), ościeżnica (nieruchome obramowanie otworu w ścianie) oraz klamka służąca do ich otwierania i zamykania. Nowoczesne drzwi mogą obyć się bez wszystkich tych elementów. Skrzydła zamieniają się w płaty drzwiowe, ościeżnice idą w odstawkę, a o klamkę nie ma potrzeby, ponieważ drzwi np. rozsuwają się na boki. 

Rodzaje drzwi:

Podstawowe rozróżnienie to drzwi zewnętrzne (prowadzące z budynku na dwór) i wewnętrzne (prowadzące z pomieszczenia do pomieszczenia w środku budynku). Drzwi zewnętrzne są bardziej trwałe, odporniejsze na zmienne warunki klimatyczne oraz bezpieczniejsze. Najbardziej oczywistym przykładem drzwi zewnętrznych są drzwi wejściowe. Z kolei ich najbezpieczniejszą wersją są drzwi antywłamaniowe. Z kolei drzwi wewnętrzne pomagają podzielić przestrzeń w domu. Mogą być zatem wykonane z materiałów dużo lżejszych i delikatniejszych.

Ze względu na sposób mocowania drzwi dzielą się m.in. na:

- zawiasowe (prawe lub lewe, jedno- lub dwuskrzydłowe) 

- obrotowe

- wahadałowe 

- przesuwne 

- składane 

- harmonijkowe 

- odstawiane 

- rolowane 

- odchylane

Drzwi mogą być prawe bądź lewe ze względu na kierunek ich otwierania.

Kolejne rozróżnienie to drzwi przylgowe lub bezprzylgowe, tzn. ze specjalnymi wycięciami na krawędziach skrzydeł, zwiększającymi powierzchnię przylegania skrzydła do ościeżnicy lub nie. Zamknięte drzwi bezprzylgowe będą tworzyły jedną płaszczyznę z ościeżnicą, co daje ciekawy efekt wizualny. Trudniej jednak je reperować oraz zajmują nieco więcej miejsca.

Drzwi różnią się nie tylko wszystkimi tymi aspektami funkcjonalnymi, ale także estetycznymi kształtem, kolorem, przeszkleniem bądź nie, jego podziałem… . Przykładem oryginalnych drzwi wewnętrznych mogą być piękne drzwi francuskie.

Wspomnieć należy jeszcze drzwi antywłamaniowe, zazwyczaj wejściowe choć nie zawsze. Posiadają one specjalnie wzmocnioną konstrukcję, która ma uniemożliwić ich wyważenie.

Z jakich materiałów wykonuje się drzwi?

Z drewna 

Jeden z ulubionych materiałów, używany tak do produkcji drzwi wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Na drewniane drzwi wejściowe wybieramy zazwyczaj sosnę, świerk, mahoń lub dąb, które stanowią wspaniałą wizytówkę dla domu. Są bardzo wytrzymałe i odporne na zmienne warunki klimatyczne dzięki technice warstwowego klejenia drewna. Droższe gatunki egzotyczne też sprawdzą się świetnie. Naturalny materiał wykorzystany do produkcji drzwi wewnętrznych daje prawie nieograniczone możliwości w zakresie stylu aranżacji pomieszczeń.

Ze stali ocynkowanej 

Odporne na zmienną pogodę, nie mają problemu z rdzewieniem, są bardzo wytrzymałe i… nieco droższe od drzwi drewnianych. Przeważnie z tego materiału wytwarza się ciężkie do sforsowania (ciężkie w ogóle) drzwi antywłamaniowe.

Z włókna szklaneg 

Mają dobre parametry izolacyjne, są odporne na wilgoć, co czyni z nich świetne drzwi zewnętrzne. Przypominają z wyglądu drzwi drewniane. Fiberglass jest obecnie jednym z najtrwalszych materiałów konstrukcyjnych na rynku. To kompozyt złożony z włókien szklanych (ok. 70%) i żywicy poliestrowej (30%).

Ze szkła 

Wybierane do raczej do wnętrz, chociaż możemy też spotkać je w charakterze drzwi zewnętrznych prowadzących na taras. Drzwi szklane mogą zupełnie różnić się między sobą dzięki odmiennym parametrom szyb. Przykładowo szyby bezpieczne nie rozpadają się po wybiciu, pozostają na swoim miejscu.

Z aluminium

Izolują akustycznie, są trwałe, jednak nie znoszą dobrze uszkodzeń mechanicznych.

Z PCW

Drzwi wejściowe z tego materiału wzmacnia się aluminium, stalą oraz pianką poliuretanową. Są lekkie i tańsze od swoich alternatyw. 

Jakie są główne funkcje drzwi?

- Zamknięcie pomieszczenia

- Funkcja reprezentacyjna: Drzwi wejściowe są naszą wizytówką, to na nie patrzeć będą nasi goście, w oczekiwaniu aż do nich dobiegniemy. Nie pozwólmy zatem, aby brzydko się łuszczyły lub też były zabrudzone.

- Ochrona przed włamaniem: drzwi antywłamaniowe są niezastąpione.

- Izolacja cieplna: Drzwi zewnętrzne chronią przed ucieczką ciepła z wnętrza domu lub mieszkania. Ich parametry będą miały wpływ na to, czy nasze domostwo będzie energooszczędne. Również drzwi wewnętrzne mogą spełniać tę funkcję, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Często nasze sypialnie ogrzewamy mocniej niż pozostałe pomieszczenia, drzwi zatrzymują  w nich ciepło.

- Izolacja akustyczna: Ważna rola do spełnienia przez wszystkie rodzaje drzwi. Drzwi wejściowe odseparowują nas od hałasu na zewnątrz, drzwi wewnętrzne zaś sprawiają, że domownicy nie przeszkadzają sobie nawzajem w codziennych czynnościach.

- Zachowanie prywatności: Nie widzimy tego, co odbywa się “za zamkniętymi drzwiami”… i może to i lepiej. Nasze dzieci też mają prawo do swoich sekretów.

- Przegroda pożarowa: Niektóre drzwi projektowane są tak, aby w razie pożaru móc “zamknąć” żywioł w jednym skrzydle budynku.

- Zapewnienie warunków do ewakuacji: Pozostajemy przy scenariuszach awaryjnych. Drzwi ewakuacyjne powinny prowadzić nas do wyjścia i wybawić z opresji.

- Funkcja dekoracyjna: Wewnątrz pomagają zbudować nasz wyśniony klimat. Znaczenie będzie miał wybór materiału, koloru oraz rozkład drzwi.

- Wpuszczenie światła do wnętrza: Tę funkcję będą pełnić naturalnie tylko drzwi szklane bądź z przeszkleniami. Często wybiera się je do małych pomieszczeń właśnie z tego powodu. Przemyślmy jednak, czy widok naszego cienia z zewnątrz pozwoli nam czuć się komfortowo. 

Kiedy należy zdecydować się na projekt drzwi? 

Już na samym początku! Odpowiedź ta z pewnością wyda się oczywista w stosunku do drzwi wejściowych, jednak tyczy się również wnętrza. Niektórzy projektanci wnętrz nazywają nawet nasze przegrody kolejnym meblem w aranżacji. Ich montaż powinien odbyć się dopiero w momencie, kiedy wszystkie prace remontowe są już zakończone, a wielkogabarytowe meble wniesione. Jednak decyzję o wyglądzie projektu musimy podjąć jak najwcześniej. Kolor i materiał wykonania drzwi ogromnie wpłynie na atmosferę we wnętrzu domu i mieszkania.