Dom: pomysły, inspiracje & zdjęcia

Kupno domu: Jakie dokumenty najważniejsze?
  

Kupno domu to nie tylko wybór jego pod względem lokalizacji, wielkości i wyglądu. Pamiętajmy o prawnych rzeczach! Bardzo ważne jest to aby dostać wszystkie dokumenty dotyczące domu , który jest wystawiony na sprzedaż. Oto lista niezbędnych informacji  o sprzedawanym domu i działce:   

-Certyfikat energetyczny 

-Wszelkie dokumenty informujące o materiałach budowlanych, które zostały zastosowane 

-Rachunki za prąd wodę i gaz, aby się upewnić, że wszystko zostało opłacone 

-Także umowy z tymi przedsiębiorstwami są niezbędne 

-Pozwolenie na budowę (banalne, ale jednak trzeba być pewnym, że budowa domu jest zgodna z prawem) 

-Dziennik budowy 

-Protokoły instalacji gazowej i elektrycznej 

-Protokoły instalacji przewodów spalinowych i wentylacyjnych 

-Rzuty poziome    

Dylemat rodzai domów: Jaki dom jest najlepszy dla Ciebie?   

Wybór domu jest jedną z bardziej ekscytujących decyzji, które przyjdzie nam w życiu podjąć. Jest wiele aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę dokonując wyboru. Ile osób będzie w tym domu mieszkać? Czy ma to być dom jednorodzinny czy może duży dom wielorodzinny? Czy ma to być dom dla jednej osoby czy może pierwszy dom dla pary? Gdzie, pod względem lokalizacji, ma się znajdować nasz dom? Czy będzie to dom z działką na wsi czy może elegancka kamienica w mieście? Domek na plaży czy dostojny dworek? Czy ten dom będzie głównym miejscem zamieszkania dla rodziny czy może domem letniskowym? Osobiste upodobania są również jednym z czynników do rozpatrzenia. Wygląd naszego domu na pewno wpłynie na to, jak się nam będzie w nim mieszkało. Większość z nas, decydując się na dom, decyduje o tym gdzie będzie mieszkać przez wiele następnych lat. Dlatego tak ważne jest rozpatrzenie wszystkich możliwych opcji.     

Dom jednorodzinny: Ci, którzy zainteresowani są domem jednorodzinnym będą raczej szukać mniejszego domu, jak na przykład miejska kamienica lub dom na plaży. Kiedy już zdecydujemy ile będziemy potrzebować pokoi i do czego będzie służył każdy z nich, możliwości są nieograniczone. W sekcji “Domy” na homify, znajdziemy wiele ciekawych pomysłów na domy jednorodzinne.   

Dom wielorodzinny: Wybierając dom wielorodzinny musimy być świadomi jego wad i zalet. W tym wypadku często bardzo ważna jest lokalizacja. Domostwo w stylu ranczo lub dworek jest idealne do takiego celu, ze względu na ogromne przestrzenie. Inną świetną opcją są domy wiktoriańskie, złożone z wielu pięter wliczając poddasza i piwnice. Zapewniają dużo miejsca na pokoje dla dziadków lub dzieci.   

Dom z betonu: Dom z betonu jest wytrzymały i trwały, a ponadto pozwala na zaprojektowanie wnętrz, które będą odzwierciedlały osobiste preferencje jego mieszkańców. Dom z betonu będzie również idealny dla osób, które marzą o nowoczesnym domu z wyraźnymi liniami i śmiałymi kątami, który przetrwa długie lata w trudnych warunkach.   

Dom z drewna: Drewno jest ciepłe i przyjemne. Doskonale sprawdza się w klasycznych chatkach lub bungalowach. Drewniany dom pasuje doskonale do wiejskiego otoczenia, gdzie wpisuje się idealnie w naturalne środowisko. Równie dobrze wygląda w mieście, gdzie przyciąga wzrok swoim modernistycznym urokiem.   

Dom z kontenera: Jednym z najbardziej ekscytujących tworów ostatnich kilku dekad jest dom z kontenera. Zbudowane z dawnych kontenerów przesyłowych, te wspaniałe domy mogą być łatwo przemieszczane z miejsca na miejsce, co jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie zapuszczają korzeni. Te unikalne domy mogą być urządzone wedle gustu ich lokatorów i dopasowane do praktycznie każdego stylu. Na homify znajdziemy wiele wybitnych propozycji na aranżację domów z kontenera.   

Dom modułowy: Tak jak w przypadku domu z kontenera, domy modułowe są bardzo elastyczne pod względem lokalizacji. Mogą być wbudowane na stałe w danym miejscu lub też łatwo przetransportowane do innego. Domy modułowe zostawiają duże pole do popisu w ramach aranżacji. Mogą one być łatwo dopasowane do każdego gustu przy użyciu różnych kolorów i wykończeń, a także za pomocą unikalnych okien i drzwi.   

Jakiej wielkości powinna być działka budowlana?  

Ogólnie nie ma ścisłych przepisów, gdzie jest napisane, jakiej wielkości powinna być działka budowlana. Co z pewnością trzeba wziąć pod uwagę są to przepisy dotyczące minimalnych odległości od budynku:   

-Ściany domu z oknami i drzwiami powinny powinny mieć odległość wynoszącą 4 m. 

-Ściany domu bez okien i drzwi powinny powinny mieć odległość wynoszącą 3 m.   

Pamiętajmy jeszcze o tym, że gmina ustala minimalną odległość posadowienia budynku od frontu działki. Może ona wynosić 4,5 m ale także i 10. Dlatego ważne jest zapoznać się z warunkami zabudowy najlepiej jeszcze przed kupnem działkI!   

W jakim stylu chcemy mieć nasz wymarzony dom?   

Każdy dom jest niepowtarzalny, tak jak ludzie w nim mieszkający. Dlatego też, styl domu będzie w ogromnej mierze zależał od prywatnych preferencji lokatorów. Podczas gdy jedni wolą domy klasyczne lub minimalistyczne, inni skłaniają się ku pięknym niczym z obrazka domom w stylu wiejskim lub eleganckim i szykownym domom w stylu nowoczesnym.   

Dom w stylu nowoczesnym: Pomyślmy o uniwersalnych, ale przykuwających uwagę materiałach i eleganckich liniach. Nowoczesne domy uwodzą swoją szykownością, a niezliczona ilość wspaniałych wzorów, z których można wybierać, na pewno nas usatysfakcjonuje. Niezależnie czy jest to duży czy mały dom, materiały takie jak stal, drewno, marmur czy szkło doskonale wpiszą się w styl nowoczesny. Strona homify jest przepełniona pomysłami na aranżację nowoczesnego domu. Znajdziemy tu inspiracje na nietypowe rozwiązania świetlne, jak i na eleganckie projekty armatury łazienkowej.   

Dom w stylu wiejskim: Śliczny dom w stylu wiejskim ma potencjał bycia cudownym domem rodzinnym. Domy w stylu wiejskim zazwyczaj chodzą w parze z ogrodem. Pamiętajmy, że dom i ogród powinny się wzajemnie uzupełniać. Do wystroju wybierzmy słoneczne żółcie, ciepłe czerwienie lub motywy kwiatowe, tak aby podkreślić wiejski styl domu. Rozważmy dodanie oranżerii dla dodatkowej przestrzeni na spełnianie naszych fantazji aranżacyjnych, takich jak ciekawe terakoty lub unikalne ramy okienne.   

Dom w stylu klasycznym: Domy w stylu klasycznym są jednymi z bardziej wszechstronnych, a elementy takie jak sztukaterie, gzymsy, zdobne parawany czy zabiegowe lub spiralne schody tylko dodadzą domu uroku. Nie ograniczajmy się jednak w regionalnym pojęciu domu w stylu klasycznym. Warto poznać opcje dla stylu klasycznego pochodzące z zachodu jak i te panujące na wschodzie.   

Dom w stylu minimalistycznym: Inspirujące domu w stylu minimalistycznym nadal są bardzo popularne, a materiały takie jak beton, stal i szkło znakomicie sprawdzają się przy tworzeniu czystych, eleganckich linii, które ten styl definiują. Aby podkreślić ten oszczędny wizerunek białych ścian, użyjmy kilku kresek żywego koloru albo śmiałych nowoczesnych mebli.   

Przeprowadzka do nowego domu i  jej formalności   

-Wynajmujemy dom… O czym powinniśmy pamiętać przy całym procesie przeprowadzki?   

-Wymeldowanie ze starego mieszkania lub domu. 

-Zameldowanie nowego adresu domu. 

-Zmiana urzędu skarbowego. 

-Uaktualnienie wszystkich dowodów tożsamości, czyli dowód osobisty, prawo jazdy i dowód rejestracyjny, jeżeli posiadamy samochód. 

-Podanie nowego adresu bankom i ubezpieczycielom.