Dom wiejski: inspiracje, aranżacje wnętrz & zdjęcia | homify Dom wiejski: inspiracje, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Dom wiejski: inspiracje, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Domy w wiejskim stylu

Wiejskie domy coraz bardzo zaczynając być popularne wśród osób, które poszukują inspiracji oraz są bardzo blisko natury. Styl domów wiejskich jest przeplatany również z nowoczesnymi elementami takimi jak dodatki elektryczne, które pozwalają sterować nasz domu kiedy my jesteśmy w pracy lub podróży. Umiłowanie do tego stylu wzięło się za tęsknotą naturalnych materiałów, natury oraz powrotu do dzieciństwa. 

Takie domy często nam się kojarzą z domami naszych dziadków, gdzie zapach pieczonego ciasta roznosił się po domu, a domowe truskawki najbardziej smakowały z pobliskiego ogródka. Brak bram oraz dodatkowej przestrzeni cechowały ten styl swoją otwartością. Projekty domów w stylu tradycyjnym cieszą się bardzo dużą popularnością, która raczej nigdy nie wyjdzie z mody. 

Do jej powodzenia przyczynia się między innymi różnorodność oferty, jaką możemy zaobserwować w biurach projektowych. Domy w stylu tradycyjnym dzielą się również na kilka kategorii, w których możemy wyróżnić różnego rodzaje zastosowanych technologii od budynków murowanych po domy drewniane. 

 Dodatkowo w tej serii możemy również znaleźć stylowe propozycje, oraz bardzo popularne projekty z poddaszem użytkowym. Ozdobniki charakterystyczne dla stylu tradycyjnego to wykusze, ryzality oraz podcienie. Zwolennicy bardziej rustykalnych klimatów charakter swojego domu mogą dodatkowo podkreślić drewnianymi okiennicami.

Jak w każdym innym przypadku, tak i w tym, bardzo ważne są materiały wykończeniowe. W projektach domów w stylu tradycyjnym spotkać można różne kompozycje elewacji, ich cechą wspólną jest to, że zastosowane materiały wykończeniowe podkreślają solidność i trwałość budowli. 

Elementy wyróżniające styl domów tradycyjnych 

Przede wszystkim powrót do tego stylu wziął się za tęsknotą sielskiej natury. Wiele osób pragnie poza miasto wprowadzić elementy wiejskie które będą im się kojarzyły z przeszłością. Pęd życia oraz stres sprawiają, że podczas budowania oraz aranżowania naszych domów chcemy je tak zagospodarować aby po wejściu do nich wszystkie stresy odchodziły, a my byśmy mogli się cieszyć spokojem w naszym domu.

Obecnie wielu inwestorów w swojej ofercie posiada projekty domów rustykalnych oraz wiejskich.  Takie domy cechują się przede wszystkim prostymi formami oraz dachem, który najczęściej jest dwuspadowy.  Kolejnym stylem jest styl lukarny, który  pierwotnie nie występował w budownictwie wiejskim. 

Więcej w tej grupie budynków doświetleń w ścianach szczytowych i w połaci dachu. Znaleźć tu możemy grubo łamany kamień w cokołach i mnóstwo drewna. Występuje on głównie w detalach architektonicznych: gankach, balustradach, deskowaniach ścian szczytowych, okiennicach, obramowaniach okien. Ale najlepiej jego urodę i zalety drewna widać jednak w projektach domów z bali, w których jest ono głównym budulcem. 

Projekty te najpełniej kojarzą się ze stylem rustykalnym i budownictwem regionalnym. Kolejnym rodzajem domów, są typowe drewniane domy. Ta propozycja skierowana głównie jest do osób, które poszukują charakteryzującego się specyficznego mikroklimatu wnętrz. Domy drewniane są bardzo zdrowe, ciepłe a ich nowoczesna technologia w której zostały wybudowane pozwala zakwalifikować je również do domów energooszczędnych. Domy drewniane możemy podzielić na kilka kategorii jak domy parterowe, projekty domów z użytkowym poddaszem oraz projekty domów małych i tanich w budowie.

Aranżacja wnętrza domów wiejskich 

Aby oddać ducha takiego domu, nie możemy zapomnieć o najważniejszym czyli odpowiednim zaaranżowaniu wnętrza. Ważne są nie tylko dodatki, ale również meble oraz materiały z jakich są one wykonane. Jeżeli mamy taką możliwość oraz budżet, idealnie wkomponowuje się w takie wnętrze piecyk. Nie tylko oddaje ciepło zimową porą, ale sprawa, że miejsce nabiera jeszcze więcej ciepła oraz podkreśla dany styl w którym nasz dom został wybudowany. 

 Elementem nieodłącznym takich domów są wszelkiego rodzaju zasłony. Powinny być one wykonane z materiałów naturalnych w lekkie kwieciste wzory lub ręcznie haftowane elementy jak np. kwiaty. Idealnie również sprawdzają się jadalnie które są oddzielone od salonu. Domy tradycyjne kojarzą się przede wszystkim z ciepłem rodzinnym dlatego tak ważne jest również zagospodarowanie odrębnej przestrzeni w której będziemy mogli celebrować chwilę z najbliższymi.Jeżeli masz pewne obawy podczas projektowania, może poradź się osoby, która posiada doświadczenie w projektowaniu wnętrz.

Zagospodarowanie przestrzeni przed domem 

Ważnym elementem, podczas projektu jest również zagospodarowanie przestrzeni w pobliżu domu. Takie elementy jak mały ogród w którym możemy zasadzić owoce lub warzywa to nieodłączny element domów tradycyjnych. Nie ma chyba nic lepszego jak własne warzywa czy owoce, które możemy spożyć tuż po zerwaniu.  

Również zapach kwiatów które kwitną na wiosnę jest czymś co przypomina wielu z nas dzieciństwo. Idealnie również prezentują się takie elementy jak drewniane ławki czy drewniane altanki w których latem możemy odpocząć. Jeżeli mamy taką możliwość, to wspaniale prezentują się studnie takie jak używali nasi dziadkowie. 

Taka aranżacja bardzo odzwierciedla ten styl jak również oddaje ukłon do tradycji. Dla wielu osób być może tradycja kojarzy się ze starością i mało funkcjonalnymi rzeczami. W tym przypadku to bardzo mylące pojęcie, ponieważ tradycyjne domy również możemy zaprogramować dodając do nich technologii.

Idealnie sprawdza się sterowane poprzez aplikację  ogrzewanie, nic chyba nie umili nam wejścia do ciepłego domu. Sam monitoring oraz kontrola zużycia ciepła są nieodłącznym elementem domów tego rodzaju. Takie połączenie idealnie sprawdza się wśród młodych ludzi, którzy mają duży szacunek do przeszłości ale zarazem cenią sobie nowoczesny styl życia oraz nowoczesne technologie i nie mówimy tu tylko o samym monitoringu. Podsumowując styl tradycyjny , idealnie takie domy sprawdzają się dla osób które posiadają rodzinę jak również dla osób które cenią sobie naturę oraz cenią sobie tradycyjne formy w architekturze.