Śródziemnomorskie domy pomysły i inspiracje | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Pomieszczenia

Wakacje, słońce dobre jedzenie i wino, kto z nas by nie chciał zatrzymać tych chwil tylko dla siebie. Domy w stylu śródziemnomorskim to nie tylko umiłowanie do wakacji, to również ukłon w stronę piękna i ukrytych prostych form, ciepłych kolorów oraz harmonii.

Cechy stylu śródziemnomorskiego w architekturze

Styl śródziemnomorski odwołuje się przede wszystkim do wzornictwa. Cechą charakterystyczną tego stylu to prostota połączona z oryginalnymi bryłami, kopertowymi dachami o niewysokim kącie nachylenia oraz urzekającą kolorystyką elewacji. Słoneczny klimat tego regionu sprawia, że kolorystyka budynków również nawiązuje do tego klimatu. Częstym kolorem używanym do malowania elewacji jest żółci, pomarańcz lub czerwień. Kolejnym określeniem stylu śródziemnomorskiego to przede wszystkim harmonia, prostota połączona z naturą i elegancją. W typowym śródziemnomorskim domu możemy zauważyć, że bardzo ceni się wysokiej jakości materiały takie jak kamień, ceramika czy drewno. Ceramika przeważnie używana jest do pokrycia dachu, idealnie również sprawdza się jako materiał na elewację. Jest to tradycyjny surowiec, który jest używany do produkcji dachówek oraz cegieł. Przez kolor oraz fakturę mamy wrażenie że budynek  nabiera wyglądu starego, przez co dobrze oddaje klimat tego regionu. Najważniejszym elementem domów w stylu śródziemnomorskim to okna. Okna muszą być otwarte na słońce, oraz powinny być duże, aby promienie słońca oraz ciepło wpadały do wnętrza domu. Możemy również dostrzec piękne drewniane okiennice, zazwyczaj chronią one przed nadmiarem słońca, które przeważnie wychodzą na południe. Dodatkowo okiennice chronią drewniane ramy okienne. Najbardziej popularnymi w tym regionie są okiennice żaluzjowe tak zwane shuttersy. Składają się one w harmonijkę, ze zmiennym kątem ustawienia listewek umożliwiającymi regulację dopływu światła.

Odpoczynek i relaks w domu

Jednym z najważniejszych punktów w domu jest taras. Daje nam nie tylko odpoczynek po ciężkim dniu, ale również buduje harmonię otoczenia. Dostęp do słońca jest jedną z najistotniejszych rzeczy, która wyróżnia styl śródziemnomorski. Zieleń, kwiaty to kolejny nieodłączny element domu. Tarasy domów śródziemnomorskich skierowane są od strony południowej lub południowo-zachodniej. Często tarasy są otwarte, ale też możemy spotkać częściowo zadaszone, oczywiście najważniejszym warunkiem jest, aby wykończenie łączyło się ze stylem elewacji. W momencie kiedy zdecydujemy się na połączenie tarasu z ogrodem, to bez problemu dobierzemy do wykonania jego nawierzchni materiały, które będą oddawały klimat południa, czyli tak popularne jak kamienne płytki, kostka brukowa w jasnych kolorach, oraz wszystkie materiały które imitują kamień. Nieodłącznym elementem każdego domu, który jest wzorowany na styl śródziemnomorski są kwiaty, zioła, rośliny pnące. Idealnie nasza roślinności będzie się prezentowała w kolorowych donicach lub skrzynkach wykonanych z naturalnych materiałów. Ogród nie będzie spełniał swojej roli bez mebli w których będziemy mogli wypocząć. Meble powinny być wykonane z drewna lub wikliny.  Podczas upalnych dni nasze meble jak i my możemy się zawsze schronić pod modnym parasolem. Taki zaaranżowany taras nie tylko sprawi, że będziemy  mogli w nim wypocząć, ale również podkreśli charakter stylu śródziemnomorskiego.

Ogród jako nieodłączny element naszego domu

Ogród to nie tylko nieodłączny element naszego domu w stylu śródziemnomorskim, ale również nasza zewnętrzna wizytówka domu o którą powinniśmy zadbać. Ważny również jest ogród oraz cała elewacja naszego domu, alejki oraz podjazdy. Z dodatkami też nie powinniśmy przesadzić, bo najważniejsze na co musimy zwrócić uwagę to materiały, kolor oraz kształty. Podczas wyboru starajmy się aby np. doniczki były wykonane z tego samego materiału. Oczywiście mogą różnić się kolorem. Pamiętajmy również, że każda doniczka i tak nabierze odpowiedniego wyglądu poprzez swoją unikalną roślinę. Nie zapomnijmy również, że ogród w stylu śródziemnomorskim ma tylko z pozoru wyglądać na lekko dziki i nieokiełznany. W rzeczywistości stanowi spójne połączenie materiałów oraz form. Ważne podczas dekorowania ogrodu mają również gatunki naszych roślin oraz elementy tak zwanej małej architektury jak altany, parasole, świecie czy pergole. Idealnie w tym stylu sprawdzają się niewysokie drzewa, kolorowe kwitnące kwiaty oraz pachnące zioła. Idealnie sprawdzają się takie rośliny jak cyprysik, oliwnik wąskolistny, winorośl, oleandry, pelargonie w odmianie rabatowej, kolorowe cynie oraz gazanie, ich kwiaty otwierają się tylko w słoneczne dni, oraz lawenda która uwalnia piękny zapach oraz zioła takie jak szałwia, oregano czy rozmaryn. Nasz ogród również nabierze charakteru jak dodany pnące się bugenwille czy milin. Powierzchnia naszego ogrodu będzie najlepiej wyglądała jak zostanie wykonana z naturalnych materiałów, lub jeżeli nasz budżet na to nie pozwoli możemy je zastąpić materiałami imitującymi kamień czy terakote.  Duże płyty lub niewielkie kostki o nieregularnych kształtach i w jasnych kolorach z jednej strony odwzorowywać będą barwę wyschniętej ziemi czy skalistego podłoża, charakterystycznych dla terenów południa, z drugiej – będą odbijać ciepło pochodzące ze światła słonecznego potrzebne roślinom. Aby zaprojektować idealny ogród, zawsze można poradzić się u architektów krajobrazu. 

Mimo, że daleko nam do strefy śródziemnomorskiej możemy bez problemu zaprojektować tak nasz dom, aby przywoływał nasze wspomnienia z wakacji. Dawał ciepły, przyjazny klimat oraz cieszył swoim widokiem nas przez cały rok. Właściwy efekt na pewno otrzymamy poprzez naturalne dodatki takie jak kamień, czy drewno, ciepłe kolory ścian drewniane meble o charakterze rustykalnym, hodowane w doniczkach zioła czy kwiaty. Małe dodatki z wakacji tylko dodadzą ciepła oraz charakteru naszego domu.  Obecnie na rynku mamy bardzo dużą możliwość wyboru materiałów, więc w zależności od naszego budżetu możemy dobrać te materiały na które w obecnym momencie nas stać.