Pomieszczenia

Skandynawskie domy podbijają nasze serca

Styl skandynawski coraz bardziej staje się popularny w naszym otoczeniu, i nie chodzi tu  tylko już o dodatki, czy tak bardzo popularne białe ściany czy podłogi. Styl skandynawski w architekturze również nabiera znaczenia, a klienci coraz bardziej stają się świadomi czym charakteryzuje się ten styl. 

Styl skandynawski i jego cechy. 

Większość z nas ten styl utożsamia jedynie z aranżacją wnętrz. Oczywiście jest to poprawne stwierdzenie, ale styl skandynawski to nie tylko wnętrze naszego domu w stylu skandynawskim, ale również nasza zewnętrzna elewacja domu.  Najważniejsze elementy jakie wyróżniają domy skandynawskie od innych to materiały z których są wykonane. W tym przypadku elementem wykończeniowym są drewniane deski. Gładkie deski są przeważnie malowane na kolor niebieski lub biały. Jeżeli chodzi o elementy stolarki drzwiowej i okiennej to przeważnie malowana jest w kolorze białym. Drewno w przypadku domów skandynawskich jest bardzo lekkie i naturalne. Kolejnym charakterystycznym przykładem jakim charakteryzuje się ten styl to spadziste dachy z wystającymi okapami. Nieodłącznym elementem projektowania domu jest jego taras, który znajduje się w pobliżu wejścia.

Oszczędność oraz precyzja domów skandynawskich

Budując dom wiele osób z nas przelicza roczne opłaty użytkowania domów. Nie każdy do końca jest świadomy jak ograniczyć zużycie energii, ale jednocześnie aby nie odbijało się na życiu w takim domu. Skandynawskie domy idealnie wpasowują się w tendencję domów pasywnych oraz energooszczędnych. W jaki sposób w całorocznych domkach skandynawskich uzyskuje się standardy budownictwa pasywnego i energooszczędnego? 

- To kwestia nie tylko odpowiedniej termoizolacji oraz jej grubości, ale także zastosowania energooszczędnej stolarki – drzwi i okien.  Kluczem do energooszczędnego drewnianego domu pasywnego w technologii szkieletowej lub z bala jest jego szczelność, którą osiągamy poprzez poprawne zastosowanie paro i wiatroizolacji.  Obecnie nowoczesne domy wybudowane przy użyciu skandynawskiej technologi szkieletowej pokryte są od wewnątrz folią paroizolacyjną. Stanowi ona bardzo dobrą barierę dla ciepłego wilgotnego powietrza. Dzięki tej technologii para nie przenika do wnętrza ścian.

Nowoczesne skandynawskie domy, czym się wyróżniają

Typowy skandynawski dom,  dla wielu z nas kojarzy się przede wszystkim z typowo szwedzkim krajobrazem – czyli surowym, prostym, wiejskim ale zarazem bardzo urzekającym. W tej kwestii nic się nie zmieniło, a jedynie możemy dodać, że do tradycji dołączyła nowoczesna technologia.  Nowości technologiczne wyróżniają się przede wszystkim tym, że możemy za pomocą smartfona sterować naszym domem. Zmieniając w nim np. temperaturę, sprawdzanie monitoringu, zasuwanie czy rozsuwanie rolet okiennych czy ustawienie klimatyzacji. Każdy dodatek, który polepszy nasze życie nie wyklucza takich tradycyjnych rozwiązań jak np. drewniana elewacja, stolarka otworowa czy tak popularne w stylu skandynawskim dachy kryte tradycyjnymi pokryciami dachowymi.

Koszty budowy skandynawskiego domu

Domy szkieletowe coraz bardziej zaczynają być popularne w Polsce, a technologia skandynawska staje się bardzo popularna wśród klientów którzy decydują się na wybudowanie domu. Z każdym rokiem technologia budowlana domów zmienia się coraz bardziej. Powstają coraz to lepsze materiały oraz sposoby izolacji ścian. Technologia modułowa pochodzi ze Skandynawii i charakteryzuje się tym, że większość elementów jest wcześniej przygotowywana w fabryce. Dzięki temu montaż na placu budowy trwa zaledwie kilka dni. Dzięki tej technologii nie tylko zyskujemy na czasie ale również możemy go dowolnie modyfikować. Główną cechą budownictwa modułowego jest to, że łączy w sobie najlepsze cechy technologii murowanej oraz drewnianej.  Najważniejszym elementem jest to, że jest energooszczędna. Przykładowo współczynnik przenikalności ciepłej ściany wynosi zaledwie 0,17 W/ m2K.

Ważnym aspektem budowy domu w technologii Tektum, jest to że płyta fundamentowa może być usytuowana w domu na każdym gruncie, ta technologia również sprawdza się na terenach podmokłych. Ściany wytworzone są z wytrzymałych płyt,  a sam szkielet jest drewniany. Do izolacji zostały użyte folie termiczne wykonane z wełny mineralnej. Sama konstrukcja takiego domu jest bardzo szczelna i wytrzymała. Najważniejsze jest to, że od środka taki szkielet można bardzo łatwo modyfikować. Kolejnym elementem, który przemawia na „tak” jest jego dobra dźwiękoszczelność, która jest na poziomie 58dB. Wiele osób może się obawiać drewnianej podłogi oraz wilgoci.  Podłogi w skandynawskich domach skonstruowane są z impregnowanych oraz odpornych na wodę szwedzkich płyt.  Konstrukcja dachów powstaje z czterostronnie struganego, suszonego drewna. Dodatkową informacją jest jego odporność ogniowa, która wynosi 45 minut.  Jeżeli interesują nas koszty budowy domu, to przeważnie musimy założyć że wyniesie ona około 2 tys. zł/m2. Jeżeli chodzi o czas oddania budynku w stanie deweloperskim, przeważnie musimy założyć około 3 miesięcy od momentu uzyskania pozwolenia na budowę. Ważnym aspektem jest również gwarancja jego wytrzymałości. Producenci domów przeważnie  dają nam 30 letnią gwarancję na konstrukcję. Ale z wielu wyliczeń przeprowadzonych wynika, że skandynawska konstrukcja domu wynosi nawet 300 lat. To pokazuje, że w Szwecji czy Norwegii ta technologia nie tylko jest stosowana do budowy domów jednorodzinnych, ale również do budowy budynków użyteczności publicznej takich jak przedszkola, szkoły czy sale kinowo- koncertowe, które skupiają bardzo dużo ludzi.

Jak da się zauważyć skandynawskie domy to design, który zdobywa wiele nowych fanów. Skandynawskie domy to również bezpieczeństwo, wygoda oraz oszczędność. Świadomość klientów coraz bardziej rośnie przez co staramy się mieszkać w miejscach, które nie tylko pozwolą nam na odpoczynek ale również niwelują koszty użytkowania.