Nowoczesne domy

Jak wygląda dom w stylu nowoczesnym?

Nowoczesny dom to taki, który odzwierciedla najnowsze trendy wzornictwa. Ten styl nie bazuje na konkretnej konstrukcji, materiałach czy tradycyjnych kolorach. Zamiast tego, nowoczesne domy są z reguły proste. Mają być czystym płótnem, na którym mieszkańcy malują wypełniając przestrzeń dekoracjami i meblami odzwierciedlającymi aktualną modę i trendy. Modernizm istnieje od XX wieku i charakteryzuje się wykorzystaniem śmiałych ale eleganckich form, dużą ilością szkła i radykalnego uproszczenia. Ze względu na swoją funkcjonalność, nowoczesne domy zyskały miano “maszyn do życia”. W dzisiejszych czasach, dom w stylu nowoczesnym, to taki, który łączy w sobie elegancki design i elementy funkcjonalności. Czasami ciężko jest odnaleźć idealną równowagę, ale przy odrobinie kreatywności, każdy może przekształcić powierzchnię swojego domu w nowoczesne i oryginalne wnętrze. Z odpowiednimi narzędziami, stale można zmieniać nasze otoczenie. Sprawdźmy więc jakie pomysły na dom w stylu nowoczesnym oferuje homify i pozwólmy naszej wyobraźni zdziałać cuda w naszym nowoczesnym domu.

Pomysły i inspiracje na dom w stylu nowoczesnym

Jak zaprojektować dom w stylu nowoczesnym? Podczas projektowania domu należy pamiętać o każdym pomieszczeniu, tak aby efekt końcowy był harmonijny. W dobrym projekcie modernistycznym, nie znajdziemy nic co byłoby nie na miejscu. W takim stylu nie znajdziemy nadmiernej ilości ozdobników, a już na pewno nie znajdziemy niczego co nie miałoby sensu w ogólnym obrazie. Słowa klucze określające styl nowoczesny to elegancja, harmonia i użyteczność. Na homify znajdziemy wszystkie potrzebne nam narzędzia, dzięki którym zaplanujemy nasz perfekcyjny nowoczesny dom. Od łazienki po salon, na homify znajdziemy pomysły i natchnienie do każdego pomieszczenia i nie tylko. Znajdziemy pomysły na projekty nowoczesnego ogrodu, a także szklarni czy balkonu; pomysły, które na pewno nas zainspirują. Jakikolwiek by nie był projekt naszego domu, homify zapewni nam inspirację, której potrzebujemy. Wystarczy, że klikniemy na zdjęcie, które przypadnie nam do gustu, żeby zapisać je w naszym Katalogu Inspiracji. Możemy też do zdjęć dodawać tekst i zapisywać nasze przemyślenia, wrażenia i pomysły. W ten sposób nigdy nie zostaną zapomniane. Nasze spersonalizowane Katalogi Inspiracji automatycznie zapisują się na naszym profilu, przez co zawsze znajdują się pod ręką.

O czym trzeba pamiętać aranżując nowoczesny dom? 

Jest wiele rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę podczas planowania projektu nowoczesnego domu, przez co nasze Katalogi Inspiracji szybko zapełnią się informacjami na ten temat. Z jednej strony, światło jest aspektem kluczowym. Nowoczesne domy stawiają na wykorzystanie światła naturalnego wpadającego przez duże okna. Światło sztuczne pozostaje na drugim planie. Cała idea jest taka, aby każde wnętrze było dobrze oświetlone i przyjemne. W nowoczesnym domu nie ma miejsca na zamknięte i ciemne pomieszczenia. Z tego też względu, dobór koloru również ma ogromne znaczenie. Unikajmy ciemnych kolorów takich jak czerwienie lub granaty, chociaż niewielkie akcenty mogą dać wspaniały efekt. Większość projektów nowoczesnych domów stawia na intensywne użycie surowego drewna, betonu, białego tynku i cegły. Do uzyskania dobrego efektu niezbędna jest przestrzeń. W miarę możliwości, unikajmy nieporządku w nowoczesnym domu. Założenie jest takie, że w stylu nowoczesnym króluje funkcjonalność pomieszczeń i swoboda w poruszaniu się po mieszkaniu.

O czym należy pamiętać budując dom w stylu nowoczesnym? 

Jeśli budujemy dom od podstaw, musimy pamiętać o idealnym połączeniu pokoi, okien i otwartej przestrzeni. Wygląd zewnętrzny nowoczesnego domu charakteryzuje się czystymi i wyraźnymi liniami. To nie oznacza, że ostre kąty czy przykuwające uwagę łuki nie mają racji bytu, ale powinniśmy unikać frontonów czy łuków odcinkowych w stylu Tudorów. Domy o dobrze dobranym kolorze zwracają na siebie uwagę, niezależnie czy zbudowane są z cegły czy też z betonu. Wiele współczesnych projektów zakłada również budowanie całych ścian ze szkła i metalu. W cieplejszym klimacie działa to trochę na zasadzie “szklarni”, jednak w zimniejszych strefach, trzeba się upewnić czy tak zbudowane przestrzenie są wystarczająco ciepłe. Wewnątrz domu również trzymajmy się z dala od złożonych form. Wybierzmy proste linie przed łukami i jasne, klasyczne zestawienia kolorystyczne. W późniejszym czasie, możemy zawsze dodać trochę koloru dzięki dodatkom, które oczywiście będą szły w zgodzie z najnowszymi trendami designerskimi. W ogólnym zarysie, we wstępnych projektach trzymajmy się tego co proste, a eksperymenty zostawmy na później.

Jak wkomponować basen w obraz nowoczesnego domu? 

Kiedy myślimy o nowoczesnym domu, najczęściej mamy wyobrażamy sobie elegancki dom ze szklaną fasadą i basenem w ogrodzie. To klasyczne zestawienie, w naszych umysłach, jest nie do rozdzielenia. Nie ukrywajmy, że basen w ogrodzie może dodać szyku naszemu domu, a w upalne dni przynieść ulgę jego mieszkańcom. Na homify znajdziemy najlepsze pomysły na to jak dodać basen do projektu naszego domu. Basen powinien znaleźć się wystarczająco blisko budynku, żeby tworzyć zintegrowaną całość. Forma basenu powinna komplementować formę naszego domu. W zależności od projektu nowoczesnego domu, na jaki się zdecydujemy, basen może również znaleźć się w piwnicy lub na balkonie.

Ile kosztuje dom w stylu nowoczesnym? 

Nowoczesny dom nie musi kosztować fortunę, nawet jeśli jest elegancki i pełen dekoracji, a to dlatego, że zaprojektowane inteligentnie domy efektywnie wykorzystują wszelkie materiały, przez co koszty budowy samej konstrukcji spadają do minimum. Przy wykorzystaniu odpowiedniej wiedzy, nowoczesne domy mogą być o wiele bardziej wydajne niż tradycyjne konstrukcje, co niesie za sobą oszczędności w dalszej perspektywie. Ponadto, można zaprojektować nowoczesny dom tak, aby zoptymalizować przestrzeń. Podczas gdy tradycyjne domy opierają się na przestarzałych i drogich planach konstrukcyjnych, dobrze zaprojektowany nowoczesny dom będzie wykorzystywał tylko tyle przestrzeni ile rzeczywiście jest potrzebne. Zamiast opłacania zbędnych dodatków, w nowoczesnym domu znajdziemy tylko to co niezbędne. Jeśli jednak chcemy zbudować awangardowy dom modernistyczny od zera, musimy przygotować się na wysokie koszty. Mimo to, kiedy zobaczy efekt końcowy, zgodzimy się, że było warto.

Nowoczesne domy z prefabrykantów

Domy prefabrykowane, znane również jako domy o konstrukcji szkieletowej, zawsze miały złą reputację. Dzieje się tak pewnie dlatego, że po drugiej wojnie światowej, wznoszone masowo w niektórych krajach domy o konstrukcji szkieletowej, nie zawsze były stawiane umiejętnie ani starannie. Jednak w dzisiejszych czasach, dostępne są domy z prefabrykantów, które łączą wysoką jakość konstrukcji z niskimi kosztami realizacji; niskimi kosztami finansowymi, jak i środowiskowymi. Jeśli jesteśmy gotowi poświęcić troszkę przestrzeni, domy prefabrykowane mogą zaoferować wiele zalet, między innymi: ekspresową budowę wszelkich pomieszczeń, od kuchni po sypialnie i łazienki, oraz naturalny i organiczny wygląd.

Pomysły na aranżacje w stylu nowoczesnym

Możliwości tworzenia pięknych i przyjemnych pomieszczeń w stylu nowoczesnym są nieskończone. Pozornie ponadczasowym konceptem jest rozpoczęcie projektu od połączenia drewnianych podłóg z białymi ścianami, aby następnie, za pomocą dodatków, stworzyć idealne wnętrze odpowiadające najnowszym trendom. Wykończenie z materiałów oryginalnych na ścianach, o ile jest to możliwe, jak najbardziej wpisuje się w styl nowoczesny. Inną opcją jest delikatne pomalowanie ścian łagodnymi pigmentami. Wewnątrz nowoczesnego domu, wbrew opinii, że wszystko powinno być jak najprostsze, nie musi brakować koloru. Dodajmy barwne nuty za pomocą farbowanego szkła lub kompozycji kwiatowych. Dajmy upust naszym artystycznym gustom umieszczając w salonie grafiki lub obrazy, ale pamiętajmy: co za dużo, to niezdrowo! Ważne jest aby zachować poczucie proporcji i harmonii, szanując modernistyczną zasadę “forma podąża za funkcją”.

Nowoczesne domy w stylu Bauhaus

Bauhaus to szkoła artystyczno-rzemieślnicza, która rozwinęła się w Niemczech w okresie międzywojennym. Jej uczniowie byli pionierami w nowoczesnym designie i wdrożyli różne techniki, które kładły nacisk na użycie cegły, betonu i szkła. Typowy projekt nowoczesnego domu zainspirowanego szkołą Bauhaus zawiera dużo szkła przejrzystego, tak aby do domu wpadało jak najwięcej światła. Projekt takiego domu często zakłada otwarte, przeszklone przestrzenie na parterze.

Nowoczesne domy pasywne

Jednym z najbardziej fascynujących trendów domów nowoczesnych jest dom pasywny (lub Passivhaus w języku niemieckim). Przy tej technice, domy zaprojektowane są w taki sposób, aby były tak efektywne jak to tylko możliwe. Mowa tu o technologii zapobiegającej ucieczce ciepłego powietrza z domu zimą lub samodzielnego chłodzenia latem. Projekty domów pasywnych zakładają również użycie paneli słonecznych i pasywnego ogrzewania słonecznego, które łatwo w ciekawy sposób wkomponować w stylistykę domu. Jeśli chcemy maksymalnie zadbać o środowisko, a za razem oczekujemy, że nasz dom będzie estetycznie awangardowy, nowoczesne domy pasywne są dla nas zapewne najlepszą opcją.

Nowoczesne domy z betonu

Beton zrewolucjonizował przemysł budowlany w dwudziestym wieku i ostatnimi czasy w wielkim stylu wraca do mody przy budownictwie nowoczesnym. Domy z betonu nie muszą być ciężkimi “klockami”, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Obróbka betonu jest na tyle łatwa, że bez problemu stworzymy łuki i inne eleganckie krzywe linie. Jednak przy zachowanych prostych kątach, nagi beton jest niezwykle szykowny. Ponadto, jest to materiał, który dobrze się “starzeje” i stanowi silną przeciwwagę dla naturalnego otoczenia. Jeśli chcemy poeksperymentować z kształtem domu, to właśnie beton jest materiałem, którego będziemy szukać.

Popularne style domów

Dom w stylu skandynawskim 

Tym, którzy lubują się w stylu nowoczesnym, styl skandynawski również przypadnie do gustu. W tym stylu, dzięki wykorzystaniu drewna otrzymujemy wiele ciekawych, bogatych i organicznych tekstur. Znakiem rozpoznawczym dla domu w stylu skandynawskim jest użycie najprostszej bieli i prawie całkowita rezygnacja z dekoracji.

Dom w stylu eklektycznym 

Domy w stylu eklektycznym są tym, czym chcemy by były. W tych aranżacjach łączą się styl nowoczesny (zazwyczaj dominujący na elewacji) z elementami stylu wiejskiego, jak na przykład przy użyciu widocznych drewnianych belek stropowych lub przy niczym nieograniczonych kompozycjach kolorystycznych. Jednakże, jeśli zdecydujemy się na styl eklektyczny, musimy pamiętać aby nasza fantazja nie przekroczyła pewnych granic, tak żeby harmonia w ogólnym efekcie końcowym nie była zachwiana, co przecież zawsze jest najważniejsze.

Dom w stylu industrialnym 

Dom w stylu industrialnym może wydawać się dziwny na pierwszy rzut oka, ale skoro dom jest “maszyną do życia”, dlaczego nie przenieść elementów architektury fabryki do domu? Skorzystanie z takich elementów jak surowa cegła, stalowe rury i pręty, oraz wysokie sufity usprawnią wykorzystanie przestrzeni, a przy tym dodadzą elegancji każdej budowli.

Dom w stylu wiejskim 

Dom w stylu wiejskim jest w pewnej mierze odwrotnością tego co stanowi esencję nowoczesnego domu. Charakteryzuje się on elementami takimi jak kominki, dębowe belki, żywe kolory i wysokie sufity. Jest to styl odpowiedni dla tych, którzy szukają tradycyjnych, przyjemnych i ciepłych aranżacji. Nie zamykajmy się jednak na jeden konkretny styl, zawsze możemy włączyć elementy stylu wiejskiego do nowoczesnego domu i vice versa.