Biuro domowe: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Co sprawi, że nasze domowe biuro będzie idealne? 

Domowe biuro powinno być miejscem zapewniającym komfort i wygodę oraz sprawiającym, że pracę postrzegać będziemy w kategoriach przyjemności, a nie obowiązku. Praca w domu, w przeciwieństwie do tej podejmowanej poza nim, ułatwia trzymanie się na każdym kroku codziennej rutyny oraz wykorzystywanie wszelkich uroków domowego zacisza. Jak dotąd wiele osób podjęło już trud aranżacji biura w swoim miejscu zamieszkania. To, czy domowe biuro będzie idealne, zależy głównie od naszych preferencji i kilku innych czynników. Jeżeli biuro zostanie zorganizowane w sposób efektywny, na pewno będziemy czuć się w nim komfortowo, a praca nie będzie nas w żaden sposób krępować. Najważniejsze to upewnić się, że w urządzanym pomieszczeniu nie znajduje się nic, co będzie przeszkadzać w naszej działalności zarobkowej. Wszelkie przeszkody powinny zostać usunięte lub, gdy to niemożliwe, przynajmniej ich negatywny na nas wpływ powinien zostać maksymalnie ograniczony już na etapie projektu.

Gdzie można znaleźć pomysły i inspiracje na domowe biuro?

Wiele ciekawych inspiracji na domowe biuro można znaleźć na stronie homify. Wśród zamieszczonych na homify pomysłów każdy bez wątpienia wybierze coś dla siebie, bez względu na to, czy szuka akurat jedynie ekskluzywnych dodatków i akcesoriów, luksusowych mebli, czy wręcz całych projektów. Aranżacja biura w domu często inspirowana jest także koniecznością ulokowania w nim różnych rzeczy niezbędnych na co dzień ze względu na rodzaj wykonywanej pracy. To, czy zdecydujemy się zaprojektować domowe biuro samodzielnie, czy skorzystamy z pomocy specjalisty, zależy wyłącznie od nas samych. Niektórzy decydują się na urzeczywistnienie w swoim biurze pomysłów rodziny i przyjaciół lub innych osób ze swojego otoczenia, które takie biura już zorganizowały. Urządzając domowe biuro powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, że ma to być pomieszczenie funkcjonalne i przydatne.

Jakie działania należy podjąć organizując domowe biuro?

Ciekawym pomysłem jest ozdobienie domowego biura przedmiotami, które pomagają wyciszyć się i zrelaksować, a tym samym w pełni skoncentrować na wykonywanej pracy. Aby uzyskać wspomniany efekt, warto postawić na meble takie, jak krzesła obrotowe, stoliki i fotele o dopasowanej do naszej osoby wysokości. W domowym biurze nie powinno być przepychu, a raczej zachowany umiar jeżeli chodzi o wystrój. Proste przyozdobienie i wyposażenie domowego biura poprawia jego jakość. W biurze powinny być przechowywane tylko niezbędne rzeczy, a wszelkie zbytki powinny zostać z pomieszczenia usunięte. Z drugiej jednak strony, do zbędnych rzeczy nie należy zaliczać wszystkich akcesoriów, gdyż na przykład piękne wazony na kwiaty, czy zdjęcia rodzinne nie tylko rozjaśniają pokój, ale również zwykle poprawiają nam nastrój. Otwór w postaci okna lub drzwi zapewnia lepszy dopływ światła do pomieszczenia. Aranżując domowe biuro koniecznie trzeba zadbać o utrzymanie w nim właściwego balansu pomiędzy oświetleniem, umeblowaniem oraz innymi dodatkami. Tylko równowaga tych trzech aspektów zapewni, że nasza praca będzie dobrze zorganizowana. Żywy przepływ energii w pokoju najczęściej zależy od mebli, ich pięknych wzorów i kolorów, oraz dobranych do nich dodatków. 

Jaki kolor ścian wybrać aranżując domowe biuro?

Kolor ścian w domowym biurze powinien być subtelny i posiadać odcień pastelowy. Jasne kolory oraz zadbanie o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia sprawiają, że w biurze panuje komfortowa i relaksująca atmosfera, a o taką przecież chodzi. Ciemne kolory podrażniają oczy uniemożliwiając im odpowiednie funkcjonowanie w trakcie pracy. Utrudniają również pracę mózgu, a także jasne i logiczne myślenie. Dobrym pomysłem jest zamontowanie półek na ścianach. Ułatwiają one przechowywanie dokumentacji i innych przedmiotów wykorzystywanych w czasie pracy. Piękne półki są często również wykorzystywane jako element dekoracyjny. Obrazy naścienne i odpowiednie oświetlenie zwykle napełniają pomieszczenie dodatkową energią. Niektórzy decydują się także na wykorzystanie w swoim domowym biurze tapet w różnego rodzaju kwieciste lub jasne nadruki i wzory. Inni preferują obicie ścian deskami lub boazerią. Jest to bardzo gustowne i eleganckie rozwiązanie.

Jaki rodzaj podłogi wybrać urządzając domowe biuro?

Z domowymi biurami najlepiej komponują się podłogi drewniane, gdyż sprawiają, że pomieszczenie wygląda na bardziej eleganckie i piękne. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku instalacji w domowych biurach podłóg kafelkowych. Płytki w jasnym kolorze sprawiają, że pomieszczenie optycznie wydaje się większe i bardziej przestronne. Wykorzystanie na podłodze efektu światłocienia również pomaga w skoncentrowaniu się na pracy. Z kolei pokrycie jej dywanami bądź wykładzinami ułatwia szybkie przemieszczanie się po pomieszczeniu. Zastąpienie ścian parawanami lub przystrojenie biura arrasami albo gobelinami, to także pomysł wart rozważenia. Często bywa tak, że również podłogi kamienne lub wykonane z innego materiału idealnie wpasowują się w nasze domowe biuro. Wszystko zależy od projektu i różnych cech samego pomieszczenia. Najważniejsze, abyśmy przez cały czas aranżacji biura pamiętali o tym, iż powinno ono ostatecznie komponować się z resztą domu, w którym powstaje.

Który z projektów na domowe biuro najlepiej wybrać?

Projekty dotyczące domowego biura bardzo się różnią i w zasadniczej mierze zależą od rodzaju pracy, który planujemy w takim pomieszczeniu wykonywać. Mając na uwadze wspomniany typ pracy, dobiera się do niego określony projekt. Te osoby, które zamierzają w swoim biurze w domu przyjmować klientów, powinny zdecydować się na biuro nowoczesne z eleganckimi podłogami, dekoracjami ściennymi, meblami i tapicerką. Pozostałym, dla których biuro w domu to pomieszczenie pracy indywidualnej, z reguły doradza się prosty, a zarazem efektywny styl biurowy. Dostępna przestrzeń to kolejny czynnik, który decyduje o doborze projektu biurowego. Ponadto, nie należy zapominać o osobistych potrzebach i preferencjach. One również mają niebagatelny wpływ na wybór projektu.

Czy istnieją jakieś szczególne wskazówki dotyczące aranżacji domowego biura?

Najważniejsza wskazówka dotycząca aranżacji biura w domu dotyczy utrzymania tego pomieszczenia w takim stylu, aby komponowało się ono z resztą domu. Pozostałe wskazówki, choć drobne, bo dotyczące na przykład prostoty i wygody biurowego stołu, również mogą okazać się bardzo efektowne w rezultacie i godne uwagi. Aby nasze ciało, które w trakcie pracy przebywa długo w jednej pozycji, utrzymało się w dobrej kondycji i postawie, powinniśmy rozważyć zakup do naszego biura wygodnych i ergonomicznych foteli. Organizując domowe biuro nie należy ignorować także kwestii otworów takich, jak drzwi i okna. Przewietrzenie pomieszczenia od czasu do czasu na pewno wpłynie pozytywnie na nasz proces myślenia, a co za tym idzie pracę w ogóle. Zasłony, tapicerka, dywany i chodniki powinny być raczej niewielkie w swoich rozmiarach. W przeciwnym razie dobrze, aby były chociaż w jasnych kolorach.

Jakie akcesoria i dodatki powinny znaleźć się w domowym biurze?

Bardzo ważną kwestią do rozważenia podczas urządzania domowego biura są niewątpliwie akcesoria i dodatki. Większość z nas przejawia zwykle tendencję do przechowywania w swoich domach mnóstwa niepotrzebnych rzeczy, które z czasem tylko piętrzą się coraz bardziej i czynią z pomieszczeń miejsca mało komfortowe na dłuższą metę. Podstawowym wyposażeniem każdego biura w domu są oczywiście meble. W zależności od pracy, którą planujemy w biurze wykonywać, warto jeszcze przed przystąpieniem do działania posiadać jasną wizję umeblowania, które chcielibyśmy w biurze zainstalować. Jeżeli pragniemy choć częściowo dostarczać odwiedzającym nas klientom rozrywki, warto abyśmy zainwestowali w duży stół i kilka dodatkowych krzeseł. Jeżeli zaś pragniemy przebywać w biurze głównie sami ze sobą, wystarczy nam jeden stół i jedno krzesło. Prostota i minimalizm jeżeli chodzi o akcesoria i dodatki zlokalizowane w domowym biurze to podstawa.

Co w przypadku, kiedy nasze domowe biuro jest małe?

Mała przestrzeń w żadnym wypadku nie przeszkadza w tym, aby nasze domowe biuro było komfortowe i wygodne. Wręcz często ku temu nawet sprzyja. Na małej przestrzeni przede wszystkim nie ma miejsca na przechowywanie zbędnych przedmiotów, które z takiego biura należy bezwzględnie usunąć. Stolik do pracy powinien być zawsze utrzymany w czystości i porządku. Aby pomieszczenie wydawało się większe, dobrym pomysłem jest skorzystanie ze światłocienia na podłodze oraz pomalowanie ścian na biało. Ściany ponadto powinny być zawsze czyste. Meble również należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Aby zaoszczędzić miejsce, warto rozważyć wykorzystanie nowoczesnych pomysłów na przechowywanie różnych rzeczy. Pragnąc rozjaśnić pomieszczenie, należy zapewnić mu dopływ naturalnego światła w dzień, a na długie wieczory zainstalować elektryczne białe światło LED.

Czy istnieje jakiś przewodnik na temat aranżacji biura w domu?

Najlepszym przewodnikiem jeżeli chodzi o aranżację biura w domu jest nasza wyobraźnia i kreatywność. Szukając pomysłów i inspiracji na biuro warto również zajrzeć na stronę homify. Można na niej znaleźć rozbudowany przewodnik dotyczący projektowania i dekoracji biura w domu zgodnie z najnowszymi trendami.

Biuro w stylu wiejskim 

Biuro w stylu wiejskim może mieć bardzo subtelny  i klasyczny wygląd, którego osiągnięcie bez wątpienia będzie budziło podziw wśród odwiedzających. Styl wiejski to najczęściej drewniane meble. Drewniane, a zarazem białe biurko do pracy bardzo dobrze komponuje się z wykonanymi podobnie krzesłami oraz drewnianymi panelami pokrywającymi ściany. Również drewniane półki zwykle zwiększają optycznie wielkość pomieszczenia. Wręcz niesamowicie w świetle naturalnym wpadającym przez okna wyglądają proste lampy w zestawieniu z zasłonami w kwieciste wzory.

Biuro w stylu nowoczesnym 

Biuro w stylu nowoczesnym to pomieszczenie zorganizowane w sposób jak najbardziej zbliżony do aktualnie obowiązujących trendów, wyposażone w najnowsze akcesoria i stylowe dekoracje. Piękne półki oraz siedziska w nowoczesne wzory i kolory bez wątpienia wpływają na jego niepowtarzalny wygląd. Podobnie zresztą, jak wszelkie nowoczesne motywy i materiały, z których wykonany jest w tak zaaranżowanym pomieszczeniu stół, krzesła i inne meble. W nowoczesnym biurze nie może ponadto zabraknąć eleganckich świateł oraz rolet na oknach. Uroku niewątpliwie dodaje również sztuka naścienna oraz artystyczne ramy. Każde dzieło sztuki w nowoczesnym biurze w domu jest mile widziane.

Biuro w stylu industrialnym 

Biuro w stylu industrialnym charakteryzuje się surowym i nagim wnętrzem, sprawia wrażenie owianego pewną dozą tajemniczości i mistycyzmu, co zwykle podoba się oraz przyciąga odbiorców. Bardzo atrakcyjnie w biurze w stylu industrialnym prezentują się drewniane oraz metaliczne akcenty. Półki i meble stanowiące połączenie drewna z metalem na swój sposób wyglądają prosto i surowo, ale także elegancko. Zastosowanie szarego oraz innych metalicznych kolorów na ścianach i pozostałych powierzchniach zwiększa zdecydowanie przestrzeń i nadaje pomieszczeniu uroku.

Aby praca podejmowana w domowym biurze była jak najbardziej efektywna, pomieszczenie to powinno być urządzone prosto i dopasowane do rodzaju podejmowanej w nim aktywności. Domowe biuro powinno być miejscem wygodnym, które będzie dodawać nam energii do działania.