Dom wielorodzinny: pomysły, inspiracje & zdjęcia

Dom wielorodzinny


Jak sama nazwa może sugerować, dom wielorodzinny to dom, w którym można żyć z wieloma rodzinami. Zdecydowana większość domów w Polsce jest autonomiczna i niezależna od swoich sąsiadów, ale są ludzie, którzy mieszkają w tym samym budynku i mają pewne wspólne obszary z ich przyjaciółmi lub krewnymi. W tych typach domów często znajdziesz grupę mieszkalną, w której mieszka kilka rodzin. Ci ludzie zazwyczaj nie mają związku rodzinnego.

Mieszanie razem często czyni ludzi z idealizmu, ale przyczyna może mieć również charakter finansowy. Zdarza się, że ludzie biorą ich rodziców w domu, lub dzieci, wracając do domu rodzinnego. Oprócz finansów, zdrowie może odgrywać tu rolę. Na przykład, jeżeli stan zdrowia rodziców lub dziadków się pogarsza, jest miło a nawet potrzebne, że ma się krewnych w okolicy, którzy zapewnia, że wszystko w domu jest nadal jak powinno być i wszystko idzie gładko. Na dzisiejszym konkurencyjnym rynku mieszkaniowym takie porozumienia są głównie finansowe, ale biorąc pod uwagę ich starzenie się i związane z nimi wyzwania, dom wielorodzinny może stanowić rozwiązanie dla wielu.

Czy mieszkania pod jednym dachem to dom wielorodzinny? 

W zasadzie apartamenty są osobnymi apartamentami i nie mogą być postrzegane bezpośrednio jako nieruchomość. Jednak różne rodziny żyją pod tym samym dachem. Oczywiście, że nie mają tych samych drzwi wejściowych i są oddzielnymi domami. Nigdy nie widujesz siebie nawzajem, możesz mieć kontakt z najbliższymi sąsiadami niż z ludźmi mieszkającymi na innym piętrze, ale generalnie nie masz innego związku ze swoim otoczeniem, że są sąsiadami mieszkającymi w tym samym budynku mieszkalnym. Mieszkania lub budynki mieszkalne również mogą być objęte wieloma domami rodzinnymi, ze wspólnymi schodami, holem wejściowym i ogrodem. Chociaż każde mieszkanie jest zazwyczaj własnością indywidualną, układ i sąsiedztwo innych domów są odpowiednie do wspólnego życia z innymi rodzinami lub przyjaciółmi, jeśli chcesz. 

Rodzaje domów wielorodzinnych 

W budownictwie mamy 4 zasadnicze rodzaje domów wielorodzinnych:

1.- Punktowiec. Jest to wysoki budynek wielokondygnacyjny, który zawiera w sobie centralny węzeł komunikacyjny z co najmniej jedną klatką schodową. Wszystkie drzwi mieszkań znajdują się wokół tego węzła komunikacyjnego.To zapwenia wszystkim mieszkańcom odpowiednie oświetlenie z obu stron.

2.- Klatkowiec. jest to kilku segmentowy budynek. każdy z segmentów ma swoją własną klatkę schodową. Każda klatka schodowa może obsłużyć maksymalnie 5 mieszkań, które są połączone bezpośrednio z tą klatką schodową. Tutaj mamy oświetlenie obustronne. Taką formę domu znamy z naszych sławnych bloków w Polsce. 

3.- Korytarzowiec. Jest to budynek z indywidualnymi mieszkaniami połączonymi poprzez korytarz przebiegający centralnie. W tych budynkach wietrzenie i oświetlenie jest jednostronne.

4.- Galerowiec. Jest to budynek, który posiada otwarty ciąg komunikacyjny w postaci galerii, która przeciąga się przed elewacją. Z tej galerii dostajesz się do mieszkania. Mieszkania te są przeważnie jedno- lub dwupokojowe. Główny ciąg komunikacyjny połączony jest klatkami schodowymi, które obsługują co najmniej kilkanaście mieszkań. Ten rodzaj domu wielorodzinnego nie występują zbyt często w Polsce ze względu na znane nam warunki pogodowe. Za to w Europie południowej cieszą się one ich popularnością.

Kolejne rodzaje domów wielorodzinnych są to domy jednorodzinne, które mogą być połączone na wiele sposobów:

 Budowa gniazdowa, czyli domy jednorodzinne łączące się ze sobą ścianami w taki sposób, że podwórko to ich środek dla wspólnej grupy. Na podwórko to wychodzą wszystkie okna kuchenne.

Budowa atrialna, czyli połączenie domów dwiema lub trzema ścianami. Doświetlenie odbywa się poprzez atria, które są w każdym domu.

Zabudowa szeregowa, czyli tak zwane i popularne w POlsce “szeregówki”. Połączone są dwiema ścianami. Segmenty graniczne są jedną ścianą. Granica działki z przodu i z tyłu wyznaczona jest poprzez szerokość każdego domu.

Zabudowa bliźniacza, czyli domy jednorodzinne, które łączą się ze sobą jedną wspólną ścianą. 

Wady i zalety domów wielorodzinnych 

Jednym z największych i najbardziej oczywistych korzyści dla życia z wieloma rodzinami, są korzyści finansowe. Udostępnianie obiektów i pomieszczeń z najbliższymi może zmniejszyć rachunki, a także skrócić czas podróży i inne koszty. Pozwala to rodzinom wielu pokoleń na dzielenie się zadaniami i obowiązkami w najbardziej wydajny sposób, czyli dziadkowie mogą opiekować się wnukami, podczas gdy ojciec i matka są w pracy. Osoby w podeszłym wieku mogą również pozostawać pod czujnym okiem rodziny, pozwalając żyć dłużej w towarzystwie bliskich. biorąc także zdrowie pod uwagę, jest dużo łatwiej opiekować się chorą osobą, jeżeli wszyscy są pod tym samym dachem. Oszczędzamy na dojazdach, mamy wszystko i na miejscu. W ten sposób możemy mieć wszystko pod lepszą kontrolą  i jesteśmy w stanie reagować reagować dużo szybciej w nagłych przypadkach.

Wady znajdują się głównie w formie samego domu. Mieszkańcy mają mały wpływ na projekt domu  i całego osiedla. Zazwyczaj nie można zmienić układu lub wielkości pomieszczeń. To ogranicza możliwość wariantów planowania pod punktem własnych potrzeb. napotykamy także często na wysokie i niewygodne schody wejściowe. Mamy także problemy z doświetleniem każdego pokoju.

Ile kosztuje dom z wieloma rodzinami? 

Podobnie jak w przypadku innych nieruchomości, ceny zależą od lokalizacji, wielkości i stanu domu, w którym planujesz zakup. Ponadto należy rozważyć, czy włączyć pomoc architekta. Zawsze najlepiej jest skonsultować się z doświadczonym profesjonalistą, który poprowadzi Cię przez cały proces i skieruje Cię w dobrym kierunku. Jeśli planujesz budowę domu, musisz wykonać dokładne badania i zaplanować dobrze, aby zapobiec pułapkom. Cena budowy domu bliźniaka jednokondygnacyjnego o powierzchni użytkowej około 100-150 metrów kwadratowych może kosztować około 660 000 złotych (netto), czyli 2.200 złotych za metr kwadratowy (netto). Oczywiście cena będzie wyższa, jeżeli zastanawiamy się o posiadaniu piwnicy.