Dom szeregowy: pomysły, inspiracje & zdjęcia

Czym są domy szeregowe?

Domy szeregowe to bardzo ciekawy pomysł, będący hybrydą domu i mieszkania. Jeśli niekoniecznie chcemy mieszkać w bloku, a dom wolnostojący wydaje nam się za drogi, warto rozważyć trzecią opcję, czyli właśnie szeregówkę. Ich zaletą jest osobne wejście, poczucie prywatności i cena, ale z drugiej strony plan całego budynku i pomieszczeń zostaje nam z góry narzucony. To świetne rozwiązanie dla rodzin, które poszukują więcej przestrzeni i własnego ogrodu, a budżet nie pozwala im na zakup tradycyjnego budynku wolnostojącego.

W skrócie można powiedzieć, że szeregowiec to kilka połączonych ze sobą dwiema ścianami domów jednorodzinnych lub też jedną na krańcach szeregu. Dwie pozostałe wolne ściany tworzą natomiast przednią i tylną elewację. Budynki w zabudowie szeregowej zazwyczaj tworzą ciągi od trzech do kilkunastu obiektów. To połączenie korzystnej ceny z większą samodzielnością oraz przestrzenią niż mieszkanie w bloku. Jeśli dodamy do tego własny garaż i obszerny ogród okazuje się, że jest to pomysł warty rozważenia!

Czy domy szeregowe są popularne w Polsce?

W Polsce budownictwo szeregowe (zwane również segmentowym) z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Na pewno duży wpływ mają na to rosnące ceny gruntów, zwłaszcza w dużych miastach. Coraz częściej na obrzeżach ośrodków miejskich powstają osiedla domów szeregowych. Cena z pewnością zachęca do inwestycji, gdyż w cenie podobnej do mieszkania daje o wiele więcej komfortu i przestrzeni. Dla osób, które cenią sobie prywatność polecane są domy skrajne, które łączą się z sąsiadami tylko jedną ścianą, Poza tym skrajne budynki będą lepiej doświetlone! Rosnącą popularność szeregówek najlepiej widać po coraz to nowych osiedlach dysponujących tym rodzajem zabudowy powstających w polskich miastach.

3. Kwestie prawne

W 2015 roku nowelizacja prawa budowlanego zniosła obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę niektórych domów mieszkalnych. Niestety, gdy bliżej przyjrzymy się przepisom okaże się, że domy w zabudowie szeregowej nadal takiego pozwolenia wymagają. Warto wspomnieć, że w myśl prawa wszystkie elementy domów szeregowych powinny stanowić samodzielną całość i być wyraźnie od siebie oddzielone, od fundamentu aż po dach.

W przypadku domu szeregowego mamy do wyboru zakup na osobnej działce lub zakup lokalu, znajdującego się w budynku. W pierwszym przypadku stajemy się jedynymi właścicielami działki, na której stoi nasza część domu. Dzięki temu możemy sami decydować o nieruchomości, wszelkich remontach, zmianach i sposobach wykorzystania domu. W przypadku zakupu lokalu, inwestycja nie różni się za bardzo od zakupu mieszkania. Wówczas nie interesują nas remonty i ich koszty, ale mamy ograniczone prawo do korzystania z części wspólnych, czyli działki pod budynkiem, ogródka, elewacji oraz parkingu. Trzeba pamiętać, że to dobro wszystkich mieszkańców, a własnością jest jedynie wykupiony lokal.

Plusy i minusy domów szeregowych

Osoby decydujące się na kupno domu szeregowego, jako największą zaletę wymieniają atrakcyjną cenę. Mniejsze są koszty zakupu działki, budowy wspólnych ścian, uzbrojenia terenu i doprowadzenia mediów, ponieważ wszystko rozkłada się na kilku mieszkańców. W dodatku domy szeregowe budowane są zazwyczaj na osiedlach, które posiadają gotową infrastrukturę. Nie musimy się więc martwić o dostępność drogi, komunikacji miejskiej, latarni lub pobliskich sklepów i punktów usługowych. Wiele osób podkreśla wartość własnego, prywatnego wejścia, a także działki otaczającej nieruchomość, gdzie można urządzić ogród. Zaspokaja to potrzebę kontaktu z ziemią i wzmacnia poczucie, że mieszkamy we własnym domu.

Wadą jest na pewno niewielki wpływ właścicieli na projekt i jakość wykonania budynku, bowiem stoi to po stronie dewelopera. Domy szeregowe projektuje się jako zespół, więc wielkość poszczególnych budynków lub układ wnętrz nie podlega zmianom, a jego dopasowanie do naszych potrzeb będzie trudniejsze. Kolejny problem do odpowiednie oświetlenie pomieszczeń. Pamiętajcie, że zabudowa tego typu dysponuje oknami jedynie po dwóch stronach ściany, więc musimy odpowiednio rozplanować wnętrze, by dochodziła do nich wystarczająca ilość światła. Oczywiście nie każdy lubi mieć dookoła sąsiadów, a w segmencie jest to nieuniknione.

Koszty i konserwacja

Dom szeregowy to rozwiązanie pośrednie między domem wolnostojącym a mieszkaniem. Zazwyczaj możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, decydując się na szeregowiec zamiast tradycyjnego domu. To rozwiązanie ekonomiczne również z tego powodu, że pewne elementy domów tworzone są wspólnie, jak choćby część ścian. Właściciele mogą wspólnie negocjować ceny oraz koszty materiałów. Połączenie ścian to także mniej uciekającego ciepła, a zatem mniejsze rachunki za ogrzewanie! Jeśli chodzi o konkretne ceny to bez problemu znajdziemy gotowe do kupienia domy, a koszty wahają się od około 300 tysięcy złotych za dom poniżej 100 metrów kwadratowych. Jeśli marzy nam się coś większego lub w lepszej okolicy, cena wzrasta do około 500 tysięcy złotych i więcej. Najdrożej jest oczywiście w Warszawie, gdzie 700 tysięcy złotych i więcej zapłacimy za 120 - 150 metrowy dom w dobrej okolicy.

Koszty utrzymania domu szeregowego nie różnią się bardzo od tych wolnostojących. Oszczędnością może być na pewno mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzewania domu zimą, który ze względu na dwie wspólne ściany wolniej się wyziębia.

Komu polecamy dom szeregowy?

Domy szeregowe muszą być utrzymane w jednym stylu architektonicznym, co sprawia, że wyglądają schludnie i porządnie. Pamiętajcie jednak, że nie każdy z sąsiadów czuje podobną potrzebę dbania o dom. To, że nasz ogródek jest piękny i zadbany nie znaczy, że tuż obok nie będziemy codziennie widzieć zapuszczonych krzaków. Z drugiej strony mieszkanie w większej grupie osób wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i z pewnością zniechęca włamywaczy. Na pewno świetnie poczują się tu osoby ceniące sobie towarzystwo, a nic nie stoi na przeszkodzie, by wykupić kilka sąsiadujących ze sobą budynków i wprowadzić się z rodziną lub przyjaciółmi! Decyzja, czy wybrać dom wolnostojący czy szeregowy na pewno nie jest łatwa i wymaga przemyślenia wielu za i przeciw. Więcej informacji o domach szeregowych oraz inspiracji znajdziecie oczywiście na homify.