Dom prefabrykowany: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Prefabrykowany dom i jego rodzaje 

Określenie "dom prefabrykowany" to zazwyczaj dom, który nie jest zbudowany całkowicie na terenie budowy, ale składa się z elementów prefabrykowanych. Są one prefabrykowane w fabryce, a następnie dostarczane wraz z ciężarówkami na plac budowy i tam tylko montaż końcowy.

Prefabrykowane domy są dostępne w prawie każdej formie. Niezależnie od tego, czy jest to dom wolnostojący, dom bliźniaczy, dom szeregowy czy bungalow, czy budynki komercyjne takie jak przedszkola, biura, supermarkety czy magazyny, czy to płaski, siodłowy czy hipopotamy - wszystko jest możliwe.

Domy energooszczędne i bierne oraz projektowane domy i wille można zrealizować.

Etapy rozbudowy 

Są różne etapy budowy, które wymagają wyższe lub niższe własne wykonanie.

Dom zestawiony - znany również jako dom samodzielny - wymaga najwyższego poziomu samoobsługi. Etap ten obejmuje planowanie, zarządzanie konstrukcją i dostawę elementów wraz z materiałami instalacyjnymi na teren budowy. Rzeczywiste ustawienie i rozbudowa muszą być podjęte samodzielnie. Dla rzemieślników uzdolnionych jest ta możliwość bardzo atrakcyjna, a cena takiego domu jest do nie pobicia, już od 50 000 złotych.

W tak zwanym "surowym stanie domu " zewnętrzna powłoka domu jest dostarczana i budowana. Całkowity projekt wnętrz został przejęty w samorządzie. Producent może jednak dostarczyć materiały i udzielać im porad i pomocy. Również ten wariant jest bardzo atrakcyjny.

Tak zwany "dom rozbudowy" to kolejny krok, a tym samym rozbudowany dom skorupiaków. W tym wariancie można zgodzić się z producentem, które same usługi samej konstrukcji wewnętrznej i które mają zostać przejęte przez eksperta. Są zazwyczaj standardowe pakiety usług, ale wszystko może być również elastycznie skoordynowane.

Pozostaje tylko wersja pod klucz. Tutaj można usiąść i zrelaksować się. Po zakończeniu można przejść bezpośrednio. Zazwyczaj nie są uwzględniane prace tapetowe i malarskie oraz układanie podłóg. Ale nawet może to być zrobione przez producenta za dodatkową opłatą.

Sposób budowy

Kto by to pomyślał, ale także w budowie, różne domy prefabrykowane różnią się od siebie.

Brzmi śmiesznie, ale także w prefabrykowanych domach można użyć solidnej konstrukcji. Zazwyczaj jest to mieszanka tradycyjnej konstrukcji z cegły i elementów prefabrykowanych. Na przykład stosuje się cegły, lekki beton, kamień i lite drewno. Zdarza się również, że poszczególne części są odlane z betonu po montażu.

Najpopularniejszym rodzajem konstrukcji w domach prefabrykowanych jest drewniana konstrukcja stoiska. Pionowe wsporniki wykonane z drewna i poziomych belek tworzą rusztowania, które przenoszą cały ciężar domu. Z tego powodu można zużyć ściany nośne i można zrealizować całkowicie indywidualny układ z wieloma wolnościami. Ponadto, projekt ten odznacza się izolacją cieplną i efektywnością energetyczną.

Warianty ramy drewnianej, drewnianej ramy i konstrukcji paneli drewnianych działają podobnie. Różnią się jedynie stopniem prefabrykacji w pracy. Bloki blokowe również mają podobną zasadę, ale są połączone z konstrukcją z muru pruskiego i wymagają więcej drewna. 

Zalety i wady 

Największą zaletą prefabrykatów jest wyraźnie stosunkowo krótki okres budowy. W ciągu kilku dni prefabrykowane części są montowane do domu. Można również wydłużyć czas suszenia betonu lub jastrychu. Nawet w złych warunkach pogodowych, zwłaszcza w zimie, prefabrykowane domy można wznosić i wyraźnie wyróżniać. Głównym plusem jest niski, a przede wszystkim stały koszt budowy. Dzięki przemysłowej, znormalizowanej prefabrykacji, koszty mogą być niskie i praktycznie żadne złe niespodzianki nie mogą być dokonane. Wiele prefabrykowanych domów można zobaczyć jako domy prefabrykowane z wyprzedzeniem i dokładnie wiedzieć, jak wszystko będzie, gdy skończysz. Często domy prefabrykowane są dostarczane z skoordynowaną technologią domów. Witam ogrzewanie podłogowe i wentylacja! Już omówione obszary pozwalają wielu konstruktorom na budowę własnych domów, w zależności od ich chęci do pracy i budżetu. Nie są już potrzebne nieporozumienia i nerwowa koordynacja różnych specjalistów.

Spojrzenie na wady pokazuje, że w kabinach produkcyjnych wymagana jest niższa wartość odsprzedaży. W przeciwieństwie do ogromnego domu, wartość może wynosić około 10 do 15%. Ponieważ koncepcja domu prefabrykowane opiera się na znormalizowanych procesach i elementach, indywidualny projekt może szybko stać się kosztowny. Niewystarczające działanie może spowodować brak szczelności. Jest to jednak nieodzowne, aby chronić ściany przed wilgocią. Izolacja cieplna i izolacja akustyczna mogą być zredukowane, ale niekoniecznie jest to konieczne.

Okres budowy i jego koszta

Podobnie jak w przypadku innych domów wymagane jest pozwolenie na budowę. Otrzymanie pozwolenia może może potrwać kilka tygodni. Faza planowania jest prawie całkowicie wyeliminowana w prefabrykowanym budynku, ponieważ działa ze znormalizowanymi częściami i konstrukcjami. Niemniej jednak budowniczowie muszą wcześniej zdecydować, czego chcą. Piwnica popycha okres budowy o około cztery do pięciu tygodni i szybciej pracuje z płytą podłogową. Po podpisaniu umowy wymagane części są wprowadzane do produkcji, co trwa około czterech tygodni. Ustawienie jest szybkie i można je wykonać w ciągu jednego lub dwóch dni. Rekonstrukcję budynku można oszacować na kolejne osiem do dwunastu tygodni.

Trudno jest przewidzieć cenę prefabrykowanego budynku na różnych etapach budowy. Wielkość, kształt dachu i wyposażenie są również ważne. Jeśli dom ma piwnicę, drugie piętro lub inne dodatki, będzie oczywiście droższy.

Domy z samodzielną obsługą są dostępne od zaledwie 50 000 złotych. Ogólnie rzecz biorąc, koszty prostego domu prefabrykowanego wynoszą około 100 metrów kwadratowych przy około 120 000 złotych do 150 000 złotych. Jednak bardziej luksusowe warianty mogą kosztować co najmniej dwa razy więcej. Niemniej jednak, ceny są znacznie niższe niż w masywnym domu.