Dom pasywny: pomysły, inspiracje & zdjęcia │homify Dom pasywny: pomysły, inspiracje & zdjęcia

Dom pasywny: pomysły, inspiracje & zdjęcia

Czym jest dom pasywny?

Ogrzewanie domu, szczególnie zimą, przysparza nam wiele problemów oraz kosztów. Co powiecie na zamieszkanie w nowoczesnym, wygodnym budynku praktycznie: 

- Bez konieczności ogrzewania i chłodzenia? 

- Bez różnic temperatur i przeciągów? 

- Bez ogromnych rachunków za ogrzewanie w sezonie zimowym?

Tak wspaniałe warunki zapewniają domy pasywne! Domy te ogrzewane są przede wszystkim przez słońce oraz ciepło wytwarzane przez urządzenia i ludzi w domu. Straty ciepła powinny być tak małe, że do uzyskania temperatury optymalnej do życia nie będzie konieczne centralne ogrzewanie. Jak to możliwe? Wszystko dzięki fachowemu projektowaniu i budowie, o której zaraz wam opowiemy.

Idea domów pasywnych powstała w latach 80. w Niemczech, gdzie chciano stworzyć budynek zużywający minimalne ilości energii. Dom ten często jest mylony z energooszczędnym, na którego działanie potrzeba po prostu mniej energii niż w budynku tradycyjnym. Pasywny natomiast jest domem skrajnie energooszczędnym, a jego standard został ustalony przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt w Niemczech. Przyjęto, że wartość zużycia energii to 15 kWh na metr sześcienny na rok, czyli 1,5 litra oleju opałowego na metr kwadratowy rocznie. Dopiero wtedy możemy mówić o budownictwie pasywnym. 

Czy domy pasywne są popularne w Polsce? 

Według bazy danych Instytutu Budownictwa Pasywnego w Darmstadt w Polsce istnieje około 20 budynków pasywnych. Pierwszy dom dom tego typu w Polsce, a jednocześnie w całej Europie Środkowo - Wschodniej, powstał w 2006 roku w Smolcu pod Wrocławiem. W 2011 roku w Słomnikach w województwie małopolskim została otwarta pierwsza hala sportowa wybudowana w tej technologii.

W porównaniu do innych krajów europejskich to bardzo mało, ale za to budownictwo pasywne budzi coraz większe zainteresowanie. Wiele osób odwiedza takie domy, a modne ostatnie życie w duchu ekologii również świetnie wpisuje się w ideę budownictwa pasywnego. Najwięcej budynków tego typu znajduje się oczywiście w Niemczech i jest to ponad 2000, w następnej kolejności w Austrii i w Wielkiej Brytanii. Rosnące ceny energii oraz zwrot ku filozofii slow life i ekologii na pewno zaowocuje większym zainteresowaniem, także w Polsce. 

Budowa domu pasywnego 

By dom pasywny mógł odpowiednio działać, podczas budowy musi zostać spełniony szereg wymagań, począwszy od odpowiednio dobranej działki, aż po drobiazgowe elementy.

- Przede wszystkim działka, na której ma stanąć dom, nie może być zacieniona. 

- Sam budynek powinien być zwrócony w kierunku południa, a od strony północnej osłonięty naturalnymi wzniesieniami lub drzewami. 

- Podczas budowy najważniejsza jest bardzo dobra izolacja ścian, zazwyczaj kładzie się co najmniej 30 cm wełny mineralnej lub styropianu dla ochrony przed warunkami atmosferycznymi. 

- Mury domu powinny być jak najbardziej odgrodzone od fundamentów, a balkony i piwnice zabezpieczone przed wyziębianiem. 

- Kolejną kwestią są okna, gdzie montuje się potrójne ściany oraz specjalne ramy szczelnie osadzone w murze. 

- Pozostaje jeszcze temat wentylacji i ogrzewania, bowiem niezbędne jest zastosowanie dodatkowego źródła ciepła na wypadek konieczności dogrzewania domu. W tej roli świetnie spełni się kocioł na olej opałowy lub gaz. Wentylacja mechaniczna zapewnia możliwość odzyskiwania ciepła, a kolektory słoneczne produkują dodatkową energię potrzebną na przykład do ogrzewania wody.

Domy pasywne muszą być budowane niezwykle starannie, w z góry zaplanowany sposób, gdzie nie ma miejsca na błędy. Poszczególne elementy konstrukcji są wysokiej jakości, a eliminacja tradycyjnego systemu ogrzewania sprawia, że w przyszłości ominie nas ich naprawa i konserwacja. 

Kwestie prawne 

By dom mógł zostać uznany za pasywny, musi spełnić szereg wymagań, które określa Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt. Chodzi oczywiście o kwestie szczelności budynku oraz zapotrzebowania na energię do celów grzewczych. Jeśli upewnimy się, że spełniamy te wymagania, możemy ubiegać się o oficjalny certyfikat wydawany przez wspomniany Instytut.

Co więcej, w 2013 roku polski Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął program dopłat do budowy budynków energooszczędnych, do których wlicza się domy pasywne. Jeśli więc zastanawiacie się nad budową ekologicznego solarnego domu pasywnego, koniecznie zainteresujcie się dofinansowaniami. 

Plusy i minusy domów pasywnych 

Domy pasywne mają naprawdę mnóstwo plusów: 

- To przede wszystkim niskie rachunki za energię oraz mniejsza zależność od dostaw ropy naftowej, węgla i gazu ziemnego. 

- Niskie zużycie energii sprawia, że nie musimy się martwić myślą o podwyżkach cen prądu lub gazu. 

- Dodatkowo budynki tego typu stawiają na odnawialne źródła energii i często montuje się panele słoneczne lub turbiny wiatrowe. 

- Dodatkowo dbasz o środowisko naturalne! Prócz tego wentylacja mechaniczna zapewnia stały dopływ świeżego powietrza, przy okazji filtrując je.

- Brak wilgoci i brzydkich zapachów w łazience lub kuchni, a w zamian świeżość i lekkość w salonie? Dom pasywny zapewni to wszystko!

- Dodajmy do tego wysoką jakość budownictwa oraz odporność izolowanych ścian na wahania temperatur i hałasy, a uzyskamy obraz domu idealnego.

Jeśli zaś chodzi o wady budownictwa pasywnego: 

- To na pewno przeszkodą dla wielu osób będzie wysoka cena. Podczas, gdy w Niemczech ich budowa jest niewiele droższa od zwykłego domu, w Polsce różnica sięga około 20%, a może być i większa. 

- Problemem jest też brak fachowców i ekip budowlanych, którzy się tym zajmują. Dom pasywny musi być wykonany ściśle według projektu, z wykorzystaniem konkretnych technologii i materiałów. 

- Nie każdy fachowiec w Polsce będzie umiał tego dopilnować. I na koniec nie mniej ważny fakt - domy pasywne charakteryzują się dość prostymi kształtami. 

- Wszelkie załamania i zakamarki utrudniają izolację ścian. Z wyjątkiem strony domu znajdującej się po południowej stronie, montowane są niewielkie okna, co w połączeniu z prostym kształtem może się niektórym kojarzyć z bunkrem. Plany solarnych domów pasywnych niestety nie zachwycają urodą. 

Koszty budowy i utrzymania 

Według szacunkowych wyliczeń dom pasywny powinien kosztować o około 10% więcej niż tradycyjny budynek, tyczy się to jednak Niemiec. Niestety Polska ma bardziej surowy klimat niż nasi zachodni sąsiedzi, przez co zużycie energii będzie większe. Przyjmuje się, że polski dom pasywny będzie o około 20 - 30% droższy od zwykłego, a wiąże się to z koniecznością użycia większej ilości termoizolacji, montażu drogich okien i drzwi, które nie pozwalają na przenikanie ciepła, a także obecności drogiej instalacji wentylacyjnej. Dodajmy do tego kolektory słoneczne i już mamy odpowiedź, dlaczego ekologiczny dom musi tyle kosztować. Koszt wybudowania domu pasywnego w Polsce zaczyna się od około 300.000 złotych za stumetrowy dom. Decydując się na droższe urządzenia jak kolektory słoneczne musimy być przygotowani na wyższą cenę. Tego typu dom o powierzchni 200 metrów kwadratowych w stanie deweloperskim będzie was kosztować około 600.000 złotych.

Dom pasywny jest za to o wiele tańszy w eksploatacji. Z pewnością zaoszczędzimy na wydatkach na ogrzewanie, więc możemy być pewni, że inwestycja zwróci się po kilkunastu latach. Obecnie ogrzewanie tradycyjnego budynku i wody to nawet 80% wszystkich kosztów eksploatacyjnych, a więc brak kosztów związanych z ogrzewaniem to naprawdę ogromny plus. Szacuje się, że w porównaniu do domów tradycyjnych, te pasywne zużywają nawet 10 razy mniej energii! Wyliczono, że zamiast rocznego zużycia gazu za 3000 złotych, energia dla domu pasywnego to tylko 380 zł. Jeśli chodzi o energię elektryczną, tu różnica wynosi 4000 złotych do 500 zł w domu pasywnym. Drewno opałowe? 2000 złotych w zwykłym budynku i 250 zł w pasywnym. Robi wrażenie, prawda?

Wartość domu pasywnego rośnie z wiekiem, więc decydując się na taką inwestycję teraz możemy być pewni, że w przyszłości poniesiemy jedynie niewielki koszty eksploatacji.