Dom jednorodzinny: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Dom jednorodzinny

Dom jednorodzinny jest budynkiem, który służy jako dom rodzinny dla rodziny. Ma tylko jedną jednostkę mieszkalną i dlatego różni się od domu wielorodzinnego, który zawiera kilka jednostek mieszkalnych. Dom jednorodzinny jest również nazywany rodzinnym domem, domem rodzinnym lub domem.

Chociaż nazwa "Dom jednorodzinny" sugeruje nam, że jest dla rodziców i dzieci, ale obecnie jest wiele różnych rodzajów zastosowań. Pojedyncze osoby mogą również mieszkać w domu jednorodzinnym, lub pary, nawet trzy pokolenia pod jednym dachem, są niczym niezwykłym.

Rodzaje domów jednorodzinnych

Najbardziej popularną formą domu jednorodzinnego jest dom wolnostojący. Jest to konstrukcja ze wszystkich stron na nieruchomości. Więc masz wokół ogrodu i bezpiecznej prywatności. W zależności od wielkości i wyposażenia można wyróżnić wariant wolnostojący, dość prosty dom osiedla, starannie zaprojektowaną i luksusowo wyposażoną willę oraz dobrze-burżuański dom wiejski.

Ponadto istnieją domy bliźniacze. Bliźniak składa się zazwyczaj z dwóch domów jednorodzinnych, które są bezpośrednio połączone ze sobą, które często mają jednolity wygląd. W każdej połowie żyje rodzina. Zaletą tej konstrukcji jest lepsze wykorzystanie powierzchni gruntu oraz niskie koszty ogrzewania, ponieważ jest mniej ścian zewnętrznych. W niekorzystnej sytuacji należy rozważyć niższą izolację dźwiękową i brak okien na wspólnej ścianie.

Trzecim wariantem jest dom szeregowy. Szereg tarasów jest zasadniczo kontynuacją domu bliźniaczego. Kilka domów jednorodzinnych tego samego stylu znajduje się w rzędzie równolegle do ulicy. Jeśli pierwszy i ostatni dom z serii są odłączone z trzech stron, nazywa się to dom szeregowy. Plusy i minusy są podobne do domu podwójnego.

Dom jednorodzinny może być jednopiętrowy. Następnie nazywa się to dom bungalow. Wszystkie pokoje mieszczą się na parterze, dlatego schody mogą być wydawane. Ten projekt jest szczególnie odpowiedni dla osób starszych o ograniczonej sprawności ruchowej, ale także małych dzieci i zwierząt domowych.

Często jest on zbudowany w dwóch kondygnacjach. Wtedy zazwyczaj wspólne pomieszczenia są jak kuchnia i salon na parterze oraz prywatne pokoje, takie jak sypialnie i pokoje dla dzieci powyżej. Jeśli piwnica i poddasze zostały rozszerzone, można nawet skorzystać z czterech pięter.

Wady i zalety domu rodzinnego

Fakt, że dom jednorodzinny wolnostojący oferuje wiele korzyści. Daleko od sąsiadów ma swój spokój i jest niezakłócony i można w nim hałasować jak się podoba. Oczywiście w zależności od sytuacji. Ogólnie rzecz biorąc, ma też po prostu więcej przestrzeni, ze względu na przestrzeń życiową, ale także w odniesieniu do piwnicy i poddasza. W ogrodzie masz też bardzo osobisty teren na świeżym powietrzu, z którym nie musisz się dzielić. Właściciele domów są elastyczni w ich używaniu i mogą również określić lokalizację od samego początku w nowym budynku. Dom jednorodzinny może być dobrą inwestycją, a zamiast wyrzucać czynsz z okna, spłaca się pożyczkę.

Jeśli chodzi o zalety, ale gdzie jest światło, jest również cień, a więc wady domu jednorodzinnego wobec wynajmowanego mieszkania nie mogą być ignorowane.

Na szczycie listy znajduje się wysoka cena zakupu, a następnie koszty utrzymania. Tutaj liczą się potencjalni właściciele domów i lekceważą obciążenie finansowe. Istnieje również pewien koszt ryzyka. Nierzadko koszty budowy są znacznie wyższe niż przewidywano ze względu na złe planowanie lub nieprzewidziane incydenty. Każdy, kto uważa, że robi się z kosztami budowy, jest na drodze drewnianej, nawet w domowych kosztach ubocznych. Tu w zależności od kosztów lokalizacji można wysłać do jednego, który nie był wcześniej wyświetlany na ekranie. Obejmowałoby to na przykład dodatkowe opłaty za budowę dróg, ogrodnictwo lub nowe wydanie w odniesieniu do szamba. Co więcej, dom jest dość elastyczny pod względem wielkości. Jeśli dzieci są poza domem, dom jest rzeczywiście zbyt duży dla rodziców. Jeśli wolisz zbudować mały bungalow, a następnie ogłosić się jeszcze więcej potomków, może szybko stać się napięty. W zależności od lokalizacji jest również taka infrastruktura. Większość domów znajduje się na raczej obszarach wiejskich, które nie zawsze są dobrze połączone z siecią transportową. Prywatny samochód jest często nieunikniony.

Wszystkie te kwestie powinny być dobrze przemyślane i dobrze rozważone razem z odpowiednimi profesjonalistami.

Budowa domu

Jeśli zdecydujesz się nie tylko mieszkać w domu jednorodzinnym, ale także chcesz go zbudować, warto rozważyć kilka kwestii i przede wszystkim koszty budowy domu.

Jaki dokładnie będzie koszt budowy domu, trudno powiedzieć, ponieważ w budownictwie domowym jest tak wiele różnych czynników. Następujące rzeczy mogą mieć wpływ na cenę:

-Piwnica lub płyta podłogowa 

-Wymiary 

-Wartość izolacji 

-Usługi budowlane 

-Prosta lub wyszukana forma 

-Rodzaj fasady 

-Rodzaj sprzętu 

-Rodzaj i ilość okien 

-Ilość pięter

Te i inne pytania muszą być wcześniej omówione z architektem lub klientem.

Kolejnym czynnikiem wplwajácym na cené jest czas trwania budowy:

Również jak długo trwa budowa, zależy od wielu czynników. W ogóle można powiedzieć, że prefabrykowany dom oczywiście jest szybszy w budowie  niż z dom z drewna. A także mały domek jest szybciej gotowy niż skomplikowana willa z dwóch pięter. Nawet warunki pogodowe mogą czasami przebijać rachunek i spowalniać budowę. To samo dotyczy nie doświadczonych konstruktorów.

Ogólnie przed jakimikolwiek planowaniami, należy pamiętać, o uzyskaniu pozwolenia na budowę. Może to potrwać do 12 tygodni. Jeśli muszą być zostaną spełnione jakieś dodatkowe warunki, to przedłuża się cały proces o wiele tygodni. 

Zamiast budowy nowego domu lepiej renowacja starego domu?

Może być również użyteczne odnowienie starego domu, a nie budowanie nowego. Tutaj masz tę zaletę, że możesz odwiedzić dom i uzyskać dobry obraz jego stanu. Ponadto zazwyczaj dostajesz większą działkę i więcej przestrzeni mieszkalnej niż nowy budynek o takim samym budżecie. Ponadto, jeśli dom nie jest zniszczony, możesz natychmiast wejść do środka i unikać podwójnego obciążenia kolejnymi numerami najmu. Stary dom, który również nie musisz już otwierać, a tym samym zapłacić za podłączenie do sieci kanalizacyjnej lub elektrycznej. Istnieje również wiele możliwości modernizacji starego domu.

Największą wadą starego domu jest często w jego stanie. Jeśli jest on bardzo zły, ponoszone są wysokie koszty rehabilitacji i naprawy. Tutaj należy współpracować z ekspertami i być świadomym możliwych kosztów. Niekiedy jedno jest związane z surowymi warunkami w przeprojektowaniu i modernizacji. Zwłaszcza, jeśli jest to wpisany budynek.

Za to, co zdecydujesz, podczas homify, są właściwe eksperci i kontakty dla każdego projektu. Nasz katalog zawiera architektów, budowniczych i wielu innych przydatnych specjalistów.