Dach szczytowy: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia | homify Dach szczytowy: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Dach szczytowy: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

 1. Fotografia wnętrz Gdańsk od Fotografia wnętrz - Margo Azjatycki
 2. Fotografia wnętrz Gdańsk od Fotografia wnętrz - Margo Wiejski
 3. Potrzebujesz pomocy ze swoim projektem?
 4. DOM POD LASEM od Grzegorz Popiołek Projektowanie Wnętrz Wiejski
 5. od homify Wiejski
 6. od Möhring Architekten Nowoczesny
 7. od GREENcanopy innovations Egzotyczny
 8. Potrzebujesz pomocy ze swoim projektem?
 9. od TALLER VERTICAL Arquitectura + Interiorismo Minimalistyczny
 10. od TALLER VERTICAL Arquitectura + Interiorismo Nowoczesny
 11. od Backraum Architektur Nowoczesny Drewno O efekcie drewna
 12. 수원 Bookhouse od 건축그룹 [tam] Nowoczesny Matal
 13. od Fabiana Ordoqui Arquitectura y Diseño. Rosario | Funes |Roldán Nowoczesny Lite drewno Wielokolorowy
  Ad
 14. od Avantecture GmbH Nowoczesny
  Ad
 15. od Recasa, reformas y rehabilitaciones en Marbella Rustykalny Łupek
 16. od Avantecture GmbH Nowoczesny
  Ad
 17. od Avantecture GmbH Nowoczesny
  Ad
 18. od Dachdeckermeisterbetrieb Dirk Lange | Büro Herford Klasyczny
 19. od Dachdeckermeisterbetrieb Dirk Lange | Büro Herford Klasyczny
 20. od Dachdeckermeisterbetrieb Dirk Lange | Büro Herford Klasyczny
 21. od Dachdeckermeisterbetrieb Dirk Lange | Büro Herford Klasyczny
 22. od Roofeco System SL Wiejski Plastik
 23. od Roofeco System SL Wiejski
 24. od MIDA Nowoczesny Aluminium/Cynk
  Ad
 25. od Hrt+r diseño calculo y construccion de estructuras metalicas Industrialny Żelazo/Stal
 26. od Hrt+r diseño calculo y construccion de estructuras metalicas Industrialny Żelazo/Stal
 27. od Hrt+r diseño calculo y construccion de estructuras metalicas Industrialny Żelazo/Stal
 28. od Hrt+r diseño calculo y construccion de estructuras metalicas Industrialny Matal
 29. od PRAMO PREFABRİCATED & STEEL Industrialny Aluminium/Cynk
  Ad
 30. od PRAMO PREFABRİCATED & STEEL Industrialny Aluminium/Cynk
  Ad
 31. od GUBAH RUANG studio Egzotyczny
 32. od Collectif Parenthèse Industrialny
 33. od Collectif Parenthèse Industrialny

Dach szczytowy

Dach to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów domu – wieńczy całą konstrukcję, zdobię ją, ale przede wszystkim chroni. Dlatego wybór odpowiedniego dachu jest kwestią kluczową. Musimy dopasować go do stylu naszego domu, ale również do klimatu, w którym mieszkamy.  W krajach południa popularne są płaskie dachym, jednak przy trudnej, śnieżnej zimie, z którą mamy do czynienia w Polsce, taki dach nie zdałby egzaminu. Stąd też popularność wszelkich dachów pochyłych, od jednospadowego począwszy.

Jednym z najpopularniejszych wyborów w naszym klimacie jest dwuspadowy dach zwany również dachem szczytowym. Dwie przeciwległe połacie połączone są w kalenicy. Bardzo charakterystycznym elementem jest występowanie trójkątnych ścian bocznych, zwanych szczytami. Dach tego typu stwarza bardzo interesującą przestrzeń mieszkalną – przytulne poddasze ze skosami. Ten prosty do wykonania dach ma jeszcze jeden pozytyw – bardzo łatwo w nim umieścić okna, które sprawią, że nasze sypialnie będą rozświetlone naturalnym światłem. 

Rodzaje dachów dwuspadowych 

Może się wydawać, że dachy szczytowe są do siebie podobne, jednak istnieje wiele różnic konstrukcyjnych. Pragniemy pokrótce omówić te, z którymi najczęściej spotykamy się w Polsce. Dach dwuspadowy to przede wszystkim inwestycja w więźbę, bo to od niej zależą możliwości całego projektu oraz koszt wykonania.

Więźba krokowo-belkowa

Jest to najprostsza więźba, z którą możemy spotkać się w przypadku dachów szczytowych. Jest nie tylko najłatwiejsza w wykonaniu, ale również najbardziej ekonomiczna. Składa się ona z krokwi i opierających się na nich belek. Belki stropu opierają się natomiast na murze. Istnieją jeszcze elementy dodatkowe, jak choćby wiatrownice.

Ta opcja ma jednak pewne ograniczenia technologiczne. Nachylenie połaci musi się zawierać w granicy  30-50°, a maksymalna rozpiętość pomiędzy ścianami to 7,2. Jest to więc typ więźby dachowej odpowiedniej do niewielkich budynków, które chcemy zakończyć ostrym dachem.

Więźba krokwiowo-jętkowa 

Ten bardziej zaawansowany rodzaj więźby został wzbogacony o bardzo istotny element – jętki. Są to elementy, które scalają krokwie, a dzięki temu pozwalają uzyskać znacznie większą rozpiętość pomiędzy ścianami. Maksymalna szerokość to aż 12 metrów, jednak jętki o długości powyżej 3,5 metra same wymagają podparcia.

To technologiczne udoskonalenie daje również możliwość szerszego kąta między połaciami dachu. Wynosi on 67°. Ten typ dachu doskonale sprawdza się przy poddaszach użytkowych, jednak trzeba brać pod uwagę umiejscowienie jętki. Jeżeli architekt umieści ją zbyt nisko, przestrzeń może być trudna do zagospodarowania.

Więźba płatwiowo-jętkowa 

Jeżeli potrzebujemy jętek o długości przekraczającej 3,5 metra, podpieramy je tak zwanymi płatwiami. Powstaje w ten sposób skomplikowana konstrukcja, która umożliwia większą rozpiętość dachu, jednak znacząco utrudnia adaptację poddasza.

Więźba płatwiowo-kleszczowa 

Najbardziej złożona pod względem konstrukcyjnym jest jednak więźba, która została dodatkowo wzbogacona kleszczami. Tego typu projekt wymaga naprawdę dobrego architekta oraz dużych nakładów finansowych. Elementami całej konstrukcji są wiązary główne oraz wiązary pośrednie. Bardzo istotną rolę pełnią usztywniające wiązary główne kleszcze. Jednak jeżeli możecie uniknąć stosowania więźby płatwiowo kleszczowej, polecamy wybranie którejś z prostszych wersji.

Rodzaje poszycia dachu 

Dach szczytowy daje możliwość stworzenia naprawdę pięknych i eleganckich rozwiązań. Z tym rodzajem wykończenia budynku kojarzą się najczęściej sielskie, czerwone dachówki. Nie są one jednak jedynym rozwiązaniem. Przyjrzyjmy się kilku z nich i rozważmy ich zalety i wady,

Dachówki ceramiczne i betonowe 

Na początku warto powiedzieć o tym klasycznym rozwiązaniu. Dachówki ceramiczne są naprawdę piękne i mają wiele zalet. Przede wszystkim są bardzo trwałe i mogą służyć przez lata. Mają też niesamowite zdolności izolacyjne, dzięki czemu pomagają utrzymywać ciepło w domu. Kolejną zaletą jest ich różnorodność. Ogromna ilość kolorów, ale przede wszystkim kształtów, sprawia, że dom może nabrać naprawdę niesamowitego charakteru. Ze względów technologicznych istnieje nieco mniejszy wybór dachówek betonowych, jednak w dalszym ciągu jest to ogrom różnorodności.

Ich najważniejszą wadą jest oczywiście cena. Te ceramiczne kosztują od 26 zł, aż po 100 zł  za metr kwadratowy. Wersja betonowa jest tylko nieznacznie tańsza, bo kosztuje od 22 zł po 82 zł za metr kwadratowy. Kolejną, bardzo istotną wadą jest ciężar takiego pokrycia dachu. Dachówki wymagają znacznie solidniejszej więźby dachowej, niż na przykład gont.

Blacha i blachodachówki 

Do pokrycia dachów używana jest blacha cynkowana. Może występować w formie prostej, profilowanej, bądź tej w formie blachodachówki. Szczególnie ta ostatnia opcja wygląda naprawdę elegancko. Jest to również spora oszczędność, ponieważ blachodachówka kosztuje około 40 zł za metr kwadratowy. Blacha modułowa jest jeszcze tańsza. Jednak w przypadku skomplikowanej konstrukcji rośnie liczba odpadków oraz koszt samego montażu. W takich przypadkach ostateczny kosztorys projektu może być znacznie wyższy niż zakładaliśmy. Warto wziąć to pod uwagę.

Wielką zaletą blachy jest jej lekkość. Dzięki temu rzadko zostaje zerwana przez wiatr i nie wymaga częstych remontów. Niestety z biegiem czasu kolor nieco blednie, jednak istnieją specjalne farby, którymi można odnowić blachę dachową.

Papy i gonty bitumiczne 

Papa to rodzaj pokrycia stosowany w przypadku dachów płaskich. W dachach spadzistych możliwe jest natomiast zastosowanie gontów i dachówek bitumicznych. Jest to rozwiązanie bardzo tanie, gdyż cena za metr kwadratowy rzadko przekracza granicę 35 złotych. To również rozwiązanie bardzo lekkie. Pomimo tych niewątpliwych zalet, nie jest ono zbyt popularne. Być może z uwagi na relatywnie niską trwałość.

Pokrycia naturalne 

Specyficznym rodzajem pokrycia dachu jest strzecha. Mimo, że kojarzymy ją głównie z tradycyjnym budownictwem, jest wykorzystywana również współcześnie, w szczególności w budownictwie ekologicznym. Dzięki specjalnym farbom jest ona znacznie bardziej ognioodporna, jednak jej wielką wadą jest ciężar. Choć mogłoby się to wydawać dziwne, strzecha jest naprawdę ciężka i wymaga solidnej więźby dachowej. Na każdy metr kwadratowy potrzeba około 70 kg trzciny! Jej koszt waha się od 60 zł do nawet 200 zł za metr kwadratowy. Jest więc dwukrotnie droższa niż dachówka ceramincza.

Gont jest natomiast lekkim materiałem wykonanym z drewna drzew iglastych, takich jak świerki, sosny i modrzewie. Jego cena zależy od aktualnej ceny drewna. Doskonale nadaje się do pokrycia nawet bardzo skomplikowanych konstrukcji dachowych.