Dach pulpitowy: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Dach pulpitowy

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji domu. W zależności od naszych potrzeb oraz charakterystyki budynku, możemy wybrać między dachem szczytowym, czterospadowym, płaskim, pulpitowym i wielu różnym wariacjom tych opcji podstawowych.

Dach pulpitowy to dach jednospadowy, którego górna krawędź przylega do ściany lub budynku. Jest to dach o najprostszej konstrukcji, będący jednocześnie najtańszą alternatywą dla całkowicie płaskiego wykończenia budynku.

Ten rodzaj dachu znajduje swoje zastosowanie głównie przy budowie szop, wiat garażowych, werand, czy też prostych przybudówek. To też rozwiązanie używane w przypadku szklarni. Konstrukcja dachu pulpitowego jest również stosowana w budynkach magazynowych, gdzie wyjątkowe cenne jest tworzenie dodatkowych miejsc przechowywania. Ten rodzaj dachu pozwala na szybkie dobudowanie kolejnej hali magazynowej do istniejącej ściany i przykrycie jej bez konieczności tworzenia skomplikowanej konstrukcji.

Samo wykonanie dachu pulpitowego jest łatwe i niedrogie. Dzięki temu, że powierzchnia jest nachylona,  woda i śnieg nie zalegają na nim, co jest niezwykle ważne w klimacie takim, jak ten nasz polski. Kolejną ważną zaletą dachu puplitowego jest fakt, że można go wykonać w trakcie konstrukcji całego budynku lub też nawet kilka lat po zakończeniu prac. 

Materiały na dach pulpitowy 

Większość dachów pulpitowych posiada aluminiową bazę, która jest montowana do budynku i jako rama służy do podparcia dachu. W razie potrzeby między ościeżnicami można zainstalować okna. Bardzo często dachy jednospadowe pokrywane są szkłem lub też tworzywem poliwęglanowym.

Dachy pulpitowe z poliwęglanu 

To bardzo ekonomiczne tworzywo sztuczne jest jednocześnie lekkie i bardzo mocne. Jego niewątpliwą zaletą też znakomite właściwości izolacyjne.. Dostępne jest w różnych grubościach (od 10-35mm), odcieniach i rozmiarach arkuszy. Jest to bardzo nowoczesny materiał, a technologia wykorzystywane do jego produkcji ciągle ewoluują. Jeszcze niedawno w płycie o grubości 16 mm były dwie komory, a dziś mamy ich już 8. Arkusze o grubości 10 mm są na opcją nadal dość świeżą. Dzięki temu producenci znacznie obniżają koszty takiego materiału, niestety często dzieje się to kosztem odporności gotowego produktu. Zwracajmy więc uwagę  na całkowitą wagę poszczególnych arkuszy i w razie wątpliwości skorzystajmy z porady fachowca.

Materiał ten ma też pewne wady: 

- Brakuje mu przejrzystości i w porównaniu do szkła zniekształca niestety światło słoneczne. 

- Nie ma również właściwości dźwiękochłonnych.

Poliwęglan ma tendencję do brudzenia się dużo szybciej niż szkło i może wytworzyć zielony osad między panelami. W związku z tym dach będzie prawdopodobnie potrzebował czyszczenia raz lub dwa razy do roku. Jeżeli chcemy nim pokryć pomieszczenie, które będzie regularnie użytkowane, te wszystkie wady mogą być uciążliwe. Jeżeli jednak zastanawiamy się nad dachem pulpitowym nad mało uczęszczaną altaną, albo w szklarni to ekonomiczność i bardzo łatwa instalacja zdecydowanie przemawiają za tym materiałem.

Szklane dachy pulpitowe 

Jeśli mówimy o szklarniach to dachy szklane są wciąż najpopularniejszym wyborem. Chociaż są droższe od poliwęglanu, oferują wiele korzyści. Jedną z kluczowych zalet szklanego dachu jest przejrzystość. Ten aspekt pozwala by więcej naturalnego światła do pomieszczenia. Mają także niezwykłe właściwości izolacyjne, które pozwalają kontrolować ilość ciepła i światła, które mogą dostać się do szklarni. Szkło, w przeciwieństwie do poliwęglanu, wykazuje również znacznie lepsze właściwości izolacji akustycznej. Szczególnie dobrze sprawdzają się podwójne szyby. Jeżeli mieszkasz w pobliżu ruchliwej drogi lub też po prostu nie lubisz hałasu, te właściwości mogą okazać się warte różnicy w cenie.

Dachy jednospadowe mogą być również pokrywane tradycyjnymi materiałami, takimi jak blacha, dachówki, czy drewno. Wszystko zależy oczywiście od tego, w budynku jakiego typu 

Jak wybudować pomieszczenie gospodarcze z dachem pulpitowym? 

Kiedy decydujemy się na budowę budki ogrodowej, powinniśmy pamiętać o prawie budowlanym. Tego typu budynki nie wymagają pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia do Starostwa Powiatowego. Jego wielkość nie może przekraczać jednak 25 metrów kwadratowych. Gdy wybieramy lokalizację naszej przybudówki, powinniśmy wziąć pod uwagę również ewentualne przeszkody takie, jak sieć energetyczna, czy gazowa. Kopanie fundamentów mogłoby je uszkodzić.

Kiedy jesteśmy już pewni, gdzie będzie znajdować się nasza szopa, trzeba dokładnie zaprojektować jej konstrukcję. Ważna jest nie tylko wielkość samego budynku, ale również detale naszego dachu. Jeżeli wybieramy dach jednospadowy, musimy dokładnie przemyśleć kwestię warunków pogodowych. Musimy obliczyć ciężar wody lub śniegu, który może udźwignąć taki dach. Ważne jest wybranie kąta nachylenia dachu oraz długości połaci tak, by woda spadała poza obwód budynki. Może się okazać, że niezbędne będzie zainstalowanie  rynny lub rurociągu drenażowego. W przeciwieństwie do dachu dwu lub czterospadowego, deszcz nie będzie się rozkładać równomiernie, a będzie całościowo opadać z jednej strony.

Do instalowania dachu przystępujemy, gdy konstrukcja budynku jest już skończona. Do ściany pulpitowej przymocowujemy drewnianą, bądź aluminiową konstrukcję, którą później pokrywać będziemy szkłem, poliwęglanem, gontem, czy też blachą. W zależności od tego, jaki stopień nachylenia dachu wybierzemy, istnieje kilka konstrukcji.

W przypadku dachu o niewielkim nachyleniu mamy do wyboru konstrukcję: 

a) Krokwiową - krokwie są oparte na słupach oraz ścianie zewnętrznej - idealna dla ścian o rozpiętości nie przekraczającej 7 m 

 b) Krokwiowo - zastrzałowa - z użyciem ukośnej belki, która dodatkowo usztywnia dach 

c) Płatwiowo - kleszczowa - płatwie opierają się na słupach, a kleszcze zwiększają nośność całej konstrukcji

W przypadku dachów o dużym nachyleniu 

a) Płatwiowo kleszczowa - dla węższych ścian 

b) Konstrukcja wierszowa - gdy nie ma możliwości oparcia dachu na słupach

Pamiętajmy jednak, że im bardziej stroma konstrukcja dachu, tym trudniejszy będzie on do zainstalowania. Warto jednak znaleźć odpowiedniego eksperta, gdyż dach pulpitowy to doskonałe rozwiązanie dla wąskich budynków.

Ile kosztuje budowa dachu jednospadowego? 

Na ostateczny koszt takiego projektu składa się koszt więźby dachowej, koszt poszycia oraz robocizna W przypadku więźby o cenie decyduje przede wszystkim rodzaj wybranego przez nas drewna. Najdroższy jest oczywiście dąb, jednak 1 metr sześcienny modrzewia również przekracza 1.000 zł. Najtańszą, ale solidną opcją jest jodła - 600 zł za metr sześcienny. W przypadku drewna sosnowego, czy świerkowego ceny wahają się od  700  do 900 zł za kubik. Jeżeli nasz dach ma być pokryty dobrej jakości blachą to jest to wydatek 30-50 zł za każdy metr kwadratowy. Nie wiele mniej wynosi również koszt samej instalacji. Choć w porównaniu do innych rodzajów dachów jest on i tak niższy i wynosi około 20-30 zł za metr kwadratowy.