Dach płaski: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia | homify Dach płaski: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Dach płaski: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Dlaczego dach płaski jest dobrym wyborem?

Dachy płaskie są niezwykle popularne w świecie architektonicznym. W przeciwieństwie do jego odpowiedników, dach szczytowy, płaskie dachy spoczywają całkowicie poziomo (lub bardzo blisko niego) na szczycie konstrukcji obudowy i są najczęściej zbudowane w budynkach przemysłowych lub komercyjnych, ale to nie znaczy, że nie jest to dobra opcja dla Ciebie i Twojego domu. Nachylenie płaskiego dachu jest minimalne w porównaniu do większości domów mieszkalnych i nie są one wykonane z tradycyjnych materiałów dachowych, takich jak dachówki asfaltowe lub dachówki betonowe. To dlatego, że powodują, że szwy w pokryciach dachowych, które niemal na pewno przeciekają na płaskim dachu. Oznacza to, że głównym celem płaskiego dachu jest stworzenie bariery nieprzepuszczającej wody.

W tym celu te dachy są wykonane ze smoły i żwiru, co widać na dachu zabudowanym, membranach PVC, które składają się z pojedynczej warstwy termoplastycznego materiału lub modyfikowanego bitumu, wielowarstwowego materiału pokrycia dachowego. Każdy z tych materiałów pochodzi z własnych zalet i wad 

Konstrukcja dachu płaskiego 

niezależnie czy budynek jest nowy, czy remontowany, dachy płaskie muszą  zawierać kolejne warstwy:

- warstwa lub konstrukcja spadkowa, 

- paroizolacja, 

- izolacja termiczna, 

- pokrycie.

Warstwa lub konstrukcja spadkowa 

Nadaje pochylenie stropodachowi, niezbędne aby po jego powierzchni mogła spływać woda. Każdy dach płaski ma minimalny spadek, między 3 a 11%. Tylko w wyjątkowych sytuacjach może pewna część powierzchni dachów płaskich nie mieć spadku. W takich przypadkach muszą takie fragmenty być zabezpieczane poprzez materiał hydroizolacyjny. Kolejne warstwy zawiera konstrukcja spadkowa: szlichta betonowa, kruszywo (keramzyt), beton lekki, konstrukcja drewniana (płyty, sklejka, deski ułożone na legarach albo ułożone pod kątem płyty stropowe).

Paroizolacja 

Folie paroizolacyjne zapobiegają, aby do leżących nad nimi warstw nie przenikała par wodna z pomieszczeń. Ich paroprzepuszczalność wynosi około 5 g/m2 na dobę.

Izolacja termiczna Na płaskich dachach najczęściej spotyka się styropian, polistyren ekstrudowany albo wełnę mineralną. Ich grubość ocieplenia wynosi 20-25 cm. To ocieplanie może również stanowić warstwę spadkową.

Pokrycie 

Do pokrycia dachu płaskiego używa się  tradycyjnej papy bitumicznej. Dawniej używano smołowe, w dzisiejszych czasach asfaltowe. Takie rozwiązanie jest najtańsze. jednak wymaga częstej pielęgnacji, w formie konserwacji i remontów. Bardziej nowszym rozwiązaniem byłaby papa asfaltowa modyfikowana polimerami.

Papa asfaltowa modyfikowana polimerami: jest to jednowarstwowy system pokrycia dachowego, często zwijany na powierzchnię dachu. Starsze systemy wymagają umieszczenia materiału na suficie, a następnie podgrzania palnikiem. Jest to oczywiście niebezpieczna metoda instalacji. Z drugiej strony, nowe systemy umożliwiają obieranie i sklejanie materiału na powierzchnię dachu. Jest to jeden z bardziej przyjaznych dla środowiska dachów płaskich, ponieważ odbija światło słoneczne, a tym samym zmniejsza koszty energii. Jednakże ten system nie jest bardzo odporny na rozdzieranie i nie może wytrzymać dużo ruchu stopy po zastosowaniu. 

Dachy z membran PCV, EPDM i  TPO

PCV, czyli płyty trapezowe 

Ten system dachowy jest wysoce odbijający i bardzo trwały. PVC jest jednym z najlepszych opcji dachu płaskiego, ponieważ jest łatwy w montażu i nie ma przepuszczalności, co oznacza, że może wytrzymać gromadzenie się wody. Jego trzy główne zalety są bardzo porównywalne do powłok dachowych nanoszonych przez natryskiwanie. Problem z PVC, a największa różnica w powłokach pokrywa się z tym, że jest stosowany w rolkach, a zatem ma szwy, które mogą prowadzić do awarii dachu. Chociaż może to wytrzymać wodę przez jakiś czas, to nie będzie utrzymywana przez 10-15 lat jako bezszwowe pokrycie dachowe.

EPDM

EPDM jest podobny do PVC, ponieważ oba są jednowarstwowe, z tą różnicą, że EPDM jest związkiem kauczukowym zamiast plastiku. Systemy EPDM są bardzo trwałe i mają dobrą reputację na wytrzymałość, chociaż oferują słabe punkty. Szwy w systemie EPDM są traktowane klejami, które nie gwarantują trwałości systemu. Jest to w skrócie rodzaj powłoki, która wymaga dużej konserwacji, aby działała prawidłowo.

Zastosowanie aerozolu na powłoce 

W szczególności są to systemy dachowe silikonowe. Wśród zalet jest łatwa aplikacja, przejrzystość wykończenia i elastyczność. Ponieważ dach odbija słońce, pomaga zmniejszyć zużycie energii w środku budynku. Te dachy są również niezwykle trwałe, ponieważ na większości podłoży mogą być stosowane nowe pokrycia silikonu. Wadą tego systemu jest koszt, który jest jednym z najdroższych, w zależności od rozmieszczenia dachu i specyficznej sytuacji dachu.

TPO

Ten system powlekania płaskich dachów składa się z termoplastycznej warstwy poliolefiny lub membrany. Jest to nadający się do recyklingu składnik o dużej izolacyjności, odzwierciedlający promienie słońca, unikając ogrzewania konstrukcji. Jego główną wadą, podobnie jak silikonowany aerozol, jest wysoki koszt budżetu związany z jego zastosowaniem.

Instalacja płaskiego dachu 

Proces instalacji może wydawać się długotrwały i żmudny, ale można to zrobić stosunkowo szybko i efektywnie, zatrudniając odpowiednich ekspertów. Musisz zdecydować, jaki rodzaj płaskiego dachu chcesz zainstalować. Wszystko wymaga okresowej kontroli i konserwacji. Następnie musisz wybrać materiały. Pomyśl o powierzchni dachu, ponieważ będzie to oznaczać, czy system pojedynczy lub wielowarstwowy byłby lepszy dla Ciebie.

1) Pierwszym krokiem w tym procesie jest przygotowanie dachu. Chociaż nazywa się to płaskim dachem, to jest rzeczywiście małe nachylenie (co najmniej 1 centymetr na metr).

2) Płaszcz ze sklejką i pozostawić 1 cm otwarty na wszystkich stawach, aby umożliwić rozbudowę i skurcz.

3) Nakręcić warstwę podkładową blachy pokrytej gumą. Zapewnia to miękką i ochronną warstwę podstawową dla kauczuku. Przeszukuj stawy i dokładnie dopasuj je do siebie.

4) Następnie trzeba utworzyć ukośne naroża. To zapobiega gromadzeniu się wody w narożach wewnętrznych.

5) Przed odłożeniem gumy pozamiataj dach, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogłyby go przebić.

6) Klejenie kauczuku. Rozprowadzenie kleju na odsłoniętą część deski i na gumie. Kiedy klej jest na obu powierzchniach, będzie natychmiast związany. Po wyschnięciu trzeba dokładnie rozsunąć gumę na deski i wygładzić gumę tak, aby nie występowały pęcherzyki powietrza.

7) Na koniec wykończyć krawędzie, nakładając EPDM i przyklejając klej kauczukowy, aby mocno je założyć.