Dach czterospadowy: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia│homify Dach czterospadowy: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęci

Dach czterospadowy: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęci

Dach czterospadowy 

Wybór odpowiedniego dachu to bardzo istotny element projektowania całego budynku. Dach musi spójnie łączyć się z estetyką projektu, ale również zapewnić domowi maksymalną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Najpopularniejsze w Polsce są dachy pulpitowe, szczytowe oraz dachy czterospadowe. Każdy z nich sprawdza się w innych sytuacjach i pasuje do innego rodzaju budynków. Musimy jednak pamiętać, że budowa dachu nie jest tak prosta, jak wybór koloru elewacji. To skomplikowane przedsięwzięcie konstrukcyjne, a w związku z tym najlepiej zdać się na wiedzę specjalistów. Im większą powierzchnię musimy przykryć, tym bardziej skomplikowanej struktury będziemy potrzebować.

Dach czterospadowy, to dach w którym występują cztery połacie. Łączą się one przeciwległymi parami tworząc zamkniętą konstrukcję, w której nie występują trójkątne ściany zwane szczytami, jak miało to miejsce w przypadku dachu dwuspadowego. W dachu brogowym, bo tak również go nazywamy, dwie przeciwległe połacie mają kształt trójkątów, natomiast dwie pozostałe mają kształt trapezów. Dach czterospadowy należy odróżnić od dachu namiotowego, w którym wszystkie połacie mają kształt trójkąta, a kalenica nie występuje.

Jak zbudowany jest dach czterospadowy? 

Dach czterospadowy zazwyczaj jest tworzony z wykorzystaniem skomplikowanej konstrukcji płatwiowo-kleszczowej. Jest to rozwiązanie bezpieczne dla całej konstrukcji dachu, ponieważ część ciężaru zostaje przeniesiona na strop poddasza. Dzięki dodatkowym słupom bądź ścianom rozpiętość dachu może wynosić nawet 16 metrów. Krokwie opiera się na poziomych belkach, zwanych płatwiami. Istnieje cały system skomplikowanych słupów i oparć, których nie można w przyszłości usuwać bez zgody konstruktora. Będzie to miało konsekwencje, o których powiemy później.

Wspólne krokwie są wykorzystywane do wyśrodkowania budynku, wyznaczenia wysokości dachu oraz zlokalizowania końców grzbietu. Biegną one od grzbietu dachu aż po wierzchołki zewnętrznych ścian. Kalenica to najwyższy punkt, w którym spotykają się dwie połacie. Krokwie są przybijane pod kątem 45 stopni do płyty grzbietowej oraz do czterech zewnętrznych narożników budynku. 

Jak wygląda struktura połaci? 

Bardzo często mówi się o tym, jak wygląda więźba dachowa, lecz znacznie rzadziej o samym pokryciu, wymieniając jedynie ostateczną warstwę. W naszym klimacie dachy są jednak ocieplane i znajdziemy tu wiele ciekawych elementów. Pamiętajmy, że na ostateczny koszt dachu ma wpływ nie tylko rodzaj pokrycia, ale również i koszt izolacji. Oto wszystkie warstwy dachu ocieplonego:

- Płyty gipsowo-kartonowe: ich cena to około 40 zł za metr kwadratowych i są one najważniejszym elementem ocieplania dachu 

- Paroizolacja: zapewnia odpowiedni przepływ powietrza, jednocześnie chroniąc przed utratami ciepła. Najlepsze, ale i najdroższe membrany wysokoparoprzepuszczalne kosztują około 70 zł za metr kwadratowy 

- Izolacja cieplna: wełna mineralna (20-40 zł), wełna szklana (15 zł za metr kwadratowy), styropian ( w zależności od grubości 65-75 zł za metr kwadratowy) 

- Krokwie: w zależności od rodzaju użytego drewna  - 600 do ponad 1.000 zł za metr sześcienny 

- Wiatroizolacja 

- Łaty 

- Pokrycie dachowe: szeroko już przez nas omawiane wcześniej, kosztują od 20 do nawet 200 zł za metr kwadratowych

Musimy również pamiętać, że do tych wszystkich kosztów doliczyć należy koszt robocizny. 

Właściwości dachu czterospadowego 

Tak, jak już wspomnieliśmy, w dachu kopertowym mamy do czynienia z dwoma trapezami spotykającymi się w kalenicy oraz dwoma trójkątnymi połaciami. Jeżeli przyjrzeć się bliżej tej konstrukcji okazuje się, że przypomina ona kopertę. Jest to dość stromy dach, dlatego woda spływa z niego bardzo szybko. Nie ma również problemów z zaleganiem śniegu. To sprawia, że dach tego typu jest jedną z najczęściej wybieranych w Polsce opcji. Jest on również bardzo atrakcyjny wizualnie i wydaje się być opcją idealną dla niskich domów parterowych, w których do przykrycia jest jednak duża powierzchnia. Wszystko zaczyna się jednak komplikować, jeżeli w ten sposób chcemy przykryć dom z mieszkalnym poddaszem. Wykorzystywana tu najczęściej więźba płatwiowo-kleszczowa wymaga bardzo dużej ilości słupów podporowych. W związku z tym pod takim kopertowym dachem znajduje się zaskakująco mało miejsca. Architekci radzą sobie z tym umieszczają słupy podporowe w ściankach działowych, jednak nie można tej konstrukcji zmieniać w późniejszym czasie. Jest to zdecydowanie jedna z największych wad dachu czterospadowego.

  Jakie pokrycie na dach kopertowy? 

Dach czterospadowy ma również pozytywne strony. W związku z posiadaniem trójkątnych i trapezowych połaci, ma również wiele kątów prostych, które utrudniają montowanie. Materiały, którymi najczęściej pokrywane jest taki dach, pokrywają się w zasadzie z tymi, o których szerzej mówiliśmy w artykule o dachach szczytowych. Są tu jednak pewne drobne różnice. W związku z tym, że pojawia się dużo odpadów, znacznie rzadziej wykorzystywana jest blacha, bądź też blachodachówka, której nie będzie można użyć po przycięciu do odpowiedniego kąta. Znacznie bardziej plastycznymi pod tym względem materiałami są gont, czy też klasyczna dachówka. Pomimo, że dachówki ceramiczne kosztują od 40 do nawet 100 zł za metr kwadratowy, mogą się okazać niewiele droższe niż początkowo o wiele (20-40 zł) tańsza blacha. Warto jednak pamiętać, że pokrycie dachu to jeden z najpoważniejszych kosztów związanych z budową domu, więc nie powinny tu decydować jedynie względy estetyczne, a poważne kalkulacje wykonane przez specjalistę. 

Dach dwuspadowy czy czterospadowy? 

Na koniec pragniemy poruszyć jeszcze jedną ważną kwestię i porównać dwa najpopularniejsze rodzaje dachów w Polsce, czyli dachy szczytowe i dachy kopertowe. Bardzo często ten sam budynek można z powodzeniem pokryć jednym lub drugim rodzajem dachu, dlatego warto porównać ich wady, zalety oraz oczywiście cenę.

Dach dwuspadowy zbudowany jest tylko z dwóch połaci oraz dwóch bocznych ścian szczytowych. Jest więc konstrukcją znacznie prostszą oraz bardziej tradycyjną.  Dzięki swojej ekonomiczności są również wykorzystywane w domach pasywnych. Dachy czterospadowe mają natomiast cztery równo nachylone połacie dachu. Oczywistym jest, że ich budowa będzie droższa, ponieważ mamy aż cztery połacie do przykrycia. Wymaga on również bardziej skomplikowanej więźby dachowej, a koszt jej stworzenia oraz drewno, które posłuży do budowy, znacznie podnoszą koszt przedsięwzięcia. Ostatnim dodatkowym kosztem jest hydroizolacja, której wymaga każda z czterech, zamiast dwóch połaci dachu. Szacuje się, że koszt dachu czterospadowego jest około 50% wyższy niż w przypadku tego dwuspadowego.

Tak, jak wspomnieliśmy, w domach czterospadowych istnieje znacznie mniej miejsca na poddaszu, jednak w pewnych elementach wygrywają one z dwuspadowymi. W przypadku dachów szczytowych okna umieszczone są w ścianach szczytowych, natomiast przy dachu kopertowym mamy okna połaciowe, które zapewniają piękne doświetlenie pomieszczeń. Takie okna dachowe są naprawdę malownicze i sprawiają, że sypialnia wygląda naprawdę pięknie.

Ostatnią cechą, o której nie możemy zapomnieć, jest rozstaw, jaki jesteśmy w stanie przykryć przy użyciu dachu czterospadowego. Jest to aż 16 metrów, podczas, gdy dach dwuspadowy daje nam możliwość przykrycia jedynie 12 metrów. Dach czterospadowy sprawdzi się więc również w bardziej złożonych projektach.