Chata z okrąglaków: pomysły, inspiracje & zdjęcia │homify Chata z okrąglaków: pomysły, inspiracje & zdjęcia

Chata z okrąglaków: pomysły, inspiracje & zdjęcia

Charakterystyka domów z bali

Podejmując decyzję o budowie domu, czeka nas wiele dylematów. Jaki ma mieć rozmiar? Ile pokoi? Jakie materiały powinny zostać użyte? W Polsce nadal najpopularniejsze są tradycyjne domy murowane, chociaż coraz chętniej spoglądamy też ku konstrukcjom z drewna. Priorytetem staje się szybkość budowy, cena, a także design i komfort późniejszego użytkowania. Domy z bali kojarzą się nam z bliskością natury, wakacjami i wypoczynkiem, nic więc dziwnego, że wielu z nas marzy o podobnym budynku na własność.

Korzenie drewnianych domów sięgają najdawniejszych czasów, szczególnie w strefie klimatu umiarkowanego. Był to najbardziej powszechny rodzaj budownictwa w Skandynawii, krajach nadbałtyckich, Rosji, a także części Azji. Wpływ miała oczywiście dostępność surowca i szybkość budowy przy użyciu prostych narzędzi. W dobie kolonizacji tradycja budownictwa drewnianego przeniosła się także do USA i Kanady, gdzie szybko zyskała rzesze zwolenników.  Domy z bali miały wiele funkcji, od domków myśliwych i magazynów do przechowywania, a dziś są bardzo chętnie użytkowane w roli pięknych domów mieszkalnych.

Domy z bali w Polsce

W Polsce drewniane budownictwo również ma długą tradycję, a tego typu domy dopiero niedawno zostały wyparte przez murowane obiekty. Pod koniec XIX wieku trend zaczął się odradzać za sprawą modnego w tamtym czasie stylu zakopiańskiego. Obecnie zarówno w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, jak i Europie domy z bali zyskują na popularności, co wiąże się z modnym życiem w duchu ekologii i minimalizmu. A co może być lepszego niż siedziba z naturalnych materiałów, otoczona zachwycającą naturą? 

Budowa drewnianego domu

Przejdźmy teraz do budowy budynku z bali. Nie różni się ona zbytnio od poszczególnych etapów stawiania budowli tradycyjnych, niemniej jednak nie wymaga prawie żadnych przerw pomiędzy etapami budowy. To dzięki tego gotowy dom powstaje tak szybko! Zaczynamy oczywiście od fundamentów. Jeśli właścicielom nie zależy na posiadaniu piwnicy, podłogi parteru położone zostają na gruncie, po czym następuje budowa ścian nośnych. Ich montaż to pracochłonna i skomplikowana ściana z uwagi na duży ciężar bali. Ustawia się je jedne na drugich, wkładając pomiędzy uszczelniające pasy filcu. Funkcje zbrojeniowe pełnią metalowe rury, na które zostają nasadzone bale, a te dodatkowo spina się stalowymi elementami. Ściany działowe są już lżejsze i dodatkowo izolowane z użyciem wełny mineralnej.

Konieczna jest oczywiście budowa stropu, który układa się na ostatniej warstwie ścian zewnętrznych. Następnie następuje montaż dachu, który wieńczy budowę domu. Zazwyczaj przykrywa się go gontem drewnianym, pasującym do ścian. Bardzo ważna jest szczelność dachu, więc nie zapominajmy o izolacji! Budynek o powierzchni około 120 -140 metrów kwadratowych powstaje w zaledwie kilkanaście tygodni. 

Kwestie prawne

W 2017 roku przepisy związane z wystąpieniem o pozwolenie budowlane uległy uproszczeniu i obecnie wiele prac wystarczy jedynie zgłosić do odpowiedniego urzędu. W przypadku małym domków letniskowych do 35 metrów kwadratowych pozwolenie w ogóle nie będzie potrzebne. Prawo traktuje domy drewniane i murowane tak samo, więc należy poinformować o naszych planach urząd i uzyskać pozwolenie na budowę.

Plusy i minus budowy domów z bali

Zacznijmy od zalet domów z bali, których jest naprawdę wiele! Przede wszystkim możliwość szybkiego zamontowania oszczędzi nam czasu i pracy. Wymarzony dom chcielibyśmy mieć przecież jak najprędzej! Wraz z szybkością montażu, musimy też wymienić naprawdę atrakcyjną cenę, bardzo konkurencyjną w porównaniu do tradycyjnych domów. Prócz tego domy z drewna są naprawdę wytrzymałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych i innych czynników. Ich piękny, naturalny wygląd cieszy oko, a najlepiej zaprezentuje się oczywiście w otoczeniu przyrody. Z pewnością zachwycą miłośników ekologii, ponieważ wszelkie surowce, materiały, a nawet spoiny to wysokiej jakości naturalne surowce, pozbawione szkodliwego wpływu na środowisko. Drewno to jeden z ulubionych materiałów Polaków, zresztą nic dziwnego. Jest mocne, łatwo poddaje się obróbce, a przy tym wspaniale wygląda. Wewnątrz domu tworzy korzystny dla zdrowia mikroklimat, a także świetnie reguluje temperaturę.

Jeśli chodzi o wady, najwięcej zastrzeżeń budzą kwestie bezpieczeństwa. Łatwopalny materiał wymaga szczególnej troski i uwagi, a kontakt z drewnem może nie być najlepszy dla alergików. Budowa domu z bali nie jest prosta, a każdy najmniejszy błąd sprawi, że będzie on podatny na uszkodzenia. Nieprawidłowe wykonanie będzie wymagało gruntownego remontu, co wiąże się z dużym nakładem kosztów. Do tego dochodzi konieczność impregnacji i ochrony przed pleśnią i owadami. 

Koszty i konserwacja domów z bali

Niewątpliwą zaletą domów z bali jest ich niska cena, a metr kwadratowy można wybudować już za 1000 złotych! To jedno z najlepszych rozwiązań, które pozwala na posiadanie własnego domu bez konieczności ponoszenia ogromnych kosztów. Gotowy dom o powierzchni około 120 - 150 metrów kwadratowych będzie kosztował około 150 tysięcy złotych. 200 metrowe budowle to odpowiednio 200 tysięcy złotych. Jak widać, cena jest bardzo atrakcyjna!

Jeśli chodzi o konserwację to najważniejsza jest odpowiednia impregnacja drewna. Specjaliści doradzają, by przeprowadzać ją co 10 lat. Przede wszystkim regularnie przyglądajmy się ścianom i reagujmy od razu, gdy zobaczymy wszelkie zmiany czy pęknięcia. Płowiejący kolor to także sygnał, że czas na impregnację. Pilnujmy też, by do naszych desek nie przedostała się pleśń i owady. 

Samodzielna budowa czy profesjonalna firma?

Czy dom z bali można wybudować samodzielnie? Osobiście odradzamy Wam ten pomysł, jest to bowiem niezwykle skomplikowane przedsięwzięcie. Zaczynając od bardzo dużej wagi bali, po trudny montaż, aż po dobranie odpowiedniego gatunku drewna i wielkości bali, trzeba tu pamiętać o wielu ważnych szczegółach. Jak pisaliśmy wcześniej, nawet najmniejszy błąd może spowodować konieczność poważnych remontów. Koszty gotowych domów nie są wysokie, nie warto więc ryzykować.

Na rynku jest obecnie wiele firm, które wykonują drewniane domy pod klucz, jak również w stanie surowym. Niekoniecznie musimy decydować się na budynek w tradycyjnej, rustykalnej konwencji. Obecnie firmy oferują wiele nowoczesnych konstrukcji, inspirowanych najnowszymi trendami w architekturze. Z pewnością każdy znajdzie coś w swoim stylu i w zgodzie ze swoimi potrzebami.