Bungalow: pomysły, inspiracje & zdjęcia | homify Bungalow: pomysły, inspiracje & zdjęcia

Bungalow: pomysły, inspiracje & zdjęcia

 1. ARIEL - WYGODNY I FUNKCJONALNY DOM PARTEROWY: styl , w kategorii Bungalow zaprojektowany przez Biuro Projektów MTM Styl - domywstylu.pl
 2. ARIEL - WYGODNY I FUNKCJONALNY DOM PARTEROWY: styl , w kategorii Bungalow zaprojektowany przez Biuro Projektów MTM Styl - domywstylu.pl
 3. Potrzebujesz pomocy ze swoim projektem?
 4. Dom w Amarantusach : styl , w kategorii Bungalow zaprojektowany przez Abakon sp. z o.o. spółka komandytowa
 5. ARIEL - WYGODNY I FUNKCJONALNY DOM PARTEROWY: styl , w kategorii Bungalow zaprojektowany przez Biuro Projektów MTM Styl - domywstylu.pl
 6. ARIEL - WYGODNY I FUNKCJONALNY DOM PARTEROWY: styl , w kategorii Bungalow zaprojektowany przez Biuro Projektów MTM Styl - domywstylu.pl
 7. Dom w Amarantusach : styl , w kategorii Bungalow zaprojektowany przez Abakon sp. z o.o. spółka komandytowa
 8. Potrzebujesz pomocy ze swoim projektem?
 9. Dom w Amarantusach : styl , w kategorii Bungalow zaprojektowany przez Abakon sp. z o.o. spółka komandytowa
 10. Dom w Amarantusach : styl , w kategorii Bungalow zaprojektowany przez Abakon sp. z o.o. spółka komandytowa
 11. Dom w Amarantusach : styl , w kategorii Bungalow zaprojektowany przez Abakon sp. z o.o. spółka komandytowa
 12. Dom w Amarantusach : styl , w kategorii Bungalow zaprojektowany przez Abakon sp. z o.o. spółka komandytowa
 13. Dom w Amarantusach : styl , w kategorii Bungalow zaprojektowany przez Abakon sp. z o.o. spółka komandytowa
 14. Dom w Amarantusach : styl , w kategorii Bungalow zaprojektowany przez Abakon sp. z o.o. spółka komandytowa
 15. Projekty, Bungalow zaprojektowane przez The Roots Inc.
 16. Projekty, Bungalow zaprojektowane przez KHOWAL ARCHITECTS + PLANNERS
 17. Projekty, Bungalow zaprojektowane przez Müllers Büro
  Ad
 18. Projekty, Bungalow zaprojektowane przez Uno Arquitectura
 19. Projekty, Bungalow zaprojektowane przez 360 Home Interior
 20. Projekty, Bungalow zaprojektowane przez 360 Home Interior
 21. Projekty, Bungalow zaprojektowane przez Mihm Thermohaus
 22. Projekty, Bungalow zaprojektowane przez Design Paradigm
 23. Projekty, Bungalow zaprojektowane przez De Kovel architecten
 24. Projekty, Bungalow zaprojektowane przez DESIGN AHEAD ARCHITECTS
 25. Projekty, Bungalow zaprojektowane przez Incubarq
 26. Projekty, Bungalow zaprojektowane przez Arch Point
 27. Projekty, Bungalow zaprojektowane przez (주)건축사사무소 더함 / ThEPLus Architects
 28. Projekty, Bungalow zaprojektowane przez Focal contracting sdn bhd
 29. Projekty, Bungalow zaprojektowane przez Nirav Design
 30. Projekty, Bungalow zaprojektowane przez Maulik Vyas Architects
 31. Projekty, Bungalow zaprojektowane przez A4 ARCHITECTS IN BANGALORE
 32. Projekty, Bungalow zaprojektowane przez MOVİ evleri
 33. Projekty, Bungalow zaprojektowane przez Paulo Stocco Arquiteto
  Ad

W Polsce mówiąc o bungalow, myśli się o domu w większości o domu parterowym, jednokondygnacyjny, który jest otoczony werandami. Typowe dla budownictwa kolonialnego. Może mieć różne kształty dachu, popularne i często napotykane są płaskie dachy i dachy dwuspadowe.

Słowo bungalow pochodzi z języków północnonindyjskich i oznacza Bengal, czyli dom z Bengalu. W tym regionie indyjskim chaty powstały w XVIII wieku w trakcie brytyjskiej kolonizacji. Były one jednopiętrowe i często wyposażone w szeroki ganek. Cechy, które wciąż istnieją w wielu domkach.

Domek był szczególnie popularny w Niemczech w latach sześćdziesiątych. W 1963 r. Sep Ruf zaprojektował słynny Kanzlerbungalow w Bonn, który był używany przez różnych kanclerzy od 1964 do 1999 do życia i pracy. Oprócz bardzo prostych prostokątnych bungalowów, naramienne bungalowy zbudowane za rogiem również stały się modne w tej chwili.

Poza domem jednorodzinnym, często mówi się o domkach letniskowych. 

Jakie rodzaje bungalow możemy znaleźć? 

Rozróżnia się na dwa typy domu bungalow:

Na normalny dom bungalow, czyli parterowy, jednokondygnacyjny, który jest otoczony werandami i jest domem wolnostojącym i na narożny bungalow. Klasyczny bungalow ma kwadratowy lub prostokątny kształt podstawowy, kąt narożny jest zbudowany za rogiem. Może mieć kształt litery L, T lub inny kształt, litery U. Można sobie wyobrazić również zamknięty prostokąt z wewnętrznym dziedzińcem.

Dla bungalow jest w zasadzie dach w dowolnej postaci możliwy. Popularne są dachy dwuspadowe lub płaski dach. Możliwe jest jednak wykorzystanie dachu skośnego. Nawet ekstrawagancki dach motyl jest kwestionowany. 

Wady i zalety bungalow 

Największą zaletą bungalow jest to, że ma tylko jedno piętro. Ułatwia to grę dla dzieci bez barier. Można w nim zrezygnować ze wszystkich schodów, więc jest on bardzo odpowiedni dla osób starszych, osób z trudnościami w chodzeniu, ale także rodzin z małymi dzieci lub zwierzętami domowymi. Kolejną zaletą jest to, że wszystkie przestrzenie są rozmieszczone obok siebie. W tej sprawie bungalow  jest bardzo elastyczny i można zaprojektować plan podłogowy według indywidualnych preferencji, bez zwracania uwagi na ściany nośne lub statyczne piętro. Umożliwia to realizację nowoczesnych, otwartych przestrzeni w domku letniskowym. Przy zginaniu kąta mogą być jednak połączone z pewną granicą. Na przykład miejsca zamieszkania i pracy mogą być zakwaterowane w różnych miejscach, lub pokoje z nastolatkami mogą być oddzielone od sypialni rodziców. Stosuje się często bungalowy z dużymi przesuwanymi drzwiami i oknami. Umożliwia to dopływ światła do wnętrza, a wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie zacierają się ze sobą. Z każdego pokoju można też dostać się do ogrodu, co jest szczególnie cenione przez miłośników ogrodów.

Nie należy lekceważyć niekorzystnej sytuacji w domku, gdy potrzebna jest duża powierzchnia. To z kolei wymaga niekiedy większej własności lub pozwala mniej miejsca na ogród. W związku z tym należy uchwycić nieruchomość głęboko w worku lub przenieść się ziemie poza miastem. Większa powierzchnia podstawy również odbija się w obszarze dachu. Może to również zwiększyć cenę. W przeciwieństwie do dwupiętrowego domu wolnostojącego, dom bungalow ma niższy związek między obszarem życia i na świeżym powietrzu. Z tego powodu wymaga więcej energii, aby ją ogrzewać, dlatego powinno być izolowane termicznie. Obecnie jednak istnieje wiele sposobów na wykorzystanie bungalowów z oszczędnością energii, a nawet domy pasywne są dostępne w stylu bungalow. 

Jakie są koszta domu bungalow? 

Podobnie jak w przypadku innych domów koszty bungalowu są uzależnione od wielu czynników, a zatem trudne do określenia stawki ryczałtowej. Jednak niektóre pytania są odzwierciedlone w cenie, w tym:

Bungalow z piwnicą czy bez? 

Rozbudowany dach czy nie? Duże metry kwadratowe, czy może mała powierzchnia lepsza? Ile i jakie okna? Jak nie rozbudowany dach, to może zielony dach?

Bungalow o stałej konstrukcji jest dostępny od 150 000 złotych w górę. Model z około 90 m² powierzchni mieszkalnej jest dostępny od około 220 000 złotych. Prefabrykowany lub prefabrykowany bungalow z małym placem jest już dostępny od około 70 000 złotych.

Koszt utrzymania i napraw w bungalowu jest stosunkowo niski, ponieważ wiele prac może być wykonywane przez samych mieszkańców i bez rusztowania dzięki niskiej wysokości. 

Czas trwania budowy

Niezbędne dla czasu budowy jest metoda konstrukcyjna. Solidna konstrukcja trwa znacznie dłużej niż montaż gotowych części. Podobnie jak w przypadku innych konstrukcji domowych, konieczne jest wcześniejsze uzyskanie pozwolenia na budowę. Może to potrwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Jeśli jest on zbudowany na płycie podłogowej, można ją oszacować około 10 dni, a piwnica ta trwa dłużej. Ściany i dach można zainstalować w ciągu kilku dni. Jeśli bungalow może być murowany kilka tygodni w kraju. W tej chwili ważna jest również pogoda. Wykończenia wnętrz różnią się w zależności od wyposażenia, należy trochę czasu zaplanować suszenie jastrychu, około 10-14 dni. Kompleksowe montaże klatek schodowych są utracone w bungalowach bez piwnicy, co oszczędza czas.

W przybliżeniu można wyjść z półrocznego okresu budowy, dopóki nie wejdzie.

Ważne jest aby przy planowaniu mieć odpowiednich ekspertów i wziąć porady u profesjonalistów. Gdzie można takich znaleźć?

Prawdziwych ekspertów w budowie bungalowów można znaleźć na stronie homify! Od architektów do kafelkarzymalarzydekoratorów wnętrz wszystko tam jest.