Bungalow: pomysły, inspiracje & zdjęcia

W Polsce mówiąc o bungalow, myśli się o domu w większości o domu parterowym, jednokondygnacyjny, który jest otoczony werandami. Typowe dla budownictwa kolonialnego. Może mieć różne kształty dachu, popularne i często napotykane są płaskie dachy i dachy dwuspadowe.

Słowo bungalow pochodzi z języków północnonindyjskich i oznacza "Bengal", czyli dom z Bengalu. W tym regionie indyjskim chaty powstały w XVIII wieku w trakcie brytyjskiej kolonizacji. Były one jednopiętrowe i często wyposażone w szeroki ganek. Cechy, które wciąż istnieją w wielu domkach.

Domek był szczególnie popularny w Niemczech w latach sześćdziesiątych. W 1963 r. Sep Ruf zaprojektował słynny Kanzlerbungalow w Bonn, który był używany przez różnych kanclerzy od 1964 do 1999 do życia i pracy. Oprócz bardzo prostych prostokątnych bungalowów, naramienne bungalowy zbudowane za rogiem również stały się modne w tej chwili.

Poza domem jednorodzinnym, często mówi się o domkach letniskowych. 

Jakie rodzaje bungalow możemy znaleźć? 

Rozróżnia się na dwa typy domu bungalow:

Na normalny dom bungalow, czyli parterowy, jednokondygnacyjny, który jest otoczony werandami i jest domem wolnostojącym i na narożny bungalow. Klasyczny bungalow ma kwadratowy lub prostokątny kształt podstawowy, kąt narożny jest zbudowany za rogiem. Może mieć kształt litery L, T lub inny kształt, litery U. Można sobie wyobrazić również zamknięty prostokąt z wewnętrznym dziedzińcem.

Dla bungalow jest w zasadzie dach w dowolnej postaci możliwy. Popularne są dachy dwuspadowe lub płaski dach. Możliwe jest jednak wykorzystanie dachu skośnego. Nawet ekstrawagancki dach motyl jest kwestionowany. 

Wady i zalety bungalow 

Największą zaletą bungalow jest to, że ma tylko jedno piętro. Ułatwia to grę dla dzieci bez barier. Można w nim zrezygnować ze wszystkich schodów, więc jest on bardzo odpowiedni dla osób starszych, osób z trudnościami w chodzeniu, ale także rodzin z małymi dzieci lub zwierzętami domowymi. Kolejną zaletą jest to, że wszystkie przestrzenie są rozmieszczone obok siebie. W tej sprawie bungalow  jest bardzo elastyczny i można zaprojektować plan podłogowy według indywidualnych preferencji, bez zwracania uwagi na ściany nośne lub statyczne piętro. Umożliwia to realizację nowoczesnych, otwartych przestrzeni w domku letniskowym. Przy zginaniu kąta mogą być jednak połączone z pewną granicą. Na przykład miejsca zamieszkania i pracy mogą być zakwaterowane w różnych miejscach, lub pokoje z nastolatkami mogą być oddzielone od sypialni rodziców. Stosuje się często bungalowy z dużymi przesuwanymi drzwiami i oknami. Umożliwia to dopływ światła do wnętrza, a wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie zacierają się ze sobą. Z każdego pokoju można też dostać się do ogrodu, co jest szczególnie cenione przez miłośników ogrodów.

Nie należy lekceważyć niekorzystnej sytuacji w domku, gdy potrzebna jest duża powierzchnia. To z kolei wymaga niekiedy większej własności lub pozwala mniej miejsca na ogród. W związku z tym należy uchwycić nieruchomość głęboko w worku lub przenieść się ziemie poza miastem. Większa powierzchnia podstawy również odbija się w obszarze dachu. Może to również zwiększyć cenę. W przeciwieństwie do dwupiętrowego domu wolnostojącego, dom bungalow ma niższy związek między obszarem życia i na świeżym powietrzu. Z tego powodu wymaga więcej energii, aby ją ogrzewać, dlatego powinno być izolowane termicznie. Obecnie jednak istnieje wiele sposobów na wykorzystanie bungalowów z oszczędnością energii, a nawet domy pasywne są dostępne w stylu bungalow. 

Jakie są koszta domu bungalow? 

Podobnie jak w przypadku innych domów koszty bungalowu są uzależnione od wielu czynników, a zatem trudne do określenia stawki ryczałtowej. Jednak niektóre pytania są odzwierciedlone w cenie, w tym:

Bungalow z piwnicą czy bez? 

Rozbudowany dach czy nie? Duże metry kwadratowe, czy może mała powierzchnia lepsza? Ile i jakie okna? Jak nie rozbudowany dach, to może zielony dach?

Bungalow o stałej konstrukcji jest dostępny od 150 000 złotych w górę. Model z około 90 m² powierzchni mieszkalnej jest dostępny od około 220 000 złotych. Prefabrykowany lub prefabrykowany bungalow z małym placem jest już dostępny od około 70 000 złotych.

Koszt utrzymania i napraw w bungalowu jest stosunkowo niski, ponieważ wiele prac może być wykonywane przez samych mieszkańców i bez rusztowania dzięki niskiej wysokości. 

Czas trwania budowy

Niezbędne dla czasu budowy jest metoda konstrukcyjna. Solidna konstrukcja trwa znacznie dłużej niż montaż gotowych części. Podobnie jak w przypadku innych konstrukcji domowych, konieczne jest wcześniejsze uzyskanie pozwolenia na budowę. Może to potrwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Jeśli jest on zbudowany na płycie podłogowej, można ją oszacować około 10 dni, a piwnica ta trwa dłużej. Ściany i dach można zainstalować w ciągu kilku dni. Jeśli bungalow może być murowany kilka tygodni w kraju. W tej chwili ważna jest również pogoda. Wykończenia wnętrz różnią się w zależności od wyposażenia, należy trochę czasu zaplanować suszenie jastrychu, około 10-14 dni. Kompleksowe montaże klatek schodowych są utracone w bungalowach bez piwnicy, co oszczędza czas.

W przybliżeniu można wyjść z półrocznego okresu budowy, dopóki nie wejdzie.

Ważne jest aby przy planowaniu mieć odpowiednich ekspertów i wziąć porady u profesjonalistów. Gdzie można takich znaleźć?

Prawdziwych ekspertów w budowie bungalowów można znaleźć na stronie homify! Od architektów do kafelkarzymalarzydekoratorów wnętrz wszystko tam jest.