Budka ogrodowa: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Budki ogrodowe

Budka ogrodowa, czyli niewielki budynek ustawiony w ogrodzie może mieć bardzo wiele zastosowań. Z jednej strony większe altanki mogą posłużyć, jako pomieszczenia rekreacyjne i w ten sposób uatrakcyjnić nasze podwórko, a z drugiej strony mogą być to również mniejsze szopki na narzędzia, czy też sprzęt ogrodniczy. Rolą tych drugich jest przede wszystkim pomoc w utrzymaniu porządku na naszej posesji. W zależności od tego, jakim obszarem dysponujemy i jakimi środkami finansowymi dysponujemy, możemy wybrać spośród szeregu odmiennych wzorów i materiałów. Do wyboru mamy drewno, plastik, metal i tkaninę. Samo wykończenie, jak również ostateczna cena zależna jest właśnie od tego, z czego wykonana została nasza budka. W dalszej części artykuły porównamy różne opcje i tworzywa, a także ich ceny. 

Jakiego rodzaju rodzaju budki ogrodowe wybrać?

Drewniane Jeżeli postawiony przez nas budynek ma spełniać funkcje rekreacyjne to zdecydowanie polecamy wybór drewnianej altanki. Jest to materiał najbardziej tradycyjny, ale również najbardziej plastyczny. Z drewna wykonać możemy zarówno małą szopę na narzędzia, jak i domek letniskowy postawiony na działce. To również najbardziej tradycyjny materiał, więc budki z niego zrobione wyglądają wyjątkowo uroczo i bardzo klasycznie. Samodzielna budowa drewnianego domku nie należy do najprostszych zadań, jednak satysfakcja z takiego projektu jest później ogromna. W szczególności, że drewniana altanka posłuży nam lata.

Ceny gotowych konstrukcji są naprawdę różnorodne:

- Domek narzędziowy o długość i wysokości 2 m, szeroki na 1 m można kupić już za 1.000 zł. 

- Jego własnoręczne wykonanie może być jeszcze tańsze, w zależności jaki rodzaj drewna kupimy. Mniej trwałe deski bukowe, czy sosnowe, są bardziej ekonomiczne niż dąb i doskonale sprawdzą się przy budowie takiej szopki, jednak jeżeli myślimy o niewielkim domku letniskowym, inwestycja w najwyższej jakości materiały oraz farby do ich zabezpieczenia, jest koniecznością. 

- Najtańsze opcje z drzwiami i oknami zaczynają się od 2.300 zł, jednak bardziej komfortowa będzie altanka z przedziału cenowego od  5.000 zł wzwyż. Ceny domków o powierzchni 30 metrów kwadratowych sięgają nawet 30.000 złotych.

Plastikowe 

Kolejnym materiałem, który warto rozważyć jest plastik. Może wydawać się, że budka ogrodowa z niego wykonana będzie wyglądać jak domek dla lalek, jednak możecie być zdziwieni, jak pięknie wykonane mogą one być. Bardzo często trudno odróżnić je na pierwszy rzut oka od drewnianych. Niewątpliwą zaletą jest oczywiście niższa cena:

- Za elegancki dom narzędziowy o powierzchni ponad 4 metrów kwadratowych zapłacimy 4.000 złotych, jednak mniej imponujący projekt możemy kupić za nawet 800 złotych. 

- Jest to średnio 20-25% oszczędności w stosunku do cen opcji drewnianych. 

- Niestety materiał ten jest nieco mniej trwały.

- Co prawda wilgoć nie stanowi tu żadnego problemu, co jest niewątpliwym plusem, jednak promienie słoneczne bardzo szybko odbarwiają plastik. 

- Mimo wszystko jest to opcja bardzo prosta w czyszczeniu i nie wymagająca konserwacji.

Plastikowe domki narzędziowe to opcja prefabrykowana. Oznacza to, że zamawiamy gotowy już domek i po prostu samodzielnie go instalujemy w miejscu, które uznamy za najbardziej odpowiednie. Jest to dziecinnie proste! Prefabrykowane budki wykonane z PCV mają jeszcze jedną wielką zaletę - możemy je dowolnie przestawiać z miejsca na miejsce.

Metalowe 

Najpopularniejszą opcją ekonomiczną są jednak domki gospodarcze wykonane z metalu. Prosta, blaszana konstrukcja dostępna jest oczywiście w wersji prefabrykowanej, ale możemy również pokusić się o samodzielne wykonanie takiego budynku z blachy. Niestety w przypadku takiej właśnie konstrukcji musimy pogodzić się z  niską odpodnością na warunki atmosferyczne i relatywnie krótkim czasem użytkowania. W przypadku metalowym budek ogrodowych najbardziej zabójcza jest wilgoć, która powoduje rdzewienie. Jednak im wyższa kwota, którą na ten cel przeznaczymy, tym lepszy rodzaj blachy, z której wykonana będzie budka. Wybór odpornego na korozję metalu sprawi, że taki domek narzędziowy posłuży nam na lata.

Najtańsze, naprawdę niewielkie obiekty kosztują nawet 300 zł, a za taki imitujący drewno, o powierzchni 4 metry kwadratowe, jedynie 1.300 zł. To czterokrotnie mniej niż za opcję wykonaną z prawdziwego drewna. Jeżeli dysponujecie więc ograniczonymi środkami finansowymi i chcecie coś na zaledwie kilka sezonów, domki narzędziowe wykonane z metalu powinny Was zainteresować

Pokryte tkaniną 

Najtańszą, jednak z racji polskiego klimatu, najmniej popularną opcją są domki pokryte wodoodporną tkaniną. Przypominają nieco namiot i najlepiej sprawdzają się jako zadaszenie dla niewielkim pojazdów, czy też maszyn ogrodniczych. Wykonany z metalu lub drewna stelaż pociągnięty jest kanwą, najczęściej rodzajem usztywnionym plastikowymi niciami. To również bardzo tania opcja DIY.

Domki prefabrykowane a samodzielne wykonane 

Na rynku dostępny jest naprawdę szeroki wybór prefabrykowanych domków na narzędzia, altan i domków letniskowych. Ich największą zaletą jest natychmiastowa instalacja, niska cena i brak konieczności czekania. Dostępne są obecnie we wszystkich większych marketach budowlanych oraz wykonywana przez wiele specjalizujących się w tym firm. Jest to oczywiście opcja tańsza niż wykonany na zamówienie, dostosowany do naszych potrzeb domek wykonany przez profesjonalistę. Jeszcze tańsze będzie zakupienie półproduktów i samodzielne zmajstrowanie takiego domku. Może być naprawdę wspaniała przygoda i sposób na zacieśnienie więzi rodzinnych między ojcem a dziećmi.

Wybór dachu i pokrycia ścian 

Temat dotyczy przede wszystkim budek gospodarczych i altan ogrodowych wykonanych z drewna. W przypadku samodzielnej budowy lub też wykonywania takiego projektu na zamówienie, możemy wybrać różne kształty dachów oraz ich pokrycie. W przypadku metalowych i plastikowych opcji, dach wykonany jest z tego samego materiału, co reszta domku. Jeżeli mówimy o drewnie to najpopularniejszą opcją są gont i papa, jednak w tych bardziej ekskluzywnych w grę wchodzą również dachówki i strzecha.  Możemy pokusić się o prosty dach lub też o odpowiedniejszy dla naszego klimatu dach jedno lub dwu spadzisty. 

Drzwi i okna

W pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić, czy okna są w ogóle potrzebne w naszej budce. Jeżeli jest to naprawdę mały schowek na narzędzia, okno będzie czynnikiem niepotrzebnie zwiększającym cenę projektu. Zamiast budki za 1000 zł, będziemy mieć taką za 1.500 zł. Jednak w większym domku, gdzie przechowywujemy znacznie większą ilość narzędzi, kosiarki, rowery i tego typu rzeczy, okno zdecydowanie ułatwi użytkowanie. Dlatego wszystkie większe i droższe budki (powyżej 2.000 zł) posiadają okna.

W zależności od wielkości budki ogrodowej mamy do czynienia z drzwiami jedno, bądź dwu skrzydłowymi. Oczywiście w przypadku tych większych domków dwu skrzydłowe drzwi są czymś, co bardzo ułatwia nam umieszczanie większych sprzętów (jak choćby rowery, czy kosiarki) wewnątrz. Pamiętajmy, aby nasze drzwi i okna posiadały solidne zamknięcie. Drzwi warto zamykać na solidną kłódkę oraz zainstalować więcej niż jeden zamek tak, by być pewnym, że żadne wartościowe przedmioty nie zostaną skradzione.

Na koniec chcielibyśmy zwrócić jeszcze uwagę na obowiązujące przepisy budowlane. Przy budowie domku ogrodowego o powierzchni do 25 nie potrzebujemy pozwolenia, jednak liczba takich obiektów nie może przekraczać 2 na każde 500 metrów kwadratowych.