Nowoczesny basen | homify Nowoczesny basen

Nowoczesny basen

Nowoczesny basen – dlaczego warto?

„I przede wszystkim zdrowia, bo zdrowie jest najważniejsze!” …ile razy słyszeliśmy w naszym życiu takie życzenia? Z biegiem lat zdajemy sobie sprawę, jak bardzo były one prawdziwe. Na szczęście we współczesnym świecie dbanie o zdrowie stało się panującą modą. Coraz więcej osób regularnie biega, ćwiczy, chodzi… w końcu w zdrowym ciele, zdrowy duch! Jeśli należymy do takich entuzjastów spotu, to domowa siłownia oraz własny basen ze spa będą stanowiły doskonałe dopełnienie naszego domu. Wyjście na basen nie musi już kojarzyć się z czepkiem, wszechobecnym zapachem chloru oraz niekończącym się suszeniem włosów. Teraz możemy wybudować prywatny nowoczesny basen, który spełni wszystkie nasze wymagania. Możemy zdecydować się na basen kryty lub otwarty, będący miejscem codziennych treningów lub też lepiej przystosowany do urządzania wieczornych przyjęć dla przyjaciół. Jeśli tylko budżet nam na to pozwala, nowoczesny basen okaże się strzałem w dziesiątkę dla każdego!

Jak zaprojektować idealny nowoczesny basen? 

Idealny basen dla każdego będzie wyglądał inaczej – to do naszych oczekiwań oraz potrzeb wszystko się sprowadza! Czy naszym celem jest codzienne przepływanie olimpijskich dystansów czy raczej posiadanie miejsca do relaksu z rodziną w upalne dni? To pytanie prowadzi nas do kolejnych – nowoczesny basen na świeżym powietrzu czy basen kryty, który będzie nam służył w każdej porze roku? W jakim stylu chcemy go wybudować? Chociaż ekscytacja w obliczu konstrukcji nowoczesnego basenu jest zrozumiała, poświęćmy chwilę na ocenę sytuacji. Po zidentyfikowaniu naszych potrzeb przyjdzie czas na wybór kształtu a następnie stylu basenu. Baseny greckie lub w kształcie litery „L” idealnie sprawdzą się jako miejsce hucznych przyjęć, prostokątny basen olimpijski pomoże nam zadbać o formę. Pamiętajmy, że idealny nowoczesny basen nigdy nie jest idealny sam w sobie. Musi wkomponowywać się w całe założenie architektoniczne, nie może zaburzyć symetrii istniejącego już budynku. Dobrze dopasowane nowoczesne baseny potrafią wydobyć potencjał architektury, którą odbijają w tafli wody. Dotyczy to także basenów we wnętrzach. Weźmy ten efekt pod uwagę i wykorzystajmy go w pełni!

Gdzie szukać pomysłów i inspiracji na projekt nowoczesnego basenu? 

Zdecydowani jesteśmy wybudować basen, chcemy jednak mieć pewność, że będzie on absolutnie wyjątkowy i dopracowany w najmniejszym szczególe? Pora zasiąść do homify! Znajdziemy tutaj tysiące inspiracji, które możemy wygodnie zachowywać w wirtualnych notatnikach – to dlatego właśnie nazywamy je Katalogami Inspiracji. Wzorzyste płytki, fontanny, wodospady, jacuzzi, oświetlenie… czego tutaj nie ma! Prezentowane na homify pomysły został już przetestowane przez najlepszych projektantów, mamy zatem gwarancję, że sprawdzą się i u nas. Kierujmy się nie przemijającymi trendami, ale naszym własnym gustem. Nowoczesny basen jest inwestycją na lata!

Jak zaprojektować nowoczesny basen? 

Nazwanie naszych potrzeb, a następnie wybór rozmiaru, kształtu oraz określenie budżetu. Proste, prawda? Nasza wizja jest oczywiście najważniejsza, jednak przy budowie basenu bez profesjonalisty się nie obejdzie. Instalacja wody, systemu filtracji, uzyskanie ewentualnego pozwolenia na budowę, jeśli myślimy o stałej konstrukcji, zapewnienie absolutnej szczelności… Czeka nas niemała inwestycja, a zatrudnienie doświadczonego architekta bądź projektanta basenów na końcu drogi okaże się znaczną oszczędnością czasu, stresu i pieniędzy. Ekspert odpowie na wszystkie nasze pytania i będzie wiedział, co zrobić, by nasze sny stały się rzeczywistością. Opowiedzmy mu o nich śmiało! Marzymy o możliwości zanurzania się w podświetlonej wodzie po zmroku? A może o przestronnej i bezpiecznej strefie zabaw dla dzieci? To dla niego cenne informacje!

Projekt nowoczesnego basenu - o czym nie można zapomnieć?

Przede wszystkim musimy jasno określić, jaka jest nasza sytuacja wyjściowa. Jakie wymiary ma dostępna przestrzeń? Jakie są nasze możliwości finansowe? W tym drugim pytaniu zawiera się kolejne – czy jesteśmy przygotowani na wydatki związane z przyszłym użytkowaniem oraz utrzymaniem basenu? Zastanawiamy się nad tymi kwestiami przy projektowaniu, ponieważ jest to najważniejszy etap w całym procesie. Jeśli widzimy, że z pieniędzmi może być różnie, zdecydujmy się lepiej na mniejszy basen, który będzie generował mniejsze koszta. Nowoczesny basen to często basen ekologiczny. Zapewnienie energooszczędnych rozwiązań jest dobre i dla planety, i dla naszej kieszeni. Poświęćmy chwilę na refleksję nad kwestiami estetycznymi. Ważne, żeby nasz nowoczesny basen mógł oddychać swobodnie. Powinien go otaczać szeroki pas z materiału, który uniemożliwi ślizganie się – bezpieczeństwo przede wszystkim! Wróćmy jednak jeszcze do estetyki, jeśli zdecydujemy się na basen we wnętrzu, powinniśmy go zintegrować z pozostałymi pomieszczeniami, na przykład poprzez przejście przez luksusowe spa. Powinien on łączyć się z resztą domu w harmonijny sposób, stać się integralną jego częścią. Doświadczony projektant zapewni wykończenia najwyższej jakości.

Co wziąć pod uwagę podczas budowy nowoczesnego basenu? 

Kontrukcja nowoczesnego basenu to efekt szczegółowego planowania. Każdy detal musi być dopracowany! Nie zniechęcajmy się długą fazą wstępną, podczas której brakować będzie widocznych rezultatów - w skomplikowanych projektach cierpliwość naprawdę popłaca. Jak już wspominaliśmy, jeśli szukamy oszczędności zróbmy to już w fazie projektowania, na materiałach bowiem nie wolno oszczędzać! Oczywiście nie znaczy to, że każdy nowoczesny basen powinien być włożony marmurem. Jednak musimy wybrać trawały budulec oraz instalacje najwyższej możliwej jakości. Nie chcemy przecież w najbliższej przyszłości w ogóle martwić się o stan rur czy stabilność konstrukcji. Zaufajmy zdaniu naszego projektanta. Podczas budowy nowoczesnego basenu pamiętajmy o pozostawieniu odpowiednio dużej przestrzeni na wypoczynek ‘na lądzie’.

Remont basenu: od przestarzałego do nowoczesnego

Może być też tak, że nie musimy naszej pracy zaczynać od zera. Jeśli czeka nas remont istniejącej konstrukcji, ma to zawsze jeden pozytywny aspekt – łatwość w doprowadzeniu wody. Oczywiście absolutnie konieczne jest dokładne sprawdzenie starych instalacji przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Nie chcemy przecież wyłożyć naszego odnowionego basenu płytkami, tylko po to, by zaraz je skuwać, kiedy nieoczekiwanie pęknie rura. Remonty najczęściej obejmują jedynie delikatne zmiany kształtu. Uwaga skupia się głównie na kolorach, nowych wykończeniach, lepiej wpasowujących się w nowoczesny gust. Dotyczy to także przestrzeni wokół basenu. Wystarczy, że stare i popękane płytki zamienimy na panele z egzotycznego drewna, a nasz basen zostanie całkowicie odmieniony! Wiele osób podczas remontu decyduje się na wymianę systemu filtracji na ekologiczny. To także doskonała okazja do dodatnia nowych udogodnień, na przykład jacuzzi na świeżym powietrzu.

Jaki jest koszt budowy nowoczesnego basenu?

Koszt budowy nowoczesnego basenu zależał będzie od wielu czynników, przede wszystkim od jego wielkości. Czy zakupimy gotową strukturę czy też zdecydujemy się zrealizować własny projekt, basen to niemała inwestycja. Musimy odpowiednio ją zainstalować, mając całkowitą pewność, że wytrzyma ona wiele wieczorów. Od materiału wykonania bardzo wiele zależy, także ostateczny koszt realizacji naszego projektu. Nie zapominajmy także o wynagrodzeniu dla naszego architekta bądź projektanta. Jak w każdym dużym przedsięwzięciu, niezwykle ważne jest, żeby dobrze znać swoje możliwości finansowe przed przystąpieniem do prac. Możemy wtedy podjąć świadome decyzje i dostosować nasz basen do naszego realnego budżetu. Takie racjonalne podejście niejednego uchroni przed niepotrzebnym stresem! Nowoczesny basen ma w końcu sprawić, że będziemy maksymalnie zrelaksowani…

Jak wygląda utrzymanie domowego nowoczesnego basenu? 

Nawet najnowocześniejszy basen z najbardziej efektywnym system filtracji wymaga regularnego czyszczenia. Jest to obowiązek, przed którym nie ma ucieczki! Możemy wypełniać go sami i nawet nauczyć się monitorować stężenie pH wody. Alternatywą będzie oczywiście zatrudnienie profesjonalisty, powierzenie ekspertowi nadzoru oraz regularnego czyszczenia poszczególnych instalacji. Ważne jest jednak, abyśmy sami mieli jako takie zrozumienie funkcjonowania nowoczesnego basenu i potrafili zainterweniować w razie potrzeby, na przykład przeczyszczając całkowicie zatkany filtr. Wysiłek wkładany w utrzymanie nowoczesnego basenu zależeć będzie naturalnie od typu, na który się zdecydujemy. Basen otwarty wymagać będzie od nas raz w roku wypompowania z niego całej wody oraz raz w roku zapełnienia go nią na nowo.

W jakim innym stylu zaprojektować basen? 

Styl naszego basenu powinien odpowiadać wyglądem naszej rezydencji. Nowoczesny basen z jego prostymi geometrycznymi formami sprawdza się znakomicie przy większości projektów, jednak nie w każde gusta się wpisuje. Oto popularne alternatywy…

Industrialne baseny 

Industrialne baseny to wspaniale komponują się ze współczesną architekturą i designem. Styl industrialny spodoba się oszczędnym – wykończenia możemy tutaj ograniczyć do naprawdę niezbędnego minimum, w końcu króluje tutaj cement! Kilka metalicznych akcentów i nasz basen będzie gotowy… Nad takim basenem świetnie sprawdzą się leżaki o futurystycznych formach oraz duże gliniane donice z bujną roślinnością.

Klasyczne baseny 

Rzymski lub grecki basen to idealne miejsce na relaks z przyjaciółmi, na spędzenie dnia z całą rodziną, ale także doskonale się sprawdzi podczas chwil samotnej zadumy. Styl klasyczny cechuje ponadczasowa elegancja. Można pokusić się tutaj na odrobię luksusu i zainwestować w fontanny, wodospady oraz rzeźby. Taki basen wyglądać będzie spektakularnie!