Basen do ogrodu: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia | homify Basen do ogrodu: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Basen do ogrodu: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Basen ogrodowy dla każdego

Jeszcze kilka lat temu posiadanie własnego basenu było wyznacznikiem bogactwa i luksusu.W ostatnich latach tego typu wyposażenie ogrodu mocno się spopularyzowało, dzięki czemu możemy wybierać w przeróżnych formach i wielkościach, co przekłada się również na naprawdę szeroki przedział cen. Przed montażem basenu koniecznie upewnijcie się, że teren w Waszym ogrodzie jest ku temu odpowiedni. Wysokie wody gruntowe, brak nasłonecznienia czy słaba gleba mogą całkowicie popsuć wymarzony projekt! Jeśli wszystko jest w porządku, zaczynajmy! 

Różne kształty i materiały

Pamiętajcie, że im większy basen, tym droższe będą jego koszta budowy i późniejszej eksploatacji. Ważne jest więc, by naprawdę dobrze przemyśleć jego rozmiar oraz kształt. Fantazyjne formy prezentują się pięknie i oryginalnie, ale z pewnością utrudnią pływanie i czyszczenie. Poza tym, gdzie znajdziecie odpowiednie przykrycie? W Polsce najczęściej wybiera się tradycyjny prostokąt, który świetnie sprawdzi się do pływania, lub okrągły basen, idealny do relaksu i leniwego pluskania się.

Jeśli chodzi o materiały polecane do budowy ogrodowego basenu, najbardziej popularne są beton, stal, poliester lub drewno. Niecki betonowe to najdroższa, lecz jednocześnie najbardziej wytrzymała i elegancka konstrukcja. Na wierzch betonu układa się płytki ceramiczne lub mozaikę. To najbardziej klasyczny typ basenu, znany nam z pływalni. W przypadku stali dużą zaletą jest jej dostępność w wielu rozmiarach i kształtach, a także szybkość i łatwość instalacji. Drewno to rozwiązanie ekologiczne i piękne, a dzięki specjalnej impregnacji jest odporne na wodę i uszkodzenia. Taka niecka wykonywana jest wcześniej w fabryce, po czym gotowa przyjeżdża do ogrodu, gdzie jest montowana.  Z uwagi na wygląd, często jest umieszczana na stabilnym podłożu i wspaniale komponuje się z pozostałymi elementami ogrodu. Basen ogrodowy z poliestru to najtańsza opcja i, podobnie jak nieckę drewnianą, również dostajemy go w stanie gotowym. Montaż jest szybki i bezproblemowy, a gładka powierzchnia ułatwia utrzymywanie basenu w czystości. 

Stacjonarny czy przenośny - wady i zalety 

Przy wyborze basenu do ogrodu najważniejszą decyzją, jaką będziemy musieli podjąć to wybór pomiędzy stacjonarnym, osadzonym w ziemi albo przenośnym basenem, ustawionym na ziemi. Każdy z nich ma oczywiście wady i zalety, którym się teraz przyjrzymy.

Po pierwsze, baseny stacjonarne są o wiele trwalsze i wytrzymałe. Korzystanie z nich będzie o wiele bardziej komfortowe, a utrzymanie łatwiejsze. Takie baseny są odporne na uszkodzenia, a także mogą być większe niż nieduże przenośne konstrukcje. Oczywiście, wybierając miejsce na basen, musimy być świadomi, że te osadzone w ziemi zostaną tam na stałe i na dobre wpiszą się w krajobraz naszego ogrodu. Bardzo ważny jest więc przemyślany wybór, by nie sprawił nam późniejszych problemów w aranżacji. Oczywiście jest to również rozwiązanie droższe.

Przejdźmy do basenów przenośnych. Tutaj nie musimy martwić się o odpowiedni dobór miejsca, konstrukcje tego typu są bowiem mobilne i łatwe do przenoszenia. Często mają one piękne wykończenia, pasujące do ogrodu. Zapomnijcie o typowym plastiku w niebieskim kolorze. Z łatwością znajdziesz modele obudowane drewnem lub naprawdę eleganckie konstrukcje, które dodadzą splendoru Twojemu ogrodowi. Atrakcyjne ceny i łatwość rozkładania to kolejne zalety przenośnych basenów. Czy szukasz niewielkiego modelu do popluskania się dla dzieci, czy też czegoś większego, gdzie można popływać, różnorodność kształtów i rozmiarów sprawia, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Basen w małym ogrodzie? 

Twój ogród jest nieduży, a nie wyobrażasz sobie życia bez basenu? Spokojnie, na wszystko znajdzie się rozwiązanie! Przyjrzyj się dokładnie, jaki kształt ma miejsce, którym dysponujesz. Być może zawsze wyobrażałeś sobie spory, okrągły basen, a masz wystarczająco dużo miejsca na kwadratowy i podłużny? Warto myśleć kreatywnie! Równie dobrze sprawdzi się niewielka konstrukcja ustawiona na tarasie, a jeśli wcale nie zależy Ci na pokonywaniu długości basenu kraulem, zainwestuj w jacuzzi. To świetny sposób na relaks na świeżym powietrzu. 

Bezpieczeństwo dzieci 

Jeśli masz dzieci na pewno uważasz, że ich bezpieczeństwo jest najważniejsze. A które dziecko nie kocha pluskać się w basenie? Pamiętaj, że woda w basenie to potencjalne zagrożenie, warto więc wprowadzić kilka środków bezpieczeństwa. Przede wszystkim otoczenie powinno zostać wykonane z materiałów antypoślizgowych, by biegnąca pociecha przypadkiem nie wpadła do basenu. Po skończonej zabawie najlepiej jest przykryć całą konstrukcję, a najlepiej zainwestować w ogrodzenie. A najważniejszą zasadą jest, by nigdy nie zostawiać dzieci bawiących się w ogrodowym basenie bez opieki! W końcu dobra zabawa to bezpieczna zabawa. 

Koszty budowy i przepisy 

Zazwyczaj można przyjąć, że w zależności od wielkości, użytej technologii i materiałów cena basenu przenośnego będzie się wahać od kilkuset złotych do 4 - 6 tysięcy złotych. W górnym przedziale tych cen znajdziemy bardzo przyzwoite baseny rozporowe lub stelażowe, bez problemu mieszczące kilka osób, o szerokości około 5 metrów i głębokości 1,2 - 1,5 metra. Oczywiście nie duże baseny dziecięce to zdecydowanie mniejszy wydatek i budżet w wysokości kilkuset złotych w zupełności nam wystarczy.

Jeśli zaś chodzi o stacjonarne modele, tutaj koszt znacząco się zwiększa. Sumując materiały, transport, montaż i wszelkie akcesoria dodatkowe jak pompy, filtry czy drabinka, w przypadku basenu plastikowego lub poliestrowego o wymiarach 7 na 3 metry i głębokości około 1,3 metra może się wahać pomiędzy 15 - 25 tysięcy złotych. Najdroższe są baseny betonowe, które wymagają udziału profesjonalnej ekipy budowlanej i tu, jeśli chodzi o podobne wymiary, raczej nie zejdziemy poniżej 30 tysięcy złotych.

Pamiętajcie, że chcąc postawić basen większy niż 30 metrów kwadratowych, musicie uzyskać pozwolenie na budowę. Formalności będą polegały na stworzeniu projektu budowlanego oraz prowadzeniu dokładnej dokumentacji. Tu obowiązkowo wynajmujemy firmę budowlaną! Jeśli ogrodowy basen nie będzie przekraczał tej powierzchni, wystarczy zgłosić budowę w odpowiednim urzędzie administracyjnym.