Basen bez krawędzi: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia | homify Basen bez krawędzi: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Basen bez krawędzi: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

 1. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez Miralbó Excellence,
 2. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez Traçado Regulador. Lda,
  Ad
 3. Potrzebujesz pomocy ze swoim projektem?
 4. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez Skye Architect,
 5. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez Traçado Regulador. Lda,
  Ad
 6. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez ROEDI,
 7. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez Indigo Diseño y Arquitectura,
 8. Potrzebujesz pomocy ze swoim projektem?
 9. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez Lukas Palik Fotografie,
 10. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez Metaphor Design Studio,
 11. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez Lukas Palik Fotografie,
 12. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez JAO arquitectura,
 13. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez foto de arquitectura,
 14. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez MAURRI + PALAI architetti,
 15. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez Otto Medem Arquitecto vanguardista en Madrid,
  Ad
 16. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez ZEST Architecture ,
 17. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez Pep Torres Arquitecte,
 18. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez Endémique Concept - Samuel Fricaud,
 19. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez ÁVILA ARQUITECTOS,
 20. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez DR Arquitectos ,
  Ad
 21. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez MJARC - Arquitectos Associados, lda ,
 22. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez David Bilo | Arquitecto,
 23. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez Home & Haus | Home Staging & Fotografía,
 24. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez jle architekten,
 25. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez jle architekten,
 26. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez Çilek Spa Design ,
  Ad
 27. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez AD+ arquitectura,
 28. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez Kirchner Garten & Teich GmbH,
  Ad
 29. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez NOAH Proyectos SAS,
 30. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez andretchelistcheffarchitects,
 31. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez NOAH Proyectos SAS,
 32. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez Traçado Regulador. Lda,
  Ad
 33. Projekty, Basen bez krawędzi zaprojektowane przez Pep Torres Arquitecte,

W dzisiejszych czasach coraz częściej możemy pozwolić sobie na prywatny basen, a koszty materiałów i budowy nie są tak wielkie, jak mogłoby się zdawać. Najważniejsze  to odrobina wolnego miejsca w ogrodzie, na tarasie lub nawet w domu! Dziś mamy jednak propozycję dla najbardziej wymagających i spragnionych luksusu, coś, czym mogą pochwalić się najlepsze na świecie hotele i resorty. Poznajcie niesamowite baseny z iluzją nieskończoności! Zazwyczaj usytuowane nad brzegiem morza lub oceanu, stwarzają wrażenie, jakby woda nigdy się nie kończyła. Wyobraźcie sobie relaks w basenie pełnym czystej wody, z którego możemy podziwiać przepiękne widoki i czuć się, jakbyśmy byli zawieszeni w przestrzeni. Brzmi cudownie, prawda? 

Czym są baseny z iluzją nieskończoności? 

Ta niezwykła konstrukcja możliwa jest dzięki specjalnemu projektowi, a cała sztuczka polega na tym, że woda cały czas wylewa się poza graniczną krawędź basenu, tworząc tym samym iluzję nieskończoności. Woda nie płynie jednak w nieskończoność, a tajemnicą jest specjalnie wyprofilowana niecka, znajdująca się poniżej krawędzi, dzięki czemu jest niewidoczna! Dzięki temu czasami trudno jest powiedzieć, gdzie kończy się basen, a zaczyna morze lub ocean, nad którego brzegiem się on znajduje.

Idea tego typu basenów bez krawędzi powstała we Francji, gdzie technologię tą wykorzystywano podczas budowy fontann w Wersalu. Jak widać, od początku kojarzyły się z luksusem i królewskim stylem życia. Nie inaczej jest dziś, gdzie nieskończone zbiorniki wodne znajdziemy na dachach najdroższych hoteli, a ich idealne wręcz wkomponowanie w naturę zapiera dech w piersiach. Jeśli chodzi o design zbiorników bez krawędzi, panuje tu wręcz ogromna różnorodność. Od szerokiego wachlarzu materiałów i kształtów aż po wielkość. Widzieliśmy piękne przykłady basenów o ścianach z kamienia, glazury, a nawet szkła, przez co wyglądały jak zawieszony w powietrzu prostopadłościan stworzony z wody. Nieziemski widok! By podkreślić jedność z krajobrazem, a zarazem zachować efekt niekończącej się krawędzi, baseny te zazwyczaj umieszczane są na wzniesieniach, czy to szczytach pagórków, czy dachu wieżowca. Sprawia to, że możemy cieszyć się cudownymi widokami, a ponadto stwarza wrażenie łączenia się z horyzontem. Ich granice płynnie łączą się z krajobrazem, działając na naszą wyobraźnię.

Jak działa basen bez krawędzi?

Jak wspominaliśmy wcześniej, kluczowa jest tu pozycja na wzniesieniu, a zdecydowanie najlepszy efekt można uzyskać dzięki umieszczeniu basenu nad morzem lub oceanem. Tworzy to niezwykłą grę ze zmysłami i czasami naprawdę ciężko jest się zorientować, gdzie kończy się basen, a zaczyna zbiornik stworzony przez naturę. Dla lepszego efektu i zachwycenia gości, często wybiera się oryginalne lokalizacje, jak dachy wieżowców lub szczyty gór.

Czy budowanie zbiornika wodnego na dachu budynku lub górze na pewno jest bezpieczne? Oczywiście, warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, konieczny jest silny fundament. Musimy pamiętać, że ciężar konstrukcji oraz wody to nieraz tysiące ton, a w tym wypadku projektanci nie mogą sobie pozwolić na nawet najmniejszy błąd. Po drugie, konieczny będzie odpowiedni system filtrowania. Za krawędzią basenu, z którego wylewa się woda budowany jest kolejny, węższy basen lub kanał przelewowy. Absolutnie nie może być on widoczny z pozycji kąpiących się, bo zepsuje to cały misternie zaplanowany efekt! Do kanału trafia woda, która przelewa się poza krawędź, a następnie trafia do zbiornika buforowego. Tam jest filtrowana i pompowana z powrotem do niecki.

Jak zaprojektować nieskończony basen?

Taka konstrukcja to zadanie dla najlepszych i najbardziej doświadczonych architektów. W końcu nie bez powodu na basen bez krawędzi mogą pozwolić sobie jedynie najbardziej luksusowe resorty. Począwszy od fundamentów, odpowiedniego systemu filtrującego i pomp, aż po doskonale dobrany kanał przepływowy, tu trzeba pamiętać o każdym szczególe. W dodatku basen tego typu wymaga aż dwóch systemów obiegu wody. O pierwszym już wspomnieliśmy i jest on związany z typowymi dla sztucznych zbiorników wodnych czynnościami, jak filtrowanie i uzdatnianie wody. Drugi odpowiada natomiast na kontrolowanie poziomu wody w basenie tak, by cały czas był jednakowy. To konieczne, by poza krawędź cały czas wylewała się niewielka, ciągle taka sama ilość wody. 

Konserwacja – wady i zalety 

Na początek dobra wiadomość, utrzymanie i czyszczenie nieskończonego basenu wcale nie jest trudniejsze i bardziej kłopotliwe niż w przypadku tradycyjnego zbiornika. Ma też jeden dodatkowy plus, wpadające do niego liście i inne zabrudzenia są usuwane przez uciekającą wodę! Sprytne, prawda? Gorszą wiadomością jest to, że eksploatacja jest już dużo droższa. Wiąże się to z koniecznością ciągłego pompowania i filtrowania wody, a jak wszyscy wiemy, to kosztuje. Czy jednak kąpiel w basenie zawieszonym nad dachami miasta lub w chmurach nie jest tego warta?

Ile kosztuje basen z iluzją nieskończoności? 

W tym momencie na pewno domyślacie się, że przyjemność takiej kąpieli kosztuje niemało. Oczywiście przy liczeniu szacunkowych kosztów musimy zastanowić się, jak duży ma być nasz basen, a także jak wysoka ma być ściana, z której wylewa się woda. Jaką wielkość będzie miał zbiornik na nią przeznaczony? Na jaki materiał się zdecydujemy, jeśli chodzi o wykończenie ścian basenu? A może dodatkowo zainwestujemy w oświetlenie, które stworzy przepiękną iluminację świetlną?

Wiele zależy też od jakości wybranych przez nas pomp i innych elementów filtrujących, ale szacunkowo można określić, że cena niewielkiego basenu może kosztować od 100 tysięcy złotych wzwyż, a górna granica jest naprawdę trudna do określenia. W Polsce niekończące się baseny są zazwyczaj częścią wielomilionowych inwestycji i powstają na dachach luksusowych hoteli. Wysokie koszty budowy wiążą się z koniecznością ciągłego pompowania wody, a także szczególną lokalizację. Czy jednak nie warto choć raz w życiu doświadczyć niesamowitego uczucia kąpieli w niekończącym się basenie, sięgającym nieba? My wierzymy, że tak!