Basen bez krawędzi: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia | homify Basen bez krawędzi: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Basen bez krawędzi: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

W dzisiejszych czasach coraz częściej możemy pozwolić sobie na prywatny basen, a koszty materiałów i budowy nie są tak wielkie, jak mogłoby się zdawać. Najważniejsze  to odrobina wolnego miejsca w ogrodzie, na tarasie lub nawet w domu! Dziś mamy jednak propozycję dla najbardziej wymagających i spragnionych luksusu, coś, czym mogą pochwalić się najlepsze na świecie hotele i resorty. Poznajcie niesamowite baseny z iluzją nieskończoności! Zazwyczaj usytuowane nad brzegiem morza lub oceanu, stwarzają wrażenie, jakby woda nigdy się nie kończyła. Wyobraźcie sobie relaks w basenie pełnym czystej wody, z którego możemy podziwiać przepiękne widoki i czuć się, jakbyśmy byli zawieszeni w przestrzeni. Brzmi cudownie, prawda? 

Czym są baseny z iluzją nieskończoności? 

Ta niezwykła konstrukcja możliwa jest dzięki specjalnemu projektowi, a cała sztuczka polega na tym, że woda cały czas wylewa się poza graniczną krawędź basenu, tworząc tym samym iluzję nieskończoności. Woda nie płynie jednak w nieskończoność, a tajemnicą jest specjalnie wyprofilowana niecka, znajdująca się poniżej krawędzi, dzięki czemu jest niewidoczna! Dzięki temu czasami trudno jest powiedzieć, gdzie kończy się basen, a zaczyna morze lub ocean, nad którego brzegiem się on znajduje.

Idea tego typu basenów bez krawędzi powstała we Francji, gdzie technologię tą wykorzystywano podczas budowy fontann w Wersalu. Jak widać, od początku kojarzyły się z luksusem i królewskim stylem życia. Nie inaczej jest dziś, gdzie nieskończone zbiorniki wodne znajdziemy na dachach najdroższych hoteli, a ich idealne wręcz wkomponowanie w naturę zapiera dech w piersiach. Jeśli chodzi o design zbiorników bez krawędzi, panuje tu wręcz ogromna różnorodność. Od szerokiego wachlarzu materiałów i kształtów aż po wielkość. Widzieliśmy piękne przykłady basenów o ścianach z kamienia, glazury, a nawet szkła, przez co wyglądały jak zawieszony w powietrzu prostopadłościan stworzony z wody. Nieziemski widok! By podkreślić jedność z krajobrazem, a zarazem zachować efekt niekończącej się krawędzi, baseny te zazwyczaj umieszczane są na wzniesieniach, czy to szczytach pagórków, czy dachu wieżowca. Sprawia to, że możemy cieszyć się cudownymi widokami, a ponadto stwarza wrażenie łączenia się z horyzontem. Ich granice płynnie łączą się z krajobrazem, działając na naszą wyobraźnię.

Jak działa basen bez krawędzi?

Jak wspominaliśmy wcześniej, kluczowa jest tu pozycja na wzniesieniu, a zdecydowanie najlepszy efekt można uzyskać dzięki umieszczeniu basenu nad morzem lub oceanem. Tworzy to niezwykłą grę ze zmysłami i czasami naprawdę ciężko jest się zorientować, gdzie kończy się basen, a zaczyna zbiornik stworzony przez naturę. Dla lepszego efektu i zachwycenia gości, często wybiera się oryginalne lokalizacje, jak dachy wieżowców lub szczyty gór.

Czy budowanie zbiornika wodnego na dachu budynku lub górze na pewno jest bezpieczne? Oczywiście, warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, konieczny jest silny fundament. Musimy pamiętać, że ciężar konstrukcji oraz wody to nieraz tysiące ton, a w tym wypadku projektanci nie mogą sobie pozwolić na nawet najmniejszy błąd. Po drugie, konieczny będzie odpowiedni system filtrowania. Za krawędzią basenu, z którego wylewa się woda budowany jest kolejny, węższy basen lub kanał przelewowy. Absolutnie nie może być on widoczny z pozycji kąpiących się, bo zepsuje to cały misternie zaplanowany efekt! Do kanału trafia woda, która przelewa się poza krawędź, a następnie trafia do zbiornika buforowego. Tam jest filtrowana i pompowana z powrotem do niecki.

Jak zaprojektować nieskończony basen?

Taka konstrukcja to zadanie dla najlepszych i najbardziej doświadczonych architektów. W końcu nie bez powodu na basen bez krawędzi mogą pozwolić sobie jedynie najbardziej luksusowe resorty. Począwszy od fundamentów, odpowiedniego systemu filtrującego i pomp, aż po doskonale dobrany kanał przepływowy, tu trzeba pamiętać o każdym szczególe. W dodatku basen tego typu wymaga aż dwóch systemów obiegu wody. O pierwszym już wspomnieliśmy i jest on związany z typowymi dla sztucznych zbiorników wodnych czynnościami, jak filtrowanie i uzdatnianie wody. Drugi odpowiada natomiast na kontrolowanie poziomu wody w basenie tak, by cały czas był jednakowy. To konieczne, by poza krawędź cały czas wylewała się niewielka, ciągle taka sama ilość wody. 

Konserwacja - wady i zalety 

Na początek dobra wiadomość, utrzymanie i czyszczenie nieskończonego basenu wcale nie jest trudniejsze i bardziej kłopotliwe niż w przypadku tradycyjnego zbiornika. Ma też jeden dodatkowy plus, wpadające do niego liście i inne zabrudzenia są usuwane przez uciekającą wodę! Sprytne, prawda? Gorszą wiadomością jest to, że eksploatacja jest już dużo droższa. Wiąże się to z koniecznością ciągłego pompowania i filtrowania wody, a jak wszyscy wiemy, to kosztuje. Czy jednak kąpiel w basenie zawieszonym nad dachami miasta lub w chmurach nie jest tego warta?

Ile kosztuje basen z iluzją nieskończoności? 

W tym momencie na pewno domyślacie się, że przyjemność takiej kąpieli kosztuje niemało. Oczywiście przy liczeniu szacunkowych kosztów musimy zastanowić się, jak duży ma być nasz basen, a także jak wysoka ma być ściana, z której wylewa się woda. Jaką wielkość będzie miał zbiornik na nią przeznaczony? Na jaki materiał się zdecydujemy, jeśli chodzi o wykończenie ścian basenu? A może dodatkowo zainwestujemy w oświetlenie, które stworzy przepiękną iluminację świetlną?

Wiele zależy też od jakości wybranych przez nas pomp i innych elementów filtrujących, ale szacunkowo można określić, że cena niewielkiego basenu może kosztować od 100 tysięcy złotych wzwyż, a górna granica jest naprawdę trudna do określenia. W Polsce niekończące się baseny są zazwyczaj częścią wielomilionowych inwestycji i powstają na dachach luksusowych hoteli. Wysokie koszty budowy wiążą się z koniecznością ciągłego pompowania wody, a także szczególną lokalizację. Czy jednak nie warto choć raz w życiu doświadczyć niesamowitego uczucia kąpieli w niekończącym się basenie, sięgającym nieba? My wierzymy, że tak!