Basen: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Co wziąć pod uwagę podczas budowy basenu? 


Koszta budowy basenu mogą zacząć rosnąć w zastraszającym tempie, jeśli nie jest ona odpowiednio zaplanowana i zarządzana. Większość basenów o permanentnej strukturze, wpuszczonych w ziemię, będzie wymagała specjalnego pozwolenia na budowę. Błędy lub niedopatrzenia mogą skutecznie opóźnić budowę. 

Jeśli planujemy basen w istniejącym budynku, musimy być szczególnie ostrożni, by nie zachwiać równowagi starej konstrukcji. Wymagana jest najwyższa precyzja! Tylko w ten sposób osiągniemy efekt, którym będziemy mogli cieszyć się przez długie lata. Doświadczeni projektanci basenów będą wiedzieli, jak harmonijnie połączyć stare z nowym. 

Chociaż mocowanie małych, gotowych basenów możemy nadzorować sami, te duże wymagają fachowej wiedzy projektanta oraz nadzoru kierownika budowy. Warto zainwestować w najlepszych, ponieważ drenaż i system filtracji muszą być przecież niezawodne. Kolejne aspekty trzeba wziąć pod uwagé przed budową basenu:   

-Pomiar obszaru: Nie będzie basen większy niż 30 m2, nie ma potrzeby uzyskiwania pozwolenia na budowę. 

-Zatrudnianie odpowiednich pracowników i profesjonalistów. 

-Jeżeli chodzi o miejsce, można go wybudować w dowolnym miejscu w ogrodzie. Warunek tylko taki, aby lokalizacja jego nie zawilogciała lub groziła niebezpieczeństwu.

-Korzystać z darmowych konsultacji i aby się upewnić, że wybrało się odpowiedniego specjalistę.   

Projekt basenu – o czym nie można zapomnieć? 

Projektując nowy basen lub odnawiając starą strukturę, musimy znać dobrze wymiary dostępnej przestrzeni. Jeśli zdecydujemy się na basen we wnętrzu, powinniśmy go zintegrować z pozostałymi pomieszczeniami, na przykład poprzez przejście przez luksusowe spa. 

To znacznie lepszy pomysł, niż „przyklejenie” basenu do istniejącej struktury. Warto zainwestować w usługi profesjonalnego projektanta lub architekta, który zapewni wykończenia najwyższej jakości. Jeśli myślimy o basenie na zewnątrz, możemy wybrać pomiędzy permanentną strukturą, a tymczasowym basenem, który rozkłada się tylko w sezonie, przez co mniej ingerujemy w przestrzeń naszego ogrodu. 

Basen to spora inwestycja, dlatego niezwykle ważne jest wykonanie odpowiednich fundamentów. Jego utrzymanie to dodatkowe koszta, które można ograniczyć dzięki ekologicznemu designowi. Jednak przed rozpoczęciem prac, a nawet jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek decyzji o kształcie i rozmiarze, zastanówmy się dobrze nad tym, jak wyobrażamy sobie użytkowanie naszego basenu. 

Czy zależy nam na miejscu do relaksu lub do urządzania niezapomnianych przyjęć, czy też chodzi nam po głowie raczej intensywny trening w komfortowych, domowych warunkach?       Gdzie szukać pomysłów i inspiracji na projekt basenu? Od prostego basenu w ogrodzie po luksusowy kompleks spa… na homify każdy znajdzie inspiracje do swojego projektu! Nie ważne czy szukamy pomysłu na renowację basenu, który czasy swojej świetności ma już dawno za sobą, czy też będziemy realizować nasze marzenie od zera. 

Jakie materiały są najlepsze? 

Jednym z odpowiednich materiałów jest na wyłożenie niecki basenu ogrodowego - krytego lub niekrytego - jest to liner folia basenowa. chodzi tu o wykładzinę akrylowaną PVC, która ma grubość 1,5mm. Dodatkowo jest on zbrojona siatką poliestrową. Właściwości jej są: świetna wytrzymałość na oszkodzenia mechaniczne, a także środki chemiczne. jaki kolor jest najbardziej popularny? Niebieski! Ale można także dostać imitujący glazurę lub marmur i tym podobne.   

Rodzaje basenów   

Basen, to nie tylko basen! I wcale nie musi być to inwestycja dla bogaczy. Często nam się tak wydaje, ale jest kilka rodzai, które nie są drogie.   

Mamy wiele rodzi basenów:   

-Baseny stacjonarne: Można wybudować z blachy, z betonu i z akrylu

-Baseny dmuchane: Są niewielkie, lekkie, można je przenosić i do tego są bardzo tanie w porównaniu do innych basenów

-Baseny rozporowe: Ich instalacja jest bardzo łatwa. proste w rozłożeniu, niewięcej niż 10 minut i mają Bardzo stabilny pompowany kołnierz.

-Baseny stelażowe: Najczęściej o długości długości od 260 do 730 cm. Posiadają metalowy stelaż, przez co są bardzo wytrzymałe. 

-Baseny drewniane: Wersja bardziej luksusowa i mniej elastyczna ale za to estetyczna.  

Nie zapomnijmy także o akcesoriach, które mogą nam się naprawdę przydać!   

-Pompka filtrująca 

-Drabinka basenowa 

-Pływak 

-Zestawy czyszczące 

-Skimmer 

W jakim stylu zaprojektować basen?   

Nic nie musi nas ograniczać w wyborze stylu naszego wymarzonego basenu. Pamiętajmy tylko, by harmonizował on z otoczeniem. Wybierać możemy pomiędzy spomiędzy tak ponadczasowych propozycji, jak styl rzymski, Monako czy grecki. Z kolei wielbicieli nowoczesności z pewnością zachwycą nowoczesne baseny o lśniąc powierzchniach.   

Nowoczesne baseny: Nowoczesne baseny to idealne uzupełnienie współczesnej architektury i designu. Baseny zagłębione o geometrycznych kształtach mogą pięknie wpisać się w krajobraz. Niesamowite będą także baseny o przeszklonych ścianach, zwłaszcza na dachach budynków. Mamy oczywiście na myśli tzw. „infinity pools”. Nowoczesne baseny warto wyłożyć pasującymi płytkami oraz zadbać o równie współczesny projekt zadaszenia. Dodatkowe systemy oświetlenia oraz ogrzewania zapewnią możliwość użytkowania o każdej porze dnia i nocy, bez konieczności przejmowania się warunkami klimatycznymi. Nie zapominajmy o tym, że dzisiaj architekci i projektanci mogą zaproponować ekologiczne rozwiązania, które obniżą koszty utrzymania oraz zapewnią nam życie w zgodzie z naturą.   

Klasyczne baseny: Ludzie od wieków uwielbiają relaks w wodzie, dlatego też klasycznych stylów do wyboru jest nieskończenie wiele. Baseny w kształcie litery „L” lub nerki są idealne właśnie do wypoczynku oraz spędzania czasu w gronie przyjaciół. Rzymski oraz grecki styl charakteryzują schody, zapewniające łatwy dostęp, oraz klasyczne wykończenia w duchu antycznym. Dla tych, dla których najważniejszy jest trening, prostokątny kształt okaże się najbardziej funkcjonalny. Jest on także najłatwiejszy w utrzymaniu.