Basen - pomysły, inspiracje & zdjęcia | Homify

Basen – pomysły, inspiracje & zdjęcia

Jak zaprojektować idealny basen?

Przy projektowaniu basenu nie ma czegoś takiego jak złota reguła, której zastosowanie zapewni nam idealny basen, spełniający wszystkie nasze oczekiwania. Dlaczego? Ponieważ właśnie do naszych oczekiwań oraz potrzeb wszystko się sprowadza! Możliwości jest bez liku. Możemy zdecydować się na zakamuflowany w bujnej roślinności basen na świeżym powietrzu, albo też luksusowy kryty basen we wnętrzu rezydencji, który będzie nam służył w każdej porze roku. A może wolelibyśmy basen na dachu budynku? Wszystko zależy od nas, bowiem kształt basenu można dopasować do każdej przestrzeni, oczywiście odpowiednio dużej. Kryty basen może stać się integralną częścią domu, dobrym pomysłem okaże się wtedy połączenie go ze spa oraz zastosowanie wysokiej jakości wykończeń. Jeśli chodzi o styl, nic nas nie ogranicza, możemy postawić i na nowoczesność i na styl klasyczny. Ważne by myśleć całościowo i dobrać pasujące do siebie elementy lub pozostawić te wybory doświadczonemu profesjonaliście. Najważniejszą decyzją, którą my musimy podjąć, będzie kształt i wielkość basenu. Baseny greckie lub w kształcie litery „L” są najbardziej popularne, wkomponują się w każdą przestrzeń, są też idealne do przyjmowania gości, urządzania imprez nad wodą. Możemy zadowolić się ich tradycyjną formą lub też zaszaleć, instalując narożne jacuzzi lub decydując się na przeszklone krawędzie. W mniejszych basenach bardzo popularny jest kształt nerki, idealny do relaksu. Prostokątne i owalne kształty z kolei mogą okazać się wspaniałym dopełnieniem oryginalnego wystroju wnętrza.

Gdzie szukać pomysłów i inspiracji na projekt basenu? 

Od prostego basenu w ogrodzie po luksusowy kompleks spa… na homify każdy znajdzie inspiracje do swojego projektu! Nie ważne czy szukamy pomysłu na renowację basenu, który czasy swojej świetności ma już dawno za sobą, czy też będziemy realizować nasze marzenie od zera. homify to nie tylko inspiracje, ale także kontakty do doświadczonych profesjonalistów. Po założeniu profilu na stronie możemy dodawać zdjęcia do własnych Katalogów Inspiracji i gromadzić pomysły na własny basen w jednym miejscu. Jedno szybkie kliknięcie, a będziemy mieć pewność, że oryginalne zadaszenie, płytki o intrygującym wzorze czy imponujące spa nie zniknie z naszej pamięci, bowiem będziemy mogli do niego wrócić, kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota. Dobym pomysłem jest robienie notatek przy zdjęciach – wtedy już naprawdę żadna myśl nam nie ucieknie!

Jak zaprojektować basen? 

Zaprojektowanie basenu nigdy nie było prostsze. Wystarczy, że określimy kształt, rozmiar i budżet, a potem skontaktujemy się z profesjonalistą homify, którego realizacje zwróciły naszą uwagę. On już zajmie się urzeczywistnianiem naszych marzeń! Konsultacja z doświadczonym projektantem basenów lub ekspertem od ich instalacji konieczność – tutaj nie ma miejsca na najmniejszy błąd. Estetyka jest niezwykle ważna, ale nie można zapomnieć o zapewnieniu odpowiednio szczelnej struktury. Możemy wybrać gotowy projekt, który jedynie zabudujemy. Jeśli jednak śni nam się ogromny basen jako integralna część naszej rezydencji, zadbajmy, by nad jego konstrukcją czuwał prawdziwy profesjonalista.

Projekt basenu – o czym nie można zapomnieć? 

Projektując nowy basen lub odnawiając starą strukturę, musimy znać dobrze wymiary dostępnej przestrzeni. Jeśli zdecydujemy się na basen we wnętrzu, powinniśmy go zintegrować z pozostałymi pomieszczeniami, na przykład poprzez przejście przez luksusowe spa. To znacznie lepszy pomysł, niż „przyklejenie” basenu do istniejącej struktury. Warto zainwestować w usługi profesjonalnego projektanta lub architekta, który zapewni wykończenia najwyższej jakości. Jeśli myślimy o basenie na zewnątrz, możemy wybrać pomiędzy permanentną strukturą, a tymczasowym basenem, który rozkłada się tylko w sezonie, przez co mniej ingerujemy w przestrzeń naszego ogrodu. Basen to spora inwestycja, dlatego niezwykle ważne jest wykonanie odpowiednich fundamentów. Jego utrzymanie to dodatkowe koszta, które można ograniczyć dzięki ekologicznemu designowi. Jednak przed rozpoczęciem prac, a nawet jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek decyzji o kształcie i rozmiarze, zastanówmy się dobrze nad tym, jak wyobrażamy sobie użytkowanie naszego basenu. Czy zależy nam na miejscu do relaksu lub do urządzania niezapomnianych przyjęć, czy też chodzi nam po głowie raczej intensywny trening w komfortowych, domowych warunkach?

Co wziąć pod uwagę podczas budowy basenu? 

Koszta budowy basenu mogą zacząć rosnąć w zastraszającym tempie, jeśli nie jest ona odpowiednio zaplanowana i zarządzana. Większość basenów o permanentnej strukturze, wpuszczonych w ziemię, będzie wymagała specjalnego pozwolenia na budowę. Błędy lub niedopatrzenia mogą skutecznie opóźnić budowę. Jeśli planujemy basen w istniejącym budynku, musimy być szczególnie ostrożni, by nie zachwiać równowagi starej konstrukcji. Wymagana jest najwyższa precyzja! Tylko w ten sposób osiągniemy efekt, którym będziemy mogli cieszyć się przez długie lata. Doświadczeni projektanci basenów będą wiedzieli, jak harmonijnie połączyć stare z nowym. Chociaż mocowanie małych, gotowych basenów możemy nadzorować sami, te duże wymagają fachowej wiedzy projektanta oraz nadzoru kierownika budowy. Warto zainwestować w najlepszych, ponieważ drenaż i system filtracji muszą być przecież niezawodne.

Jaki jest koszt budowy basenu? 

Nie ważne czy budujemy od zera, zamawiamy gotowy projekt czy odnawiamy starą strukturę – budowa basenu to spora inwestycja. Koszta może ograniczyć wybór tymczasowej konstrukcji, do użytku jedynie w sezonie, z możliwością złożenia i przechowywania. Permanentne konstrukcje, zarówno we wnętrzach jak i na zewnątrz, zawsze będą znacznym wydatkiem, którego wielkość zależeć będzie od rozmiaru basenu oraz jakości zastosowanych materiałów. Na eksperckiej wiedzy nie warto oszczędzać. Projektanci i architekci będą wiedzieli jak rozwiązać nieoczekiwane problemy, a kierownik budowy zapewni efektywną organizację pracy. Na homify z pewnością każdy znajdzie profesjonalistów na swoją kieszeń!

Jak wygląda utrzymanie domowego basenu? 

Każdy basen wymaga regularnego czyszczenia. Woda powinna być często testowana, by zapewnić bezpieczne warunki do pływania. Powinniśmy brać pod uwagę konieczność przeprowadzania codziennych, drobnych prac. Od czasu do czasu należy też zaprosić profesjonalistę, który sprawdzi, czy na pewno wszystko działa tak, jak należy. Monitorować należy zwłaszcza drenaż oraz system filtracji i dokonywać remontów, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Jeśli nasz basen wyposażony jest dodatkowo w system ogrzewania wody lub ma specjalne oświetlenie, należy zawczasu zdać sobie sprawę również z konieczności ich utrzymania. Wiele prac jesteśmy w stanie przeprowadzać sami, po uprzednim przeszkoleniu, czasem jednak pomoc specjalisty okaże się konieczna. Jak go znaleźć? Wystarczy poszukać na homify.

Basen zagłębiony 

Jeśli mamy na niego wystarczająco dużo miejsca, basen zagłębiony może okazać się świetnym wyborem, zwłaszcza do pływania na świeżym powietrzu. Baseny wpuszczone w ziemię mogą wspaniale komponować się z krajobrazem, udawać kreację natury. Ich głębokość może się różnić. Otoczenie ich wysmakowanymi meblami ogrodowymi sprawi, że zapewnimy sobie idealną przestrzeń do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Baseny zagłębione jako permanentne struktury wymagają profesjonalnego projektu. Naszą ingerencję w naturę możemy zmniejszyć decydując się na ekologiczny design, z biologicznym systemem uzdatniania wody bez chemii. Miejmy świadomość, że utrzymanie permanentnych basenów wymaga większego wysiłku w przyszłym utrzymaniu. Ważne jest także, aby dokonać takich wyborów estetycznych, z których będziemy zadowoleni przez długie lata. Tym bardziej zachęcamy do skorzystania z wiedzy i doświadczenia profesjonalisty z homify – lata użytkowania wymagają projektu idealnie wpisującego się w nasze gusta oraz potrzeby.

Basen naziemny 

Baseny naziemne to mniejsza ingerencja w naturę lecz większa ingerencja w wizualna. Wiele basenów naziemnych może być konstrukcjami tymczasowymi. Ich zaletą jest łatwość utrzymania, wszystkie systemy znajdują się na wyciągnięcie ręki, a zatem łatwo je naprawiać. Tymczasowe baseny można zainstalować łatwo, bez konieczności starania się o pozwolenie na budowę, bez stresu o trzymanie się harmonogramu prac. Rozkładamy je tylko w sezonie, dzięki czemu nie straszą pustką, gdy skończy się lato. Jeśli chodzi o materiały, szczególnie popularne jest drewno oraz stal oraz ich równie wytrzymałe zamienniki. Takie baseny mają wykończenia wyjątkowej jakości, nic ich nie łączy z plastikowymi, dmuchanymi kuzynami. Oczywiście możemy także zdecydować się na naziemny basen o permanentnej strukturze, ze specjalnym systemem ogrzewania i oświetlenia.

W jakim stylu zaprojektować basen? 

Nic nie musi nas ograniczać w wyborze stylu naszego wymarzonego basenu. Pamiętajmy tylko, by harmonizował on z otoczeniem. Wybierać możemy pomiędzy spomiędzy tak ponadczasowych propozycji, jak styl rzymski, Monako czy grecki. Z kolei wielbicieli nowoczesności z pewnością zachwycą nowoczesne baseny o lśniąc powierzchniach.

Nowoczesne baseny 

Nowoczesne baseny to idealne uzupełnienie współczesnej architektury i designu. Baseny zagłębione o geometrycznych kształtach mogą pięknie wpisać się w krajobraz. Niesamowite będą także baseny o przeszklonych ścianach, zwłaszcza na dachach budynków. Mamy oczywiście na myśli tzw. „infinity pools”. Nowoczesne baseny warto wyłożyć pasującymi płytkami oraz zadbać o równie współczesny projekt zadaszenia. Dodatkowe systemy oświetlenia oraz ogrzewania zapewnią możliwość użytkowania o każdej porze dnia i nocy, bez konieczności przejmowania się warunkami klimatycznymi. Nie zapominajmy o tym, że dzisiaj architekci i projektanci mogą zaproponować ekologiczne rozwiązania, które obniżą koszty utrzymania oraz zapewnią nam życie w zgodzie z naturą.

Klasyczne baseny 

Ludzie od wieków uwielbiają relaks w wodzie, dlatego też klasycznych stylów do wyboru jest nieskończenie wiele. Baseny w kształcie litery „L” lub nerki są idealne właśnie do wypoczynku oraz spędzania czasu w gronie przyjaciół. Rzymski oraz grecki styl charakteryzują schody, zapewniające łatwy dostęp, oraz klasyczne wykończenia w duchu antycznym. Dla tych, dla których najważniejszy jest trening, prostokątny kształt okaże się najbardziej funkcjonalny. Jest on także najłatwiejszy w utrzymaniu.