Aneks kuchenny: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

 1. Mieszkanie na warszawskim Zolibożu: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez Modify- Architektura Wnętrz
 2. RAUVISIO crystal - kolor Piano: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez REHAU Polska
 3. Potrzebujesz pomocy ze swoim projektem?
  Potrzebujesz pomocy ze swoim projektem?
 4. Kuchnia w mieszkaniu: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez MACZ Architektura - Architekt wnętrz Kraków
 5. ZEN GARDEN - Mieszkanie 68 m2: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez HD PROJEKT
 6. GEOMETRYCZNIE z pastelową nutą: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez INVENTIVE studio
 7. Niskobudżetowe mieszkanie pod wynajem: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez ZIZI STUDIO Magdalena Latos
 8. Potrzebujesz pomocy ze swoim projektem?
  Potrzebujesz pomocy ze swoim projektem?
 9. ZEN GARDEN - Mieszkanie 68 m2: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez HD PROJEKT
 10. Projekt salonu z aneksem kuchennym: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez Archi group Adam Kuropatwa
 11. RAUVISIO brilliant mat - kolor Cappuccino: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez REHAU Polska
 12. Mieszkanie WROCŁAW: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez Paleta Form
 13. Mieszkanie WROCŁAW: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez Paleta Form
 14. GEOMETRYCZNIE z pastelową nutą: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez INVENTIVE studio
 15. Projekt salonu z aneksem kuchennym: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez Archi group Adam Kuropatwa
 16. mieszkanie z Matrioszką - kuchnia wg www.gackowska.pl: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez GACKOWSKA DESIGN
 17. Dom w kliwiach 4 (G2): styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez ARCHON+ PROJEKTY DOMÓW
 18. Aneks kuchenny: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez Ajot pracownia projektowa
 19. RAUVISIO crystal - kolor bianco mat: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez REHAU Polska
 20. projekt kuchni : styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez Piotr Stolarek Projektowanie Wnętrz
 21. Kuchnia z wyspą - Creatovnia: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez Creatovnia
 22. Kuchnia z marmurem w tle - Creatovnia: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez Creatovnia
 23. mieszkanie w Warszawie: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez PRACOWNIA PROJEKTOWA JAGANNA
 24. Przeciwieństwa się przyciągają.: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez 4 kąty a stół 5 Pracownia Projektowa Ewelina Białobrzewska
 25. RAUVISIO brilliant mat - kolor Moro: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez REHAU Polska
 26. RAUVISIO brilliant mat - kolor Meringa: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez REHAU Polska
 27. RAUVISIO brilliant mat - kolor Moro: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez REHAU Polska
 28. RAUVISIO brilliant mat - kolor Moro: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez REHAU Polska
 29. RAUVSIO brilliant mat - kolor Marrone: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez REHAU Polska
 30. RAUVISIO brilliant - kolor Bianco: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez REHAU Polska
 31. RAUVISIO brilliant - kolor Notte: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez REHAU Polska
 32. Piętrowe mieszkanie w kamienicy - kuchnia z salonem: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez The Sign
 33. Niskobudżetowe mieszkanie pod wynajem: styl , w kategorii Aneks kuchenny zaprojektowany przez ZIZI STUDIO Magdalena Latos

Aneks kuchenny czy osobna kuchnia? Który projekt wybrać?

Zacznijmy od tego, że każdy i każda z nas ma swój pomysł na kuchnię. Dla jednych ma być ona gwarnym miejscem spotkania, dla innych z kolei gotowanie stanowi czynność niemal intymną. Do tej osobistej wizji dodajmy realia naszego domu bądź mieszkania, w szczególności ich metraż, i już powinniśmy otrzymać odpowiedź na pytanie, czy lepszy będzie dla nas aneks kuchenny czy wydzielone pomieszczenie do przygotowywania posiłków.

Aneks kuchenny święci triumfy od wielu sezonów, właściwie możemy chyba powiedzieć, że stał się nowym standardem w architekturze wnętrz. Doskonale wpisuje się we współczesne gusta, sprawiając, że strefy publiczne naszych domów stają się bardziej przestronne, można w nich oddychać pełną piersią. Ich pojawienie się wiąże się również ze zmianami w społeczeństwie. Gotowanie nie jest już jedynie zmartwieniem kobiet, przestało też być sprawą prywatną. Teraz kucharka bądź kucharz nie chce znikać z pola widzenia rodziny, ale uczestniczyć w ich konwersacjach podczas przygotowywania posiłku. Rozmowy toczone pomiędzy kuchnią, jadalnią a salonem nie są niczym dziwnym, staliśmy się mniej formalni. Nie przeszkadza nam nawet szykowanie obiadu, kiedy zaproszony na niego gość już siedzi za barkiem naszego aneksu.

Oczywiście opisane podejście nie jest uniwersalne. Niektóre osoby wolą gotować samotnie, w pełni skupić się na zadaniu. Odpoczywają odcinając się od życia rodzinnego i nie chcą, aby ich dzieci pałętały się pod nogami, kiedy właśnie rozgrzewają piekarnik. Projekt kuchni w osobnym pomieszczeniu jest także rozwiązaniem dla tych, którzy obawiają się zapachów jedzenia roznoszących się po całym mieszkaniu. 

Jak połączyć aneks kuchenny z pokojem dziennym i jadalnią? 

Architekci wnętrz radzą, aby mimo projektu otwartego każda ze stref zachowała swoją odrębność. Mogą płynnie w siebie przechodzić lecz jednocześnie powinny móc funkcjonować osobno.

- Granicę kuchni w formie aneksu można wyraźnie wytyczyć poprzez wprowadzenie wyspy bądź barku. Blat barku zaznacza w sposób oczywisty, gdzie kończy się przestrzeń kuchni, jednak pozwala na delikatne połączenie się z salonem poprzez wprowadzenie przy nim strefy śniadaniowej. Wysokie krzesła barowe często ustawiane są tak, by móc albo skierować spojrzenie w stronę kuchni, albo przenieść je na telewizor w pokoju dziennym. Podobne łączenie i dzielenie może zaoferować wyspa, chociaż często wymusza ona nieco bardziej kreatywne rozwiązania.

- Jeśli nie chcemy tworzyć strefy śniadaniowej od strony pokoju dziennego bądź jadalni, to nasza wyspa może im pokazać zupełnie inną twarz. Od kuchni jest meblem kuchennym, co nie przeszkodzi jej przemienić się w elegancką szafkę na książki czy dekoracyjną zastawę (gdy nie jesteśmy do końca przekonani o naszej chęci pozostawienia za sobą wątku kulinarnego). W jednej z bardziej oryginalnych aranżacji małego mieszkania zaproponowano z kolei podwieszenie na wyspie… . ekranu telewizora.

- Możliwe jest też połączenie jadalni z aneksem w sposób dosłowny. Podłużny stół może wyrastać z barku bądź wyspy. Na co dzień być wykorzystywanym na szybkie śniadanie lub jako miejsce do pracy, by od święta przeobrażać się w gwarne miejsce spotkań całej rodziny czy też grona przyjaciół.

- Plan otwarty na dużym metrażu zachęca do eksperymentów z wysokością poszczególnych stref. Jeśli w Waszym domu przestrzeń publiczna znajduje się na parterze, to sugerujemy, aby aneks kuchenny pozostawić na poziomie wyjścia na taras. Prawdopodobnie często będziemy przemieniać go w jadalnię na świeżym powietrzu. Salon zaprojektowany stopień lub dwa w dół i mamy jasno wydzielone strefy.

- Sugerować granice możemy również patrząc… w górę. Ciekawe szafki kuchenne bądź podłużna półka mogą stanowić wizualny komunikat. Nasza rada? Będą wyglądać jeszcze lepiej, gdy postawimy lub podwiesimy na nich rośliny w pasujących donicach.

Innym pomysłem na projekt kuchni jest aneks zajmujący jedną ścianę lub jej kawałek i nic więcej. Połączenie tej strefy z innymi tylko pozornie jest proste. “Ściana” musi bowiem pasować stylem do reszty przestrzeni, nie zaskakiwać swoim istnieniem lecz stać w miejscu “oczywistym”. Takie aneksy widzieliśmy w małych domach zestawione nawet z meblami przedpokoju. 

Czego nie może zabraknąć w aneksie kuchennym?

Kapu: bez odpowiedniej wentylacji, projekt kuchni otwartej szybko okaże się porażką. Przeraża Was widok ogromnego okapu? Nie jest to jedyny dostępny model na rynku. Okapy blatowe coraz pewniej wkraczają do naszych kuchni.

Strefy śniadaniowej: Nie jest to wymóg, jednak miejsce na szybkie spożycie pierwszego posiłku dnia znacznie ułatwi nam życie.

… porządku! Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na rozwiązanie, które będzie on na widoku 24/7. Brudne garnki w zlewie przez cały dzień? Te czasy się skończyły! Od razu wkładajmy je do zmywarki, po czym przetrzyjmy blaty. Wyrobienie w sobie nawyku działania od razu przyda nam się nie tylko w  kuchni. 

Kuchnia modułowa czy kuchnia na wymiar? Który projekt lepiej pasuje do aneksu?

Odpowiedź zależeć będzie od naszego gustu i potrzeb, bowiem piękny aneks kuchenny stworzyć można na dwa sposoby. Kuchnia modułowa jest rozwiązaniem przypominającym budowanie z klocków. Dostępne meble-elementy o dopasowanych do siebie rozmiarach możemy prawie dowolnie łączyć ze sobą. Budowa takiej kuchni jest szybsza i znacznie tańsza. Różnica w cenie może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Warto jednak otworzyć kieszenie, jeśli zależy nam na konkretnych, spersonalizowanych rozwiązaniach, doskonale dopasowanych do wymiarów naszej kuchni. Zatrudniamy wtedy stolarza, który wykonuje dla nas kuchnię na wymiar wedle naszego projektu.

Te dwie możliwości nie są jedynymi pomysłami na kuchnię, jakie mogą przyjść nam do głowy. Przerobienie starych mebli na potrzeby tego pomieszczenia oraz wykorzystanie materiałów z recyklingu (np. drewnianych skrzynek w charakterze szafek kuchennych) będzie świetnym rozwiązaniem szczególnie w aneksie – od razu będziemy mogli pochwalić się przed gośćmi naszą kreatywnością. Taka oryginalna aranżacja pasuje chociażby do pokoju dziennego w stylu eklektycznym.