Świetnym pomysłem na udekorowanie naszego ogrodu jest wyposażenie go w pergolę. Te dekoracyjne ogrodzenie drewniane nie tylko zapewniają cień i chronią przed wiatrem, ale także stanowią doskonałe miejsce, które obsadzić można kwiatami i pnączami. Równie udaną ozdobą są altany ogrodowe, które pełnią jednak nieco inne funkcje niż pergole.
Na rynku dostępnych jest wiele elementów małej architektury ogrodowej. Pierwszym krokiem, który należy poczynić przed jej zakupem, jest zapoznanie się z różnymi rodzajami dostępnymi na rynku. Jeżeli chodzi o podpory dla roślin i pnączy, rozróżniamy trejaż i pergolę. Trejaż jest to konstrukcja niezwykle prosta, na którą składa się zazwyczaj ścianka z kratek drewnianych lub metalowych. Pergola z kolei jest bardziej skomplikowana, a tworzą ją rzędy słupków z drewna bądź metalu, pokryte ryglami poprzecznymi. Ścianki boczne pergoli także wykonane są z kratek. Kolejnym ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego materiału. Mając do wyboru drewno i metal, większość z nas zdecyduje się na drewno, bardziej pasujące do zieleni ogrodu. Jeżeli jednak marzy nam się ogród nieco bardziej ekstrawagancki i nowoczesny, pergola metalowa może być dobrym rozwiązaniem. W zależności od wielkości ogrodu oraz funkcji, jaką pergola powinna pełnić, mamy do wyboru kilka opcja. Standardowa wielkość tego elementu małej architektury ogrodowej wynosi od 2,5 do 3 metrów wysokości oraz od 2,5 do 4 metrów szerokości. Pergole dzielą się na proste lub łukowe, o konstrukcji prostej lub rozbudowanej oraz na wolnostojące lub też przylegające do domu.
Wybierając rośliny, porastające naszą pergolę, trzeba mieć na uwadze miejsce, w której będzie się ona znajdować- poziom nasłonecznienie lub zacieniania, a także efekt, jaki chcemy osiągnąć. Jeżeli pragniemy pergoli obficie porośniętej roślinnością, dobrym wyborem są róże pnące. Rośliny te wymagają jednak żyznej i wilgotnej gleby oraz przywiązania do pergoli. Powojniki to alternatywa mniej wymagająca, a równie efektowna. Jeżeli pergola znajdować będzie się w zacienionej części ogrodu, najlepiej sprawdzi się wtedy bluszcz pospolity, rdest lub kokornak wielkolistny. Inną opcją są rośliny jednoroczne, takie jak groszek pachnący o delikatnych kwiatkach i subtelnym zapachu.
Altany ogrodowe to swego rodzaju pergole, ale o wiele bardziej rozbudowane i pełniące z goła inne funkcje. Służą one do odpoczynku, jako zewnętrzne miejsca do spożywania posiłków i spędzania wolnego czasu w większym gronie. Altany ogrodowe mogą być skonstruowane z drewna, metalu lub też naturalnego kamienia. Ich wielkość i kształt różnią się w zależności od rozmiaru ogrodu oraz specyfiki funkcji, jakie mają one spełniać. Przy wyborze odpowiedniej altany ważne jest także to, aby zwrócić uwagę na zadaszenie- musi być ono odporne na uszkodzenia oraz na działanie wilgoci. Do popularnych pokryć dachu altany należą dachówka bitumiczna, gont drewniany czy trzcina. Altany ogrodowe należy także wyposażyć – w krzesła, ławy, stoły, leżanki, barki, oświetlenie- wszystko zależy od naszych zachcianek i rozmiaru naszego budżetu!