Gotowe domy – kilka przykładów!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
PROTOTIPO DE VIVIENDA UNIFAMILIAR PREFABRICADA, CON JURGEN VAN WEERELD I KARIN GIESBERTS, DMP arquitectura DMP arquitectura Dom prefabrykowany
Loading admin actions …

Gotowe domy, czyli domy wcześniej przygotowane, prefabrykowane, to nie tak częsty wybór podczas planowania budowy domu, ale z roku na rok jest takich domów więcej. Przede wszystkim dlatego, że możemy się obejść bez całego zamieszania, jakie powoduje budowa domu, od fundamentów przez ściany działowe. Dodatkowo gotowe domy są zazwyczaj wykonywane z ekologicznych materiałów i pozwalają na oszczędzanie energii. Decydując się na taki dom, cała produkcja odbywa się w fabryce, a my zajmujemy się domem po jego transporcie i montażu, kiedy jest już gotowy i czeka na to, abyśmy się wreszcie wprowadzili do środka. Jest to wygodny i szybki sposób na stworzenie własnego domu, jednak trzeba liczyć się z początkowymi kosztami takiej inwestycji, która poprzez oszczędzanie zwróci się dopiero za jakiś czas. Oprócz tego, musimy pamiętać, że takie bryły mają swoje ograniczenia, chociaż w przypadku domów modułowych będziemy mogli zawsze dodać kolejny element. 

Gotowe domy są funkcjonalne!

El Refugio Inteligente, NOEM NOEM Nowoczesne domy

Zanim zagłębimy się w temat gotowych domów, powinniśmy się zastanowić, dlaczego nie budować domu od podstaw, co zabierze nam miesiące starań, a efekt może się różnić od zaplanowanego. Wybierając prefabrykowany dom możemy zdecydować się na dowolny rozmiar, który pasuje przede wszystkim nam, a jeśli będziemy chcieli go powiększyć, to żaden problem! Domy modułowe pozwalają na dołączanie kolejnych modułów, tak jakbyśmy dokładali klocki Lego do wcześniej istniejącej konstrukcji. Oprócz takiej możliwości dowolnego kształtowania wielkości domu, gotowe domy stawiają na ekologię. Maksymalnie wykorzystują energię słoneczną i tzw. deszczówkę – napędzając nasz dom energią i zbierając wodę z opadów deszczu. Domy energooszczędne są przyszłością architektury i budownictwa, ponieważ zmniejszają koszty użytkowania domu o sporą sumę.

Gotowe domy, czyli prefabrykowane

El Refugio Inteligente, NOEM NOEM

Zastanawiając się nad naszym domem, który dopiero ma powstać, możemy albo zdecydować się na tradycyjną budowę albo sięgnąć po domy prefabrykowane. Oznacza to, że dom zostanie w całości przygotowany w fabryce, a później tylko przetransportowany i zamontowany. Jeżeli w ofercie nie znajdziemy domu jaki nam odpowiada, zawsze możemy wybrać droższe rozwiązanie, czyli indywidualny projekt domu prefabrykowanego. Gotowe domy są z reguły energooszczędne, wykonane z ekologicznych materiałów dostępnych na lokalnym rynku.  Dzięki temu dom jest częścią środowiska, a nie intruzem w sąsiedztwie. Gotowe domy ukierunkowane na minimalizowanie zużycia energii podczas eksploatacji to domy wznoszone w duchu budownictwa pasywnego, które wykorzystują energię z promieniowania słonecznego bez zaangażowania dodatkowych instalacji.

Ekologiczne gotowe domy

Nowoczesne domy skupiają się na oszczędzaniu energii, o czym zostało wspomniane nieco wyżej. Są również tworzone z materiałów ekologicznych, które asymilują się ze środowiskiem i panującym klimatem szybciej, niż sztuczne materiały. Dlatego właśnie często wykorzystywanym materiałem jest naturalne drewno, które jest łatwe w obróbce. Do tego dochodzą oczywiście panele słoneczne zamontowane na dachu, które kumulują energię z promieni słonecznych i napędzają energię w domu. 

Ten dom został w całości wykonany w 10 dni – jest mały, prosty i dobrze zaprojektowany. Gotowe domy cechuje prostota, która jest wynikiem wielu przemyśleń.

Przemyślane wnętrze

Zaglądając do wnętrza małego domku moglibyśmy spodziewać się skromnej przestrzeni, która przypomina domek działkowy. Nic bardziej mylnego! Pomimo tego, że ten dom ma tylko 51 metrów kwadratowych, to każdy centymetr jego powierzchni został odpowiednio zagospodarowany. Mamy tutaj do dyspozycji salon, jadalnię i kuchnię oraz dwie sypialnie i łazienkę. Całkiem nieźle, jak na taki mały domek, prawda? 

Więcej o projekcie można przeczytać w tym artykule: homify 360°: architektura prefabrykowana- ekologiczny dom z drewna

Gotowe domy prosto z Danii

Vipp Shelter Vipp Powierzchnie handlowe Powierzchnie handlowe

Duńscy projektanci specjalizują się w prostych, ale jednocześnie intrygujących projektach, tak jak ten przygotowany przez firmę Vipp, projekt domu mieszkalnego, który ma wszystkie potrzebne pomieszczenia i elementy do normalnego funkcjonowania, jednak jest zaskakująco mały i wizualnie oszczędny. W tym domu znajdziemy przestrzeń dzienną łączącą kuchnię z jadalnią i salonem, małą sypialnię i łazienkę. Bryła została tak zaprojektowania, aby mieszkańcy poczuli się jak najbliżej natury, co umożliwiają przeszklone ściany. Wybierając taki projekt nie musimy się o nic troszczyć, ponieważ cały koncept dostajemy w pakiecie, w dodatku typowo skandynawskim. Minimalistyczny i jednocześnie funkcjonalny dom, w tym przypadku na łonie natury.

Wygodne wnętrze

Vipp kitchen Vipp Industrialna kuchnia Szafki i regały

To co cechuje gotowe domy, to bardzo dobrze zagospodarowane wnętrze. Mając tak małą powierzchnię, wszystko musi mieć swoje określone miejsce, abyśmy czuli się w środku wygodnie i komfortowo. Przestrzeń dzienna jest otwarta, bez żadnych podziałów, które mogłyby tylko ją zmniejszyć. Poruszanie się po domu powinno być łatwe i swobodne, zaś stonowana paleta barw nie powinna odciągać naszej uwagi od natury, ani jej nie przytłaczać.

Gotowe domy jak tradycyjne

Prefabrykowane domy wcale nie muszą wyglądać jak bryła bez kształtu prawdziwego domu. Wystarczy dopracowanie kilku detali, aby taki projekt przypominał nam dom z naszych snów, a do tego był energooszczędny i szybki w wykonaniu. Gotowe domy niekoniecznie muszą być małymi domkami o powierzchni 50 metrów kwadratowych – ten dom ma aż 172 metry kwadratowe i składa się tak naprawdę z dwóch części. Decydując się na taki właśnie dom, który zostaje urządzony od początku do końca, musimy liczyć się z kosztami. Jednak pamiętajmy, że dzięki zaoszczędzonej energii, w perspektywie wielu lat mieszkania w naszym nowym domu, ta inwestycja się zwróci.

Duża przestrzeń, dużo możliwości

W przeciwieństwie do innych przykładów w tym domu mamy do dyspozycji całkiem sporą przestrzeń w dodatku bardzo dobrze oświetloną naturalnym światłem. Ciepły i przytulny salon został połączony wraz z jadalnią w jedną otwartą przestrzeń dzienną, oprócz tego mamy w tym domu jeszcze kuchnię i łazienkę połączoną ze SPA. Jak widać, gotowe domy nie muszą mieć małej, ograniczonej przestrzeni!

Gotowe domy modułowe

Oto kolejny przykład wpisujący się w temat gotowe domy, który ilustruje energooszczędny, ekologiczny dom, tym razem złożony z kilku modułów. Najpierw stworzony w fabryce, podzielony na kilka odrębnych części – modułów, które stały się jednością po transporcie na miejsce, gdzie ma stanąć nasz alternatywny dom przyszłości. Dom na obrazku został stworzony z 6 części, a oprócz tego, że jest modułowy, to również stanowi przykład domu pasywnego. 

Otwarta przestrzeń

Tak jak we wszystkich poprzednich przykładach, tak i w tym domu została zastosowana wspólna otwarta przestrzeń dzienna, która obejmuje w głównej mierze salon i kuchnię. Takie rozwiązanie jest też coraz częściej spotykane w tradycyjnych domach i mieszkaniach. W tym przypadku istotne jest światło i kolorystyka, która zdecydowanie ożywia wnętrze. Mając do dyspozycji większą przestrzeń, całość nie musiała być zaplanowana z dbałością, co do centymetra, jednak nawet przy takiej przestrzeni, warto przyjąć zasadę mniej znaczy więcej, która sprawdzi się nie tylko w domach modułowych o ograniczonych możliwościach w kwestii powierzchni – z zasady.

Wolelibyście gotowy dom od tradycyjnego?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu