Jak urządzić pokój dla dziecka? Garść porad i inspiracji! | homify

Jak urządzić pokój dla dziecka? Garść porad i inspiracji!

Anna Stachurka Anna Stachurka
CrousCalogero Pokój dziecięcyOświetlenie
Loading admin actions …

Jak urządzić pokój dla dziecka? Zadanie wydawałoby się bardzo proste, mamy przecież wiele dostępnych na rynku produktów, które tworzą wręcz nieskończone możliwości aranżacyjne. Jest to więc ułatwienie, ale także wynika z tego pewna trudność – wiele możliwości oznacza wybór, który staje się coraz trudniejszy. Trudne jest również stworzenie jednolitej stylistyki wnętrza, która będzie współgrać nie tylko w obrębie jednego pomieszczenia, ale także będzie nawiązywać stylistycznie do pozostałych pomieszczeń naszych mieszkań czy domów. Wiemy również intuicyjnie co powinno się w takim pokoju znaleźć. Jednak zawsze pojawia się coś – jakiś produkt, który nas zaskakuje, o którym nie pomyślelibyśmy jako o potrzebnym i funkcjonalnym dodatku do pokoju. To, jak urządzić pokój dla dziecka będzie, więc z jednej strony zabawą, a z drugiej natomiast – wyzwaniem. Nie należy też zapominać o tym, że wyposażenie pokoju dla dziecka nie tylko musi spełniać nasze estetyczne wymagania, ale także powinno wspierać naturalny proces rozwoju dziecka. Powinniśmy, więc zwracać uwagę na różnorodność kolorów, kształtów oraz faktur, które będą stymulować poznawcze procesy dzieci. Tkaniny oraz materiały powinny być ekologiczne i naturalne, dostosowane do potrzeb delikatnego i młodego organizmu, który musi rozwijać się w sposób niezakłócony niepotrzebnymi sztucznymi dodatkami. 

Taki wstęp pozwoli nam z całą świadomością podejść do zadania. Jak urządzić pokój dla dziecka? Bezpiecznie, ekologicznie i pięknie! 

Naturalne materiały.

Jak urządzić pokój dla dziecka, który będzie stanowił dla niego zdrową i ekologiczną przestrzeń? Warto zainwestować w naturalne materiały – na przykład drewno. Drewno oddycha i wpływa pozytywnie na minimalizowanie gromadzenia się kurzu oraz roztoczy. Tworzy jasną, ciepłą i przytulną atmosferę do pomieszczenia, które dzięki temu staje się przyjazne dla dziecka. Aranżacja na zdjęciu powyżej udowadnia, że drewno jest dobrym pomysłem na stosowanie go na wielu powierzchniach. Sprawdza się w tej aranżacji na poddaszu, pokrywając strop praz podłogę. Antresola również została wykończona drewnem, a dla klimatu wnętrza zachowano wygląd stałych elementów konstrukcyjnych poddasza, tworząc piękną aranżację. Dodatki w postaci drabinki oraz hamak, powodują, że dziecko otrzymuje idealne wnętrze do wypoczynku i zabawy.

Niestandardowe wyposażenie

Warto zadbać o każdy dodatek oraz szczegół, który pojawi się we wnętrzu. Należy szukać ciekawych rozwiązań, które wprowadzą trochę humoru i radości do pokoju dziecka. Stołeczki są wykonane w niezwykle kreatywny sposób. Nie ukrywamy, że trochę skradły nasze serca. Oparcie tych niecodziennych krzesełek, zostało stworzone z drewna uformowanego w poroże lub rogi zwierząt. Siedzisko natomiast przybrało fakturę oraz kolor zwierzęcej skóry, dzięki czemu całość jednoznacznie kojarzy nam się ze zwierzętami. Takie niezwykle ciekawe i bardzo nowoczesne formy możemy zastosować nawet w całym zestawie w małym pokoiku dziecięcym. Świetnie bowiem wyglądają razem , tworząc inspirowaną zwierzętami kompozycję. 

Wspierając kreatywność

Należy zadbać o jego kreatywną atmosferę. Należy bawić się wzorami, fakturą, kształtami – wprowadzać nowe, ciekawe przedmioty, które będą stale powiększać świat dziecka o nowe doświadczenia. Dziecko na wczesnym etapie swojego rozwoju postrzega  świat wyjątkowo intensywnie właśnie poprzez wzrok oraz dotyk. Ważna jest, więc różnorodność która pokaże mu jak wiele możliwości istnieje. 

Przemyślany podział stref

Należy zadbać o odpowiedni podział stref i co równie ważne nie pominąć żadnej ważnej strefy, która powinna się znaleźć w pokoju dla dziecka. Z jednej strony będzie to więc strefa przeznaczona na sen oraz odpoczynek, strefa przeznaczona do nauki oraz ta odpowiadająca za przechowywanie rzeczy – w postaci zabudowy lub szafy wolno stojącej oraz zabudowy ściany półkami, gdzie swoje kolekcje przedmiotów może prezentować nawet najbardziej zagorzały mały kolekcjoner. Niemniej ważne w takim podziale jest jego funkcjonalność. Co to oznacza? Przede wszystkim przemyślany, świadomy podział. Na aranżacji powyżej widzimy jak ten podział umieścił w centralnym punkcie miejsce do pracy, pozostałe strefy zostały podzielone w ten sposób, aby zajmowały jak najmniej miejsca, pozostawiając jak najwięcej przestrzeni wolnej.

Z atrakcjami

Pokój będzie pięknie wyglądał i dawał dużo radości, gdy znajdą się w nim jakieś ciekawe rozwiązania. Drabinka zrobiona na styl piratów, ogromne pufy, które tworzą uroczy kącik do odpoczynku przy ścianie kolankowej. Nowoczesne formy półek oraz stonowane, ale ciepłe kolory. Całość powoduje, że dziecko pokocha to małe pomieszczenie i poczuje się w nim swobodnie. Odnajdzie miejsce na każdą ze swoich aktywności. I o to dokładnie chodzi. My – dorośli mogliśmy gdzieś zatracić wyczucie tego, co jest dla dziecka ważne, podążając swoimi własnymi, utartymi i już dorosłymi ścieżkami. Warto więc spytać swoją pociechę o to, co ją uszczęśliwia i zastanowić się nad tym jak możemy to przełożyć na wygląd i aranżację wnętrza.

Projekt wnętrza - COI PRACOWNIA ARCHITEKTURY WNĘTRZ.

Odpowiednie światło

Warto zwrócić uwagę na oświetlenie. Oświetlenie pełni funkcje praktyczne we wnętrzu – co jest dość oczywiste oraz dekoracyjne – co jest niemniej oczywiste. W przypadku jednak pokoju dziecięcego dochodzi inny aspekt – oświetlenia nocnego. Dzieci często potrzebują takiego światła, aby łatwiej zasypiać i przyjemniej spać. Rozwiązaniem takiego problemu jest oświetlenie, które wcale nie musi być nudne – wciąż zastanawiacie się jak te balony świecą? To dobrze, bo dzieci będą robić dokładnie to samo. 

Uniwersalnie

Jak urządzić pokój dla dziecka, który będzie służył przez lata? Najlepiej jest postawić na neutralne kolory i ich stonowane wersje. Bawić się aranżacją głównie dodatków oraz elementów wyposażenia, mniej ingerując w stałe elementy wnętrza. W ten sposób z czasem będziemy wstanie zmieniać charakter wystroju dodając, odejmując i zmieniając wyposażenie. Neutralne wykończenie będzie się wiązało z większą elastycznością aranżacyjną oraz mniejszym budżetem. 

Z polotem

Tym razem odpowiedź brzmi – tapeta. Ale nie tylko. Zacznijmy jednak od tapety, dlaczego jest dobrym rozwiązaniem w pokoju dziecka? Przede wszystkim jest praktyczna, dzieci kochają zabawy, gdzie łamią zasady i najlepiej im to wychodzi pisakami bądź farbami po ścianie. Z resztą każde inne narzędzie, w tym brudne dłonie, się przyda. Dlatego tapeta jest dobrym pomysłem, który szybko można zmienić lub odświeżyć. Jest to też fajny sposób, na wprowadzenie wyjątkowego klimatu do wnętrza. Jeżeli dziecko jakoś wyjątkowo ukochało sobie jakąś bajkę – tak jak w tym przypadku była to Alicja w krainie czarów – to tam możemy szukać inspiracji. Aranżacja, która bardzo trafnie oddaje klimat, jednocześnie jest bardzo naturalna, kreatywna i wprowadza dziecko w niezwykły świat jest ideałem, do którego należy dążyć. Takie pokoje będą z całą pewnością rozwijać, bujną już i tak, wyobraźnię dzieci. Filiżanka w kształcie stolika? Czy stolik w kształcie filiżanki? Dziecko pokocha taką zabawę. Więc, jeśli zastanawiacie się wciąż jak urządzić pokój dla dziecka, to po prostu porozmawiajcie z nim – co je fascynuje, gdzie widzą magię, jakie rzeczy je zaskakują.

Szczegóły, o których nie warto zapominać

KOMPLET PODUSZEK DROPS - ROMANTIC COZYDOTS Pokój dziecięcyAkcesoria i dekoracje
COZYDOTS

KOMPLET PODUSZEK DROPS – ROMANTIC

COZYDOTS

Należy nie zapominać o żadnym szczególe. Zarówno z punktu widzenia estetyki jak i ekologii. Sprawdzajmy składy oraz materiały. Stawiajmy tylko na te, które są naturalne, które nie zawierają również alergenów i nie kolekcjonują roztoczy. To bardzo ważne, aby dziecko wychowywało się w możliwie najbardziej sprzyjających zdrowiu warunkach. Bawmy się też wyglądem dodatków i szukajmy rozwiązań, które będą wywoływały uśmiech na twarzy dziecka. Innym szczegółem, który może stać się inspiracją na wnętrze dla dziecka są fotele, w bardzo nietypowych wersjach.

Poduszki za sprawą COZYDOTS.

Ze świadomością potrzeb dziecka

Dziabągi- interactive branches Kokodyl Pokój dziecięcyZabawki
Kokodyl

Dziabągi- interactive branches

Kokodyl

Poszukując odpowiedzi na pytanie - jak urządzić pokój dla dziecka? natknęliśmy się na niezwykle kreatywne rozwiązanie. Firma KOKODYL tworzy niezwykłe zabawki dla dzieci o wdzięcznej nazwie dziabągi, są one w taki sposób zaprojektowane i wykonane, że wspierają naturalny proces rozwoju dziecka, wpływają na ich procesy poznawcze – stymulują ich prawidłowy rozwój. Wszystko to zostało ograne w niesamowicie ciekawym zwoju materiałów, którym można się owijać, bawić, spać, odpoczywać, roznosić po całym pokoju i co tylko dziecku przyjdzie do głowy.

Dom pod Berlinem Loft Kolasiński SypialniaToaletki Matal Czarny
Loft Kolasiński

Dom pod Berlinem

Loft Kolasiński
A jakie są Wasze porady?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu