10 sposobów na przedpokój, którego wszyscy będą zazdrościć | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

10 sposobów na przedpokój, którego wszyscy będą zazdrościć

homify.Pl homify.Pl
Klasyczny korytarz, przedpokój i schody od Kerim Çarmıklı İç Mimarlık Klasyczny
Loading admin actions …

Chyba każdy z nas wie, jak ważne jest pierwsze wrażenie. Jeżeli pragniemy wywołać efekt „wow” u odwiedzających naszą rezydencję gości, nie możemy pozwolić sobie na ciemny przedpokój z niedopasowanymi meblami, tapetami, czy oświetleniem rodem z horroru , które być może było modne kilka dekad temu.

Bez względu na to, jak nazwiemy domową przestrzeń, do której wchodzi się zaraz po przekroczeniu progu – korytarz, przedpokój, hol, czy jeszcze inaczej – dyskusji nie podlega fakt, że miejsce to musi być piękne i praktyczne. Niestety, ale nie da się cały czas unikać wzrokiem tej przestrzeni. Powinna ona być miła dla oczu.

W niniejszym Katalogu Inspiracji przygotowaliśmy dla Was kilka prostych wskazówek, które – mamy nadzieję – pomogą Wam witać gości w wielkim stylu.

1. Łapanie światła

Złapanie światła to nic trudnego. Aranżując wystrój wnętrza wystarczy w przedpokoju powiesić lustro i praktycznie gotowe. Lustro powinno zostać oczywiście zawieszone tak, aby mogło złapać jak najwięcej tegoż światła (sztucznego lub naturalnego, a najlepiej oba) i wprowadzić połysk do ciemnego korytarza.

Lustro nadaje się świetnie również do optycznego powiększania przestrzeni. Warto jednak upewnić się, że nie jest ono ani za duże, ani za małe. Najlepiej, aby rozmiarem było idealnie dopasowane do otaczającej je przestrzeni.

2. Pozytywne wibracje

Family Home in Winchester's Sleepers Hill Klasyczny korytarz, przedpokój i schody od Martin Gardner Photography Klasyczny
Martin Gardner Photography

Family Home in Winchester's Sleepers Hill

Martin Gardner Photography

W każdym przedpokoju powinno znaleźć się coś, co wniesie do pomieszczenia trochę pozytywnych wibracji i życia. Z pomocą jak zwykle przychodzi paleta barw. Ciepły czerwony i pomarańczowy aż zachęcają do działania. Farba lub tapeta w takim kolorze, dywan lub jakiś dodatek na pewno przyjaźnie powitają nadchodzących gości.

3. Bieżnik

Private Residence, Surrey Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od Nice Brew Interior Design Nowoczesny
Nice Brew Interior Design

Private Residence, Surrey

Nice Brew Interior Design

Bieżnik to świetny sposób na wprowadzenie gości do środka. Stąpając po nim mogą poczuć się jak gwiazdy światowego kina na gali oskarowej. Bieżnik najlepiej rozłożyć w pewnym oddaleniu od mebli. Dzięki temu przedpokój będzie emanował otwartością. Bieżnik nie powinien ponadto rozciągać się na całej długości korytarza, ani utrudniać otwierania drzwi frontowych.

Podpowiedź homify: Chcecie uniknąć żmudnego czyszczenia bieżnika? Namalujcie go na podłodze zamiast rozkładać. Namalowany nie zużyje się szybko. Nie będzie też posiadał żadnych rozdarć.

4. Ściany „wow”

E2 PAVILION ECO HOUSE, BLACKHEATH Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od E2 Architecture + Interiors Nowoczesny
E2 Architecture + Interiors

E2 PAVILION ECO HOUSE, BLACKHEATH

E2 Architecture + Interiors

Uwagę gości najłatwiej złapać organizując wystawę na jednej ze ścian w przedpokoju. Oprawione w ramkę zdjęcia rodziny i przyjaciół, dzieła sztuki, wesołe naklejki ścienne, czy cokolwiek innego, co przyjdzie nam do głowy, może sprawić, że goście zabawią w przedpokoju znacznie dłużej niż tylko minutkę przeznaczoną na zdjęcie lub założenie butów i płaszcza. Pamiętajmy jednak – nie bądźmy nadgorliwi, gdyż od subtelnych dekoracji tylko krok do zagracenia korytarza.

5. Meble

Jeżeli w naszym przedpokoju znajduje się jakiś kącik lub zakamarek, warto zastanowić się nad ulokowaniem w nim uroczego stoliczka i fotela (lub tylko fotela), aby ta wolna przestrzeń stała się jak najbardziej przytulna. Niech to nie będzie jakiś zwykły fotel, ale stylowy i elegancki mebel, wykonany z tkaniny w żywym kolorze, przyozdobiony ciekawymi poduszkami. Pamiętajmy – przede wszystkim łapiemy uwagę gości!

6. Wysokość światła

Family Home in Winchester's Sleepers Hill Klasyczny korytarz, przedpokój i schody od Martin Gardner Photography Klasyczny
Martin Gardner Photography

Family Home in Winchester's Sleepers Hill

Martin Gardner Photography

Rozważając instalację oświetlenia górnego, najlepiej postawić na lampy wiszące lub żyrandol, który powinien znaleźć swoje miejsce na wysokości około dwóch metrów nad podłogą. Powieszenie żyrandola wyżej może sprawić, że bezpowrotnie utracimy efekt wizualny, który pragnęliśmy osiągnąć. Powieszenie lampy niżej to niestety optyczne zmniejszenie otaczającej przestrzeni.

7. Prostota oświetlenia

od homify Eklektyczny

Oświetlenie górne nie powinno być jedynym oświetleniem zainstalowanym w przedpokoju. Dobrym pomysłem są również lampy stolikowe. Stolik pod lampkę powinien być idealnie dopasowany do znajdującej się na nim lampy. Zachowanie odpowiednich proporcji zapobiegnie niepożądanemu efektowi przytłoczenia i zdominowania.

Bezpieczeństwo przede wszystkim! Przy bardziej skomplikowanych zagadnieniach oświetleniowych (a najlepiej przy tych prostych też) nie bójmy się skorzystać z pomocy wykwalifikowanego elektryka.

8. Podłoga bez skazy

Mish-Mesh storage od Loaf Industrialny Matal
Loaf

Mish-Mesh storage

Loaf

Chyba nie ma wśród nas osoby, która kiedyś nie musiała sprzątać w swoim przedpokoju błotnych śladów po butach gości. Aby zaoszczędzić sobie pracy, warto zainwestować w plastikowe tacki lub kosze, w których można natychmiast schować brudne i mokre buty. Całość dobrze ulokować potem pod przedpokojową ławką lub w szafie. Szansa na wybrudzenie naszej posesji jest dzięki temu znikoma. Jeżeli mamy drewniane podłogi – ryzyko ich uszkodzenia również znacznie maleje.

9. Bałagan w ryzach

Products od Maze Interior Nowoczesny

Przedpokój, chcąc tego lub nie, często staje się miejscem gromadzenia różnego rodzaju przedmiotów. Haki, regały i pojemniki idealnie nadają się do przechowywania chust, rękawiczek, czy zabawek. Dobrze sprawdza się przypisanie każdemu członkowi rodziny jednego pojemnika lub szuflady na jego własne drobiazgi.

10. Przyjemna woń

Na koniec zapach, który umili zarówno wszelkie powitania, jak i pożegnania. Świeczki, kadzidła, aromatyczne mieszanki ziół i wtyczki zapachowe mogą zdziałać cuda, ale nic nie przebije świeżych kwiatów. Wyszukiwanie ciekawych zapachów do przedpokoju często potrafi pochłonąć gospodarza bez reszty. Zapachy dobrze co jakiś czas zmieniać.

Potrzebujecie więcej pomysłów na aranżację przedpokoju? Zajrzyjcie do Katalogu Inspiracji: Przedpokój – aranżacje, które Was zachwycą!

A jak wygląda Wasz przedpokój?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu