Nowoczesne oświetlenie przedpokoju w 10 odsłonach!

Anna Stachurka Anna Stachurka
La Fable Korytarz, hol i schodyOświetlenie
Loading admin actions …

Oświetlenie przedpokoju to realizacja funkcji praktycznej oraz dekoracyjnej. Światło, na które decydujemy się w przedpokoju powinno umożliwić swobodny ruch w korytarzu, który często jest właściwie w ogóle nieoświetlony światłem dziennym. Sytuacja, którą doskonale rozumieją właściciele mieszkań w blokach, a także niestety nowego budownictwa. Słabo doświetlone wnętrze przedpokoju musi wobec tego wyjść naprzeciw mrokom i spróbować je rozproszyć w możliwie najbardziej funkcjonalny i piękny sposób. I właśnie o tym ostatnim będziemy Wam mówić tutaj najwięcej – piękne oświetlenie. Co to znaczy? Przede wszystkim oznacza zróżnicowane formy i odejście od koncepcji stosowania jednego źródła światła. Górne oświetlenie ma za zadanie właśnie w jednostajny, rozproszony i równomierny sposób oświetlić wnętrze. My natomiast będziemy szukać alternatyw pokazując, że nie tylko salon i sypialnia zasługują na klimatyczne i dekoracyjne oświetlenie. Oświetlenie przedpokoju jest, więc zadaniem do którego warto podejść z głową pełną pomysłów. 

Przygotowaliśmy dla Was zupełnie subiektywne zestawienie ciekawych form, które umożliwią oświetlenie przedpokoju w piękny i niecodzienny sposób. Opowiemy też trochę o tym, jakie efekty są możliwe do zrealizowania przy odrobinie światła i dobrego pomysłu!

Oświetlenie przedpokoju kinkietem

Oświetlenie przedpokoju może przyjmować różne formy – poniżej pokażemy Wam jak różne. Po pierwsze kinkiet. Ale jaki kinkiet! Prostota jaka panuje w tej aranżacji umożliwiła niezwykły dodatek, którego światło pełni jedynie funkcję dekoracyjną. Natomiast sposób w jaki to robi powoduje, że jest to wystarczający argument na jego obecność. Granat pięknych paneli na ścianie pięknie zgrywa się z prostym siedziskiem w formie ławy wykonanym z drewna. Aby całość dopełnić projektanci zdecydowali się na wykorzystanie żółtego, klimatycznego światła, które nieregularnie sączy się z niezwykłej formy. Kinkiet jest również wykonany z drewna – cieniutkie paski zostały uformowane  w niecodzienny kształt. Oświetlenie przedpokoju może zatem z powodzeniem pełnić rolę dodatku, którego głównym zadaniem jest dekoracja wnętrza. Dlatego pozostałe źródła światła, które pełnią już funkcje praktyczną powinny wizualnie zniknąć w całej aranżacji. 

Oświetlenie przedpokoju żarówkami

Lampy wiszące imindesign z żarówkami Plumen IMIN JadalniaOświetlenie
IMIN

Lampy wiszące imindesign z żarówkami Plumen

IMIN

Oświetlenie przedpokoju w industrialny i nowoczesny sposób, czyli królowe światła – pojedyncze żarówki. Ostatnio jest to dość modny trend wśród oświetlenia – pozbywamy się dodatków i doceniamy szczere źródło światła. To jak dekoracyjny potrafi być ten element możemy już wnioskować po zdjęciu powyżej. Prosto, a jednak pięknie. Nowa, lekka, nowoczesna interpretacja żarówki, gdzie zamiast standardowego wyglądu otrzymujemy niezwykle pokręconą formę. Dodatkiem, który ułatwia aranżację to różna kolorystyka, dzięki czemu może posłużyć jako oświetlenie przedpokoju lub każdego innego pomieszczenia. Możemy je łączyć w zestawy lub pozostawić w pojedynczej wersji. Jak widać pięknie będzie komponować się ze strukturą ceglanej ściany, tworząc ciekawe, niecodzienne wnętrze. Żarówki dostaniecie u IMIN.

Subtelność także w przedpokoju

Mob Korytarz, hol i schodyOświetlenie
Mob
Mob

Oświetlenie przedpokoju w niezwykłych formach. Punkt następny. Te bardzo delikatne dodatki mogą się kojarzyć nam jako oświetlenie sypialni – i bardzo dobrze, bo równie dobrze sprawdzą się i w takiej przestrzeni. Natomiast przedpokój powinniśmy traktować z dokładnie taką samą dbałością o szczegóły jak pozostałe pomieszczenia. Funkcja tego wnętrza kojarzy nam się zbyt często z trasą przelotową pomiędzy drzwiami, a pozostałymi wnętrzami mieszkania – niesłusznie. Jest to bowiem bardzo reprezentatywne miejsce, w którym witamy się i żegnamy z naszą, domową przestrzenią. Jest to wizytówka całego domu, dlatego warto uwzględniać to pomieszczenie jako ważny punkt, w którym możemy sobie pozwolić na taką samą troskę o dekorację i wyposażenie. Ta forma oświetlenia przedpokoju, którą widzimy powyżej możemy zastosować na przykład nad lustrem lub po prostu pozwolić jej sobie delikatnie dekorować ściany, dzięki czemu jednym elementem robimy już coś ciekawego we wnętrzu. 

Ozdoba ze światła

Oświetlenie przedpokoju w wersji geometrycznej. Właściwie jest to piękna dekoracja ścienna, która wykorzystuje światło jako ozdobę. Efekt trójwymiarowości, który został stworzony przy pomocy metalowych elementów nasuwana nam na myśl sześciany. Świetlówki tworzą w ich strukturach świecące trójkąty. Taka ozdoba będzie ciekawym powitaniem gości, ale też sposobem na oświetlenie ciemnej przestrzeni przedpokoju bez użycia górnego światła, co jest równie ważne rozwiązanie jest modułowe zatem ilość elementów, konfiguracja tych elementów zależy od naszego zamysłu i pomysłu. Projekt światła za sprawą DINGFLUX BY ASIA PIAŚCIK.

Cotton balls

Cotton ball lights Qule Korytarz, hol i schodyOświetlenie
Qule

Cotton ball lights

Qule

Oświetlenie przedpokoju wyjątkowo kobiecych i domowych przestrzeni? Cotton balls, które skradły serca nie jednej z nas. Bogata i piękna kolorystyka, naturalne materiały, ciepłe, sączące się leniwie światło, czyli pomysł na oświetlenie przedpokoju w formie delikatnego dodatku. Możemy je ułożyć na siedzisku, udekorować nimi półeczki lub wieszaki albo schody, które często znajdują się tuż przy przedpokoju. Możliwości jest wiele, a efekt będzie tworzył wyjątkowe i przytulne wnętrze. Cotton balls u QULE.

Czapki z głów

JEEVES Wall Lamp Jake Phipps Korytarz, hol i schodyOświetlenie
Jake Phipps

JEEVES Wall Lamp

Jake Phipps

Jak inaczej zaskoczyć gości? Oświetlenie przedpokoju kapeluszem to wystarczający sposób? My uważamy, że jest to całkiem ciekawa metoda. Kapelusz, który oświetla wieszaki to dobry, zabawny pomysł na oświetlenie przedpokoju, które będzie łączyć funkcję dekoracyjną oraz praktyczną. Zanim bowiem dotrzemy do punktu, w którym znajdziemy narzędzie włączające światło (kontakt) może minąć parę chwil, a po drodze zaatakować nas może co najmniej kilka par butów, stolik oraz wazon – nie warto ryzykować. Rozwiązaniem jest, więc zastosowanie ciepłego, delikatnego światła – coś na styl lampki nocnej, która umożliwi spokojną i dokładną orientację w przestrzeni. Poza tym dla osób lubiących poczucie humoru we wnętrzach, powiedzmy sobie to szczerze, lepszego połączenia nie ma. 

Retro styl

Oświetlenie przedpokoju za pomocą stojącej lampy. Rzadkie, ale warte rozważenia! Kompozycja kolorystyczna oraz materiałowa aranżacji, którą widzimy powyżej jest niezwykle ciekawa i nietypowa. Kolory retro, czyli pastele zostały połączone z niezwykłą kolorystyką miedzi, która charakteryzuje się pięknym połyskiem powierzchni. Do tego ciepły odcień drewna łączący formy, a także mała czarna tablica, która ma dopełniać wizerunek przedpokoju, który nie do końca ma być brany na poważnie. Zabawa prostą formą i dodatkami tworzy niezwykle świeże i modne wnętrze. Razem wyglądają jak zapowiedź salonu, do którego zaraz mamy wejść. 

Oświetlenie w wąskim przedpokoju

Górne oświetlenie przedpokoju to też dobry pomysł na dekorację pomieszczenia. Aranżacja przedpokoju, który widzimy na zdjęciu powyżej udowadnia, że nawet ciężkie do opanowania – wąskie przedpokoje mogą zyskać na dekoracji. Szerokość tego pomieszczenia jest tak wąska, że ledwo mieszczą się w nim drzwi, nie odbiera to jednak całości uroku. Dodatkowym problemem, który znacznie wydłużał jeszcze tą przestrzeń była wysokość – przedpokój stawał się nie do zniesienia z uwagi na proporcję, aby lekko zniwelować te niedoskonałości zdecydowano się zastosować odpowiednie do tego oświetlenie przedpokoju. Duże, dekoracyjne formy górnego oświetlenia, dzięki przezroczystości szkła oraz widocznej strukturze obniżyły wizualnie sufit, dzięki czemu pomieszczenie nabiera lepszych proporcji. 

Oświetlenie przedpokoju w wersji małej i trochę mniejszej

Sphery byKirsty SypialniaOświetlenie
byKirsty

Sphery

byKirsty

Oświetlenie przedpokoju w dwóch takich samych formach, ale różnych wielkościach. Lampa wisząca i mała lampka stojąca. Klasyczne wykończenie ścian oraz nowoczesne proste w formie dodatki tworzą ciekawe i eklektyczne wnętrze. Dopełnieniem całej zabawy jest duży zegar, który nonszalancko opiera się o stolik w przedpokoju. Jasne drewno wprowadza naturalność, a kształt lampy i lampki jest na tyle dekoracyjna, że całość pomimo niewielkiej ilości sprzętów i ograniczonej kolorystyki wydaje nam się przytulna i całkowicie kompletna. 

Reflektory

Oświetlenie przedpokoju punktowe. Światło, które zostaje wykorzystane przy okazji tego leżącego reflektora pada na jedno konkretne miejsce. Może stanowić po prostu dodatek, który podkreśla charakterystyczną cechę wnętrza lub jakąś wyjątkową strukturę ściany. Może też celowo oświetlać jakiś obraz, dodatek, mebel lub cokolwiek innego chcemy we wnętrzu podkreślić. Dodatkowo forma tego reflektora jest bardzo prosta i nowoczesna będzie dobrze odnajdywać się w industrialnych i loftowych klimatach, które często korzystają z niecodziennych rozwiązań.

Innych ciekawych rozwiązań możecie się spodziewać w artykule ’Tapeta w przedpokoju – 10 niecodziennych pomysłów’.

Które oświetlenie przedpokoju skradło Wasze serce?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu