Sposoby na przyjemne... sprzątanie | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Sposoby na przyjemne… sprzątanie

Aśka Warchał Aśka Warchał
Nowoczesny salon od onloom GmbH Nowoczesny
Loading admin actions …

Bardzo niewielu ludzi, jeżeli w ogóle tacy by się znaleźli, określiliby sprzątanie domu mianem ich ulubionego hobby. Czyszczenie i porządkowanie jest dla większości z nas raczej złem koniecznym, na który tracimy cenny wolny czas. Jeśli drażni Was konieczność sprzątania, to ten Katalog Inspiracji jest właśnie dla Was. Z przymrużeniem oka zastanawiamy się, jak obowiązek zamienić w przyjemność i zacząć czerpać z niego prawdziwą satysfakcję. Sposobów jest wiele, jednak jedna rzecz się nie zmienia: wykształcenie w sobie nawyków oraz stworzenie rodzinnych rytuałów niezwykle ułatwia sprawę. Pamiętajmy też, dlaczego sprzątamy! W uporządkowanej przestrzeni nasze myśli także są uporządkowane, czujemy się zrelaksowani, a nie przytłoczeni nadmiarem nieokiełznanych przedmiotów. 

Sprzątnięte mieszkanie to lepsze mieszkanie do życia!

1. Przygotowanie: Czas na zakupy!

Złej baletnicy przeszkadza i rąbek u spódnicy. Zawczasu pomyślmy o tym, aby w naszym domu znalazły się wszelkie środki czystości, gąbki i tym podobne. Ich brak, kiedy już uruchomimy w sobie pokłady energii potrzebnej do sprzątania może zadziałać na nas niezwykle demotywująco. Wybierajmy tylko te produkty, z którymi czujemy się dobrze. Unikajmy zapachów, jakich nie chcielibyśmy poczuć w naszym domu. A może interesują nas ekologiczne rozwiązania? To zaskakujące jak skuteczny okazuje się być ocet! Jeśli wystrój naszego domu tworzył dekorator, to nie zapomnijmy zapytać się, go jakimi środkami najbezpieczniej czyścić wybrane meble i akcesoria.

2. Rozgrzewka: Udawaj personel sprzątający!

Dla osób nielubiących sprzątać dużym problemem jest to, że zadania zdają się nie mieć końca. Często chcemy zrobić wszystko na raz, uporządkować dawno nie ruszane sprawy. Podejdźmy do naszego bałaganu z dystansem, jakbyśmy mieli zamienić się w sprzątaczy i sprzątaczki, które nie mają żadnej emocjonalnej więzi ze stertą starych gazet. Na segregację pamiątek jeszcze przyjdzie pora, a teraz skupmy się na kolejnych częściach podłogi do umycia. Praca etapami jest najbardziej efektywna.

3. Zabawa w rytmie disco!

Wyprawka Rozalii Mancewicz Skandynawski pokój dziecięcy od Caramella Skandynawski
Caramella

Wyprawka Rozalii Mancewicz

Caramella

Jak to bywa w wielu aspektach życia, także w przypadku sprzątania nastawienie okaże się kluczowe. Jeśli podejdziemy do niego z wisielczą miną, to prawdopodobnie z taką samą skończymy pracę. Potraktujmy je raczej jako zdrowy wysiłek fizyczny, który może przynieść satysfakcję. Sprzątanie jest doskonałą wymówką, aby włączyć głośną muzykę, w tym odgrzewane hity sprzed lat. Nikt nie może zarzucić nam złego gustu, w końcu potrzebujemy energii do sprzątania! W grupie raźniej, dlatego pozostałym domownikom także przydzielmy zadania do wykonania.

4. Skoncentruj się na zadaniu!

Tak jak już wspominaliśmy, przy sprzątaniu bardzo łatwo jest się rozproszyć, dać się ponieść pobocznym zadaniom. Podczas cotygodniowych porządków powinniśmy się tego wystrzegać jak ognia lecz przychodzi taki moment, że te poboczne zadania w końcu stają się centralnymi. Choć wymagające czasu, dają chyba największą satysfakcję. Przykładowo tematyczne uporządkowanie domowej biblioteczki z pewnością przyniesie dużo radości, a przy okazji przypomnimy sobie wiele pozycji z naszego księgozbioru. Jakkolwiek muzyka doskonale pomaga przy sprzątaniu, tak telewizja już niekoniecznie – nie dawajmy sobie zbyt wielu powodów do robienia przerw…

5. Ciesz się czystym domem!

Gratulacje! Udało się i dom wygląda jak nowy! Czy tak nie jest przyjemniej? Warto byłoby utrzymać ten stan… Większość z nas decyduje się przeznaczyć jeden dzień w tygodniu na sprzątanie i nie musi to wcale być sobota, którą tak przyjemnie jest spędzać wypoczywając. Dobrze przeanalizujmy nasz harmonogram i podejmijmy właściwą decyzję. Poza tym dobrze zaprojektowane wnętrza same powinny skłaniać nas do sprzątania: wkładania rzeczy do kufrów czy skrzyń, chowania gazet do gazetnika…

Chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej o sprzątaniu? Koniecznie zajrzyjcie tutaj: Wypowiedz wojnę roztoczom w swoim domu!

Jakie są Wasze sposoby na umilenie sobie sprzątania?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu