7 ogródków w skali mikro: tanie, małe i miłe dla oka | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

7 ogródków w skali mikro: tanie, małe i miłe dla oka

Aśka Warchał Aśka Warchał
Nowoczesny ogród od VIVERO CUMBRES ELITE Nowoczesny
Loading admin actions …

Własny kawałek zieleni… kto o nim nie marzy? Zwłaszcza w ciepłe dni wizja relaksu w otoczeniu natury staje się niezwykle przyjemna. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na dom z przestronnym ogrodem. Jest jednak na to sposób! Wystarczy nam mały skrawek ziemi, a może nawet balkon… Małe ogródki wymagają dokładnego zaprojektowania, nie wybaczają błędów czy zaniedbań w zakresie pielęgnacji, ale nawet przy ograniczonych środkach zapewnią nam piękniejsze życie.

Gotowi dać się zainspirować?

Prostota przed domem

Jeśli dobrze przyjrzymy się powyższej fotografii, to odkryjemy, że po prawej stronie widać kawałek zaparkowanego samochodu. Elegancka rabata znajduje się tuż obok miejsca parkingowego… i bardzo dobrze! Każdy dostępny kawałek przestrzeni starajmy się wykorzystać, by wprowadzić zieleń do otaczającego nas środowiska. W tym przypadku postawiono na azjatycką prostotę, która doskonale komponuje się z dekoracjami ścian z naturalnych kamieni.

Zachwycające wejście główne

Nawet mały skrawek ziemi może wyrazić naszą osobowość, zdradzić coś o nas gościom jeszcze zanim przestąpią przez progi naszego domu. Jeśli nie przekonała Was prostota geometrii z pierwszego zdjęcia, to może zainspirować Was ta ciekawa aranżacja. Przed wejściem głównym stworzono skalniak z wyraźnie wytyczonymi rabatami, jednak roślinność rośnie tu tak bujnie, że łatwo tego pierwotnego planu nie zauważyć. Rośliny kwiatowe wymagają należytej pielęgnacji, należy przeznaczyć im czas, jednak efekt naszej pracy może okazać się tak spektakularny jak ten!

We wnętrzu

Kto powiedział, że ogródek musi znajdować się na zewnątrz? Pośród nowych trendów w aranżacji wnętrz zauważyć można coraz silniejszą obecność zieleni w przestrzeni pod schodami. Jej funkcjonalne wykorzystanie od zawsze stanowiło wyzwanie, teraz można zaadaptować problematyczny kąt na wspaniały, wewnętrzny ogródek. Efekt końcowy może wyglądać niezwykle stylowo, a otaczając się roślinnością na co dzień podniesiemy nasz standard życia.

Funkcjonalne patio

Nasz mały ogródek powinien być wielofunkcyjny, chyba że jego wielkość pozwala tylko na spełnianie roli dekoracyjnej – jakże ważnej! Jeśli na przykład na patio o ograniczonym metrażu będziemy chcieli wydzielić kilka stref: wypoczynku, jadalni na świeżym powietrzu, zabawy dla dzieci… to nasze wysiłki będą musiały zakończyć się katastrofą. Lepiej zdecydować się na jeden stolik z krzesłami czy fotelami i w ten sposób stworzyć aranżację idealną tak do pracy, jak i wypoczynku czy spożywania posiłków.

Pięknie i praktycznie

W małych ogrodach pojawia się problem z wyborem podłoża. Z jednej strony chcemy, aby ten malutki skwerek był oazą zieleni, która pomoże nam poczuć jedność z naturą, ale z drugiej chcemy także z niego korzystać i nie zdawać się na łaskę zmiennej pogody. Relaks w błocie jest jakby mniej przyjemny. Dlatego dobrze jest taki ogródek częściowo zabudować. Znalezienie złotego środka nie jest łatwe, ale eksperci od ogrodów i architektury krajobrazu z pewnością będą wiedzieli jak nam pomóc.

Ogródek z charkterem

WROCŁAW - BROSSA od CHLOROFIL
CHLOROFIL

WROCŁAW – BROSSA

CHLOROFIL

Pozostańmy na chwilę przy temacie podłoża. W powyższym małym ogródku przydomowym wrocławski Chlorofil zaproponował aluminiowe bordery, pomiędzy którymi znalazły się kora, beton oraz drobny, zagrabiony we wzory żwir rzeczny. Do tego wprowadzono rośliny cieniolubne oraz wisterię i tak powstał prosty, geometryczny ogródek pełen charakteru. Dodatkową zaletą jest sprowadzenie pielęgnacji do absolutnego minimum. Projektując nasz skrawek zieleni także tę kwestię powinniśmy wziąć pod uwagę: jak dużo czasu jesteśmy w stanie poświęcić na zajmowanie się ogródkiem?

Żadnych granic

Niewątpliwą zaletą małych ogródków jest to, że można wprowadzić je właściwie wszędzie, potrzebny jest tylko dobry projekt! Nam chyba najbardziej podobają się te, które są w pełni zintegrowane z bryłą domu. Nawet jeśli obok nie ma miejsca na przestronny ogród, to mnogość rozmieszczonych w przemyślany sposób rabat da wrażenie, że żyjemy w zielonej oazie. Niech powyższe zdjęcie stanie się inspiracją…

A może marzycie o zupełnie innym zastosowaniu dla Waszego małego ogródka? Koniecznie zajrzyjcie do tego Katalogu Inspiracji: Świetne pomysły na ogródek warzywny i ziołowy!

Macie własne sprawdzone sposoby na stworzenie pięknego, małego ogródka?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu