Schody do małych pomieszczeń: 9 wspaniałych przykładów | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Schody do małych pomieszczeń: 9 wspaniałych przykładów

homify.Pl homify.Pl
od Escritório de Arquitetura e Interiores Janete Chaoui Nowoczesny
Loading admin actions …

Mieszkając w mieszkaniu lub domu składającym się z dwóch lub większej ilości pięter, schody stają się jednym z podstawowych elementów architektonicznych w naszej nieruchomości. Są one łącznikiem i pomostem między różnymi częściami domu. Daleko im jednak od bycia złem koniecznym

Schody mogą być wspaniałym elementem dekoracyjnym domu, jednak czasami może wydawać się problematyczne połączenie dwóch pięter, szczególnie jeżeli mamy do dyspozycji ograniczoną, niewielką przestrzeń. Kolejną rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć jest koszt schodów. Przy ograniczonym budżecie wszystko jest trudniejsze, ale pamiętajmy, żeby nie wyrzekać się aspektu estetycznego żadnego elementu w naszym domu! Odpowiednie schody będą stylowo wyglądać przez długi czas, więc jest to jednorazowy wydatek na długie lata.

Żeby pomóc Wam troszkę w wyborze schodów, przygotowaliśmy zestawienie 9 modeli, które na pewno Was zachwycą i zainspirują. Gotowi?

​1. Wodospad schodów

Zaczynamy od tego, delikatnego modelu, który wydaje nam się niemal spływać z wyższego piętra na dół. Ze względu na możliwość wykorzystania przestrzeni pod schodami (ze względu na brak balustrad i podpór) jest to projekt, który idealnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Mimo, że wyglądają na bardzo delikatne i prawie znikające na tle ściany, są to schody o ogromnej wytrzymałości i stabilności.

​2. Zwarte schody kompaktowe

Te schody nas zachwyciły! Ze względu na swoją strukturę, zajmują o połowę mniej miejsca niż klasyczne schody. To jest dopiero oszczędność przestrzeni. Korzystając z takich schodów po raz pierwszy możemy czuć się niepewnie, bo nie mają one wiele wspólnego z tradycyjnymi odpowiednikami, ale to tylko kwestia przyzwyczajenia. Nie można też odmówić tym schodom uroku. Mając takie dzieło sztuki w domu, zapewniamy sobie podziw naszych gości.

​3. Podwójna akcja

od uniQ Klasyczny

W małych pomieszczeniach ważne jest zarówno oszczędzanie przestrzeni, jak i wykorzystanie każdej jej skrawka. Co jeżeli nasze chody pozwalałyby na obydwie te rzeczy? Ten model nie zajmuje wiele miejsca, a cała przestrzeń pod schodami jest wykorzystana, w tym przypadku na kącik zabaw dla dzieci. Przestrzeń pod schodami można jednak wykorzystać w inny sposób, na przykład jako dodatkową szafę lub spiżarnię!

​4. Gdzie są schody? Tu są!

tkstairs case study 8400-Cobham od TKstairs Nowoczesny
TKstairs

tkstairs case study 8400-Cobham

TKstairs

To jest jeden z bardziej ekstremalnych modeli, które dzisiaj przygotowaliśmy. Na każdym piętrze ukryte za drzwiami są schody łączące wszystkie kondygnacje. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale jeżeli musimy stawić czoła ograniczonej przestrzeni i stromym zejściom. Schody nie dodają tu uroku, ale szukając elementów dekoracyjnych możemy skupić się na drzwiach, za którymi się kryją!

​5. Wykorzystanie każdego narożnika

Nie macie wrażenia, że ta klatka schodowa została zbudowana z klocków Lego? To tylko jeden element z efektem WOW. Zwróćmy też uwagę na umieszczenie tych schodów i ich cel. Niewielka antresola pozwala na dwukrotne wykorzystanie tej samej powierzchni: na górze łóżko, a pod nim obszerna szafa. To chyba lepsze rozwiązanie niż chowanie pudeł pod łóżkiem. Szczególnie, że schody prowadzące na antresole są niezwykle praktyczne, nie zajmują dużo miejsca i niewątpliwie są elementem dekoracyjnym pomieszczenia.

​6. Kształtne schody

W małej przestrzeni też znajdziemy miejsce na zakręcone schody. Od naszego gustu będzie zależało czy zdecydujemy się na delikatnie zakrzywienia, jak na zdjęciu, czy na kompletną spiralę. Poprzez zakręcenie schodów sprawiamy, że na tej samej powierzchni zmieścimy więcej schodów niż w przypadków prostej linii. Co więcej, takie schody mają swój niepowtarzalny urok!

​7. Pewne kroki

Jeżeli myślicie, że masywny beton sprawdza się tylko w dużych pomieszczeniach, to musimy wyprowadzić Was z błędu. Nawet w niewielkich przestrzeniach można wykorzystać tak solidny materiał jak beton, żeby stworzyć nowoczesne wnętrze. Na tym przykładzie widzimy jak pięknie łączą się beton z drewnem na klatce schodowej, tworząc nowoczesne i eleganckie rozwiązanie.

​8. (Heavy) metalowe schody

Mieszkanie na Gocławiu Nowoczesna jadalnia od Jacek Tryc-wnętrza Nowoczesny
Jacek Tryc-wnętrza

Mieszkanie na Gocławiu

Jacek Tryc-wnętrza

Zazwyczaj, podobnie podchodzimy do tematu wszelkiego rodzaju metalu. Odważmy się jednak wprowadzić ten materiał do małej przestrzeni, a zobaczymy, że nie mieliśmy się czego obawiać. Na tym przykładzie widzimy, że metalowe schody dodają pomieszczeniu pazura i charakteru. Pomimo wykorzystania surowego materiału, jakim jest metal, wnętrze jest bardzo przytulne i przyjazne. Na pewno sukces tego designu tkwi w szczegółach.

​9. Funkcjonalna ozdoba

od ROOMERS Industrialny

O czym jeszcze możemy pomyśleć jeżeli chodzi o ozdobność schodów? Może o ornamentach zdobiących każdy stopień! Twórcy tego modelu wpadli na właśnie taki pomysł. Sprytne podświetlenie schodów sprawia, że granica pomiędzy pięknem i funkcjonalnością tej konstrukcji całkowicie się zaciera. Okazuje się, że stworzenie magicznej atmosfery orientu za pomocą tak prozaicznej rzeczy jaką są schody jest możliwe.

Jeżeli tak jak i nam podoba Wam się magia orientu i zastanawiacie się jak wprowadzić ją w swoich mieszkaniach, polecam Katalog Inspiracji: Dlaczego warto dodać do domu orientalny akcent już teraz?

Który model spodobał Wam się najbardziej?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu