8 wspaniałych przykładów schodów dębowych!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
KIRON CHEERLA ARCHITECTURE Azjatycki korytarz, przedpokój i schody Granit Czarny
Loading admin actions …

Ludzie koegzystują z naturą. Natura była, jest i będzie nieodłącznym czynnikiem prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. To przecież z niej wywodzi się człowiek i w niej ma swoje korzenie. Dlatego szczególnie w dzisiejszych czasach, w świecie pełnym hałasu, pędu i automatyzacji, każdy potrzebuje się wyciszyć, zwolnić i zrelaksować. Najłatwiej jest o to właśnie w jej otoczeniu. Być może dlatego tak popularne jest zastosowanie naturalnych materiałów w miejscach, gdzie najczęściej przebywamy, czyli w naszych domach i mieszkaniach. Znajdujące się w naszej przestrzeni elementy drewna, kamienia i roślin, a nawet ściany i dodatki w kolorach ziemi sprawiają, że w danym miejscu czujemy się korzystnie. Spośród tych naturalnych komponentów najwięcej ciepła nadaje otoczeniu właśnie naturalne drewno, które w zastosowaniu do podłóg, drzwi i schodów są ponadczasowo modne, pomimo nieustannie zmieniających się trendów i nowoczesnych, prekursorskich pomysłów architektów wnętrz. Jednym z dominujących elementów mających wpływ na wygląd wnętrza mieszkania jest podłoga, a razem z nią często pasujące do siebie schody! To one w znacznej mierze stanowią o charakterze i stylu pomieszczeń, a przez to decydują o tym jak czujemy się w danym wnętrzu. Dlatego tak popularne są podłogi i schody dębowe, które te drugie dziś pokażemy, razem z ich różnorodną stylistyką.

Więcej przykładów ciekawych schodów znajdziecie w Katalogu Inspiracji 12 nowoczesnych schodów ażurowych! Zapraszamy!

Wspornikowe schody dębowe

Schody dębowe, wspornikowe to nowoczesny przykład projektu schodów, który zawsze będzie robił oszałamiające wrażenie. Wyglądają jakby wychodziły z wnętrza ściany, niczym nie podparte. To także przykład schodów ażurowych, które nie posiadają ciągu jednej płaszczyzny, przez które możemy spojrzeć na przestrzał. Schody dębowe oprócz swojej wrodzonej wyjątkowości, zostały tutaj bardzo ciekawie, funkcjonalnie, a jednocześnie pięknie, zabezpieczone. Szklana, transparentna ściana zaczyna się od momentu, w którym wysokość schodów wymaga asekuracji. Schody dębowe w tym wydaniu to dowód na to, że klasyczne tworzywo w zdaje się standardowym miejscu może mieć jeszcze mnóstwo niespotykanych dotąd oblicz.

Schody dębowe otoczone bielą

Jak już wszystkim wiadomo, biel ścian to najlepsze towarzystwo do każdego elementu we wnętrzu. Najlepiej pasuje do wszystkich rodzajów i odcieni podłóg. Tak samo dobrze czują się przy nich schody dębowe w stonowanej, klasycznej kolorystyce. Położenie tych schodów jest dość niespotykane, bo z ich ciągu można by wręcz swobodnie wejść na blat kuchni. Wycięcie ściany wzdłuż nich nadaje wnętrzu geometrycznego charakteru, co pasuje idealnie do samych stopni schodów. Ostre, niewykończone w krawędziach listewkami stopnie, dzięki swej prostocie nabierają bardzo nowoczesnego kształtu i wyglądu. Naprawdę takie detale robią dużą różnicę, a tym bardziej w tak okrojonych w formie i dodatkach konstrukcjach jak schody w domu.

Schody dębowe pełne i ażurowe w jednym

Oto bardzo instygujący pomysł na schody dębowe. Oprócz ciemnego, głębokiego koloru są niebanalne w swej konstrukcji. Otóż postanowiono połączyć dwie, z pozoru przeciwstawne sobie, konstrukcje schodów pełnych i ażurowych. Z tego połączenia dostrzegamy to jakby lekkie schody ażurowe niepewnie opierały się na masywnej, szerokiej części schodów pełnych. Przyzwyczajenie się do stąpania na wysokości po dwóch tak różnych konfiguracjach, musi zająć dłuższą chwilę. Jednak bardzo nam się one podobają! Świetny pomysł!

Schody dębowe pełne

Wnętrza domu jednorodzinnego ER DESIGN Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody
ER DESIGN

Wnętrza domu jednorodzinnego

ER DESIGN

Następny przykład ER DESIGN na jaki chcieliśmy Wam zwrócić uwagę to pewien skromny, acz zauważalny detal dekoracyjny schodów tradycyjnych. Policzki schodów, które widać z oczywistych względów ich równoległego położenia do ściany, zostały wyeksponowane za pomocą czegoś w rodzaju marginesu, wystającego poza lico ściany. Dało to efekt ciągu wspinających się po sobie, prostokątów. W ten sposób schody zostały wyszczególnione, podkreślone i przede wszystkim udekorowane, o co niezwykle trudno!

Ściana, balustrada i schody dębowe

ST872 Schody dywanowe z orzecha amerykańskiego / ST872 Zigzag Stairs Made Of American Walnut Trąbczyński Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody
Trąbczyński

ST872 Schody dywanowe z orzecha amerykańskiego / ST872 Zigzag Stairs Made Of American Walnut

Trąbczyński

W tej aranżacji schodów, drewno króluje nie tylko na nich, ale także w wystroju całego wnętrza klatki schodowej. Aby udekorować to przechodnie i zazwyczaj ciasne pomieszczenie postanowiono wyłożyć ścianę i drzwi w panelach identycznych do tych na podłodze schodów. Konsekwentnie ten sam materiał pojawił się na uchwycie balustrady i listwach przypodłogowych. Zatrzymując się przy tej fotografii chcemy zauważyć, że szklane balustrady to rozwiązanie teraz bardzo modne i estetyczne. Balustrada to komponent schodów, który może je bardzo zdefiniować i często przez nią jesteśmy w stanie stwierdzić jaki styl wnętrza wyraża. Szkło jest uniwersalne, bardzo dobrze przepuszcza światło i widok, nie nadaje żadnego tematu schodom. Najczęściej występuje oczywiście we wnętrzach nowoczesnych, ale w tradycyjnych i stylowych też odnalazłyby się świetnie!

Schody dębowe plus metal

Bardzo proste schody dębowe ażurowe połączone zostały elementem konstrukcyjnym wykonanym z metalu. Srebrne, matowe wykończenie lekkich schodów przypomina nam z tej perspektywy drabinę! Schody w takim wykonaniu dają przedpokojowi wrażenie przestronności, jednak zabierają jedną możliwość, a jest nią zabudowa. W każdym razie, zawsze można w inny sposób wykorzystać miejsce pod schodami, które może być ozdobą wnętrza! Takie schody są idealnym rozwiązaniem, gdy zależy nam na naturalnym oświetleniu przestrzeni za nimi, kiedy na przykład tak jak tu, znajduje się tam wejście do innego pomieszczenia.

Schody dębowe ażurowe

Oto ciekawy pomysł na przedpokój i schody dębowe z nawiązującym akcentem. W tej propozycji jednobiegowy ciąg schodów schodzi w dół, opiera się na grafitowych kaflach, których zwieńczeniem jest jeden, odstający od reszty, szeroki stopień. Schody dębowe, tak jak na wcześniejszym obrazku, nawiązują swoją stylistyką do całej aranżacji pomieszczenia czyli ścian. Lekka, ażurowa konstrukcja, przełamana została ciężką, jednoczęściową, zabudowaną balustradą. Tym sposobem zachwiano w pewien sposób proporcje schodów i przeniesiono środek ciężkości z wydawałoby się, właściwej części po której stąpamy, na tą na której się opieramy. Fascynujące!

Minimalistyczne schody dębowe

Kolejny przykład na to, że mniej znaczy więcej! Wystarczy niewiele by zrobić piorunujące wrażenie. Wąskie schody dębowe, z racji bardzo ograniczonej przestrzeni, zostały wyeksponowane w trafnym towarzystwie białych ścian, które zawsze optycznie powiększają pomieszczenia. Co ważne, szczęśliwie zaoszczędzono na nich także zbędnych listewek, które zazwyczaj wykańczają zakamarki i kąty proste wnętrz. Zapewne zrobiono to celowo, ponieważ przy tak wąskich korytarzach każdy element zachodzący na płaskie, poziome powierzchnie wizualnie odbiera im centymetrów przez co wydaje się, że jest jeszcze mniej miejsca. Dobrze przemyślana praca a4D Architekten!

Czy macie w swoim domu schody dębowe?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu