Niezwykły dom na wąską działkę! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Niezwykły dom na wąską działkę!

Aśka Warchał Aśka Warchał
Nowoczesne domy od PEDROHENRIQUE|ARQUITETO Nowoczesny
Loading admin actions …

Na homify pokazujemy Wam zarówno ogromne rezydencje w środku lasu jak i metamorfozy małych mieszkań. Oferta naszych profesjonalistów jest naprawdę różnorodna! Dzisiaj chcemy zaprezentować coś pomiędzy, a mianowicie jak architekt Pedro Henrique poradził sobie z wyzwaniem, z którym zmierzyć musi się wiele osób w trakcie budowy swojego wymarzonego domu – jak maksymalnie wykorzystać potencjał konkretnej działki?

Nasza działka budowlana często nie jest perfekcyjna, rzadko mamy szczęście budować na rozległej prywatnej plaży. Może ziemia jest to częścią dawnego pola naszej rodziny, może udało nam się kupić ją po naprawdę okazyjnej cenie. Jeśli nasza działka jest wąska i schowana w morzu tradycyjnej, mało interesującej architektury – dzisiejsza rezydencja może zainspirować do nowoczesnych rozwiązań.

Czas przenieść się do Hiszpanii i poznać naprawdę odważny projekt…

Śnieżna biel

Jakkolwiek do białych fasad i białych ścian wnętrz zdążyliśmy już przywyknąć, tak jednolicie białe ogrodzenie w małym miasteczku musiało zwrócić uwagę. Działka znajduje się powyżej poziomu ulicy, na zboczu wzgórza. Mur pełni funkcję nie tyle chroniącą prywatność mieszkańców, ale staje się jakby przedłużeniem geometrycznej konstrukcji. Z tej perspektywy dom nie odsłania jeszcze przed nami w pełni swoich rozmiarów. Jak już wspominaliśmy, architekt musiał zmierzyć się z wąską działką – to ona zdeterminowała ostateczny, trapezoidalny kształt budynku.

Niecodzienna bryła

Podchodzimy do głównej bramy i ciężko nam uwierzyć w autentyczne proporcje tego budynku! Ponieważ działka była wąska lecz bardzo długa zdecydowano się na naprawdę eksperymentalną bryłę. Budynek rozwija się na planie zbliżonym do trapezu – teraz patrzymy na jego krótszą podstawę, zwróconą pod lekkim kątem do ulicy. Kontrast pomiędzy wiekowym ogrodzeniem sąsiedniej działki a nowoczesnym białym murem naprawdę rzuca się w oczy!

Obcięte kąty

… a tak prezentuje się obcięty kąt przy dłuższej podstawie. Budynek maksymalnie wykorzystuje dostępną przestrzeń, nie czujemy się jednak tutaj klaustofobicznie zamknięci pomiędzy murami. Zadbano o pozostawienie miejsca na przyjemny ogród, który rozciąga się na przodzie działki, po raz kolejny wykorzystując jej długość. Zanim przejdziemy dalej, doceńmy jeszcze taras na piętrze, idealne miejsce do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Podstawa trapezu

Idziemy dalej, by poznać podstawę naszego trapezu. Wzrok przyciągają ogromne przeszklenia, które ubrano w czarne ramy, pięknie kontrastujące z bielą budynku. Jak już mieliśmy okazję zauważyć, niewiele okien jest tutaj ustawionych równolegle do linii fasady, są raczej zaprojektowane pod kątem. Zapewnia to większą prywatność mieszkańcom oraz uniemożliwia bezpośrednie wpadanie promieni słonecznych, dzięki temu we wnętrzu zawsze panuje przyjemna temperatura. Niektóre przestrzenie pomiędzy przeszkleniami zostały wyłożone drewnem i stały się mikro tarasami. Co chwilę mamy tutaj możliwość zaczerpnięcia świeżego powietrza!

Zdecydowany design

Idziemy o kilka kroków naprzód i odwracamy się – co za zaskoczenie! Już wcześniej napomknęliśmy, że nasz budynek znajduje się w otoczeniu tradycyjnej architektury, jednak kontrast jest naprawdę zdumiewający! Drewniane płoty, dachy kryte dachówką… Trzeba wykazać się niemałą odwagą, by wkomponować w ten krajobraz na wskroś nowoczesną konstrukcję!

Tropikalne powitanie

Czas zwiedzić wnętrze! W tym celu cofamy się głównego wejścia, które po minimalizmie projektu bryły zaskakuje nas frywolnością rabat. Kolorowe kwiaty przyozdabiają ścieżkę, na końcu drogi ustępując skalniakowi z interesującymi kaktusami. Widok palmy na tle białej fasady to dla nas ucieleśnienie śródziemnomorskiego uroku!

Biel i drewno

Zanim rozpoczniemy zwiedzanie kolejnych pomieszczeń, chcemy pokazać Wam, jak wspaniałe są projekty spójne, w których wnętrze odpowiada temu, co oglądać możemy na zewnątrz. Kolor ścian? To oczywiście śnieżnobiały! Łączy się drewnem parkietu, co oczywiście przypomina nam tarasy. W środku domu panuje świeża, motywująca do działania atmosfera.

Jasna kuchnia

Jednym z pomieszczeń nastawionych na działanie jest oczywiście kuchnia. To tutaj możemy popisać się naszymi umiejętnościami kulinarnymi. Monumentalna wyspa oddziela strefę przygotowania posiłków od przyszłej strefy śniadaniowej. Biel ścian łączy się tutaj z bielą frontów mebli, ale my i tak patrzymy jak zahipnotyzowani na wspaniałe efekty światłocieniowe.

Sypialina z wewnętrznym patio

Jednym chyba z najbardziej zaskakujących pomieszczeń w tym nowoczesnym budynku jest sypialnia. Pamiętacie skalniak wysypany białymi kamyczkami tuż przy wejściu? Tutaj znajdziemy go w większej skali. Tak, w sypialni! Nasz architekt zastanawiał się jak dodatkowo doświetlić sypialnię i zdecydował się na małe wewnętrzne patio. Wygląda ono niczym akwarium, idealne do miejsca relaksu.

Łazienka pod kątem

W domach, do których jesteśmy przyzwyczajeni, dominują kąty proste. Tutaj zakwestionowano takie rozwiązanie, dzięki czemu każde z pomieszczeń ma unikalny charakter. Wystarczy spojrzeć na powyższą łazienkę. Od małego pionowego okna wychodzą ciemnoszare ściany, dzięki czemu światło zostaje świetnie rozprowadzone. Minimalistyczny wystrój i elegancka łazienka prezentuje się wspaniale!

Po zmroku

Słońce zachodzi i okazuje się, że wnętrza lśnią żółcią! Architekt zastosował specjalne filtry, które dają niesamowity efekt po zapadnięciu zmroku. Małe okna głównego korpusu wydają się być niczym latarnie morskie, wzywające domowników do powrotu. Prawda, że ten dom z każdej perspektywy wygląda zupełnie inaczej? Potencjał wąskiej działki wykorzystano na 100%!

Lubicie białe budowle? Koniecznie sprawdźcie ten oryginalny projekt: Mały dom nabiera dużego znaczenia.

Musieliście się kiedyś zmierzyć z wąską działką? Jak sobie poradziliście?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu