6 zaskakujących domów w Polsce!

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

6 zaskakujących domów w Polsce!

A.D. A.D.
Lustrzany dom Nowoczesne domy od REFORM Architekt Marcin Tomaszewski Nowoczesny
Loading admin actions …

Kolor i styl elewacji decyduje o wyglądzie i charakterze domu. Bardzo szeroka gama materiałów wykończeniowych i wręcz nieograniczona kolorystyka tynków i farb elewacyjnych, pozwala zrealizować nawet najbardziej wyszukane projekty. My, Polacy lubimy zazwyczaj klasyczne rozwiązania. W zależności od budżetu, jakim dysponujemy najpopularniejsze są tynk, drewno i kamień. Większość z nas wybiera, dla swojego domu rozwiązania bezpieczne i sprawdzone. Jednak polscy architekci nie dają za wygraną, tworzą ciekawe, niebanalne, czasem nawet ekstrawaganckie projekty fasady. 

Dziś, razem z nami, zobaczycie 6 ciekawy aranżacji polskiego pochodzenia. Zapraszamy Was, na małą wycieczkę po polskich miastach i wsiach, na której będziecie mieli okazję zobaczyć najróżniejsze elewacje domów – od tych bardzo spektakularnych, wręcz prekursorskich po tradycyjne! 

1. Lustrzana fasada

Na początek coś bardzo szalonego – ale w tym szaleństwie jest reguła. Parter domu został pokryty lustrem przez co cały budynek zdaje się unosić w powietrzu. Dom z luster wydaje się wisieć w  powietrzu. Lustrzany, jednorodzinny dom zaprojektowali architekci z łódzkiego biura reFORM Architekci. Przygotowując jego projekt architekci inspirowali się otaczającą go naturą. Budynek zlokalizowany został w środku lasu. Dom ma dwie kondygnacje, jego całkowita powierzchnia to 400 m kw. Projekt budynku oparto na dwóch, poziomo zestawionych ze sobą bryłach. Elewacja dolnej części została niemal całkowicie przykryta lustrem. Rozwiązanie bardzo oryginalne i odważne!

2. Geometryczne połączenie tynku i szkła

dom xv w Krakowie Nowoczesne domy od RS+ Robert Skitek Nowoczesny
RS+ Robert Skitek

dom xv w Krakowie

RS+ Robert Skitek

Kolejny przystanek to Kraków. Osiedle domków jednorodzinnych o niskiej zabudowie, nad którym króluje geometryczna bryła Domu xv, położonego na wzniesieniu u szczytu ulicy. Biała fasada z tradycyjnego tynku mogłaby wydawać się banalna gdyby nie doskonała geometria, na którą została nałożona. W dzień, dom oddziałuje na zasadzie kontrastów, prostych kątów i odcinających się płaszczyzn. Nocą zaś, wspaniałe przeszklenia emanują światłem delikatnie rozchodzącym się po elewacji. 

3. Drewno w duecie ze szkłem

TWO BARNS HOUSE Nowoczesne domy od RS+ Robert Skitek Nowoczesny
RS+ Robert Skitek

TWO BARNS HOUSE

RS+ Robert Skitek

Otwarte jasne przestrzenie to cecha nowoczesnego budownictwa, które płynnie przechodzą w taras lub ogród. Modernistyczne nurty architektoniczne inspirują współczesnych projektantów. Czerpią z budownictwa japońskiego i architektury otwartej, czy organicznej kształtowanej w harmonii z naturą. Ten dom to połączenie dwóch brył tworzących oddzielne gospodarstwa domowe. Elewacja w postaci drewnianych łamaczy światła na froncie sprawia, iż budynki tworzą spójna całość. Dla zachowania pewnego kontrastu posłużyła kolorystyka. Drewniane żaluzje prezentują się równie dobrze z ciemną i jasną elewacją. 

4. Kamień

Domki w Dzikowie Nowoczesne domy od M. i A. DOMICZ Nowoczesny
M. i A. DOMICZ

Domki w Dzikowie

M. i A. DOMICZ

Powoli przechodzimy do bardziej typowych rozwiązań. Na ich czele stoi elegancki i dystyngowany kamień elewacyjny. W tym przypadku domy  wyłożone są, po całości drobnymi fragmentami kamienia, zwieńczone szarym dachem, który oddaje barwę tego naturalnego tworzywa na ścianach. Otoczenie domu, jego nawierzchnia także jest utwardzona kamieniem. W takim wypadku nie musimy martwić się o kolorystykę, ponieważ naturalne barwy jednego surowca zawsze dobrze się dopełnią. Elewacja z kamienia w tym wydaniu wygląda skromnie, ale jednocześnie robi imponujące, pozytywne wrażenie!

5. Cegła klinkierowa w tradycyjnym anturażu

Projekt domu Dominik G2 (wersja B) Nowoczesne domy od Pracownia Projektowa ARCHIPELAG Nowoczesny
Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Projekt domu Dominik G2 (wersja B)

Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Teraz coś tradycyjnego. My, Polacy lubimy tradycyjne rozwiązania nawiązujące do naszego dziedzictwa. Cegły klinkierowe są materiałem chętnie wybieranym na elewacje. Klinkier jest trwały, odporny na uszkodzenia, niską i wysoką temperaturę. Z biegiem lat, cegły elewacyjne nie płowieją, nie osadzają się na nich glony i pleśnie, brud nie daje się we znaki, a nawet jeśli tak się stanie, zanieczyszczenia łatwo usunąć z elewacji zmywając ją myjką ciśnieniową. Kojarzą się z tradycyjnym budownictwem, nawiązującym do lokalnej tradycji. Wiele przykładów wykorzystania klinkieru na elewacji mamy nie tylko w Belgii, Niemczech czy Holandii, ale także na Śląsku czy w zachodniej oraz północnej Polsce. Bogactwo kolorów, wymiarów i różnorodność faktur sprawiają, że klinkier jest inspiracją dla wielu architektów i inwestorów.

6. Tynk cienkowarstwowy z drewnianymi detalami

Na koniec najbardziej typowe i proste rozwiązanie, które króluje w polskim budownictwie. Takie domy stoją od Pomorza aż po same Tatry, w każdej niemalże miejscowości. Wybór tynków jest dość szeroki i nie ogranicza się jedynie do kolorystyki, ale także do materiału z jakiego jest wykonany. Są cztery podstawowe grupy tynków cienkowarstwowych: mineralne, akrylowe, silikonowe i silikatowe i każda z nich ma swoje wady oraz zalety. A co z kolorem elewacji? Tutaj sprawa też nie jest oczywista, ponieważ, oprócz upodobań własnych należy skupić się także na aspekcie użytkowym. Ogólna zasada doboru kolorów jest taka: na silnie nasłonecznionych elewacjach nie należy stosować kolorów ciemnych, gdyż takie powierzchnie bardzo się nagrzewają i mogą powodować zniszczenie tynku. Nie powinno się też wykańczać ich tynkami kolorowanymi pigmentami organicznymi, gdyż mogą one blaknąć na słońcu.

Najpopularniejsze są biele, brązy i beże z delikatnymi metalowymi lub drewnianymi detalami. Taka fasada to bardzo klasyczny i elegancki wybór.

Potrzebujecie więcej inspiracji? Zajrzyjcie tutaj: 11 wyjątkowych pomysłów na zewnętrzną elewację!

W którym domu zamieszkalibyście najchętniej? 
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu