Lustrzany dom: styl nowoczesne, w kategorii Domy zaprojektowany przez REFORM Architekt Marcin Tomaszewski

6 zaskakujących domów w Polsce!

A.D. A.D.
Loading admin actions …

Kolor i styl elewacji decyduje o wyglądzie i charakterze domu. Bardzo szeroka gama materiałów wykończeniowych i wręcz nieograniczona kolorystyka tynków i farb elewacyjnych, pozwala zrealizować nawet najbardziej wyszukane projekty. My, Polacy lubimy zazwyczaj klasyczne rozwiązania. W zależności od budżetu, jakim dysponujemy najpopularniejsze są tynk, drewno i kamień. Większość z nas wybiera, dla swojego domu rozwiązania bezpieczne i sprawdzone. Jednak polscy architekci nie dają za wygraną, tworzą ciekawe, niebanalne, czasem nawet ekstrawaganckie projekty fasady. 

Dziś, razem z nami, zobaczycie 6 ciekawy aranżacji polskiego pochodzenia. Zapraszamy Was, na małą wycieczkę po polskich miastach i wsiach, na której będziecie mieli okazję zobaczyć najróżniejsze elewacje domów – od tych bardzo spektakularnych, wręcz prekursorskich po tradycyjne! 

1. Lustrzana fasada

Na początek coś bardzo szalonego – ale w tym szaleństwie jest reguła. Parter domu został pokryty lustrem przez co cały budynek zdaje się unosić w powietrzu. Dom z luster wydaje się wisieć w  powietrzu. Lustrzany, jednorodzinny dom zaprojektowali architekci z łódzkiego biura reFORM Architekci. Przygotowując jego projekt architekci inspirowali się otaczającą go naturą. Budynek zlokalizowany został w środku lasu. Dom ma dwie kondygnacje, jego całkowita powierzchnia to 400 m kw. Projekt budynku oparto na dwóch, poziomo zestawionych ze sobą bryłach. Elewacja dolnej części została niemal całkowicie przykryta lustrem. Rozwiązanie bardzo oryginalne i odważne!

2. Geometryczne połączenie tynku i szkła

Kolejny przystanek to Kraków. Osiedle domków jednorodzinnych o niskiej zabudowie, nad którym króluje geometryczna bryła Domu xv, położonego na wzniesieniu u szczytu ulicy. Biała fasada z tradycyjnego tynku mogłaby wydawać się banalna gdyby nie doskonała geometria, na którą została nałożona. W dzień, dom oddziałuje na zasadzie kontrastów, prostych kątów i odcinających się płaszczyzn. Nocą zaś, wspaniałe przeszklenia emanują światłem delikatnie rozchodzącym się po elewacji. 

3. Drewno w duecie ze szkłem

Otwarte jasne przestrzenie to cecha nowoczesnego budownictwa, które płynnie przechodzą w taras lub ogród. Modernistyczne nurty architektoniczne inspirują współczesnych projektantów. Czerpią z budownictwa japońskiego i architektury otwartej, czy organicznej kształtowanej w harmonii z naturą. Ten dom to połączenie dwóch brył tworzących oddzielne gospodarstwa domowe. Elewacja w postaci drewnianych łamaczy światła na froncie sprawia, iż budynki tworzą spójna całość. Dla zachowania pewnego kontrastu posłużyła kolorystyka. Drewniane żaluzje prezentują się równie dobrze z ciemną i jasną elewacją. 

4. Kamień

Powoli przechodzimy do bardziej typowych rozwiązań. Na ich czele stoi elegancki i dystyngowany kamień elewacyjny. W tym przypadku domy  wyłożone są, po całości drobnymi fragmentami kamienia, zwieńczone szarym dachem, który oddaje barwę tego naturalnego tworzywa na ścianach. Otoczenie domu, jego nawierzchnia także jest utwardzona kamieniem. W takim wypadku nie musimy martwić się o kolorystykę, ponieważ naturalne barwy jednego surowca zawsze dobrze się dopełnią. Elewacja z kamienia w tym wydaniu wygląda skromnie, ale jednocześnie robi imponujące, pozytywne wrażenie!

5. Cegła klinkierowa w tradycyjnym anturażu

Teraz coś tradycyjnego. My, Polacy lubimy tradycyjne rozwiązania nawiązujące do naszego dziedzictwa. Cegły klinkierowe są materiałem chętnie wybieranym na elewacje. Klinkier jest trwały, odporny na uszkodzenia, niską i wysoką temperaturę. Z biegiem lat, cegły elewacyjne nie płowieją, nie osadzają się na nich glony i pleśnie, brud nie daje się we znaki, a nawet jeśli tak się stanie, zanieczyszczenia łatwo usunąć z elewacji zmywając ją myjką ciśnieniową. Kojarzą się z tradycyjnym budownictwem, nawiązującym do lokalnej tradycji. Wiele przykładów wykorzystania klinkieru na elewacji mamy nie tylko w Belgii, Niemczech czy Holandii, ale także na Śląsku czy w zachodniej oraz północnej Polsce. Bogactwo kolorów, wymiarów i różnorodność faktur sprawiają, że klinkier jest inspiracją dla wielu architektów i inwestorów.

6. Tynk cienkowarstwowy z drewnianymi detalami

Na koniec najbardziej typowe i proste rozwiązanie, które króluje w polskim budownictwie. Takie domy stoją od Pomorza aż po same Tatry, w każdej niemalże miejscowości. Wybór tynków jest dość szeroki i nie ogranicza się jedynie do kolorystyki, ale także do materiału z jakiego jest wykonany. Są cztery podstawowe grupy tynków cienkowarstwowych: mineralne, akrylowe, silikonowe i silikatowe i każda z nich ma swoje wady oraz zalety. A co z kolorem elewacji? Tutaj sprawa też nie jest oczywista, ponieważ, oprócz upodobań własnych należy skupić się także na aspekcie użytkowym. Ogólna zasada doboru kolorów jest taka: na silnie nasłonecznionych elewacjach nie należy stosować kolorów ciemnych, gdyż takie powierzchnie bardzo się nagrzewają i mogą powodować zniszczenie tynku. Nie powinno się też wykańczać ich tynkami kolorowanymi pigmentami organicznymi, gdyż mogą one blaknąć na słońcu.

Najpopularniejsze są biele, brązy i beże z delikatnymi metalowymi lub drewnianymi detalami. Taka fasada to bardzo klasyczny i elegancki wybór.

Potrzebujecie więcej inspiracji? Zajrzyjcie tutaj: 11 wyjątkowych pomysłów na zewnętrzną elewację!

W którym domu zamieszkalibyście najchętniej? 
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Darmowa konsultacja

Znajdź inspirację do Twojego domu