Przemiana strychu? 5 podstawowych wskazówek!

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Przemiana strychu? 5 podstawowych wskazówek!

A.D. A.D.
Rustykalna łazienka od von Mann Architektur GmbH Rustykalny
Loading admin actions …

Strych czy piwnica to zazwyczaj miejsca unikane przez nas, trochę straszne, trochę nieprzyjemne. Znajdują się tam sterty starych ubrań, nieużywane meble, ozdoby choinkowe i zabawki, którymi nie bawią się już nasze dzieci. Wszystko opatulone warstewką kurzu i pajęczynami. Nie warto jednak zniechęcać się tym bałaganem. Mieszkanie pełne urokliwych skosów i widocznej konstrukcji dachowej może być marzeniem wielu z nas. Romantyczna sypialnia, piękny przestrzenny salon czy przytulna łazienka mogą mieć dodatkowy urok wynikający z położenia na poddaszu ale jak wszystko ma to swoje jasne i ciemne strony. Urządzanie mieszkanie na poddaszu nie jest prosta sprawą. Zwłaszcza, że sen z powiek spędzają zabierające powierzchnie użytkową skosy.

Dziś przedstawimy Wam 5 wspaniałych aranżacji strychów i podpowiemy, jak wykorzystać tą niedogodną przestrzeń, pełną pochyłych ścian i skosów. Pomysłów jest wiele, wystarczy zakasać rękawy i do pracy!

Wykorzystaj każdy centymetr

Jeśli poddasze nie jest zbyt duże, trzeba bardzo dokładnie wykorzystać każdy centymetr kwadratowy powierzchni. Istnieje wiele sposobów jak można to zrobić.  Z pomocą przyjdą meble robione na wymiar. Powierzchnia do przechowywania, może być ulokowana pod skosami, w formie estetycznej zabudowy, tak jak ma to miejsce na zdjęciu. Biblioteczka na książki również została dostosowana do nietypowego kształtu ściany. Efektem końcowym jest, bardzo wygodne, biuro z dużą ilością schowków i powierzchni do przechowywania.

Dodaj wysokość

Jeśli nie typowa aranżacja strychu, to może antresola?  Dzieci kochają małe pokoje. Co może być bardziej zabawnego niż spanie wysoko w krokwi na strychu. Takie rozwiązanie będzie także idealne dla młodej pary lub singla. Ciekawy, architektoniczny zamysł, który sprawi, że Wasze mieszkanie będzie oryginalne i nietypowe. Ale pamiętajcie, że w tym wypadku musicie wyjątkowo starannie zadbać o odpowiednią izolację termiczną. Przy niewłaściwej izolacji poddasza latem będziecie narażeni na upały, natomiast zimą na chłód. Przychodzą ogromne rachunki za ogrzewanie jednak ciągle odczuwalny jest dyskomfort termiczny. Porządna termoizolacja to podstawa. 

Stwórz nowe miejsce do pracy

Poddasze to idealne miejscem do pracy, czytania książki, malowanie lub poddawania się innemu hobby. To rodzaj spokojnej wyspy,  z dala od codziennego zgiełku i hałasu zewnętrznego. Przy dużym stole każdy może pracować spokojnie a stworzenie takiego blatu to na prawdę nie droga i prosta sprawa. Wystarczy wykonać staranne pomiary i dociąć odpowiednio kawałek drewna, płyty meblowej czy osb. Pod spodem tworzy się sporo miejsca na szafki lub do przechowywania sezonowych ubrań. A okno dachowe doskonale doświetla całą przestrzeń.

Przestrzeń i światło

Biały kolor będzie Waszym sprzymierzeńcem jeśli chcecie stworzyć większą przestrzeń. Ściany i sufit wydają się być bardziej oddalone a ponadto, biały, jak żaden inny kolor, rozprasza dzienne światło na wszystkie strony. 

Jeśli, na Waszym strychu planujecie salon musicie rozważyć składane meble – to bardzo praktyczne rozwiązanie do małych wnętrz. Na co dzień korzystajcie z mini stołu, a przy szczególnych okazjach możecie go po prostu rozłożyć. Krzesła, z których aktualnie nie korzystasz złóż i schowaj do szafy lub pod skosem. W ten sposób zaoszczędzicie cenne miejsce i pomieszczenie będzie się wydawać mniej zabałaganione. Idealnym rozwiązaniem są meble modne meble modułowe, które łatwiej dopasować do kształtu pomieszczenie, a w tym przypadku skosów dachu.

Pokój dziecięcy na strychu to także doskonałe rozwiązanie. Małe mebelki bez problemu pomieszczą się pod skosami a nasi odkrywcy, z miłą chęcią będą bawić się w nowej, tak oryginalnej przestrzeni.

Stwórz niepowtarzalne wnętrze

Projekt ze zdjęcia to praca Polskich architektów z grupy Projekt Kolektyw. Cudowny, rustykalny salon powstał w wyniku przebudowy drewnianego domu z lat 30. Wnętrze zostało dostosowane do klimatu architektury. Wykorzystano tutaj podwójną wysokość usuwając sufit nad salonem, pozostawiając jedynie drewnianą konstrukcję stropu. Taki zabieg sprawdzi się w niewielkich wnętrzach – jego konsekwencją jest bowiem duża przestrzeń ale warto pamiętać, że proporcje powinny być zrównoważone dlatego, że bardzo mały pokój wyciągnięty w górę stworzy coś w rodzaju studni.

Potrzebujecie inspiracji do działania? Mamy dla Was aż 3 cudowne metamorfozy starych strychów:

Smutne poddasze zmienia się w piękny apartament!

Przed i po: przebudowa poddasza

Przed i po: od rupieciarni do loftu na poddaszu

A co Wy, chcielibyście mieć na poddaszu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu