Wystrój wnętrz w stylu prowansalskim | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Wystrój wnętrz w stylu prowansalskim

Alicja Olko Alicja Olko
od homify
Loading admin actions …

Prowansja w południowej Francji jest regionem, który fascynuje od lat. Zachwyca nie tylko swoich mieszkańców, ale także inspiruje artystów oraz przyciąga turystów. Tym, co sprawia, że Prowansja zyskała status jednego z najpiękniejszych regionów na świecie, są intensywne kolory, wyjątkowe światło, malowniczy krajobraz oraz oczywiście słynne pola lawendy, rozciągające się po horyzont, wypełniające powietrze słodkim zapachem.

Prowansja jest tak silną inspiracją, że wpłynęła także na wytworzenie się specyficznego, wzorowanego na jej charakterystyce stylu wystroju wnętrz. Cechuje się on przytulnością i gościnnością, łącząc w sobie elementy rustykalne i romantyczne. Bazuje oczywiście na różnych odcieniach fioletu oraz bieli.

Zobacz nasze propozycje, które pozwolą Ci stworzyć małą Prowansję w swoim domu.

Naturalność

Natura jest bardzo ważną częścią Prowansji i to właśnie jej specyfika sprawiła, że region ten stał się tak słynny. Silne związki ze środowiskiem naturalnym dostrzec można także w stylu prowansalskim wystroju wnętrz. Niekończące się pola lawendy, tak typowe dla Prowansji, są nie tylko swoistą ucztą dla oczu, ale także przyjemnie pobudzają zmysł węchu. Żaden wystrój wnętrz w stylu prowansalskim nie będzie kompletny bez lawendy- czy to kolorze, lawendowym wzorze, czy też jej zapachu. A najlepiej mieć żywą roślinę, która łączy w sobie te trzy aspekty. Posadzona w drewnianej skrzyni w stylu rustykalnym, roślina ta pięknie wprowadza do wnętrza prowansalski klimat.

Rustykalnie

Quill Bureau od Loaf Rustykalny
Loaf

Quill Bureau

Loaf

Tym, co charakteryzuje styl prowansalski, jest naturalność, rustykalność i wiejski czar. Jeżeli chcesz wprowadzić go do swoich wnętrz, koniecznie powinieneś postawić na meble i dodatki o takim właśnie charakterze. Szorstki tynk na ścianach, drewniane, wytarte podłogi, jasno oświetlone pomieszczenia i staromodne meble to elementy, który powinny się w takim wnętrzu znaleźć. Na tym zdjęciu znajduje się staroświecki sekretarzyk, rodem z innej epoki. Jego charakter, kolor oraz materiał, z którego został wykonany, sprawiają, że jest idealnym meblem w stylu rustykalnym.

Styl rustykalny panuje nie tylko w salonie- zobacz piękne rustykalne kuchnie w Katalogu Inspiracji Dziesięćpomysłów na kuchnię w stylu rustykalnym .

Romantycznie

Styl prowansalski można osiągnąć nie tylko poprzez wprowadzenie rustykalnych elementów, ale także dzięki postawieniu na akcenty romantyczne i delikatne. Motywy kwiatów, najlepiej w kolorze fioletowym i jego różnych odcieniach, zwiewne tkaniny, przeźroczyste zasłony i miękkie tekstylia są bardzo mile w tym stylu widziane.

Lawendowo

od homify

Paleta kolorów Prowansji skupia się przede wszystkim na fiolecie i jego różnych odcieniach. Inspiracją dla takiego doboru barw jest oczywiście wszechobecna w regionie lawenda. Tonować ją można neutralnymi kolorami, takimi jak beż, biel czy jasny brąz. Daje to delikatny i romantyczny efekt, tak pożądany w stylu prowansalskim.

Materiały i tekstylia

Materiał dominujący wnętrza w stylu prowansalskim to przede wszystkim drewno- najlepiej w jak najbardziej naturalnej formie, powycierane, matowe i jasne. Komponuje się ono pięknie ze zwiewnymi firanami oraz miękkimi tekstyliami. Najlepiej pasujące do stylu są miękkie wełny, wytrzymały len, delikatny szyfon i romantyczny jedwab. Kwieciste i artystyczne wzory na tkaninach są pięknym dodatkiem.

Pod gołym niebem

Niestety w naszej części Europy nie zostaliśmy obdarzeni tak przyjemnym klimatem, jaki panuje przez większą część roku w południowej Francji, ale nie powinno nas to powstrzymać przed wprowadzeniem prowansalskiego klimatu na nasze balkony tarasy. Poza kwiatami lawendy i innymi śródziemnomorskimi roślinami, o prowansalski styl dbają te niezwykle romantyczne meble balkonowe, o fantazyjnych kształtach i wygodnych, białych poduchach. Stylowy parasol uchroni nas przed mocnymi promieniami słońca (w przyszłe wakacje, tego można być pewnym!). Na takim balkonie można się poczuć jak na wakacjach!

Które elementy stylu prowansalskiego podobają Ci się najbardziej?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu