Czy ubezpieczenie nieruchomości jest potrzebne do odbioru domu? To musisz wiedzieć!

Press profile homify Press profile homify
homify Nowoczesna kuchnia
Loading admin actions …

Budowa domu to potężne i czasochłonne przedsięwzięcie. Jednak zakończenie robót konstrukcyjnych wcale nie oznacza możliwości zamieszkania. Na koniec należy przeprowadzić odbiór domu. Dowiedz się, na czym on polega i czy wykupienie polisy na nieruchomość jest do niego potrzebne.


Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

EA20230818-21794 Press profile homify Balkon Drzwi, Drewno, Dostawa zwierząt, Osprzęt, Bezpieczeństwo, Sprzęt gospodarstwa domowego, Metal, Drzwi do domu, Klamka, Zamek

Wiele osób zastanawia się, czy wykupienie polisy na dom lub mieszkanie jest obowiązkowe.  Nie istnieje przepis w polskim prawie, który nakazywałby zawarcie umowy ubezpieczeniowej na nieruchomość. Natomiast warto zadbać o zabezpieczenie finansowe swoich dóbr i ich ochronę przed utratą wartości na skutek kataklizmów, czynników atmosferycznych czy działalności innych osób. Zatem do przeprowadzenia odbioru domu nie potrzebujesz polisy, ale dobrze ją mieć.

Ubezpieczenie nieruchomości – co może zawierać?

Na rynku znajdziesz wiele ofert ubezpieczeniowych dotyczących nieruchomości. Dlatego wiele osób zastanawia się, jaką wybrać najlepiej. Podstawowa wersja polisy na dom ma w swoim zakresie ochrony mury i elementy stałe. Natomiast można wykupić ubezpieczenie także na ruchomości domowe czy zwierzęta. W zależności od Twoich preferencji polisa może działać w przypadku wystąpienia szkód na skutek zdarzeń takich jak:

 • powódź,
 • zalanie,
 • pożar,
 • opad gradu,
 • wandalizm,
 • włamanie z kradzieżą,
 • wypadek komunikacyjny na terenie posesji.

To tylko kilka przykładów przypadków, które mogą znajdować się w zakresie ochrony gwarantowanej przez ubezpieczenie nieruchomości. Uwzględnij najbardziej prawdopodobne ryzyka i zabezpiecz swój majątek przed stratą.


Gdzie znaleźć polisę na dom?

Casa Vereda, Alan Enríquez | Arquitecto Alan Enríquez | Arquitecto Więcej pomieszczeń

Zastanawiasz się, gdzie można wykupić dobrą i tanią polisę na dom? Niektórzy decydują się na spotkanie z agentem w oddziale konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Czy to dobry pomysł? Nie zawsze! Zanim zdecydujesz się na wykupienie konkretnej polisy, warto porównać poszczególne oferty.

Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem podczas poszukiwania ubezpieczenia na dom jest skorzystanie z internetowej porównywarki, takiej jak na https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator. Za pomocą tego kalkulatora online w kilka minut uzyskasz oferty od wielu ubezpieczycieli. Wystarczy wypełnić krótki formularz, a narzędzie wygeneruje zestawienie z propozycjami polis. Możesz to zrobić o dogodnej dla Ciebie porze i z dowolnego miejsca. Dzięki temu oszczędzasz czas konieczny na dojazd do oddziału towarzystwa ubezpieczeniowego, a cały proces poszukiwania ubezpieczenia przebiega w spokoju i komforcie.

Skorzystanie z porównywarki internetowej na rankomat.pl to idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią oszczędzać. Dzięki porównaniu ofert od kilku ubezpieczycieli znacznie łatwiej wybierzesz tę o najlepszych warunkach i atrakcyjnej wysokości składki.

Na czym polega odbiór domu i jakie dokumenty są potrzebne?

Odbiór domu jednorodzinnego polega na wysłaniu zawiadomienia do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy. Niezbędne do tego jest załączenie dokumentów takich jak:

 • dziennik budowy wraz z oświadczeniem kierownika budowy,
 • projekt budowlany wraz ze wszystkimi zmianami naniesionymi w trakcie powstawania konstrukcji,
 • świadectwo charakterystyki energetycznej budynku,
 • protokoły odbioru przyłączy i pionów wentylacyjnych,
 • powykonawcza mapa geodezyjna.

Ponadto w zależności od tego, czy budynek jest podłączony do kanalizacji, czy ma własne szambo, konieczne będzie dołączenie jego atestu higienicznego. Co więcej, urząd może postanowić o wysłaniu kontroli nadzoru budowlanego celem sprawdzenia prawidłowości wykonanych robót.


Ile czasu trwa odbiór domu i kiedy można się wprowadzić do budynku?

Casa Habitación, ARQ. ERICK OCHOA ARQ. ERICK OCHOA Nowoczesne domy

Wiele osób obawia się, że odbiór domu zajmuje dużo czasu, zwłaszcza że bez niego nie można legalnie zamieszkiwać budynku. Jeśli jednak w przesłanej dokumentacji nie ma żadnych nieprawidłowości, a urząd nie wystosuje pisma – do domu można się wprowadzić po 21 dniach od przekazania informacji. Natomiast gdy organ zleci poprawki, czas ten może się wydłużyć. Dlatego, zanim wyślesz zawiadomienie do urzędu, sprawdź, czy wszystkie Twoje dokumenty są poprawne, a nieruchomość spełnia wymogi prawa budowlanego. To przyśpieszy odbiór domu.

Kiedy ubezpieczyć dom – przed czy po odbiorze?

Wiele osób odkłada w czasie wykupienie polisy nieruchomości. Jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza że budynek możesz ubezpieczyć także w trakcie realizacji budowy – nawet od etapu stanu surowego otwartego. Co ważne, wraz z postępami robót zakres polisy da się rozszerzyć. Dla przykładu – ubezpieczenie stanu surowego otwartego chroni jedynie stałe elementy przed poszczególnymi zjawiskami atmosferycznymi czy aktami wandalizmu. Natomiast po wstawieniu okien i drzwi możliwe jest rozszerzenie ubezpieczenia o przedmioty znajdujące się w budynku.

W efekcie wykupienie ubezpieczenia domu przed odbiorem pozwala na lepsze zabezpieczenie nieruchomości przed finansowymi skutkami trudnych do przewidzenia zdarzeń. W końcu nie chciałbyś utracić setek tysięcy złotych zainwestowanych w budowę na skutek pożaru, powodzi czy kolizji pojazdu mechanicznego z domem. W takich sytuacjach dobra polisa na dom będzie wsparciem.


Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu