5 pomysłów na aranżację łazienki z wanną wolnostojącą

Rita Paião – Homify Rita Paião – Homify
EA20230807-21750, Press profile homify Press profile homify Miejsce przechowywania
Loading admin actions …

Wanna wolnostojąca to stylowa i niezwykle wygodna ceramika łazienkowa. Jednak ze względu na swoją konstrukcję, a także wymagania techniczne dotyczące montażu, nie zawsze jest prosta w aranżacji. Warto sprawdzić 5 pomysłów, jak funkcjonalnie i estetycznie wkomponować ją we wnętrze.

Wanna wolnostojąca – kiedy warto?

EA20230807-21750, Press profile homify Press profile homify Miejsce przechowywania

Na początku warto wiedzieć, że wanna wolnostojąca nie sprawdzi się w przypadku każdej łazienki. Tego rozwiązania należy unikać, jeśli pomieszczenie jest małe lub bardzo ciasne (np. długie, ale wąskie). Wanna powinna stać przynajmniej 40 cm od ściany, dlatego należy mieć dużą, otwartą przestrzeń, typową raczej dla salonów kąpielowych niż standardowych łazienek w bloku. Postawienie jej pod ścianą psuje cały efekt, a zakup modelu wolnostojącego, zamiast zabudowanego, staje się bezsensowne.

Reasumując, kiedy zdecydować się na wannę wolnostojącą? Gdy pomieszczenie jest duże, przestronne oraz, co niemniej istotne, gdy istnieje techniczna możliwość wykonania przyłączy wodnych w dowolnym miejscu.

Jeśli te warunki zostaną spełnione, wanna może stać się efektownym oraz ozdobnym elementem łazienki. Będzie przykuwać uwagę zaraz po wejściu, dlatego aranżację warto zacząć właśnie od niej.

Biel, złoto i marmur, czyli salon kąpielowy w stylu glamour

EA20230807-21750, Press profile homify Press profile homify Miejsce przechowywania

Jeśli łazienka, dzięki swoim gabarytom, pełni funkcję salonu kąpielowego, można postawić na styl glamour, którego centralnym elementem może stać się wanna wolnostojąca. Wtedy najlepiej zacząć od wyboru odpowiedniego modelu.

W tym przypadku będzie pasować duża wanna o opływowych kształtach. Nie muszą być symetryczne, z jednej strony konstrukcja może być nieco wyższa. To nie dość, że przypomina luksusową strefę SPA, to jeszcze jest bardziej praktyczne – wysoka część pełni funkcję wygodnego oparcia.

Do takiej ceramiki najlepiej pasuje bateria w kolorze złotym. Może być połyskująca lub wręcz przeciwnie, zmatowiona. Duże kafle imitujące marmur optycznie powiększą pomieszczenie oraz nadadzą mu ekskluzywnego charakteru. Wykończeniem łazienki w stylu glamour są białe meble z ozdobnymi frezowaniami, a także złote dodatki.

Retro łazienka z wanną na nóżkach

EA20230807-21750, Press profile homify Press profile homify Miejsce przechowywania

Wolnostojąca wanna na nóżkach to nie tylko stylowe i ponadczasowe rozwiązanie, ale też ze względu na łatwość czyszczenia, bardzo praktyczny wybór. Ponadto nie da się ukryć, że to najmocniejszy element aranżacji, dlatego dobrze go odpowiednio wyeksponować. Jeśli łazienka ma kwadratowy kształt, najlepiej umieścić wannę w centralnym miejscu. W przypadku dłuższych pomieszczeń ceramika może znaleźć się w głębi (np. w pobliżu okna), naprzeciwko drzwi wejściowych. Wtedy wzrok będzie od razu na nią padać.

Retro wanny najczęściej posiadają mocno dekoracyjne nóżki, charakteryzuje je też opływowy kształt. Warto od razu dobrać do nich stojące baterie, które stylem nawiązują do nóżek. W takiej retro łazience dobrze wyglądają dwukolorowe płytki podłogowe w kształcie rombu lub gres ścienny imitujący cegiełki. Aby nie odciągać uwagi od wanny, meble powinny być proste, można jedynie zdecydować się na stylizowaną umywalkę, kształtem pasującą do pozostałej ceramiki.

Industrialny minimalizm

EA20230807-21750, Press profile homify Press profile homify Miejsce przechowywania

Chociaż mogłoby się wydawać, że wanna wolnostojąca nie będzie pasować do industrialnych wnętrz, to jest wręcz przeciwnie. Tak jak w przypadku skandynawskich aranżacji, umieszcza się ją pod ścianą, a to, co sprawia, że się wyróżnia, to… jej kolor! Biała wanna o geometrycznych kształtach na tle szarych, imitujących beton kafelek oraz czarnych mebli na stalowej konstrukcji od razu przykuwa wzrok, skupiając na sobie uwagę. Do tego najlepiej dobrać czarną, matową baterię, by dopełnić efekt wizualny.

Industrialne łazienki często bywają surowe w odbiorze, dlatego można ocieplić je drewnianymi dodatkami oraz roślinnością.

Wanna wolnostojąca… w sypialni

EA20230807-21750, Press profile homify Press profile homify Miejsce przechowywania

Ciekawym pomysłem, który z roku na roku cieszy się coraz większą popularnością, jest niewielka łazienka znajdująca się w sypialni. Zwykle składa się z wolnostojącej wanny, umywalki oraz kilku szafek, które tworzą domową strefę SPA. W tym przypadku rozmiar pomieszczenia nie ma większego znaczenia. Dlaczego? Ponieważ nie jest to główna łazienka w domu, mieszkaniu. Ponadto najczęściej oddziela się ją za pomocą szklanej ściany z zasłoną od wewnętrznej strony. To wizualnie otwiera przestrzeń.

Jak zaaranżować łazienkę z wanną wolnostojącą?

EA20230807-21750, Press profile homify Press profile homify Miejsce przechowywania

Wanna wolnostojąca będzie pasować do różnych stylów urządzania wnętrz. Niezależnie od tego, gdzie zostanie umieszczona, stanowi najważniejszy i najbardziej efektowny element pomieszczenia, wokół którego tworzy się cały projekt. Warto o tym pamiętać planując aranżację łazienki. Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni, pasujący kształt wanny oraz na akcesoria w postaci baterii, słuchawki, czy nawet nakładanej na nią półki.

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu