13 inspirujących pomysłów na patio

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

13 inspirujących pomysłów na patio

homify.Pl homify.Pl
od Kumar Moorthy & Associates
Loading admin actions …

Patio to tak właściwie przestrzeń zewnętrzna zawarta wewnątrz budynku, tak więc otoczona ścianami, i wyposażona w dobry system drenażu pod podłogą. Oprócz tych elementów oczywiście znajdziemy wiele innych, które tworzą tą niesamowitą i niepowtarzalną atmosferę patio. Nie zastanawiając się długo: często znajdziemy tu wygodne meble, designerskie posadzki, schody prowadzące na wyższe poziomy budynku, ale również baseny lub sadzawki. W tradycyjnym polskim budownictwie raczej rzadko wykorzystuje się patio wewnętrzne, ale rozszerza definicję tej przestrzeni do dziedzińca, który nie koniecznie musi być otoczony ścianami z każdej strony. W tym Katalogu Inspiracji znajdziecie 13 bardzo fajnych pomysłów na patio, które na pewno zainspirują Was do zaprojektowania takiego elementu w Waszych domach. Gotowi?

​1. Definicja stylu

Zanim zaczniemy projektowanie naszego patio, należy dokładnie przemyśleć w jakim stylu chcemy utrzymać jego aranżację: rustykalny, minimalistyczny, eklektyczny, itd. Kiedy już będziemy mieli jasność co do  pierwszego etapu, musimy wziąć pod uwagę również wielkość i formę przestrzeni, żeby odpowiednio dobrać kolorystykę, która nada naszemu patio lekkości. Na tym przykładzie możemy zauważyć pewną dozę stylu industrialnego z akcentami azjatyckimi, które wprowadzają atmosferę spokoju i relaksu.

​2. Elementy kolonializmu

W domach utrzymanych w stylu kolonialnym bardzo często znajdziemy patio wewnętrzne, wokół którego zorganizowana jest nieruchomość. Jeżeli podoba Wam się ten styl aranżacji, to zwróćcie uwagę na kilka szczegółów: patio musi być żywe, ścieżki powinny być usypane żwirem i w naturalny sposób prowadzić w różne strefy budynku. Płaskorzeźby, kolumny i zdobienia w kamieniu pomogą nam osiągnąć oczekiwany efekt.

​3. Rośliny

Minimalistyczny ogród od Pop Arq Minimalistyczny

Wszelkiego rodzaju rośliny i kwiaty są nieodzowną częścią dekoracji patio. Wybór gatunku roślin powinien zależeć od naszych osobistych preferencji, ale również tego, w jakim stylu mamy zamiar utrzymać dekor, jak również warunków naturalnych panujących na naszym patio – ilość światła naturalnego będzie bardzo ważnym czynnikiem. Najlepszym wyjściem jest wykorzystanie mieszanki roślin, która nie będzie od nas wymagała dużego nakładu pracy. Możemy się również zdecydować na rośliny pnące jak winorośl.

​4. Gra z wykończeniami

Nierzadko, architekci, w dążeniu do stworzenia możliwie najprzyjemniejszego otoczenia, będą modyfikować pewne elementy architektoniczne nieruchomości. Mowa tu na przykład o zadaszeniach patio wewnętrznego. W takim przypadku, do pewnego stopnia możemy bawić się materiałami wykończeniowymi i włączyć elementy kamienia takiego jak marmur na posadzkę – takie wykończenie podłoża od razu wprowadzi dużo elegancji i wyrafinowania. Możemy również wprowadzić elementy drewna, które nie wymagają dużego nakładu pracy a pozwalają na sporą dowolność przy wyborze kolorystyki, jak widać na zdjęciu.

​5. Piękne meble

Patio w stylu toskańskim od EcoTeak Kompozyt Drewa
EcoTeak Kompozyt Drewa

Patio w stylu toskańskim

EcoTeak Kompozyt Drewa

Elementy, którymi udekorujemy nasze patio będą odpowiadały za osobowość i styl, a także zdefiniują kompozycję przestrzeni.Oprócz roślinności, meble odgrywają bardzo ważną rolę przy aranżacji patio. Na tym przykładzie widzimy jak w prosty sposób można stworzyć strefę relaksu i odpoczynku, a wszystko za sprawą odpowiednio dobranych, wygodnych mebli.

​6. Efekt minimalistyczny

Eklektyczny ogród od ZD+A Eklektyczny

Na tym przykładzie przedstawiamy w jaki sposób naturalne elementy służą nowoczesnej i prostej architekturze. Całość jest niezwykle fascynująca w swej prostocie. Zwróćmy uwagę na podłogę – żwir i piasek tworzą tu piękne i oryginalne wzory. Do tego rośliny o różnych wysokościach i prosta kompozycja stołu wykonanego z drewna sparowanego z prostymi krzesłami. Osiągnięto tu prostą elegancję, świeżość i lekkość.

​7. Dobre oświetlenie

Powinniśmy zadbać o dobre oświetlenie naszego patio, tak aby stało się ono przedłużeniem domu, z którego można korzystać o każdej porze. Odpowiednie oświetlenie pozwoli nam również stworzyć pożądaną atmosferę w każdym kącie, podkreślić elementy wykończenia i wybrane strefy przestrzeni.W tym projekcie zadbano o wykorzystanie różnego rodzaju oświetlenia w różnych strefach, dzięki czemu otrzymaliśmy tak wielobarwny obrazek.

​8. Ze spektakularną fontanną

W zależności od budżetu, architektury miejsca i dostępnej przestrzeni, możemy pokusić się o zawarcie elementów, które przeniosą nasze patio na kompletnie inny poziom. To zdjęcie jest tego przykładem. Patio wewnętrzne, na które właśnie patrzymy posiada spektakularną fontannę otoczoną bujną roślinnością, ale to nie wszystko. To patio zostało zaopatrzone w system drenażu pozwalający na całkowite odprowadzenie wody ze zbiornika, pozostawiając suchą i płaską przestrzeń, idealną na zorganizowanie spotkania większej liczby przyjaciół lub rodziny.

​9. Tradycyjne schody

Schody to jeden z tych elementów, który pomoże nam stworzyć niesamowitą atmosferę na patio. Jak już wspominaliśmy, każdy element powinien jednak odpowiadać wybranemu stylowi aranżacyjnemu i to samo dotyczy schodów. W tym przypadku, kręte schody wykonane z kutego żelaza wprowadzają atmosferę romantyzmu.

​10. Orientalne dziedzictwo

Tendencja włączania ogrodów lub otwartych patio wewnątrz budynków pochodzi ze wschodu, gdzie zwykle domy buduje się na ograniczonych powierzchniach. Jak wiadomo, ta kultura zwraca szczególną uwagę na medytację i to właśnie stąd wziął się pomysł na tworzenie przestrzeni pozwalającej zatrzymać się i pomyśleć o otaczającym nas świecie i tym, co sami reprezentujemy.

Na tym przykładzie widzimy, jak okrągłe kształty przedstawiają jedność, doskonałość i wieczność – bo nie posiadają początku ani końca.

​11. Patio z pionowym ogrodem

Jeśli wolimy utrzymać nieograniczoną przeszkodami przestrzeń, po której swobodnie będzie można się przechadzać, ale wciąż chcemy włączyć w obraz naszego patio piękną roślinność i cieszyć się jej świeżością, dobrym pomysłem jest włączenie w dekor pionowego ogrodu. Pionowe ogrody są nowoczesne, wyrafinowane i bardzo dekoracyjne. Wykorzystanie takiego elementu pozwoli nam wprowadzić w naszą przestrzeń tarasową wiele koloru, życia i radości.

​12. Dla każdego rozmiaru

Być może myślicie, że nie dysponujecie wystarczającą przestrzenią, lub też układ domu nie pozwala na stworzenie patio. Jednak to nie zawsze jest prawda! Można zaczerpnąć inspiracji z przeszklonych ogrodów orientalnych i stworzyć malutkie, lecz bardzo urokliwe patio z roślinami, kamieniami i drewnem, które całkowicie odmieni wygląd nieruchomości. A na dowód mamy zdjęcie tej pięknej aranżacji!

​13. Dzieło sztuki

W niektórych przypadkach mniej znaczy więcej. Właśnie to przesłanie chcemy zaargumentować wyżej widocznym obrazkiem. Ostrożnie dobrane materiały tworzą tło tego spektakularnego patio wewnętrznego, gdzie wydaje się, że  rosnące w centralnej części drzewo unosi się na otaczającej je wodzie. Czy to nie jest uderzający obraz? Tu nie potrzeba niczego więcej.

Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć więcej o minimalizmie w domu, polecam Katalog Inspiracji: Miniej znaczy o wiele więcej!

Które patio podoba Wam się najbardziej?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu