Lampy tarasowe i balkonowe – jakie wybrać?

Press profile homify Press profile homify
EA20230703-21670, Press profile homify Press profile homify Więcej pomieszczeń
Loading admin actions …

Lampy tarasowe i balkonowe to nie tylko elementy oświetlenia. Są one także ważną częścią aranżacji przestrzeni zewnętrznej. To, jakie lampy wybierzesz, w bezpośredni sposób wpływa na atmosferę i wygląd tarasu lub balkonu. Jeśli przygotowujesz właśnie swój taras czy balkon do sezonu letniego, mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek dotyczących tego, jakie lampy wybrać.


Lampy tarasowe i balkonowe – jakie wybrać? Press profile homify Więcej pomieszczeń Drewno, Prostokąt, Dom, twarde drewno, Bejca do drewna, Posadzka, Dach, Trawa, Budynek, Zakład

Rodzaje lamp tarasowych i balkonowych – styl i funkcjonalność

Podobnie jak oświetlenie do domu również oferta lamp tarasowych i balkonowych jest bardzo zróżnicowana. Dzięki temu bez trudu dopasujesz lampy do metrażu, układu i stylu zewnętrznej przestrzeni w Twoim domu czy mieszkaniu. Konstrukcja tarasu sprawia jednak, że niektóre typy oświetlenia powszechnie stosowane we wnętrzach się tu nie sprawdzą. Jakie są więc najpopularniejsze rodzaje lamp na balkon i taras?

Lampy kinkietowe to chyba najczęściej wybierana opcja na taras i balkon. W wielu przypadkach montaż lampy wiszącej lub sufitowej jest w takich przestrzeniach znacznie utrudniony, lub nawet niemożliwy. Dlatego też ściany tarasu są naturalnym miejscem do umieszczenia oświetlenia. Wybierając kinkiety na balkon, zwróć uwagę na to, jak skierowane jest światło. Jeśli chcesz podkreślić elewację budynku, postaw na kinkiety góra-dół. Natomiast jeśli chcesz skutecznie oświetlić cały taras, wybierz raczej kinkiety w formie latarni lub reflektorków.

Najskuteczniejszym sposobem na oświetlenie stołu lub mebli wypoczynkowych na tarasie są lampy wiszące, lub sufitowe. Pamiętaj jednak, że lampy zewnętrzne wiszące zamontujesz jedynie na krytym tarasie lub balkonie i to tylko pod warunkiem, że masz możliwość doprowadzenia do nich zasilania. Na odkrytym tarasie musisz polegać na lampach ściennych, stojących lub wpuszczanych w podłogę.

Kolejna opcja to lampy tarasowe stojące. Ogromnym plusem takiego oświetlenia tarasu, jest to, że możesz dowolnie zmieniać ich ustawienie. Ogranicza Cię jedynie dostęp do zasilania. Minusem jest to, że lampy stojące zabierają miejsce. Nie jest to problem na przestronnym tarasie, ale w przypadku niewielkiego balkonu już tak.

Nieco mniej popularnym, ale dającym ciekawy efekt rozwiązaniem są lampy wpuszczane w podłoże. Pełnią one raczej dekoracyjną funkcję i mogą w ciekawy sposób podkreślić ściany tarasu, elewację czy elementy ogrodu. Ze względu na sposób montażu o lampach wpuszczanych w podłogę pomyśl już na etapie budowy tarasu.


Lampy tarasowe i balkonowe – jakie wybrać? Press profile homify Więcej pomieszczeń Zakład, Włókienniczy, Oddział, Obrus, Dekoracja, Gałązka, Drewno, Odcienie i odcienie, Pościel, Fasada

Stopień szczelności IP, a lampy tarasowe

Lampy tarasowe i balkonowe podlegają znacznie większym obciążeniom niż oświetlenie wewnątrz budynku. Wilgoć, opady atmosferyczne, częste zmiany temperatury, kurz i pył to tylko kilka największych wyzwań. W związku z tym jednym z kluczowych parametrów przy wyborze lamp na zewnątrz jest stopień szczelności określany skrótem IP. Im wyższy stopień szczelności, tym większa odporność lampy na wilgoć i cząsteczki pyłu. W przypadku lamp na taras i balkon rekomendowane minimum to zwykle IP 44. Jeśli jednak oświetlenie jest narażone bezpośrednio na padający deszcz, lepszym rozwiązaniem będzie lampa IP 54 lub 65.

Czy warto kupić lampę solarną na taras?

Osobną kategorię oświetlenia tarasowego stanowią lampy solarne. Jak sama nazwa mówi, są to lampy zasilane energią słoneczną. Wyposażone są w niewielkie ogniwa fotowoltaiczne, które w ciągu dnia magazynują energię. Jest to idealne rozwiązanie na taras na balkon w sytuacji, gdy nie masz możliwości doprowadzenia do niego zasilania. Pamiętaj jednak, że lampy solarne należy zamontować w dobrze nasłonecznionym miejscu. Wydajność takiego oświetlenia tarasowego nie jest też często tak dobra, jak w przypadku klasycznie zasilanych lamp. Z drugiej strony lampy solarne ogrodowe to rozwiązanie ekologiczne, przyjazne zarówno dla środowiska, jak i dla Twojego portfela.


Laser-cut Lamps, Van Tjalle en Jasper Van Tjalle en Jasper Nowoczesny salon Oświetlenie

Dopasuj styl lampy tarasowej

Taras jest coraz częściej aranżacyjnym przedłużeniem salonu. Oprócz parametrów technicznych i odpowiedniego rozmieszczenia lamp tarasowych, weź też pod uwagę ich design. W sklepach z oświetleniem i artykułami na taras bez większych problemów znajdziesz modele inspirowane praktycznie wszystkimi popularnymi aktualnie wnętrzarskimi trendami. Dopasuj materiał, kolor i styl lamp do charakteru przestrzeni, którą chcesz stworzyć na tarasie. Jeśli jesteś miłośnikiem nowoczesnego minimalizmu, postaw na proste, czarne lub srebrne lampy LED. Natomiast jeśli bliższe Twojemu sercu są tradycyjne aranżacje, wybierz stylizowane lampy z dekoracyjnymi roślinnymi motywami. To oczywiście tylko kilka możliwości. Sklepy z oświetleniem zewnętrznym oferują o wiele więcej, o czym przekonasz się sam w trakcie aranżacji tarasu.


Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu