Czy schody drewniane to najlepsza opcja do domu? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Czy schody drewniane to najlepsza opcja do domu?

Aśka Warchał Aśka Warchał
Korytarz, przedpokój i schody od raimondo guidacci
Loading admin actions …

Drewno to jeden z najczęściej wybieranych materiałów do konstrukcji schodów w naszych domach. Dlaczego? Powodów jest bez liku! Na homify często piszemy o wspaniałych właściwościach drewna, które jest szlachetne, a zarazem finansowo dostępne. Sprawia ono, że pomieszczenia są eleganckie i przytulne jednocześnie. Choćby przybrało najnowocześniejszą, futurystyczną wręcz formę, zawsze zapewni nam łączność z naturą. To ekologiczny, przyjazny środowisku materiał. Schody drewniane posiadają wszystkie te zalety, a nawet więcej!

Schody drewniane, w przeciwieństwie na przykład do żelbetonowych, są lekkie, przeważnie nie wymagają dodatkowych wzmocnień konstrukcyjnych. Montuje się je, kiedy wszystkie prace budowlane zostały już wykonane, nawet po położeniu parkietów. Dzięki temu schody drewniane idealnie dopasowują się do konkretnej przestrzeni. Nie chodzi tylko o rozmiar – mogą one być zaprojektowane dosłownie w każdym stylu! Chociaż kiedy słyszymy schody drewniane, być może automatycznie myślimy o klasycznej rezydencji lub wiejskiej chacie, ten styl schodów jest niezwykle popularny także w nowoczesnej architekturze.

Mamy nadzieję, że tym wstępem zaostrzyliśmy Wam apetyt i nie możecie się już doczekać, aby poznać wspaniałe schody drewniane w realizacjach profesjonalistów homify! Oto one…

Schody drewniane a nowoczesna elegancja

Prezentowane powyżej wnętrze to definicja nowoczesnej elegancji. Od razu rozpoznajemy słynne fotele Barcelona projektu Ludwig’a Mies van der Rohe’a, prawdziwego geniusza nowoczesnego desginu. Interesują nas jednak dzisiaj bardziej dwubiegowe schody drewniane. Pierwszy bieg unosi się nas pokojem dziennym, osłonięty szklaną balustradą, podczas gdy drugi odpoczywa na betnowym wzmocnieniu. Tak powstała konstrukcja lekka lecz monumentalna w tym samym czasie. Chapeu bas!

Zaskakująco jasne

Otozieło od polskich profesjonalistów – schody drewniane z dębu olejowanego na biało. Ich jasny kolor zupełnie nas zaskoczył! Wspaniale sprawdza się w towarzystwie betonowej ściany. Kto by pomyślał, że schody drewniane sprawdzą się w industrialnym wnętrzu? Oczywiście ważny był tutaj kolor, ale także nowoczesna forma ze szklaną balustradą i metalowym mocowaniem. Eksperci od BRODA Schody-Dywanowe spisali się na medal!

Wspornikowe schody drewniane

SCHODY Wspornikowe WS-21 od KAISER Schody Sp. z o.o. Nowoczesny
KAISER Schody Sp. z o.o.

SCHODY Wspornikowe WS-21

KAISER Schody Sp. z o.o.

Pozostajemy przy szkalnych balustradach. Podziwiamy teraz projekt od Kaiser Schody z Łask, są to imponujące schody drewniane w układzie ze spocznikiem. Stopnie unoszą się w powietrzu, tworzą ażurową konstrukcję. Wydają się przenikać przez oszklenie, co tylko intensyfikuje wrażenie lekkości. Lakierowany dąb prezentuje się nadzwyczajnie na tle białych ścian wnętrza.

Drewniany dywan ze wsparciem

Po wrażeniu niezwykłej lekkości czas na nowo zacząć twardo stąpać po ziemi. Zagwarantują nam to jednobiegowe schody drewniane od Decorum Architekci. Co uważniejsi czytelnicy homify mogą pamiętać je z Katalogu Inspiracji Nowoczesność w lesie, nigdy jednak nie pokazywaliśmy ich Wam z tej perspektywy. Ze względów bezpieczeństwa te schody oddzielone zostały od przedpokoju nie balustradą lecz szklaną ścianą. Stało się tak, ponieważ są one bardzo strome – umożliwiają szybie wejście na górny poziom przy znacznej oszczędności przestrzeni. Mamy tutaj do czynienia z konstrukcją mieszaną, drewno połączono bowiem z żelbetonem, co zdradza odbicie w tafli szkła.

Klasyczne schody drewniane

Czas na klasykę gatunku – schody drewniane, które kojarzą się z ciepłem rodzinnego domu. Dębowe stopnie z zaznaczonym noskiem pięknie prezentują się w ramionach drewnianej, rzeźbionej balustrady pomalowanej na biało. W efekcie powstała konstrukcja dyskretna lecz z charakterem, idealna dla jednorodzinnego domu. Schody drewniane nie muszą wcale być odważną manifestacją naszego zamiłowania do designu. Mają przede wszystkim spełniać swoją funkcję, zawsze jednak czynić to z klasą!

Stabilne kontrasty

Reflecting Cube - House in Weinheim, Germany Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od Helwig Haus und Raum Planungs GmbH Nowoczesny
Helwig Haus und Raum Planungs GmbH

Reflecting Cube – House in Weinheim, Germany

Helwig Haus und Raum Planungs GmbH

Chociaż i tutaj spotkamy się z lśniąco-białą balustradą, to jednak te schody drewniane sprawiają na nas całkowicie inne wrażenie. Ich ciemne drewno wspaniale kontrastuje z bielą. Geometryczne formy to wizualna uczta dla wielbicieli nowoczesności! Patrzymy na schody wielobiegowe, gdzie poszczególne biegi spotykają się ze sobą jedynie pod kątem prostym. Tworzy to wrażenie stabilności i funkcjonalności. Nikt chyba nie może mieć wątpliwości, że te schody drewniane są niezwykle stabilne. 

Dynamiczne kontrasty

Po raz kolejny patrzymy na kontrast ciemnego brązu z bielą, jednak te schody drewniane są całkowicie odmienne! Po pierwsze brak tutaj monumentalnej balustrady, jedynie cienkie deseczki pomagają nam zachować równowagę. Są to schody zabiegowe, co oznacza, że stopnie mają różną szerokość i kształt, rozkładają się niczym wachlarz. Chociaż może nie rekomendowalibyśmy tych schodów dla rodziców małych dzieci, to trzeba przyznać, że prezentują się fantastycznie!

Organiczne schody drewiane

Oto kolejne z zaskakujących dzieł naszych projektantów! Te schody drewniane składają się z identycznych stopni o prostokątnej powierzchni, wyglądających niczym kręgi wyrastające z kręgosłupa. Przypominają się nam ekscentryczne projekty Antoniego Gaudi. Drewno to fantastyczny materiał do tworzenia projektów o organicznych formach. Jeśli do takich schodów dopasujemy wystrój wnętrza, efekt końcowy musi okazać się sukcesem!

Schody drewniane w szarościach

Wijące się schody, które oglądaliśmy przed chwilą, miały intensywnie brązową barwę. Jeśli obawiacie się, że drewno mogłoby zakłócić Waszą ukochaną paletę szarości, czas rozwiać wszelkie wątpliwości! Powyżej prezentujemy Wam fantastyczne schody drewniane olejowane na szaro. Trzeba się dobrze wpatrzeć, żeby zauważyć, że skonstruowane są z desek! Prześwitująca lekko faktura drewna wraz ze nieotynkowaną ceglaną ścianą pomalowaną na biało, przydaje rustykalnego uroku nowoczesnej rezydencji.

Schody drewniane ku nowoczesności

Po dyskretnym projekcie, czas na ekstrawagancję. Drewniane stopnie połączono tutaj z betonem i metalem, efekt zaskoczy każdego! Schody prezentują się niczym lekko chaotyczna konstrukcja z klocków dziecka, a jednak są funkcjonalne i po prostu piękne.

Powrót wiejskiej chaty

Metamorfoza domu w Bieszczadach Wiejski korytarz, przedpokój i schody od deco chata Wiejski
deco chata

Metamorfoza domu w Bieszczadach

deco chata

Czas powrócić do klasyki. Jak wspominaliśmy we wstępnie, schody drewniane wielu kojarzą się automatycznie z wiejską chatą, dlatego też nie mogło jej zabraknąć w naszym zestawieniu. Pokazujemy Wam konstrukcję po metamorfozie autorstwa studia Deco Chata, już sama jego nazwa wskazuje, że było ono idealnym wyborem do przeprowadzenia prac! Klasyczne schody drewniane ze stopniami z zaznaczonym noskiem, chowają się przed nami za ścianą przedpokoju. Są solidne i bezpieczne, idealnie spełniają swoją funkcję!

Imponująca klatka schodowa

Anna Buczny PROJEKTOWANIE WNĘTRZ Klatka schodowa realizacja Marchewka Klasyczny korytarz, przedpokój i schody od Anna Buczny PROJEKTOWANIE WNĘTRZ Klasyczny Drewno O efekcie drewna
Anna Buczny PROJEKTOWANIE WNĘTRZ

Anna Buczny PROJEKTOWANIE WNĘTRZ Klatka schodowa realizacja Marchewka

Anna Buczny PROJEKTOWANIE WNĘTRZ

Niesamowite schody drewniane znaleźć można w Domu Konesera. Wnętrza są dziełem Anny Buczny, a za interesujące nas schody odpowiedzialna była firma Marchewka. Widok na klatkę schodową po prostu zapiera nam dech w piersiach! Kręte schody z ciemnego drewna same w sobie byłyby wspaniałe, jednak dopełnia je jeszcze balustrada z kutego żelaza w fantazyjnych, eleganckich formach. Nie dziwi, że eksperci zdecydowali się na otwartą klatkę schodową – w ten sposób możemy z parteru zachwycać się ich dziełem!

Czy wybralibyście któreś z naszych schodów do Waszego domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu