Mała sypialnia w bloku – sprawdź, jak urządzić ją z głową

Press profile homify Press profile homify
Mała sypialnia w bloku – sprawdź, jak urządzić ją z głową, Press profile homify Press profile homify Więcej pomieszczeń
Loading admin actions …

W ubiegłym stuleciu mieszkanie w bloku z wielkiej płyty były spełnieniem marzeń dla wielu polskich rodzin mieszkających w miastach. Priorytetem było wówczas to, by każdy miał własny pokój, mniej ważna była natomiast jego wielkość. Dotyczyło to również sypialni, w której z założenia miało zmieścić się jedynie łóżko. Choć czasy i potrzeby się zmieniły, metraż pozostał taki sam. Pojawia się więc pytanie, jak urządzić małą sypialnię w bloku, żeby była przytulna i funkcjonalna.


Mała sypialnia w bloku – jak ją urządzić

Mała sypialnia w bloku – sprawdź, jak urządzić ją z głową Press profile homify Więcej pomieszczeń Meble, Nieruchomość, Budynek, Komfort, Drewno, Włókienniczy, Rama łóżka, Poduszka, Projektowanie wnętrz, Cień

Urządzenie małej sypialni w bloku wymaga kreatywności. Oto kilka praktycznych rozwiązań, dzięki którym wykorzystasz każdy centymetr i optycznie powiększysz pomieszczenie. 

Wybierz jasne kolory

Zastosowanie jasnych kolorów to prosty trik aranżacyjny, który optycznie powiększy pomieszczenie. Mogą to być np. białe ściany w połączeniu z jednokolorową, na przykład lazurową, narzutą na łóżko i ozdobnymi poduszkami.

Umieść łóżko na środku pokoju

Dzięki takiemu ustawieniu łóżka, zyskasz jeszcze sporo miejsca po bokach. Bez problemu zmieścisz wtedy stolik nocny, który jest jednym z najbardziej praktycznych mebli w każdej sypialni. Możesz trzymać na nim okulary, leki czy książkę, którą czytasz przed snem. 

Wybierz meble w zabudowie

Meble w zabudowie sprawdzą się praktycznie w każdym pomieszczeniu o niewielkim metrażu. Taki wybór pozwoli bowiem zaoszczędzić sporo miejsca. Dotyczy to szczególnie szafy, która nie pomniejszy sypialni ze względu na swoje gabaryty, a jednocześnie będzie praktyczna i pakowna.


Zamień firany i zasłony na eleganckie rolety 

Wszelkie zasłony czy długie firany optycznie pomniejszą i tak już małą sypialnię. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ w niewielkich pomieszczeniach okno zajmuje niemal całą ścianę. Wszelkie szklane elementy, takie jak właśnie okna czy lustra, “otwierają” przestrzeń i dzięki temu wydaje się ona większa. Jeśli zasłonisz okno, nie uzyskasz takiego efektu. Dlatego dobrym rozwiązaniem w małej sypialni będą eleganckie rolety. A jeśli nie wyobrażasz sobie okna w sypialni bez firanek, wybierz raczej te delikatne, niekrzykliwe.

Zrezygnuj z dużej liczby obrazów i zdjęć na ścianach

To właśnie w sypialni często trzymamy fotografie rodzinne oraz inne pamiątkowe zdjęcia. Niestety w przypadku małej sypialni nie wieszaj ich na ścianie. Nie chodzi o to, by całkiem z nich zrezygnować. W małej sypialni lepiej powiesić jedno zdjęcie niż po kilka na każdej ścianie. Jak się pewnie domyślasz, w tym ostatnim przypadku, pomieszczenie wyda się jeszcze mniejsze. Zamiast wieszać fotografie na ścianie, możesz postawić je na przykład na stoliku nocnym. 

Postaw na minimalizm

Dotyczy to zarówno mebli (łóżko, szafka i stolik nocny w zupełności wystarczą), jak i dodatków. Inaczej zagracisz pomieszczenie. W przypadku małej sypialni sprawdza się stara, dobra zasada: mniej znaczy więcej. Jeśli unikniesz nadmiaru, łącząc minimalizm, prostotę i elegancję, odniesiesz aranżacyjny sukces, bez względu na to, czy chodzi o małą sypialnię w bloku, czy dużą sypialnię w domku jednorodzinnym.


Mała sypialnia w bloku – podsumowanie

Małą sypialnię w bloku możesz potraktować jako problem lub jako wyzwanie. Jeśli przyjmiesz tę ostatnią postawę, przestaniesz dostrzegać ograniczenia. Tym samym otworzy się przed Tobą mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Mamy nadzieję, że nasze pomysły będą dla Ciebie inspiracją. Urządzanie sypialni to również dobry moment, by pomyśleć o przyszłości i zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami nieprzewidzianych zdarzeń, np. wybierając dobre ubezpieczenie mieszkania


Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu