Ubezpieczenie domu i mieszkania – wszystko, co musisz wiedzieć!

Press profile homify Press profile homify
Ubezpieczenie domu i mieszkania – wszystko, co musisz wiedzieć!, Press profile homify Press profile homify Dach pulpitowy
Loading admin actions …

Budowa domu czy kupno mieszkania często są poprzedzone latami oszczędzania, a nierzadko wymagają również wzięcia wysokiego kredytu. Wymarzony dom z ogrodem albo mieszkanie w pięknej dzielnicy to ogromne inwestycje, w które wkłada się nie tylko pieniądze, ale także czas, energię i serce. Z tego względu należy zadbać o ich odpowiednią ochronę. Po co ubezpieczać dom, gdzie to zrobić i ile to może kosztować? Przedstawiamy kompleksowy poradnik.

Ubezpieczenie domu i mieszkania – po co?

Wyobraź sobie, że przez 10 lat oszczędzasz na budowę domu, zaciągasz do tego wysoki kredyt i w końcu – ruszasz z budową! Po roku, może dwóch, twoje wymarzone miejsce jest gotowe. Po jakimś czasie wydarza się jednak pożar albo huragan, który całkowicie niszczy dom. Czy stać cię na to, by wybudować drugi albo, by zainwestować w odbudowę tego kolejne setki tysięcy złotych? No właśnie. Ubezpieczenie chroni właśnie przed takimi (i mniej tragicznymi) zdarzeniami, na które najczęściej nie można się przygotować. Roczny koszt ubezpieczenia domu lub mieszkania to zaledwie kropla w morzu pieniędzy, które trzeba wydać na naprawę zniszczonych elementów czy odbudowę nieruchomości.

Na pytanie, czy warto ubezpieczyć dom odpowiedź jest więc tylko jedna – zdecydowanie tak!

Projektowanie domów Łódź Budownictwo i Architektura Marcin Sieradzki - BIAMS Willa Szkło Srebrny architektura domów,architektura domu,projekt domu,projekty domów

Co obejmuje ubezpieczenie domu?

Zakres ubezpieczenia domu zależy tak naprawdę od ciebie. To ty decydujesz, co chcesz ubezpieczyć. Najczęściej ochrona obejmuje:

 • mury i stałe elementy – ściany i elementy murowane/drewniane, instalacje, wykładziny, meble w zabudowie,
 • elementy szklane – szyby w oknach, oszklenia w drzwiach, płytę indukcyjna, zabudowane lustro, drzwi prysznicowe,
 • wyposażenie – meble wolnostojące, dywany, sprzęt RTV, AGD i komputerowy, biżuterię, gotówkę, odzież,
 • garaż, altanę, ogrodzenie, bramę wjazdową – sprzęt ogrodniczy, rowery, samochód, regały, narzędzia znajdujące się wewnątrz na terenie posesji,
 • lokatorów i zwierzęta – ochrona w nieruchomości (wypadki, zdarzenia losowe) i poza nieruchomością (rabunek).

Zakres każdego z tych elementów może być bardzo szeroki – do podstawowego pakietu po rozmaite jego rozszerzenia. Ubezpieczenie dodatkowe może objąć na przykład assistance domowy, czyli wizytę ślusarza, hydraulika czy informatyka.

Przed czym chroni ubezpieczenie domu?

W umowach ubezpieczeniowych wyróżnia się zwykle dwa rodzaje zdarzeń, za których skutki można otrzymać rekompensatę finansową. Są to ryzyka podstawowe oraz ryzyka dodatkowe.

Ryzyka podstawowe obejmują:

 • pożar,
 • zalanie,
 • działanie śniegu i mrozu, a także gradu,
 • osuwanie i zapadanie się ziemi,
 • trzęsienie ziemi,
 • lawinę,
 • huragan,
 • upadek drzew i masztów,
 • implozję i eksplozję,
 • uderzenie pojazdu w budynek,
 • upadek statku powietrznego,
 • huk ponaddźwiękowy.

Ryzyka dodatkowe to natomiast:

 • powódź,
 • przepięcie,
 • kradzież z włamaniem,
 • kradzież zwykła (bez śladów włamania),
 • rabunek,
 • wandalizm.

Należy pamiętać, że w każdej ofercie zakres ubezpieczenia może być inny, co oznacza, że w jednej firmie ochrona podstawowa może obejmować na przykład mniej zdarzeń.

stylowa rezydencja pod Łodzią, CHORĄŻAK STUDIO CHORĄŻAK STUDIO Eklektyczny salon

Czy można ubezpieczyć dom przed skutkami wojny?

W obliczu niestabilnej sytuacji na świecie i wojny, która toczy się w Ukrainie, coraz więcej osób zastanawia się, jak chronić swój majątek przed działaniami wojennymi. To, co najcenniejsze z rzeczy materialnych to najczęściej właśnie nieruchomości: domy i mieszkania. Niestety, nie można ubezpieczyć ani domu ani mieszkania przed wojną i atakami terrorystycznymi. Podstawową funkcją ubezpieczenia jest ochrona domu od zdarzeń losowych, a działania wojenne, według ubezpieczycieli, do takich nie należą.

Towarzystwa ubezpieczeniowe umieszczają często w swoich OWU informację o tym, że wyjazd do kraju objętego działaniami wojennymi stanowi pasywny udział w wojnie. Rozumiane jest to również tak, że zostając w kraju objętym działaniami wojennymi (czyli tam, gdzie twój dom), świadomie wystawiasz się na spowodowane tym szkody.

Jaki jest koszt ubezpieczenia domu i mieszkania?

Składka za ubezpieczenie domu i mieszkania zależy przede wszystkim od wartości nieruchomości i od zakresu ochrony. Równie ważne dla ceny polisy są:

 • lokalizacja (dom),
 • kondygnacja (mieszkanie),
 • liczba lokatorów,
 • zabezpieczenia antykradzieżowe w nieruchomości,
 • częstotliwość opłacania polisy.

Wpływ na cenę polisy mają również promocje oferowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Nie ma zatem jednej kwoty czy nawet widełek, które dobrze obrazują to, jaki może być koszt ubezpieczenia domu. Są oferty, które zaczynają się już od 100 złotych, ale obejmują minimalny zakres ochrony i dotyczą tanich nieruchomości. Można także ubezpieczyć dom, płacąc kilka tysięcy złotych i mieć bardzo szeroki zakres ochrony. Każdorazowo warto zorientować się, jakie są obecnie stawki na rynku i porównać kilka, a nawet kilkanaście towarzystw ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenie domu i mieszkania – wszystko, co musisz wiedzieć! Press profile homify Dach pulpitowy Gest, Kciuk, Palec, Gwóźdź, Biżuteria ciała, Naczynie krwionośne, Nadgarstek, Praca, Czcionka, Biżuteria

Gdzie najlepiej ubezpieczyć dom?

Ubezpieczenie domu nie jest tanie, gwarantuje natomiast ochronę tego, co z rzeczy materialnych najważniejsze i daje ci po prostu spokojny sen. W związku z tym, że koszt polisy jest spory, warto zrobić research rynku i zorientować się, co proponują poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Umawianie się z agentami w oddziałach czy wykonywanie telefonów jest uciążliwe i zajmuje dużo czasu. Możesz natomiast znacznie skrócić ten proces, znajdując odpowiadające ci ubezpieczenie przez internet. Narzędziem, które przyjdzie ci z pomocą są porównywarki internetowe. Gromadzą one oferty największych firm ubezpieczeniowych na rynku, dzięki czemu możesz sprawdzić, ile kosztuje i co obejmuje propozycja każdej z nich. Nie wychodząc z domu, korzystając wyłącznie z komputera masz możliwość przejrzenia kilkunastu czy kilkudziesięciu ofert, co pomoże ci z pewnością w podjęciu ostatecznej decyzji co do wykupienia polisy.

Ubezpiecz dom lub mieszkanie z pomocą porównywarki rankomat.pl – szybko, łatwo i wygodnie.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę ubezpieczenia domu lub mieszkania?

Przed podpisaniem umowy z konkretnym ubezpieczycielem, zapoznaj się dokładnie z warunkami, które proponuje, czyli tak zwanymi OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia). Nie zawsze doradca z towarzystwa ubezpieczeniowego o wszystkim wspomni, ty również możesz coś przeoczyć, czytając ofertę, a po podpisaniu dokumentów możesz mieć problem, by zmienić umieszczone w nich zapisy. Na co zatem zwrócić uwagę, podpisując umowę?

 • Zakres polisy ubezpieczeniowej, czyli to, co obejmie ubezpieczenie. Najlepiej (ale również najdrożej) jest zadbać o pełną ochronę majątku i zabezpieczyć go maksymalnie. Ubezpiecz wszelkie elementy stałe (mury, podłogi, okna i drzwi, szafy wnękowe i zabudowę kuchenną) oraz cenne ruchomości domowe: meble, sprzęty AGD i RTV, biżuterię, drogi sprzęt, np. sportowy, fotograficzny czy naukowy. Za kwotę odszkodowania powinieneś móc zapewnić sobie wszystko, co straciłeś w wyniku kradzieży, pożaru czy powodzi.
 • Suma ubezpieczenia, czyli to, ile odszkodowania otrzymasz za szkodę. Na różne elementy znajdujące się w domu (mury, elementy stałe i ruchome) często obowiązuje inna suma ubezpieczenia. W podstawowym pakiecie zazwyczaj określona jest łączna wartość murów i elementów stałych, natomiast w przypadku umowy rozszerzonej wszystkie poszczególne elementy mogą zostać wycenione osobno.
 • Wyłączenia odpowiedzialności, czyli ograniczenia polisy. Do wyłączeń mogą należeć poszczególne rodzaje ruchomości domowych (np. trofea myśliwskie) albo okoliczności zdarzenia (np. rażące niedbalstwo albo celowe działanie osoby ubezpieczonej). Wszystkie wyłączenia muszą być opisane w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
 • Ubezpieczenie dodatkowe, czyli to, co chcesz ubezpieczyć ponad mury, części stałej i ruchomości domowe. Dodatkową ochroną możesz objąć na przykład przydomowa altankę albo garaż.

Choć ubezpieczenie domu może wydawać się zbędnym wydatkiem (bo jakie jest prawdopodobieństwo pożaru czy uderzenia pioruna!), to wbrew pozorom naprawdę warto je wykupić. W skali roku, wysokość składki takiej polisy to mały procent tego, ile trzeba będzie ewentualnie zainwestować w pokrycie szkód spowodowanych losowymi zdarzeniami.

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu