Zrób to sam- shabby chic | homify

Zrób to sam- shabby chic

Alicja Olko Alicja Olko
Chalk Paint™ decorative paint by Annie Sloan www.anniesloan.com od Annie Sloan
Loading admin actions …

Styl shabby chic staje się coraz bardziej popularny i szybko podbija serca wielu miłośników aranżacji wnętrz. Choć w języku polskim nie ma odpowiednika tej angielskiej nazwy, można ją jednak w miarę łatwo przetłumaczyć. Shabby w języku angielskim znaczy brzydki, zużyty, i w tym wypadku odnosi się do przedmiotów, które czasy swojej świetności mają już za sobą, ale są na tyle ciekawe i atrakcyjne, że przywrócono im dawny blask, sprawiając, że znów stały się modne i szykowne (chic).

Jasne pastele i matowe odcienie dominują paletę barw shabby chic. Im bardziej powycierane, tym lepiej! Jedną z naszych Profesjonalistów jest artystka Annie Sloan, która stworzyła serię farb w intensywnych kolorach, perfekcyjnie nadających się do tego, aby przy ich pomocy stworzyć meble w stylu shabby chic. Nie jest to aż takie trudne, jak się wydaje! Wystarczy staromodny mebel, który możemy znaleźć na przeróżnych pchlich targach lub w sklepach z antykami, oraz odpowiedni odcień i gotowe!

Zobaczcie nasze propozycje i przeczytajcie porady na „zrób to sam” shabby chic!

Kolory

Chalk Paint™ decorative paint by Annie Sloan www.anniesloan.com od Annie Sloan
Annie Sloan

Chalk Paint™ decorative paint by Annie Sloan www.anniesloan.com

Annie Sloan

Farba Chalk Paint jest idealna do samodzielnego tworzenia mebli w stylu shabby chic z kilku powodów: po pierwsze, dzięki swojej formule, można nią malować bez konieczności uprzedniego aplikowania podkładu. Co więcej, jest odpowiednia do różnych materiałów, poczynając od drewna, a kończąc na betonie. Przy jej użyciu tworzyć można wiele odcieni, od jaśniejszych, do ciemniejszych, wszystko zależy od stopnia jej rozcieńczenia. Ponadto, farba ta za każdym razem daje matowy efekt, co jest niezwykle pożądane w stylu shabby chic. Paleta kolorów tego produktu inspiruje się czasami XVIII wieku, stąd też jego nazwy, takie jak „napoleoński błękit” czy też „cesarski jedwab”. Kolory można mieszać, osiągając jeszcze ciekawszy efekt!

Napoleoński błękit

Chalk Paint™ decorative paint by Annie Sloan www.anniesloan.com od Annie Sloan
Annie Sloan

Chalk Paint™ decorative paint by Annie Sloan www.anniesloan.com

Annie Sloan

Jakiś czas temu na pchlim targu kupiliście piękną, staromodną toaletkę, ale zarówno jej stan, jak i jej kolor nie pozwalały, aby dopasować ją do istniejącego wystroju wnętrza. Przy użyciu odpowiedniej farby, możesz przeprowadzić totalną metamorfozę tego mebla, nadając mu nowy-stary charakter, czyli totalny shabby chic! Najlepiej dokonać tego przy użyciu farby, która jest bezzapachowa i bez lotnych związków organicznych (LZO), co sprawia, że jest bezpieczniejsza i mniej szkodliwa. Usunie to nieprzyjemny zapach związany z malowaniem i konieczność wietrzenia mebli po..

Dzięki pokryciu go farbą w kolorze napoleońskiego błękitu, ten francuski kredens odzyskał swój dawny blask i glorię, stając się pięknym meblem w stylu shabby chic!

Starty świat

Chalk Paint™ decorative paint by Annie Sloan www.anniesloan.com od Annie Sloan
Annie Sloan

Chalk Paint™ decorative paint by Annie Sloan www.anniesloan.com

Annie Sloan

Aby osiągnąć efekt shabby chic, wcale nie trzeba używać starego mebla. Można równie dobrze wziąć zupełnie nowy produkt, który bardzo nam się podoba jeżeli chodzi o kształt i formę, ale być może nie do końca pod względem koloru. Przy użyciu kredowej farby można nowe przerobić na stare. Trik polega na tym,, aby po nałożeniu warstwy farby podsuszyć mebel suszarką do włosów. Osiągniemy wtedy efekt odpadającej i popękanej farby. Podobny rezultat jest możliwy, gdy zostawi się świeżo pomalowany mebel na słońcu.

Piękne detale

Cabinet painted in Chalk Paint decorative paint by Annie Sloan od Annie Sloan Rustykalny
Annie Sloan

Cabinet painted in Chalk Paint decorative paint by Annie Sloan

Annie Sloan

Niektóre meble, zwłaszcza te drewniane, są absolutnie wyjątkowe dzięki pewnym detalom- takim jak, na przykład wzory na bocznych ściankach czy wyżłobienia na drzwiach. Właśnie z ich powodów meble te podbijają nasze serca. Nie znaczy to jednak, że ich kolor się nam podoba. Nie jest to problem! Jeżeli chcemy osiągnąć efekt jak na zdjęciu, podkreślając piękne detale dekoracyjne tej szafki, należy nanieść uprzednio rozcieńczoną farbę kredową. Pozwoli nam to wciąż widzieć prześwitujące gdzieniegdzie drewno. Ważne jest, aby nałożyć farbę we wszystkich kierunkach, gdyż w innym wypadku farba osiądzie w żłobieniach. Od razu po malowaniu należy przetrzeć mebel ściereczką, po czym tę czynność powtórzyć, co zaowocuję efektem otarcia i zużycia. Technika ta najlepiej sprawdza się przy jasnych kolorach.

Pastelowy pocałunek

Bedside table painted in Chalk Paint decorative paint by Annie Sloan od Annie Sloan Wiejski
Annie Sloan

Bedside table painted in Chalk Paint decorative paint by Annie Sloan

Annie Sloan

Ten delikatnym pastelowy kolor jest idealny dla każdego, kto chce wprowadzić czarujący klimat angielskiej prowincji do swoich wnętrz, niczym z powieści Jane Austen. Aby osiągnąć taki kolor, trzeba nałożyć trzy lub więcej warstw farby. Połączony z delikatnymi białymi elementami sprawia, że stolik ten ma niezwykle romantyczny charakter.

Królewska czerwień

Chalk Paint™ decorative paint by Annie Sloan www.anniesloan.com od Annie Sloan
Annie Sloan

Chalk Paint™ decorative paint by Annie Sloan www.anniesloan.com

Annie Sloan

Ten głęboki odcień czerwieni, nazwany notabene „cesarskim jedwabiem, sprawia, że pomalowany nim kredens ma iście królewski charakter. Burgundowy kolor jawi się jako luksusowy i ekstrawagancki, a efekt ten spotęgowany jest matowym połyskiem. Osiągnięto go dzięki nałożeniu matowego wosku po zamalowaniu. Zupełnie inny efekt osiągnie się przy tym odcieniu, gdy po wyschnięciu przetrze się powierzchnię papierem ściernym.

Jak widać, styl shabby chic można osiągnąć na wiele różnych sposobów, a wszystko zależy w zupełności od naszej wyobraźni! Podstawą jest jednak odpowiednia farba i jej kolor!

Próbowaliście już samodzielnie malować meble? Jakie osiągneliście efekty?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu