Spektakularna kuchnia – jak ją stworzyć nie tracąc majątku?

A.D. A.D.
Proyecto J + L, GarDu Arquitectos GarDu Arquitectos Nowoczesna kuchnia
Loading admin actions …

Co sprawia kuchnia jest doskonała? Że potrawy, które z niej wychodzą są smaczne i wysokiej  jakości? Na to składa się kilka czynników:  poręczne i funkcjonalne urządzenia kuchenne, sprytna koncepcja oświetlenia, dużo miejsca i ciekawe ale nie narzucające się dekoracje. Zintegrować to wszystko w małej kuchni jest nie tylko bardzo trudno, ale także zazwyczaj wiąże się ze sporym kosztem. Intensywne planowanie jest konieczne w każdym przypadku. Aby pomóc Wam w planowaniu nowej kuchni, zebraliśmy sześć wskazówek do projektowania – sprawią one, że Wasza kuchnia będzie piękna, wygodna i wyjątkowa. Niektóre z rad mogą być Wam już znane, inne zaskoczą. Zapraszamy Was obejrzenia tego inspirującego katalogu!

1. Funkcjonalny design

Nie tylko piękne, ale także praktyczne – takie właśnie powinno być zawsze projektowanie kuchni. Każdy element dekoracyjny lub mebel, który zamierzacie kupić, należy rozważyć pod względem funkcjonalności. Zawsze należy wybrać sprzęt, który jest rzeczywiście potrzebny i będziecie z niego korzystać. Reklamy kuszą, zewsząd słyszymy głosy ze lepiej mieć więcej niż mniej –  w wypadku kuchni to nie zawsze jest prawda. Szafy pełne bezużytecznych rzeczy, zwłaszcza w małych kuchniach, to marnotrawstwo cennego miejsca. I oczywiście pieniędzy…

Praktyczne dekoracyjne pomysły: rzeczy, które często używamy, na przykład, deski, kubki do kawy, dzbanek na mleko i cukiernica, obrus. Takie rozwiązanie sprawia, że kuchnia jest stylowa i wygodna. Ale należy pamiętać o czystości. Ponadto, jadalnia oraz duża część powierzchni roboczej powinna pozostać wolna aby wygodnie się gotowało.

Przeczytajcie i dowiedzcie się, które sprzęty nie są Wam w ogóle potrzebne i nie warto na nie wydawać pieniędzy : 6 sprzętów gospodarstwa domowego, których nie potrzebujesz. Wyjaśnimy dlaczego!

2. Białe meble kuchenne

Jeśli borykacie się z problemem niewielkiego metrażu a Wasza kuchnia jest niewielka, należy, jeśli to możliwe, wybrać białe meble kuchenne. Wpływa to nie tylko na nowoczesny, jasny i przyjazny wygląd ale otwiera również wiele możliwości projektowych. Wystarczy dobrać ciekawy i dobry jakościowo blat, np ze stali i wspaniały efekt gwarantowany. A dodatkowy atut jest taki, że białe kuchnie mogą często zmieniać swój wizerunek,  przy niewielkim wysiłku i małym nakładzie finansowym. Kolorowe dodatki, zabawne ściereczki, pastelowe kubki czy świeże kwiaty odmienią błyskawicznie wnętrze!

3. Zintegrowana wyspa

Wiele osób uważa, że wyspa kuchenna powinna być duża, a więc będzie zajmować dużo miejsca. Ludzie, którzy mają małe kuchnie, więc często rezygnują z wyspy choć w rzeczywistości skrycie o niej marzą. Mamy przyjemność poinformować, że takie myślenie to błąd! Gdy kuchnia jest niewielka wyspa może być zintegrowana z resztą. Jedyny warunek: dobre planowanie. W zależności od lokalizacji i wielkości wyspy mogą wykonywać różne funkcje. Można wstawić do niej zlew, piekarnik czy zmywarkę albo po prostu szafki. Może służyć jako barek czy lada. Nie jest konieczne aby była ogromna ogromna – jeśli nie ma na niej płyty grzewczej żadne normy nie określają jej szerokości. To aby była funkcjonalna jest najważniejsze.

4. Dobry system przechowywania

Nie każdy ma w swojej kuchni praktyczną spiżarnię, która pomieści sprzęty i przetwory. Jeśli nie jesteście w gronie szczęśliwców zadbajcie o odpowiednie schowki. Obfita szafka – spiżarnia, jak widzimy na zdjęciu, jest jednym z najlepszych rozwiązań. Kuchnia pochodzi z projektu LEWISA ALDERSONA - specjalisty od projektów kuchni. Wszystkie rzeczy są w porządku i uporządkowane na poziomie oczu, więc można szybko coś znaleźć. Ale szafy przesuwne z drzwiami z paneli szklanych też się świetnie nadadzą. 

Funkcjonalne zorganizowanie szafek często przesądza o tym, czy kuchnia jest wygodna, czy nie. Dobrym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z półek w szafkach dolnych. Wymagają bowiem pochylania się, klękania, trudno wyjmować z nich rzeczy znajdujące się głębiej. Zamiast nich lepiej zamontować szuflady, które gwarantują wygodny wgląd do środka i łatwy dostęp do wszystkich przechowywanych rzeczy.

5. Ekologia na pierwszym miejscu

Świeże zioła i rośliny, aromatyczne i apetyczne – nie ma chyba lepszego sposobu, aby ozdobić kuchnię. Niezależnie od tego co wybierzecie, czy będzie to pietruszka, kolendra, czosnek czy szczypiorek: ich świerza zieleń wprowadzi nutę ekologii. Ten kawałek natury w kuchni sprawia, że gotowanie staje się zabawą. Kupicie je bez problemu wszędzie, nawet w przydomowym warzywniaku a jeśli macie dobrą rękę do roślin możecie wyhodować je sami z nasion. Jako naczynia na nie nadadzą się nie tylko klasyczne doniczki ale także stare garnki, karafki lub filiżanki. Wyobraźnia nie zna granic.

Dodatkowy plus: zyskają także potrawy! Ze świeżymi ziołami łatwo zoptymalizujecie smak każdego dania dlatego ważne aby mieć je w swoim bliskim i bezpośrednim sąsiedztwie. A najważniejsze jest to, że kosztują one grosze!

6. Ścienna naklejka

Na koniec magia detalu.  Ścienna naklejka doda każdej kuchni nowoczesnego uroku. Naklejki takie dostępne są w każdej możliwej realizacji – z obrazu lub tekstu – w każdym rozmiarze, kolorze lub czerni. Taka ozdoba nie jest ani kosztowna, ani skomplikowana w montażu. Nadaje się szczególnie do pustych, gołych ścian, które nie są wykorzystywane w żaden inny sposób. Z ładnym cytatem, mówiąca kuchnia może być także doskonałym motywatorem każdego dnia! 

A może Wy macie jakieś sposoby na niskobudżetową aranżację kuchni?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu